Практична частина
Завдання 1:
1.Побудувати прямокутник зі сторонами 30 мм та 200 мм.
2.Виконати округлення 2 мм.
3.Побудувати коло Ø 150 мм.
4.Видалити зайві лінії командою Усечь кривую.
5.Побудувати паз шириною 15 мм та радіусом округлення 6 мм.
6.Побудувати коло Ø 30 мм.
Координати центра кола (0.0)
Викликаю команду Файл — Создать. В діалоговому вікні, що з'явиться на вкладці
Новые докуметы обираю варіант Фрагмент.
Включаю Num Lock. Повинні бути включені наступні глобальні прив'язки:
Ближайшая точка, пересечение,угловая привязка. Натискаю кнопку прямоугольник по центру и вершине на панелі Геометрія. Параметри прямокутника при його створенні та
редагуванні відображаються в окремих полях Строка параметров. Рядок параметрів,
відповідній команді показаний на Рис.3.1.
Рис.3.1 Рядок параметрів для побудови прямокутника
Обираю прямокутник з осями, Рис.3.1.
Фіксую центр прямокутника в початку координат.Так як поле введення значення висоти
активне, то зразу набираю “200” {Enter}.Ввожу значення ширини “`30” {Enter}.
Для виконання округлень на прямокутнику роблю активну команду Скругление на углах
объектива, Рис.3.2
Рис.3.2 Команда Скругление на углах объекта
В рядку параметрів ввожу велічину радіуса “4” та натискаю кнопку На всех углах контура.
Будую коло: основною лінією с осями, з центром в початку координат, діаметром 150 мм,Рис.3.
Рис.3.3 Побудова кола заданого діаметра
Для видалення зайвих ліній на панелі Редактироване роблю активною команду Усечь кривую. Натискаю на зайвих ділянках ліній лівою кнопкою миші, Рис.3.4. Зайві лінії будут видалені.
Рис.3.4 Редагування фрагметну деталі
Виконую пази. Для цього за допомогою паралельних допоміжних прямих будую
параметри пазів: ширину паза 15 мм(6 мм від вертикальної центрової лінії).
Паралельные прямые (допоміжні), Рис.3.5. В відповідь на запит системи Укажите отрезок или прямую для построения паралельной прямой клілкаю курсором на вертикальній осьовій лінії пластини в будь-якій її точці. В рядку параметрів проставляю відстань “7”. Система побудує фантоми двох допоміжних ліній паралельно заданій прямій. Аналогічно будуємо лінії допоміжні лінії для побудови висоти паза(на відстані 30 мм).
Рис.3.5 Побудова допоміжних ліній (підготовка до побудови пазів)
Командою Отрезок (основная лінія) обвожу вертикальні лінії. Дугу виконую командою Дуга по двум точкам,. Аналогічно будую другу дугу.
Рис.3.6 Другий підготовчий етап побудови паза
Видаляю допоміжні прямі. Для цього лбираю меню Редактор — Удалить — Вспомагательные кривые и точки. Проставляю одну (горизонтальную) центровую лінію на циліндричній частині пазу (Обозначения — Обозначение центра).Тип центрової лінії в рядку параметрів — одна. Курсором вказую дугу та натискаю {Enter}, підвожу курсор до точки фіксації розміщення центровоії лінії, та натискаю {Enter}. Горизонтальна центрова лінія буде побудована. Аналогічно проставляю центрову лінію на другій циліндрічній частині пазу. Командою Усечь кривую (на панелі Редактирование.) видаляю ділянки прямої,Рис.3.7.
Рис.3.7 Остаточно побудований паз
Для побудови кола активізую на панелі Геометрия команду Окружность,Рис.3.8.
Рис.3.8 Виклик меню Окружность
Рядок параметрів для даної команди показаний на Рис.3.9
Рис.3.9 Завдання параметрів кола
Проставляю розміри.
Рис.3.10.Фрагмент деталі.
Завдання 2:
1.Виконати просторову модель пластини. Товщина пластини 30 мм. Розрахуйте МЦХ пластини. Матеріал-Сплав СЧ 10 ГОСТ 1412-85.
2.Зменшити товщину пластини до 34 мм(редагування операції просторової моделі). 3.Виконайте отвір в пластині (редагування ескізу просторової моделі) діаметром 16мм та з координатами з центру Х=22 мм, Y=0 мм. Створюю документ Деталь. На панелі управління з'являються кнопки вибору типу відображення (Рис.3.11) та орієнтація (напрямлення погляду спостерігача на деталь).
Рис.3.11. Кнопки вибору типу відображення).
Рис.3.12.Орієнтація(напрям погляду спостерігача на деталь)
Компактна панель включає в себе наступні кнопки переключення,Рис3.13.
Рис.3.13.Компактна панель.
При роботі з будь-якою моделью деталі в КОМПАС-3D на екрані, окрім основного вікна з деталлю,показується вікно,що містить Дерево построения -це прествалена в вигляді ієрархічного списку в графічному вигляді послідовність елементів з яких складається деталь. Вони відображають В Дереве в порядке створення. В дереві побудови відображаються,наступніелементи:позначення,початку,координат,площини,вісі,ескізи,операції,поверхні та криві лінії. Ескіз,задіяний в будь-якій операції, розміщується на гілці дерева побудови, відповідній цій операції. Кожний елемент автоматично з'являється в Дереве построения. Зразу після того як він створений, можна перейменувати будь-який елемент в Дереве построения, виконавши два послідовних одинарних кліка на його назві. Зліва віл назви кожного елементу в Дереве відображаеться піктограма,відповідно способу,за допомогою якого отриманий елемент. Звичайно піктограм відображується в Дереве построения синім кольором. Якщо об'єкт виділений то його піктограма в Дереве зелена. Якщо об'єкт вказаний для виконання операції,то його піктограма червона. В КОМПАС для завдання форми об'ємних елементів виконується таке переміщення плоскої фігури в просторі,слід від якого задає форму елементу. Переміщення плоскої фігури може бути поступальним,обертовим,кінематичним та по перетинам. В даному випадку креслення пластини є відсіком площини,який необхідно видавити на відстань 30 мм.
Для елементу видавлювання пред'являються наступні вимоги до ескізу:
В ескізі деталі може бути один чи декілька контурів; Якщо контур один, то він може бути розімкненим чи замкнутим; Якщо контурів декілька всі вони можуть бути замкнутими; Якщо контурів декілька, один з них повинен бути зовнішнім, а інші-вкладеними в нього; Допускається один рівень вкладеності контурів. В дерево побудови вказую площину (X,Y) на якій буде розміщуватися ескіз пластини.
На панелі поточного стану визиваю команду Эскиз. Система знаходиться в режимі редагування ескізу. В даному режимі доступні всі команди побудови графічних об'єктів. Відкриваю фрагмент пластини, виконаний в завданні 1, Рис.2.10. В меню- Выделить - По стилю кривой - Основная. На панелі управління виконую команду Копировать, на запит системи Координаты базовой точки поміщаю курсор в початок координат та фіксую його положення натисканням лівої кнопки миші,Рис.3.14.
Рис.3.14 Підготовка до операції видавлювання
Звертаю креслення кнопкою «-» чи закриваю його. Тепер можна копіювати креслення безпосередньо в режимі редагування ескізу. Натискаю на кнопку Вставить из буфера. Поміщаю базову точку в початок координат, клікаю лівою кнопкою миші та натискаю на кнопку Перервать команду та Показать все. Завершую роботу в режимі редагування ескізу, натиснувши на кнопку Эскиз. Система повернулась в режим трьохвимірних побудов. В Дереве построения з'явився надпис Эскиз. Для створення деталі в виді елементу видавлювання з меню Операции команду Операции выдавливания чи натискаю кнопку Операция выдавливания на панелі управління.
Рис.3.15 Виклик меню Операция выдавливание
Рядок параметрів для операції видавлювання показаний на Рис.3.16.Обираю параметри: пряме направлення, на відстань, величини відстані 30 мм, кут нахилу 0.
Натискаю на кнопку Тип построения тонкой стенки. Тип построения тонкой стенки нет, натискаю Создать обьект.
Рис.3.16 Завдання товщини детал 1і
На панелі управления роблю активними відображення Полутоновое та Полутоновое з каркасом, Рис.3.17.
Рис.3.17 Каркас деталі 1
Заповнюю рядок параметрів: після введення назви деталі “ Пластина “ натискаю {Enter}, обираю колір, в назві матеріалу натискаю Выбрать из списка материалов та вказую Сплав ГОСТ 1583-93 Создать объект. Орієнтація YZX.
Рис.3.18 Виклик меню для вибору матеріалу деталі
Рис.3.19 Деталь 1 в проекції 3D
Підраховую МЦХ платини (Рис.3.20).
Рис.3.20 МЦХ деталі 1
Збільшую товщину пластини до 34 мм, відредагувавши операцію Выдавливание. Для цього в Дереве построения клікаю лівою кнопкою миші на “ Операция відавливание ”, потім правою кнопкою та з контекстного меню обираю команду Редактировать элемент, Рис.3.21.
Рис.3.21 Редагування деталі 1
В властивостях елементу змінюю відстань на 34 мм (Рис.3.22)та натискаю Создать объект.
Рис.3.22 Завдання товщини деталі
Рис.3.23 Деталь 2 в проекції 3D
Рис.3.24 МЦХ деталі 2
Виконую в пластині додатковий отвір 18 мм з центром, що має координати X=22 мм, Y=0 мм. В дереві побудови обираю команду Редатктировать эскиз, рис.3.25
Рис.3.25 Виклик меню для редагування деталі 1
Будую коло з заданими параметрами. Після побудови ескіз деталі 3 прийме вигляд, вказаний на Рис.3.26.
Рис.3.26 Ескіз деталі 3
Завершую редагування натискуючи на кнопку Эскиз. Деталь 3 вказана на Рис.3.27.
Рис.3.27 Деталь 3 в проекції 3D
Рис.3.28 МЦХ деталі 3