ЕКОЛОГІЧНИЙ СЕГМЕНТ НА ЗАНЯТТЯХ З ІНОЗЕМНОЇ МОВИ СТУДЕНТІВ ПРИРОДНИЧИХ ФАКУЛЬТЕТІВ
ECOLOGICAL SEGMENT IS ON EMPLOYMENTS AFTER FOREIGN LANGUAGE OF STUDENTS OF NATURAL FACULTIES
Ініціали та прізвище автора, науковий ступінь, вчене звання, посада, науковий заклад
Анотація. У статті розглянуто екологічний сегмент на заняттях з іноземної мови студентів природничих факультетів. Уточнено поняття «екологічний сегмент». Визначено місце екологічного сегмента у структурі заняття з іноземної мови. Досліджено цілі екологічного сегмента. Висвітлено складові екологічного сегмента.
Ключові слова: структура заняття, екологічний сегмент, складові екологічного сегмента.
Abstrakt. In the article an ecological segment is considered on employments after the foreign language of students of natural faculties. A concept "ecological segment" is specified. The location of ecological segment is determined in the structure of employment after a foreign language. Investigational aims of ecological segment. The constituents of ecological segment are reflected.
Key words: structure of employment, ecological segment, constituents of ecological segment.
Постановка проблеми у загальному вигляді та її зв’язок із важливими науковими чи практичними завданнями. Суспільство підвищує вимоги до професійного мовлення сучасного фахівця, в тому числі з іноземної мови, на сьогодні недостатньо читати і перекладати зі словником, важливо опанувати професійну термінологію, вільно спілкуватися в професійній царині з іноземними партнерами, не вдаючись до послуг перекладача, виявляти мовну компетентність, доречно і правильно використовувати набуті з фаху знання.
Аналіз останніх досліджень і публікацій, в яких започатковано вирішення досліджуваної проблеми і на які спирається автор. Тексти, дібрані мовознавцем Баланюк С.С. у навчально-методичному посібнику з англійської мови, не лише підвищують рівень володіння іноземною мовою, але й розширюють фахові знання, змушують замислитись над прочитаним, спонукають до дії: «Many people are concerned about ecology today because it is of vital importance for humanity. Everybody is talking about pollution nowadays: land pollution, water pollution, air pollution» [1, с. 7]. Практикум з англійської мови за професійним спрямуванням, розроблений Бабковою-Пилипенко Н.П., подає навчальний матеріал блоками: мовленнєвий, лінгвістичний, професійний. Тексти супроводжуються вправами: 1. Перекладіть текст, звертаючи увагу на терміни. 2. Знайдіть у тексті стійкі вирази за Вашим фахом. 3. Перекладіть речення англійською. 4. Поділіть текст на логічні частини тощо [2, с. 24]. Цікавим і зручним у користуванні є мультимедійний підручник Калініної Л.В., Самойлюкевича І.В., студентам пропонують тексти, відеоматеріали, аудіосупровід, завдання для програмованого контролю. Наприклад: «Reading Practice. Read the story about the way Sam spent time with friend and write the answers to the following questions» [3, lesson 3]. Досліджуючи особливості використання ділових ігор на заняттях з іноземної мови у вищих навчальних закладах, Пасічник О.О. зазначає: «Ділові ігри базуються на принципі самоусвідомлення, самопізнання, вірі у власні можливості. Вони закладають основи моральної та етичної поведінки в сфері подальшої професійної діяльності» [4, с. 126].
Виділення невирішених раніше частин загальної проблеми, яким присвячується стаття. Проте станом на сьогодні малодослідженим залишається екологічний сегмент на заняттях з іноземної мови.
Формулювання цілей статті (постановка завдання). Мета статті ̶ «екологічний сегмент», розглянути складові та місце екологічного сегмента у структурі заняття з іноземної мови студентів природничих факультетів.
Виклад основного матеріалу дослідження з повним обґрунтуванням наукових результатів. Майбутній фахівець, який обрав природничий напрям навчальної діяльності, має розбиратися в досліджуваному явищі, довіряти якісним і перевіреним даним, розумітися на характері зв’язку і залежності живих істот від умов їхнього проживання. На заняттях з іноземної мови професійного спрямування студентів природничих факультетів викладач використовує інтегровані форми організації навчального процесу (лекційно- практичні, семінарські заняття). Оскільки створення штучно-мовного оточення є одним із чинників активізації навчальної діяльності студентів на заняттях з іноземної мови, то доцільними є використання інтерактивних методів навчання: 1) презентація (супроводжується спонтанним професійним спілкуванням), 2) рольові ігри (має мотиваційно-спонукальний характер, сприяє засвоєнню професійної лексики), 3) Brainstorm (оперативний метод вирішення професійної проблеми). Комунікативна спрямованість навчання студентів іноземній мові є пріоритетною, тому структура заняття набуває такого вигляду (рис. 1):
Рисунок 1 – Структура заняття:
Кв. 1 – ситуація мовлення;
Кв. 2 – аудіювання;
Кв. 3 – граматичний тест
Джерело: Власна розробка
Кв. 1 (64 %) – ситуація мовлення є основною частиною заняття. Вона передбачає наявність адресата і мету висловлювання. Студенти вчаться відповідати на різні види запитань, дотримуватись під час спілкування мовного етикету, підтримувати діалог, користуватися широким діапазоном професійної представників іншої нації у професійному середовищі. Наприклад, під час перемовин з американцями, важливо пам’ятати, що американські партнери використовують причинно-наслідкові аргументи, у них об’єктивні умови домінують над суб’єктивними поглядами. Вся пропонована ділова інформація має бути вичерпною, з переконливими цифровими показниками і графіками. Кв. 2 (25 %) – аудіювання. Прослуховування текстів, уривків з науково-популярних книг, які читає диктор, розвиває здатність сприймати іноземну мову на слух, тренуватися у правильній вимові. Розуміння почутого необхідне для виконання різноманітних логічних операцій: конкретизації, абстракції, порівняння тощо. Студенти запам’ятовують стандартні вирази, ситуативні фрази, терміни природничого фаху, види запитань, що дає змогу орієнтуватися у професійній ситуації, брати участь у розмові фахівців англійською мовою. Кв. 3 (11 %) – граматичний тест. Виконання тестів різних рівнів складності дає можливість виявити прогалини в знаннях студентів (над чим працювати? Що вивчити?), встановити загальний рівень володіння іноземною мовою, а також визначити словниковий запас, бажано, щоб про результати проходження тесту студент дізнавався відразу (результати виводяться на екран).
Екологічний сегмент (від лат. segmentum – відрізок, смуга, частина чого- небудь) заняття з іноземної мови для студентів природничих факультетів спрямований на досягнення таких цілей: 1) стратегічної (завдання: дотримання норм і принципів, які регулюють відносини людини і природи, суспільства і природи); 2) практичної (завдання: допомога в оволодінні іноземною мовою для спілкування з діловими партнерами на міжнародному рівні, розуміння основних культурних відмінностей представника іншої нації); 3) освітньої (завдання: набуття знань про використання природних ресурсів країною мови, що вивчається; розширення світогляду через екологічну інформацію, (завдання: розвиток мовленнєвих здібностей студентів у процесі оволодіння професійною лексикою, розвиток розумової активності); 5) виховної (завдання: формування відповідального ставлення до навколишнього природного середовища, позитивного сприйняття довкілля під час спілкування).
Складовими екологічного сегмента на заняттях з іноземної мови є такі (рис. 2):
Презентація