НАЦІОНАЛЬНИЙ ТРАНСПОРТНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Кафедра «Технічна експлуатація автомобілів та автосервіс»
Реферат на тему:
«Система технічного обслуговування і ремонту сучасних легкових автомобілів»
Виконав студент групи: АА-ІІІ-3 Гуцалюк А.В.
Київ – 2016
Надійність – властивість об’єкту зберігати у часі значення всіх параметрів, які характеризують здатність виконувати потрібні функції у заданих режимах і умовах використання, технічного обслуговування, зберігання та транспортування.
Показники надійності мають властивості:
– безвідмовності;
– довговічності;
– ремонтопридатності;
– збереженості.
Безвідмовність характеризує властивості об’єкту зберігати працездатність на протязі певного періоду. До показників безвідмовності можна віднести вірогідність відмови.
Довговічність – властивість об’єкту зберігати працездатність до надходження граничного стану. До показників довговічності відносяться середній ресурс і середній строк служби.
Ремонтопридатність – властивість об’єкта, яка міститься в пристосуванні до підтримки та відновлення працездатного стану шляхом технічного обслуговування і ремонту. Прикладом показників ремонтопридатності можуть бути вірогідність і середній час відновлення.
Збереженість – властивість об’єкта зберігати у заданих границях значення параметрів, які характеризують здатність об’єкта виповнювати потрібні функції протягом періоду зберігання та після нього, а також при транспортуванні та після цього.
Вивчення надійності автомобілів, його агрегатів і вузлів дозволяє обгрунтовано підходити до розрахунку запасних частин і підвищенню довговічності деталей шляхом конструктивних і технологічних заходів, а при
ремонті - до застосування найбільш раціональних способів відновлення деталей і високоякісної збірки автомобілі. Випробування надійності автомобіля і його окремих агрегатів вимагають тривалої роботи автомобіля в різних дорожніх умовах, що дозволяють форсувати роботу мотора, трансмісії і ходової частини. Ці випробування визначають розміри основних доріг, типи споруд і загальне навантаження. Підвищення надійності автомобілів є важливою проблемою, вирішення якої сприятиме виконанню завдань, що стоять перед автомобільною промисловістю і автомобільнимтранспортом.
Питанню надійності автомобілів останнім часом приділяється все більша увага. При цьому поряд з реалізацією відповідних заходів у виробництві при практичному використанні все частіше починають планувати транспортні операції з урахуванням ймовірності їх безвідмовної роботи за залежностям. Це дозволяє не тільки з більшою вірогідністю визначити можливості кожного автомобіля та парку автомобілів у цілому при виконанні планованого завдання, але й оцінити ступінь завантаження засобів ТО і ремонту, більш обгрунтовано спланувати витрати запасних частин.
Підвищення надійності автомобілів і зниження витрат на їх утримання становлять одну з найскладніших. Вирішення цієї проблеми, з одного боку, забезпечується автомобільною промисловістю за рахунок випуску автомобілів нових конструкцій, що володіють більшою експлуатаційною надійністю і технологічністю (ремонтопридатністю), з іншого боку, - засобами технічної експлуатації, в результаті вдосконалення методів технічної експлуатації автомобілів, підвищення продуктивності праці (впровадження наукових методів), зниження трудомісткості технічного обслуговування і ремонту, збільшення міжремонтних пробігів автомобілів та їх агрегатів, що забезпечується розвитком матеріально-технічної бази автомобільного транспорту в результаті укрупнення автотранспортних підприємств, будівництва нових підприємств, широкого застосування засобів механізації та автоматизації виробничих процесів.
Рівень надійності автомобіля закладається при його створенні і забезпечується у виробництві. Підтримка ж надійності автомобілів в процесі експлуатації забезпечується шляхом проведення своєчасного і високоякісного технічного обслуговування.
Довговічність і надійність автомобіля, що характеризують здатність автомобіля до тривалої роботи без поломок і несправностей в межах допустимих зносів механізмів і деталей, забезпечують точне і своєчасне виконання плану перевезень та визначаються конструкцією автомобіля, його вузлів і технологією їх виготовлення і збірки. Природно, що у міру експлуатації автомобіля його надійність зменшується.
Довговічність і надійність автомобіля визначаються запасом ходу до капітального ремонту, здатністю працювати без поломок і інших несправностей, що викликають простої. Зручність використання оцінюється зручністю навантаження і розвантаження вантажів або посадки, поїздки та висадки пасажирів. Надійність автомобіля проявляється як його властивість зберігати працездатність і забезпечувати можливість її відновлення.
Для оцінкин надійності автомобілів в даний час застосовують різні методи випробувань: стендові, лабораторно-дорожні, полігонні, моделювання на ЕОМ і інші. Однак найбільш повна і вичерпна інформація про надійність може бути отримана в реальних умовах експлуатації автомобілів. У цьому випадку є можливість врахувати всі фактори, що впливають на автомобіль (стан дороги, швидкість руху, організацію технічного обслуговування та ремонту, кваліфікацію та досвід водія і т.п.). Зміна показників надійності автомобіля залежить не тільки від його конструктивного досконалості, але й від професійного рівня водія.
Проведені дослідження показали, що якість технічного стану групи автомобілів в залежності від класності працюючих на них водіїв постійно змінюється. Все це підвищує надійність автомобіля, економічність і ефективність його експлуатації за рахунок зниження витрат запасних частин і матеріалів та зменшення трудових витрат на технічне обслуговування і ремонт. Взаємозв'язку між показниками надійності автомобілів і сумарним потоком відмов для групи автомобілів вивчають за допомогою закономірностей третього виду, які характеризують процес відновлення - виникнення і усунення відмов інесправностей виробів в часі. Очевидно, що напрацювання на відмови, по-перше, випадкові для агрегату кожного автомобіля і описуються відповідними функціями F (x) і f (x), по-друге, незалежні у однакових агрегатів різних автомобілів, по-третє, при усуненні відмови в зоні ремонту байдуже, від якого автомобіля надходить відмова і який він за рахунком. У підвищенні якості та надійності автомобілів основна роль належить службі головного конструктора, об'єднуючого передпроектні, конструкторські та експериментальні роботи по дослідженню створених конструкцій. Коефіцієнт технічного використання характеризує надійність автомобіля як у відношенні безвідмовної роботи, так і ремонтопридатності, оскільки дозволяє врахувати витрати часу на усунення всіх видів відмов, вироблених в автогосподарствах в процесі проведення технічного обслуговування та поточного ремонту.
Витрати на ремонт і обслуговування автомобіля за весь амортизаційний термін служби досі в 3 - 4 рази перевищують собівартість його виготовлення. У зв'язку з цим тривають дослідні та дослідно-конструкторські роботи щодо вдосконалення окремих вузлів і агрегатів, лімітують довговічність і надійність автомобіля. В даний час автомобілебудівниками підготовлені комплекси заходів, впровадження яких в майбутньому дозволить збільшити ресурс бензинового двигуна до 300 - 350 тис. км, а шасі автомобіля до 350 - 400 тис. км.
Підвищення рівня технічного стану та надійності автомобілів здійснюється шляхом своєчасного та якісного виконання видів ТО, передбачених положенням про технічне обслуговування і ремонт рухомого складу автомобільного транспорту.