Технології вивчення освітньої галузі "Здоровя і фізична культура" або Формування культури здоровя молодшого школяра
Завдання лекції 1.
Тема: «Актуальні питання фізичного розвитку молодших школярів»
Організація умов фізичного виховання молодших школярів.
Завдання. Прочитайте та законспектуйте основні визначення, оздоровчі, освітні та виховні завдання фізичного виховання, чинники успішної організації фізичного виховання дітей молодшого шкільного віку.
Фізичне виховання в початковій школі - це єдність мети, завдань, засобів, форм і методів роботи, направлених на зміцнення здоров'я та всебічний фізичний розвиток дітей.
Метою фізичного виховання є формування у дітей основ здорового способу життя.
У процесі фізичного виховання здійснюються оздоровчі, освітні та виховні завдання.
Серед оздоровчих завдань особливе місце займає охорона життя та зміцнення здоров'я дітей, і всебічний фізичний розвиток, вдосконалення функцій організму, підвищення активності і загальної працездатності.
Освітні завдання передбачають формування у дітей рухових вмінь і навичок, розвиток фізичних якостей; ролі фізичних вправ у його життєдіяльності, способи зміцнення власного здоров'я.
Виховні завдання спрямовані на різнобічний розвиток дітей (розумовий, моральне, естетичне, трудове), формування у них інтересу і потреби до систематичних занять фізичними вправами.
Оскільки метою фізичного виховання є формування у дітей навичок здорового способу життя, то для вирішення завдань фізичного виховання молодших школярів використовуються: гігієнічні фактори, природні сили природи, фізичні вправи та ін.. Гігієнічні фактори (режим занять, відпочинку, харчування, сну і т.д.) становить обов'язкова умова для вирішення завдань фізичного виховання.
Умови та чинники успішної організації фізичного виховання дітей молодшого шкільного віку:
1. Вміти аналізувати і оцінювати ступінь фізичного здоров'я і рухового розвитку дітей.
2. Формулювати завдання фізичного виховання на певний період (на приклад, на навчальний рік) і визначати першорядні з них з урахуванням особливостей кожного з дітей.
3. Організувати процес виховання в певній системі, вибираючи найбільш доцільні засоби, форми і методи роботи в конкретних умовах.
4. Проектувати бажаний рівень кінцевого результату, передбачаючи труднощі на шляху до досягнення цілей.
5. Порівнювати досягнуті результати з вихідними даними та поставленими завданнями.
6. Володіти самооцінкою професійної майстерності, постійно удосконалюючи його.
Проблеми фізичного виховання та розвитку дітей дошкільного віку
Завдання. Прочитайте та законспектуйте основні визначення, основні проблеми фізичного виховання та розвитку молодших школярів, особливості вікового розвитку учнів початкових класів.
Накопичений певний досвід у рамках реалізації даної проблеми висвітлив три питання, що вимагають їх першочергового вирішення. Це:
1) вивчення особливостей фізичного розвитку у молодших школярів;
2) розробка засобів, методів і способів організації виховання для забезпечення оптимальних умов життєдіяльності дітей у початковій школі;
3) обґрунтування шляхів вирішення проблем фізичної культури дітей молодшого шкільного віку.
Особливості вікового розвитку молодших школярів обумовлені наступними факторами:
- Формуванням у людини "схеми тіла", яке протікає з 6 до10 років;
- Віковим диморфізмом;
- Слабкою вираженістю статевого диморфізму фізичного розвитку дітей і початком формування психічних відмінностей у поведінці хлопчиків і дівчаток.
Одна з найважливіших завдань виховання - пошук необхідного часу для забезпечення фізичного розвитку, зміцнення здоров'я засобами і методами фізичної культури.