Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Основні теоретичні відомості. Тема. Загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання




ПРАКТИЧНА РОБОТА №3

 

Тема. Загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.

 

Мета: Ознайомитися із законом Україні "Про загальнообов'язкове державне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності". Навчитись використовувати методики розрахунку місячної суми страхового внеску об'єктів господарювання для розв'язання практичних завдань.

Завдання.

1. Вивчити основні положення державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. Занотувати.

2. Обчислити місячну суму страхового внеску двох об'єктів господарювання.(згідно індивідуального завдання табл.4. Варіант 13 (приклад) виконує завдання за варіантом 40).

 

Звітність. Звіт про виконану роботу слід подати за такою формою.

Змістовна частина роботи:

1. Умова і завдання.

2. Конспект.

3.Вихідні дані для виконання завдання за варіантами (див. табл. 4).

4.Виклад виконання роботи з необхідними обґрунтуваннями та розрахунками.

5.Висновок.

 

 

Основні теоретичні відомості

 

Адаптуючи національне законодавство до законодавства Європейського Союзу, відповідно до принципів державної політики в галузі охорони праці Верховна Рада у 1999 році прийняла Закон Україні "Про загальнообов'язкове державне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності". У цьому законі враховані рекомендації Міжнародної організації праці (рекомендація № 67), які визначають, що всі витрати на компенсації за виробничі травми та професійні захворювання повинні покривати роботодавці шляхом обов'язкового соціального страхування працівників.

Страхування від нещасного випадку є самостійним видом загальнообов'язкового державного соціального страхування, за допомогою якого здійснюється соціальний захист, охорона життя та здоров'я громадян у процесі їх трудової діяльності.

Основними принципами страхування від нещасного випадку є:

> паритетність держави, представників застрахованих осіб та роботодавців в управлінні страхуванням від нещасного випадку;

> своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком;

обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності;

> надання державних гарантій реалізації застрахованими громадянами своїх прав;

> обов'язковість сплати страхувальником страхових внесків;

> формування та витрачання страхових коштів на солідарній основі;

> диференціювання страхового тарифу з урахуванням умов і стану безпеки праці, виробничого травматизму та професійної захворюваності на кожному підприємстві;

> економічна зацікавленість суб'єктів страхування в поліпшенні умов і безпеки праці;

> цільове використання коштів страхування від нещасного випадку.

Грошові надходження до фонду соціального страхування від нещасного випадку формуються шляхом сплати роботодавцями щомісячних страхових внесків CB, розмір яких визначається за формулою:

(1)

де CT- страховий тариф, який є чинним для підприємств одного класу професійного ризику виробництва у процентах; ВОП— сума фактичних витрат підприємства на оплату праці у місяці, за який сплачується страховий внесок у гривнях.

Страховий тариф визначається за класом професійного ризику виробництва, який встановлюється згідно з класифікацією галузей економіки та видів робіт за професійним ризиком виробництва (табл. 1).

Фактичні витрати на оплату праці обчислюють шляхом сумування заробітної плати працівників з врахуванням того факту, що максимальна величина фактичних витрат на оплату праці кожного працівника, з якої справляються страхові внески, не перевищує 15 мінімальних розмірів заробітної плати.

Для вмотивування роботодавців покращувати умови праці застосовують знижки і надбавки, які залежать від стану травматизму на підприємстві у порівнянні з станом травматизму на підприємствах цього класу професійного ризику виробництва.

Знижки чи надбавки до страхового внеску Фонд застосовує з урахуванням результатів роботи підприємства за минулий календарний рік. Їх визначають за формулами:

(2)

(3)

де ПП — частка витрат Фонду на відшкодування шкоди потерпілим на підприємстві у минулому календарному році; П - сума витрат Фонду на відшкодування шкоди потерпілим на підприємстві у минулому календарному році; CBП - сума страхових внесків підприємства у минулому календарному році; ПК - частка витрат Фонду на відшкодування шкоди потерпілим на виробництві у минулому календарному році на підприємствах відповідного класу професійного ризику виробництва; К - сума витрат Фонду на відшкодування шкоди потерпілим у минулому календарному році на цих підприємствах; CBК - сума страхових внесків цих підприємств.

Якщо частка витрат Фонду соціального страхування на відшкодування шкоди потерпілим на підприємстві ПП у минулому році є нижчою від частки витрат Фонду соціального страхування на відшкодування шкоди ПК потерпілим на підприємствах відповідного класу професійного ризику, то Фонд надає знижку і навпаки, якщо ПП перевищує ПК, то вводить надбавку. Розміри знижок і надбавок подані у таблицях 2 і 3.

Приклад

Обчислити місячну суму страхового внеску двох об’єктів господарювання (фотоательє, метрополітена) за даними, наведеними в таблицях 1-4.

Розмір страхових внесків (СВ) визначається за формулою:

,

де СТ – страховий тариф, ВОП – сума фактичних витрат підприємства на оплату праці у місяці, за який сплачується страховий внесок у гривнях.

Користуючись даними таблиці 6 визначаємо ВОП для першого і другого підприємств:

ВОП1 = ЗАР1 + ЗАР2 + ЗАР3 + ЗАР4 + ЗАР5 + ЗАР6 + ЗАР7 = 1900+1450+1500+1550+1860+2360+2895 =13515 (грн.);

ВОП2 = ЗАР1 + ЗАР2 + ЗАР3 + ЗАР4 + ЗАР5 = 4860+5150+3560+2500+4400=20470 (грн.).

Для метрополітена страховий тариф складає 0,87 %, а для фотоательє – 1,05%.

Визначаємо страховий внесок:

СВ1 = (ВОП1×СТ1)/100 = (13515×0,87)/100 = 117,58 (грн.);

СВ2 = (ВОП2×СТ2)/100 = (20470×1,05)/100 = 214,94(грн.).

Для вмотивування роботодавців покращувати умови праці застосовують знижки і надбавки, які залежать від стану травматизму на підприємстві у порівнянні з станом травматизму на підприємствах цього класу професійного ризику виробництва. Знижки чи надбавки визначають за допомогою двох показників: Пп і Пк, де Пп – частка витрат Фонду на відшкодування шкоди потерпілим на підприємстві у минулому календарному році, а Пк – частка витрат Фонду на відшкодування шкоди потерпілим на виробництві у минулому календарному році на підприємствах відповідного класу професійного ризику виробництва. Знижка нараховується, якщо Пп < Пк, а надбавка – коли Пп > Пк. За допомогою таблиці визначаємо, що для метрополітена Пп > Пк на 41%, а для фотоательє Пп < Пк на 68%. За допомогою таблиць 3 і 4 визначаємо, що надбавка для метрополітена – 20%, а знижка для фотоательє повинна становити 30%.

Отже, тепер можна визначити фактичний розмір страхового внеску:

СВ1(до сплати) = 117,58 + (117,58 × 0,2) = 141,10(грн.);

СВ2(до сплати) = 214,94 – (214,94 × 0,3) = 150,46(грн.).

За допомогою даних, наведених у таблицях, було визначено, що розмір страхового внеску для метрополітена у грудні становив 141,10 (грн.), а для фотоательє у квітні – 150,46(грн.).

 


Таблиця 1. Класифікація галузей економіки та видів робіт за професійним ризиком виробництв та страхові тарифи для підприємств, установ та організацій на загальнообов'язкове страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання (Витяг з Постанови KM України від 27.06.03 p., № 985).  
Клас Страховий тариф, % Галузі економіки та види робіт згідно КВЕД
  0,86 Нотаріальна діяльність Патентна діяльність Ліцензійна діяльність Благодійна діяльність
  0,87 Діяльність метрополітенів Консультації з питань інформатизації Реклама Консультації з питань комерційної діяльності та управління
  0,88 Дошкільна освіта Початкова шкільна освіта Повна загальна середня освіта Професійно-технічна освіта Вища освіта
  0,89 Діяльність національної пошти Служба, що не належить до національної пошти Зв'язок
  0,90 Оптова торгівля новими та уживаними автомобілями Роздрібна торгівля овочами та фруктами Кафе, бари Діяльність шкільних їдалень і кухонь Центральні банки, комерційні банки Страхування життя та накопичення Управління фінансовими ринками Посередництво в кредитуванні
  0,92 Діяльність у сфері архітектури, інженерна та технічна діяльність, пов'язана з будівництвом
  0,93 Книговидавнича справа Видання газет Туристичні агентства та бюро подорожей Медична практика Стоматологічна практика
  0,95 Прокат речей особистого користування та побутових товарів Послуги перукарень та салонів краси Ритуальні послуги Послуги домашньої прислуги
  0,96 Виробництво фільмів Демонстрація кінофільмів Діяльність залів для глядачів Діяльність бібліотек, читацьких залів, лекторіїв Азартні ігри та ігри на гроші
  0,98 Діяльність інших видів наземного пасажирського транспорту, підпорядкованого розкладу Діяльність трубопровідного транспорту з транспортування сирої нафти та нафтопродуктів Діяльність трубопровідного транспорту з транспортування газу

Клас Страховий тариф, % Галузі економіки та види робіт згідно КВБД
  1,0 Надання послуг, пов'язаних з риболовством Надання послуг, пов'язаних з діяльністю риборозплідників і рибних ферм Діяльність архівів Діяльність природних заповідників
  1,02 Готелі з ресторанами Готелі без ресторанів Діяльність з оброблення твердих відходів Інша діяльність з прибирання сміття та очищення інших територій
  1,03 Друкування газет Палітурна та оздоблювальна справа Інші послуги, пов'язані з поліграфічним виробництвом
    Виробництво верхнього одягу спеціалізованими підприємствами на
    індивідуальні замовлення населення
    Ремонт радіотелевізійної, аудіо- та відеоапаратури
  1,05 Виробництво взуття спеціалізованими підприємствами на індивідуальні замовлення населення Технічне обслуговування та ремонт автомобілів на замовлення населення Виконання фоторобіт
  1,10 Процеси нафтопереробки
  1,16 Виробництво виробів з текстилю Розподіл електроенергії Виробництво та розподіл тепла
  1,23 Видобування нафти Послуги, пов'язані з видобування нафти і газу
    Діяльність авіаційного пасажирського транспорту,
  1,26 підпорядкованого розкладу Функціонування авіаційної транспортної інфраструктури
  1,28 Виробництво м'ясних продуктів Виробництво фруктових та овочевих соків Перероблення овочів та фруктів Виробництво хліба та хлібобулочних виробів Виробництво пива Виробництво маргарину
    Розведення птиці
  1,29 Випуск звукозаписів Тиражування записів на магнітних носіях Виробництво музичних інструментів Слідча діяльність та забезпечення безпеки
    Посередництво в торгівлі одягом, взуттям, текстильними та шкіряними виробами
  1,36 Посередництво в торгівлі харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами Оптова торгівля напоями Оптова торгівля м'ясом та м'ясними продуктами Складування Оптова торгівля шоколадними та кондитерськими виробами
    Лісозаготівлі
  1,40 Одержання продукції лісового господарства Ветеринарна діяльність
Клас Страховий тариф, % Галузі економіки та види робіт згідно КВБД
  1,43 Діяльність трамвайного транспорту Діяльність тролейбусного транспорту
    Виробництво (без ремонту) канцелярського обладнання Виробництво (без ремонту) електророзподільної та контрольної
  1,70 апаратури Технічне обслуговування та ремонт офісної техніки Виробництво медичного, хірургічного та ортопедичного устаткування
  1,71 Виробництво синтетичного каучуку Виробництво гумових покришок та камер Відновлення протектора гумових покришок
  1,76 Виробництво паперової маси Виробництво паперу та картону Виробництво гофрованого паперу та пакувань з паперу та картону Функціонування автомобільного транспорту Діяльність транспортних агентств
  1,87 Виробництво борошна Виробництво круп
  2,06 Видобування мінеральної сировини для хімічної промисловості та виробництва мінеральних добрив Виробництво лаків та фарб Виробництво пластмасового обладнання для будівництва
  2,13 Виробництво готових кормів для тварин, що утримуються на фермах Виробництво готових кормів для домашніх тварин
  2,15 Виробництво інших кольорових металів та окремих виробів з них Лиття інших кольорових металів Кування,штампування, карбування; порошкова металургія
  2,20 Виробництво дерев'яної тари Виробництво різних виробів з деревини Виробництво стільців та сидінь Виробництво матраців
  2,21 Виробництво металевих деталей для столярних та теслярських виробів Виробництво металевих резервуарів цистерн і контейнерів Виробництво різноманітних металевих виробів
  2,29 Виробництво листкового скла Формування та оброблення листкового скла Виробництво інших керамічних виробів Оброблення скла
47 2,34 Бавовнопрядіння Виробництво бавовняних тканин Виробництво трикотажних та в'язаних тканин Виробництво панчішних виробів з трикотажної тканини
  2,38 Виробництво керамічної плитки Виробництво цементу Виробництво вапна, гіпсу Оброблення залізобетонних виробів
  2,57 Виробництво інструменту Виробництво деревообробних верстатів Виробництво технологічної оснастки для верстатів

 

 

Клас Страховий тариф, % Галузі економіки та види робіт згідно КВБД
  2,62 Монтаж та установлення електророзподільної та контрольної апаратури Загальне будівництво будівель (нові роботи, роботи з заміни, реконструкції та відновлення) Бетонні роботи Монтаж ліфтів і ескалаторів Збереження та реставрація історичних місць і пам'яток історії
  2,67 Ремонт двигунів і турбін Ремонт апаратури для записування та відтворювання звуку та зображення Ремонт апаратури для трансляції і ретрансляції передач
  2,1 Відкритий видобуток руд чорних металів, видобуток та збагачення нерудної сировини для чорної металургії
  3,86 Видобування та агломерація торфу
  4,29 Оброблення відходів та брухту дорогоцінних металів
  6,82 Лісопильне та стругальне виробництв, просочування деревини Виробництво металевих конструкцій
  13,6 Підземне видобування кам'яного вугілля
  Таблиця 2.

 

Знижка до страхового внеску
Показник Пп нижчий від показника Пк, % Знижка до страхового внеску, %
20-39,9  
40-59,9  
60-79,9  
80 і більше  
Не допущено жодного нещасного  
випадку та профзахворювання  

 

 

Таблиця 3.

  Надбавка до страхового внеску
Показник Пп перевищує показник Пк,% Надбавка до страхового внеску, %
20-39,9  
40-59,9  
60-79,9  
80-100  
Понад 100  

Таблиця 4.
Підприємство Місяць Нарахований місячний заробіток працівників Співвідношення показників ПП і Пк
             
  Будівельна фірма квітень               Пп>Пк на 28%
Рекламне агентство жовтень               Ппк на 20%
  Броварня січень               П„>ПК на 41%
Підприємство з виробництва керамічної плитки червень               Ппк на 20%
  Друкарня грудень               Пп>Пк на 45%
Склозавод лютий               Ппк на 15%
  Бібліотека травень               Пп>Пк на 21%
Лісове господарство серпень               Ппк на 63%
  Нафтопереробне підприємство січень               Пп>Пк на 48%
Комерційний банк грудень               Ппк на 19%
  Тролейбусне депо липень               Пп>Пк на 34%
Перукарня вересень               Ппк на 78%
  Меблева фірма травень               Пп>Пк на 35%
Птахофабрика грудень               Ппк на 15%
  Міні-пекарня січень               Пп>Пк на 51%
Стоматологічна клініка липень               Ппк на 24%
Індивідуальні завдання для визначення розмірів щомісячних страхових внесків двох підприємств

4№ Підприємство Місяць Нарахований місячний заробіток працівників Співвідношення показників П„ і Пк
             
  Автомагазин лютий               Пп>Пк на 19%
Гуртівня кондитерських виробів листопад               Ппк на 43%
  Ковбасний цех травень               Пп>Пк на 68%
Нотаріальна контора серпень               Ппк на 11%
  Котельня січень               Пп>Пк на 68%
Студія звукозапису серпень               Ппк на 78%
  Цементний завод січень               Пп>Пк на 23%
Кінотеатр липень               Ппк на 34%
  Метрополітен грудень               Пп>Пк на 41%
Фотоательє квітень               Ппк на 68%
  Фірма по ремонту відеотехніки січень               Пп>Пк на 55%
Готель липень               Ппк на 16%
  Лакофарбний завод лютий               Пп>Пк на 32%
Дитячий садок жовтень               Ппк на 61%
  Кафетерій березень               П„>ПК на 9%
Поштове відділення грудень               Ппк на 72%
  Авіакомпанія квітень               Пп>Пк на 19%
Рибне господарство вересень               Ппк на 48%

 

Підприємство Місяць Нарахований місячний заробіток працівників Співвідношення показників П„ і Пк
             
  Целюлозно-паперовий комбінат лютий               Пп>Пк на 30%
Пункт прокату побутової техніки жовтень               Ппк на 54%
  Млин лютий               Пп>Пк на 28%
Страхова компанія жовтень               Ппк на 45%
  Підприємство по розподілу електроенергії січень               Пп>Пк на 56%
Туристичне агентство грудень               Ппк на 225%
  Залізничний вокзал лютий               Пп>Пк на 46%
Початкова школа липень               Ппк на 21%
  Станція техобслуговування автомобілів березень               Пп>Пк на 35%
Природний заповідник серпень               Ппк на 30%
  Ливарний цех квітень               Пп>Пк на 18%
Кіностудія жовтень               Ппк на 68%
  Трикотажна фабрика січень               П„>ПК на 41%
Професійно-технічне училище червень               Ппк на 32%
  Верстатобудівне підприємство грудень               Пп>Пк на 22%
Нафтовидобувна компанія квітень               Ппк на 78%
  Підприємство з переробки брухту дорогоцінних металів січень               Пп>Пк на 47%

 

Підприємство Місяць Нарахований місячний заробіток працівників Співвідношення показників П„ і Пк
             
Архітектурне бюро липень               Ппк на 22%
  Фірма з обслуговування ліфтів лютий               Пп>Пк на 63%
Шкільна їдальня серпень               Ппк на 15%
  Торф'яний кар'єр листопад               Пп>Пк на 37%
Ветеринарна клініка липень               Ппк на 46%
  Реставраційна майстерня березень               П„>ПК на 74%
Гуртівня напоїв жовтень               Ппк на 33%
  Компанія по виробництву готових кормів січень               П„>ПК на 24%
Архів грудень               Ппк на 48%
  Підприємство по ремонту двигунів лютий               Пп>Пк на 34%
Взуттєва фабрика листопад               Ппк на 14%
  Фірма з виробництва медичного устаткування травень               Пп>Пк на 22%
Фондова біржа жовтень               Ппк на 65%
  Фірма по виробництву канцелярських товарів січень               Пп>Пк на 25%
Транспортна компанія серпень               Ппк на 31%
  Підприємство з виробництва автомобільних шин травень               Пп>Пк на 11%
Сміттєпереробне підприємство грудень               Ппк на 63%

 

Підприємство Місяць Нарахований місячний заробіток працівників Співвідношення показників П„ і Пк
             
  Прокуратура лютий               Пп>Пк на 28%
Кредитна спілка серпень               Ппк на 48%
  Підприємство з виробництва металевих контейнерів листопад               Пп>Пк на 37%
Підприємство з переробки овочів липень               Ппк на 18%
  Підприємство з виробництва залізобетонних конструкцій березень               Пп>Пк на 44%
Жиркомбінат жовтень               Ппк на 29%
  Цех з виробництва вапна січень               Пп>Пк на 65%
Овочевий магазин грудень               Ппк на 15%
  Цех з виробництва бавовняних тканин січень               Пп>Пк на 25%
Поліклініка серпень               Ппк на 14%
  Кар'єр з видобування сірки травень               Пп>Пк на 68%
Приватний коледж грудень               Ппк на 26%

Контрольні питання?

1. Які питання визначає Закон «Про соціальне страхування»?

2. Які завдання страхування від нещасного випадку?

3. На кого поширюється дія Закону "Про соціальне страхування"?

4. Які основні принципи страхування від нещасного випадку?

5. Визначте поняття "страховий ризик", "страховий випадок", "нещасний випадок".

6. Основні завдання та функції Фонду соціального страхування.

7. Обов'язки Фонду страхування від нещасних випадків.

8. Які права мають страхові експерти?

9. Наглядова рада та її завдання.

10. Відшкодування шкоди, заподіяної застрахованому.

11. Який порядок розгляду справ щодо страхових виплат?

12. У яких випадках Фонд соціального страхування може відмовити у виплатах ризику виробництва?

13. Клас професійного ризику.

14. Показники професійного ризику.

15. Права та обов'язки страхувальника та застрахованого.

16. Розмір страхового внеску підприємств.

 

Література

1. Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

2. Ткачук К. Н., Халімовський М. О., Зацарний В. В. та ін. Основи охорони праці: Підручник. – 2-ге вид., допов. і перероб. – К.: Основа, 2006. – 444 с.

3. Протоєрейський О. С, Запорожець О. І. Охорона праці в галузі: Навч. посіб. – К.: Книжкове вид-во НАУ, 2005. – 268 с.

4. Основи охорони праці: Підручник / За ред. проф. В.В.Березуцького – Х.: Факт, 2005. – 480 с.

5. Русаловський А. В. Правові та організаційні питання охорони праці: Навч. посіб. – 4-те вид., допов. і перероб. – К.: Університет «Україна», 2009. – 295 с.

6. Гогіташвілі Г. Г., Карчевські Є.-Т., Лапін В. М. Управління охороною праці та ризиком за міжнародними стандартами: Навч. посіб. – К.: Знання, 2007. – 367 с.

7. Желібо Є. П., Баранова Н. І., Коваленко В.В. Охорона праці в органах державної податкової служби. Навч. посібник для ВНЗ. Ірпінь. - 2002.


 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-03-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 346 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2782 - | 2343 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.014 с.