Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Розвиток образотворчого мистецтва




Український живопис та його етапи: бароко, рококо і класицизм. Вплив фламандської школи Рубенса на українське образотворче мистецтво. Мистецькі навчальні заклади. Іконопис, розвиток українського портретного живопису. Представники українського живопису, їх найвідоміші полотна.

 

Письмове завдання:

1. Опишіть основні забобони в які вірили козаки.

2. Дайте визначення термінів: антропоцентризм, базиліка, бароко, гармонія, гуманізм, маньєризм, пілястри, панегірик, патетика, пастораль, Ренесанс, риторика, ротонда, фронтон.

 

Семінарське заняття №5

Українська культура ХVІІІ-ХІХ ст.

План

1. Формування української національної самосвідомості.

2. Провідні течії та напрямки: класицизм, романтизм, реалізм.

3. Український живопис: жанрово-стильові особливості.

4. Українська суспільна думка, розвиток науки і філософії.

5. Література.

6. Архітектура та скульптура.

7. Український театр та музичне мистецтво.

1. Формування української національної самосвідомості

Чинники, що впливали на суспільно-політичне та культурно-освітнє життя України. Поняття “українського національно-культурного відродження”, представники. Етапи національного відродження України. Роль Кирило-Мефодіївського товариства у формування національної свідомості. Національна ідея у творчості М. Костомарова та Т.Шевченка.

2. Провідні течії та напрямки: класицизм, романтизм, реалізм

Основні риси течій та напрямків у мистецтві: класицизму, романтизму, реалізму. Особливості виникнення. Європейський вплив на формування української культури ХVІІІ-ХІХ ст. Порівняльний аналіз провідних напрямків архітектури, скульптури, живопису та літератури.

3. Український живопис: жанрово-стильові особливості

Перехід від академічного класицизму до реалізму. Демократичні традиції у творчості Т.Г.Шевченка, Л.М.Жемчужникова, І.І.Соколова. Історична тема в полотнах С.І.Васильківського, О.Г.Сластіона та ін. Українська школа пейзажного живопису: С.І.Васильківський, К.Я.Крижицький, П.Левченко та ін. Виникнення малювальних шкіл в Оденсі, Харкові, Києві. Український монументальний живопис. Малярство в західноукраїнських землях.


4. Українська суспільна думка, розвиток науки і філософії

Роль координаційних творчих пошуків у наукових товариствах: Харківському математичному товаристві, Київському фізико-математичному товаристві, історичному товаристві Нестора Літописця, Південно-Західному відділі Російського географічного товариства, історико-філологічного товариства при Харківському університеті. Розвиток економічної думки в Україні. Діяльності М.П.Драгоманова, М.І.Костомарова, В.С.Іконникова. Розробки вітчизняного мовознавства, О.О.Потебня. Розвиток фольклористики та етнографії. Юридичні науки. Класична доба української філософії в творчості Г.Сковороди, М.Гоголя, М.Костомарова, П.Куліша, П.Юркевича та ін.

5. Література

Виникнення нової української літератури. Творчість І.Котляревського та його послідовників: Г.Квітку-Основ’яненка, Є.Гребінки, Т.Шевченка, П. Куліша. Романтизм та синтементалізм в українській літературі. Епоха «великого» реалізму: І.Нечуй-Левицький, Панас Мирний (Рудченко), Б.Грінченко, І.Франко та ін.

6. Архітектура та скульптура

Скульптура й архітектура першої половини ХІХ ст., бароко та класицизм, виникнення ампіру. Архітектурний доробок А.Меленського, Ф.Боффо, В.Беретті, П.Ярославського, П.Дубровського. Еклектизм у мистецтві. Творчість скульптора П.Мартоса. Виникнення національної реалістичної школи: Л.Позен та П.Забіла.


7. Український театр та музичне мистецтво

Виникнення українського професійного театру. Театр корифеїв. Українська література як джерело театрального репертуару. Провідні українські театральні діячі.

Диференціація музичних жанрів. Діяльність «Товариства сприяння музиці». Перші композитори-професіонали: М.Вербицький, І.Лаврівський. Виникнення української опери. Творчість М.В.Лисенка.

Письмове завдання:

1. Складіть таблицю «Українські художники ХVІІІ-ХІХ ст.», зазначивши доробок і стильовий напрямок, в якому працювали митці.

2. Якими здобутками представлений доробок Т.Г. Шевченка?

3. Дайте визначення термінів: ампір, імпресіонізм, еклектизм, етюд, класицизм, перипетр, пленеризм, пейзаж, реалізм, романтизм.

 

 

Семінарське заняття №6

Культура зламу століть та мистецтво авангарду

План

1. Історичні та соціальні умови розвитку української культури.

2. Фольклорна традиція в українській культурі зламу століть.

3. Особливості розвитку освіти в Україні.Основні напрями наукових досліджень.

4. Естетизм художньої свідомості в архітекторі, скульптурі та живопису.

5. Взаємовідносини особистості та світу в українському авангардному мистецтві.


1. Історичні та соціальні умови розвитку української культури

Підпорядкування українських земель в кінці ХІХ – початку ХХ ст. Вплив визвольного руху на розвиток української культури. Культурно-просвітницька робота Харківського та Київського товариства письменності, Одеського слов’янського товариства, львівської «Просвіти», чернівецької «Руської бесіди». Організація фольклорних експедицій.

2. Фольклорна традиція в українській культурі зламу століть

Входження української культури в загальноєвропейський контекст. Фольклорна основа української художньої культури та її міфологізація. Синтез мистецтв як стильова домінанта. Виникнення нових жанрів.

3. Особливості розвитку освіти в Україні. Основні напрями наукових досліджень

Освіта як джерело піднесення культури українського народу. Вплив розвитку промисловості та торгівлі на формування мережі навчальних закладів. Діяльність парафіяльних, повітових, губернських (гімназій), шкіл, університетів.

Роль етнографії у науковому розвитку доби. Розвиток історичної науки, математики, фізики, фізхімії, металометрії. Внесок у розвиток біологічної науки І.Мечникова.Наукові праці професора фізіології І.Сєченова. Діяльність Львівського Наукового товариство імені Шевченка.

 

4. Естетизм художньої свідомості в архітекторі, скульптурі та живопису

Скульптура й архітектура в кінці ХІХ - початку ХХ ст. Запровадження Псевдовізантійсько-руського стилю в церковному будівництві. Український архітектурний модерн. Архітектурні школи та їх представники. Меморіальна скульптура: художні особливості.

5. Взаємовідносини особистості та світу в українському авангардному мистецтві

Зародження експресіонізму та його філософське обґрунтування. Риси експресіонізму. Експресіоністське світобачення представники українського експресіонізму. Естетичні засади неоромантизму. Неоромантизм в українській літературі (О.Кобилянська, Леся Українка та ін.). Імпресіонізм в українському живописі. Авангардні течії та напрямки відображення внутрішнього світу людини та вселенського буття в доробку авангардистів.

Письмове завдання:

1. Складіть таблицю: «Українські художники авангардисти».

2. Дайте визначення термінів: абстракціонізм, авангардизм, академізм, альтруїзм, графіка, екзистенція, експресіонізм, конструктивізм, концептуалізм, модернізм, неоромантизм, символізм, супрематизм, кубізм.

 

Семінарське заняття №7

Культура постмодернізму

План

1. Національно-культурне піднесення 20-30-х років.

2. Українська культура в період Другої світової війни.

3. Українська культура повоєнного періоду та 50 – 90 – х рр.

4. Культурні процеси в Україні після здобуття незалежності.

1. Національно-культурне піднесення 20-30-х років.

Ліквідація неписьменності населення. Розвиток науки в 20-ті рр. ХХ ст. Особливість літературного процесу, розмаїття літературних напрямів та ідеологічна боротьба між ними. Національно-культурна спадщина неокласиків (Микола Зеров, Максим Рильський, Юрій Клен, Михайло Драй-Хмара, Павло Филипович), неосимволістів (Павло Тичина, Дмитро Загул, Євген Плужник, Василь Мисик, Дмитро Фальківський), радикальних груп панфутуристів (Михайль Семенко, Гео Шкурупій, ранні Микола Бажан, Юрій Яновський, Олекса Слісаренко, Мирослав Ірчан), конструктивістів (Валер’ян Поліщук) тощо. Масовізація музичного мистецтва, обробка народних і революційних пісень. Композитори Г.Верьовка, П.Козицький, Л.Ревуцький. внесок Л.Курбаса у європеїзацію українського театру. Світове визнання українського кіно. Розвиток театрального мистецтва та кіномистецтва. Пошуки в архітектурі, конструктивізм. Розвиток монументальної скульптури.

2. Українська культура в період Другої світової війни

Прояв патріотичних, національних почуттів народу. Поява високохудожніх і високопатріотичних віршованих творів, пропонування любові до Вітчизни (Максим Рильський “Слово про рідну матір”, Павло Тичина “Голос матері”, Володимир Сосюра “Любіть Україну”). Фронтове театральне та кіномистецтво: репертуар та провідні митці.

 

3. Українська культура повоєнного періоду та 50 – 90 – х рр.

Повоєнні наукові розробки. Критичний реалізм як єдиний творчій метод. Виникнення літератури «на замовлення». Представники «Розстріляного відродження». Доба «шістдесятництва». Кіномистецтво, здобутки українського поетичного кіно. О.Довженко та С.Параджанов. культурний застій. Дисидентський рух в Україні та його вплив на культурний розвиток. Діяльність Гельсінської групи.

Монументалізм та спрощення архітектури. Виникнення «народної будови». Уніфікація у містобудуванні.

4. Культурні процеси в Україні після здобуття незалежності.

Науково-технічний прогрес та вплив на культурні процеси в Україні. Реформування у сфері освіти. Плюралізм напрямків і стилів. Масовізація мистецтва. Музичні напрями. Нові архітектурні напрямки. Постмодерн та хай-тек в архітектурі та скульптурі. Розвиток літератури: тенденції та жанри. Зародження літератури постмодерну. Творчість О.Забужко та Ю.Андруховича. Телебачення та кінематограф. Пошуки нових розважально-виражальних засобів у живописі графіці, скульптурі.

 

Письмове завдання:

1. Висвітлити актуальні проблеми української культури.

2. Дібрати приклади митців та їх творів, які характеризують провідні тенденції в українській культурі ХХ ст.

 

 

Семінарське заняття №8

Публічні виступи студенів

1. Презентація як різновид самостійної та індивідуальної роботи студента

Навчальна презентація покликана дати коротку характеристику навчального матеріалу з точки зору змісту, призначення, форми та інших особливостей. Мета навчальних презентацій - підвищення рівня інформаційно-комунікаційної культури та актуалізація творчого інтелектуального потенціалу студентів. Презентація - це послідовність слайдів (екранів), що відображують основні положення відповідної теми та розкривають її зміст. Для складання слайдів може використовуватися текст, графічна інформація та будь-які інші мультимедійні елементи.

Можна використовувати різні типи презентацій: слайд-шоу, текстові, презентації-схеми, презентації-таблиці.

Слайд-шоу. Повна відсутність тексту і акцент на яскраві, великі зображення або колажі. Мета - створення певного емоційного настрою. Як правило, такі презентації супроводжуються музичними фрагментами.

«Тільки текст». Варіант, протилежний за своєю суттю попередньому пункту. Дидактичний ефект досягається за рахунок зміни типів шрифтів, що використовують, розміру шрифту та колірної гами. Також активно використовуються різні варіанти підкреслень.

Анімовані схеми. У цьому варіанті презентації особливий акцент зроблено на різних графіках і схемах. Образотворчий ряд - мінімальний.
Варіант презентації рекомендований для систематизації матеріалу - використання таблиць схем. Це можуть бути тематичні, синхронні, хронологічні та інші види таблиць. Використовуючи як фоновий малюнок, зображення, характерне для теми, послідовно виводиться на слайд таблиці.

Аналіз картини. Презентація, змістом якої є одна картина, плакат, зображення (наприклад, обговорення картини відомого художника). Тут доречно зупинитись на виділенні та обговоренні фрагментів зображення, акцентуючи увагу на деталі, аналізі змісту та характеристики цього зображення, історії створення.

Найпопулярнішою програмою для створення презентації є Microsoft Office PowerPoint. Проте ринок пропозицій зараз доволі різноманітний, існують програми на будь-який смак. Наприклад, Google Docs, SlideRocket, 280 Slides, Prezi.О нлайн-сервіс презентацій 280 Slides характеризується легкістю створення презентацій, загальна швидкість самого сервісу, а також можливість скачувати, розміщувати в Інтернеті. PowerPoint - програма, призначена для створення матеріалів, які можна демонструвати аудиторії за допомогою проектора. Використовуються такі матеріали, як супровід оповіді. В PowerPoint можна створювати слайди з кольоровими текстами, фотографіями, ілюстраціями, кресленнями, таблицями, графіками та відеороликами, а також ефективні переходи між слайдами. Функція анімації дозволяє створювати анімований текст та ілюстрації. Також можна додати до презентації звукові ефекти та текст. Роздрукувавши таку презентацію, можна отримати роздатковий матеріал. SlideRocket являє собою Інтернет-платформу для роботи з презентаціями, за допомогою якої користувачі можуть створювати, редагувати, спільно використовувати та публікувати презентації. Ця програма дозволяє створювати презентації з використанням звуків, відео, флешу та інтерактивних ефектів. Prezi - одна з найбільш незвичних web-програм для створення презентацій будь-якого рівня складності. На відміну від переключення слайдів, тут всі елементи розміщуються на одному гігантському слайді, а користувачу просто потрібно переключатись між ними за допомогою красивих ефектів зуму та руху.

2. Правила оформлення комп'ютерних презентацій

Правила шрифтового оформлення:

Шрифти із зарубками читаються легше, ніж гротески (шрифти без зарубок).

Для основного тексту не рекомендується використовувати великі літери.

Шрифтовий контраст можна створити за допомогою: розміру шрифту, товщини шрифту, накреслення, форми, напрямів та кольору.

Правила вибору колірної гами.

Колірна гамма повинна складатися не більше ніж з двох-трьох кольорів.

Існують випадкові комбінації кольорів.

Чорний колір має негативний (похмурий) підтекст.

Білий текст на чорному фоні читається погано (інверсія погано читається).


Правила загальної композиції.

На смузі не повинно бути більше семи значущих об'єктів, оскільки людина не в змозі запам'ятати за один раз більше семи пунктів чого-небудь.

Логотип на смузі повинен розташовуватися внизу праворуч або ліворуч вгорі. Він повинен бути простий і лаконічної форми.

Великі об'єкти у складі будь-якої композиції виглядають недоречно - це надає дизайну непрофесійного вигляду.

Рекомендації до дизайну презентації

Щоб презентація добре сприймалася слухачами і не викликала негативних емоцій (підсвідомих або цілком усвідомлених), необхідно дотримуватися правил її оформлення.

Презентація передбачає поєднання інформації різних типів: тексту, графічних зображень, музичних і звукових ефектів, анімації, відео фрагментів. Тому необхідно враховувати специфіку комбінування фрагментів інформації різних типів. Крім того, оформлення і демонстрація кожного з перерахованих типів інформації також підпорядковується певним правилам. Так, наприклад, для текстової інформації важливий вибір шрифту, для графічної - яскравість і насиченість кольору, для найкращого їх спільного сприйняття необхідне оптимальне взаєморозташування на слайді.

Текстова інформація: розмір штифта: 24-54 пункти (заголовок), 18-36 пунктів (звичайний текст);

колір шрифту і колір фону повинні контрастувати (текст повинен добре читатися), але «не різати очі»;

тип шрифту для основного тексту гладкий шрифт без зарубок (Arial, Tahoma, Verdana), для заголовка можна використовувати декоративний шрифт, якщо він добре читається;

курсив, підкреслення, жирний шрифт, великі літери рекомендується використовувати тільки для смислового виділення фрагмента тексту.

Графічна інформація: малюнки, фотографії, діаграми покликані доповнити текстову інформацію або передати її в більш наочному вигляді;

бажано уникати в презентації малюнків, що не несуть смислового навантаження, якщо вони не є частиною стильового оформлення;

колір графічних зображень не повинен різко контрастувати з загальним стильовим оформленням слайда;

ілюстрації рекомендується супроводжувати пояснювальним текстом;

якщо графічне зображення використовується в якості фону, то текст на цьому тлі повинен добре читатися.

Анімаційні ефекти використовуються для привертання уваги слухачів або для демонстрації динаміки розвитку певного процесу. У цих випадках використання анімації виправдане, але не варто надмірно насичувати презентацію такими ефектами, інакше це спричинить негативну реакцію аудиторії.

Звуковий супровід має відображати суть або підкреслювати особливість теми слайда презентації;

необхідно вибрати оптимальну гучність, щоб звук було чути всім слухачам, але він не був оглушливим;

якщо це фонова музика, то вона не повинна відволікати увагу і не заглушати слова доповідача. Щоб всі матеріали слайда сприймалися цілісно, і не виникало дисонансу між окремими його фрагментами, необхідно враховувати загальні правила оформлення презентації.

Єдине стильове оформлення. Стиль може включати: певний шрифт (гарнітура і колір, колір фону або фонове зображення, декоративний елемент невеликого розміру та ін.);

не рекомендується використовувати в стильовому оформленні презентації більше 3 кольорів і більше 3 типів шрифту;

оформлення слайда не повинно відволікати увагу слухачів від його змістовної частини;

усі слайди презентації мають бути витримані в одному стилі;

Зміст та розташування інформаційних блоків на слайді: інформаційних блоків не повинно бути занадто багато (3-6);

рекомендований розмір одного інформаційного блоку - не більше 1/2 розміру слайда;

бажана наявність на сторінці блоків з різнотипною інформацією (текст, графіки, діаграми, таблиці, малюнки), яка доповнює один одного;

ключові слова в інформаційному блоці необхідно виділити;

інформаційні блоки краще розташовувати горизонтально, пов'язані за змістом блоки - зліва направо;

найбільш важливу інформацію слід розмістити в центрі слайда;

логіка представлення інформації на слайдах і в презентації повинна відповідати логіці її викладу.

Крім правильного розташування текстових блоків, потрібно не забувати і про їхній зміст - текст. У ньому в жодному разі не повинно міститися орфографічних помилок. Також слід враховувати загальні правила оформлення тексту.

Після створення презентації та її оформлення, необхідно відрепетирувати її показ і свій виступ, перевірити, як буде виглядати презентація в цілому (на екрані комп'ютера або проекційному екрані), наскільки швидко і адекватно вона сприймається з різних місць аудиторії, при різному освітленні, шумовому супроводі, в обстановці, максимально наближеної до реальних умов виступи.

Тематика презентацій визначається планами семінарських занять, спеціальністю, регіональним чи стильовим чинником.

Для спеціальностей напряму “будівництво” актуальними темами презентацій будуть присвячені різним архітектурним стилям, здобуткам відомих архітекторів або архітектурним особливостям окремих регіонів, міст, архітектурних пам’яток, архітектурних шкіл тощо. Для спеціальностей напряму “металургія” корисною буде підготовка презентацій, що стосуються технологій обробки металів у різні епохи, використання металу у створенні пам’яток культури, давніх ремесел, пов’язаних з обробкою металу. Студенти економічних спеціальностей можуть обрати для презентацій теми, пов’язані з системою оподаткування у різні періоди вітчизняної історії, різновидами грошових одиниць регіонів та історичних періодів, економічними чинниками різних культурних явищ.

Орієнтовна тематика презентацій

1. Ампір у вітчизняній архітектурі.

2. Архітектурні пам’ятки Луганщини.

3. Архітектурні комплекси Дніпропетровщини.

4. Архітектурні пам’ятки Запорізького краю.

5. Архітектура Кіровоградщини.

6. Архітектура Буковини.

7. Архітектура Волині.

8. Архітектура Донеччини.

9. Архітектура Житомирщини.

10. Архітектура Івано-Франківщини.

11. Архітектура Київщини.

12. Архітектура Луцька та Галича.

13. Архітектура Миколаївщини.

14. Архітектура Сумщини.

15. Архітектура Тернопільщини.

16. Архітектура Харківщини.

17. Архітектура Херсонщини.

18. Архітектура Хмельниччини.

19. Архітектура Черкащини.

20. Архітектура Чернігівщини.

21. Архітектурні пам’ятки Одещини.

22. Архітектурні пам’ятки Рівненщини.

23. Архітектурна спадщина Беретті Вікентія Івановича.

24. Архітектурна спадщина Бернарда Меретина.

25. Архітектурні пам’ятки Вінничини.

26. Архітектурні шедеври м. Київ.

27. Бароко як архітектурний стиль.

28. Бекетов О. М. – видатний український архітектор.

29. Весільні обряди українців у XІХ – поч. ХХ ст.

30. Внесок Івана Григоровича-Барського у розвиток української архітектури.

31. Внесок княгині Ольги в удосконалення податкової системи Київської Русі.

32. Вплив Відродження на українську архітектуру.

33. Вплив ІТ-технологій на розвиток сучасної української культури.

34. Городецький Владислав Владиславович – видатний український архітектор.

35. Гривня як історична грошова одиниця України.

36. Втілення готичного стилю в архітектурі України.

37. Дзвонарство в українській культурі.

38. Еклектика в архітектурі Львова.

39. Зброярство в історії української культури

40. Історія українських грошових одиниць.

41. Карбування та гравіювання як технології оздоблення.

42. Києво-Печерська лавра як одне з чудес України.

43. Ковальство в Київській Русі.

44. Кована скульптура як культурна пам’ятка.

45. Комп’ютерна графіка як новий вид мистецтва.

46. Ливарне мистецтво скіфів.

47. Львівська сакральна архітектура.

48. Метал в історії української скульптури.

49. Метал як формотворчий елемент архітектури.

50. Модерна архітектура України.

51. Монументалізм в українській архітектурі.

52. Національний костюм: територіальні відмінності.

53. Неокласицизм як архітектурний стиль.

54. Особливості побудови української селянської хати.

55. Особливості української вишиванки.

56. Пам’ятки Полтавщини.

57. Петриківський розпис: художні особливості, історія становлення.

58. Порівняльна характеристика європейського та українського бароко.

59. Рококо в архітектурних ансамблях України.

60. Романський стиль в архітектурі України.

61. Сім чудес України: загальна характеристика пам’яток.

62. Технологія виготовлення виїмчастої, перетинчастої та живописної емалі.

63. Українська архітектура класицизму.

64. Українська вишиванка: історія розвитку.

65. Українське поетичне кіно.

66. Уманський парк "Софіївка" як шедевр світового садово-паркового мистецтва кінця XVIII – початку XIX сторіч.

67. Хай-тек у сучасній українській архітектурі.

68. Хотинська фортеця як пам’ятка давньоруської архітектури.

69. Художня обробка металу в історії української культури.

70. Ювелірна спадщина скіфської культури.

 

Критерії оцінювання презентацій:

1. Відповідність змісту презентації її темі.

2. Повнота висвітлення інформації, оптимальне співвідношення текстової та наочної інформації.

3. Структурованість: послідовність, логічність, наявність висновків.

4. Оформлення: стильова єдність, легкість сприйняття.

5. Супровід презентації оповідачем.

Література

1. Абрамович С. Д. Світова та українська культура: навч. посібник для ВНЗ. - Львів: Світ, 2004. - 342 c.

2. Бокань В. А. Історія культури України: навч. посібник. - К.: МАУП, 2001. - 252.

3. Бокань В. А. Культурологія: навч. посібник для студентів ВНЗ. - К.: МАУП, 2000. - 136 c.

4. Брат к о - Кутинський О. Мова і ментальність: українсько-російські порівнянн я / / http://www.ukrcenter.com./library/read.asp

5. Грабович Г. До ідеології ренесансу в українській літературі // До історії української літератури: дослідження, есе, полеміка // http://www.litopys.org.ua/hrabo/hr.htm

6. Дьоміна Л. М. Історія і теорія світової і вітчизняної культури. Ч. 1: навч. посібник. - К.: ІЗМН, 1996.

7. Зотов В. М. Українська та зарубіжна культура: Словник культурологічних термінів: навч. посібник для ВНЗ. - К.: ЦУЛ, 2009. - 261 c.

8. Історія світової культури: Культурні регіони: навч. посібник для студентів ВНЗ. - 3-тє вид., перероб. i доп. - К.: Либідь, 2000. - 519 c. Історія світової та української культури: підручник для ВНЗ. - К.: Літера, 2000. - 464 c.

9. Історія світової та української культури: підручник для ВНЗ. - К.: Літера, 2005. - 463 c.

10. Історія української та зарубіжної культури: навч. посібник для студентів ВНЗ. - К.: Знання, 2001. - 326 c.

11. Історія української та зарубіжної культури: навч. посібник. - 2-ге вид., стереотип. - К.: Вища школа; Знання, 2000. - 326 c.

12. Кордон, М. В. Українська та зарубіжна культура: підручник для ВНЗ. - К.: Центр навч. літ., 2005. - 579 c.

13. Культурологія: курс лекцій: навч. посібник для ВНЗ. - К.: Професіонал, 2004. - 204 c.

14. Культурологія: навч. посібник для ВНЗ; ред. В. М. Піча. - 3-тє вид., перероб. i доп. - Львів: Магнолія 2006, 2009. - 359 c.

15. Культурологія: навч. посібник. - 3-тє вид., випр. - Львів: Магнолія плюс; СПД ФО В. М. Піча, 2005. - 358 c.

16. Культурологія: навч. посібник. - К.: КМ Академія, 2003. - 315 c. Культурологія: навч. посібник. - Львів: Новий Світ - 2000, 2004. - 235 c.

17. Культурологія: навч. посібник. ред. В. М. Піча. - 4-те вид., стереотип. - Львів: Магнолія 2006, 2008. - 358 c.

18. Культурологія: українська та зарубіжна культура: навч. посібник. - 3-тє вид., стереотип. - К.: Знання, 2007. - 567 c.

19. Лекції з історії світової та вітчизняної культури: навч. посібник для ВНЗ / ред. А. В. Яртись, В. Мельник. - 2-ге вид., перероб. i доп. - Львів: Світ, 2005. - 567 c.

20. Лекції з історії світової та вітчизняної культури: навч. посібник / ред. А. В. Яртись, С. М. Шендрик, С. О. Черепанова. - Львів: Світ, 1994. - 495 c.

21. Лобас В. Х. Українська і зарубіжна культура: навч. посібник / В. Х. Лобас. - К.: МАУП, 2000. - 224 c.

22. Лосєв І. В. Історія і теорія світової культури: європейський контекст: навч. посібник. - К.: Либідь, 1995. - 224 c.

23. Матвєєва Л. Л. Культурологія: курс лекцій. Навч. посібник для ВНЗ. - К.: Либідь, 2005. - 511 c.

24. Мєднікова Г. С. Українська і зарубіжна культура ХХ століття: навч. посібник. - К.: Знання, 2002. - 214 c.

25. Подольська Є. А. Кредитно-модульний курс культурології: навч. посібник для студентів ВНЗ. - К.: Центр навч. літ., 2006. - 366 c.

26. Полікарпов В. С. Лекції з історії світової культури: навч. посібник для студентів ВНЗ. - Х.: Основа, 1990. - 222 c.

27. Полікарпов В. С. Лекції з історії світової культури: навч. посібник для ВНЗ. - 2-ге вид., перероб. i доп. - Х.: Основа, 1995. - 336 c.

28. Теорія та історія світової і вітчизняної культури: курс лекцій. Навч. посібник для ВНЗ. - К.: Либідь, 1992. - 390 c.

29. Теорія та історія світової і вітчизняної культури: підручник. - Львів: Каменяр, 1992. - 166 c.

30. Українська культура: Історія і сучасність: навч. посібник. - Львів: Світ, 1994. - 455 c.

31. Українська та зарубіжна культура: навч. посібник для ВНЗ. - К.: Знання, 2002. - 557 c.

32. Українська та зарубіжна культура: навч. посібник для ВНЗ; Наук.-метод. центр вищ. освіти М-ва освіти і науки України. - 4-те вид., перероб. i доп. - Львів: Бескид Біт, 2005. - 303 c.

33. Українська та зарубіжна культура: навч. посібник. - К.: Знання, 2000. - 622 c.

34. Чернова І. В., Кравченко Т. Л. Історія української культури: Архітектура України. Навчально-методичний посібник для студентів ЗДІА денної та заочної форм навчання напряму будівництво. – Запоріжжя: ЗДІА, 2013.- 88 с.

35. Чернова І.В. Історія української культури: методичний посібник для студентів ЗДІА всіх спеціальностей денної та заочної форм навчання. – Запоріжжя, ЗДІА, 2011. – 102 с.

36. Шевнюк О. Л. Культурологія: навч. посібник. - К.: Знання-Прес, 2004. - 353 c.

37. Шейко В. М. Історія української культури: навч. посібник. - 2-ге вид., випр. - К.: Знання, 2010. - 271 c.

38. Явір В. Бо такий у нас менталітет // http://www.wz.lviv.ua/pages.php?ac

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 699 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Человек, которым вам суждено стать – это только тот человек, которым вы сами решите стать. © Ральф Уолдо Эмерсон
==> читать все изречения...

2256 - | 2103 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.