Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


семинар (практикалық) сабақтар жоспары

АЗАҚ МЕМЛЕКЕТТІК ҚЫЗДАР ПЕДАГОГИКАЛЫҚ УНИВЕРСИТЕТІ

Педагогика және психология факультеті

Арнайы және әлеуметтік педагогика кафедрасы

 

«Ғылыми зерттеулерді жоспарлау»

Оқу курсы бойынша

семинар (практикалық) сабақтар жоспары

 

 

Тақырыбы: Ғылыми іс-әрекет, оның мақсаты мен ерекшеліктері

Мақсаты: Ғылыми педагогикалык зерттеудің мәнін ашу

Құрал-жабдықтар: Венн диаграммасы, кестелер.

Студенттердің білімдерін бақылау:

Сұрақтарға жауап дайындаңыз:

1.Ғылым ұғымын сипаттаңыз.

2.Білімнің үш құрамдас бөліміне сипаттама беріңіз.

3.Ғылыми-педогогикалықзерттеу әдістемесінің нысанасы не?

4.Ғылыми-педогогикалық зерттеу әдістемес інің пәні не?

5.Ғылым дамуының механизімі не?

6.Ғылыми –педогогикалық зерттеу нәтижесіне қойылатын талаптарды атаңыз.

7.Қазіргі заманғы ғылымның ерекшеліктері қандай?

Практикалық тапсырма:

- Педагогикалық зерттеудің денгейлері, әдіснамалық принциптерін және зерттеу натижелерінің мағыналығына байланысты педагогикалық зерттеулерді топтап бөлүдің моделін дайынданыз, қысқаша беріңіз.

- Ғылымға үстемдік жүргізуге болмайды, әйтпесе,ол ғылым болудан қалады.(Н.И.Вавилов).мағынасын түсіндіріп берініз.

- Студентердң ғылыми зерттеу жұмысының түрлері және оның оның негізгі нәтижелерін сызба түрінде бейнелеңіз.

Әдістемелік нұсқау:

Студенттер сабақта «Баспалдақ» әдісімен білімін бекітеді.Жоспар бойынша теориялық материалды еске тусіріп,ұғындыру мазмұнын ой елегінен өткізініз. Дәріс материалдарына зейін аударыңыз.

Ұсынылған әдебиет:

1 Абдыкаримов Б.А., Горелов С.В., Утегулов Б.Б. Основы научных исследований аспирантов и соискателей ученых степеней и званий: учебное пособие. – Павлодар: НИЦ ПГУ им. С. Торайгырова, 2004

2 Ахметова Г. К., Пфейфер Н.Э., Бурдина Е.И. Азбука для начинающего исследователя: метод. пособие. – Павлодар: РИО ПГУ им. С.Торайгырова, 2003.

3. Введение в научное исследование по педагогике/ Под ред. Бабанского Ю.К., Журавлева В.И., Розова В.К. и др. – М.: Просвещение, 1988

4. Герасимов И.Г. Научное исследование. – М.: Политиздат, 1972

Тақырыбы: Зерттеу мәселесі мен тақырыбын анықтау-ғылыми ізденістің басы

Мақсаты: Зерттеу жұмысы мәселені анықталғандығын дәлелдеу.

Құрал-жабдықтар: Кезеңдерін белгілеуге арналған түрлі-түсті стикерлер. А3 қағазы.

Студенттердің білімдерін бақылау:

1.Мәселе(проблема) туралы түсінік.

2.Мәселенің шығу көздері

3.Тақырып оны негіздеу

4.Тақырыпқа қойылатын талаптар

Практикалық тапсырма:

- Мәселенің шығу көздеріне байланысты, белгіленген қайшылықтың зерттеу тақырыбында бейнелеуіне сүйене отырып, өзіңіздің болашақтағы курстық және дипломдық жүмысыңыздың тақырыбын анықтап, негіздедіңіз.

- Педагогика әдіснамасына анықтама беріңіз

- Методологиялық білім құрылымының деңгейлерін атаңыз

Әдістемелік нұсқау:

Сабақ барысында «Пирамидка» әдісі қолданылады. Педогогика,психология сөздіктерінен мәселені (проблеманы) қалай түсіндіретінін анықтап алыңыз.

 

Ұсынылған әдебиет:

1.Баранов Г.В. Проблемы научного метода. – Саратов, 1990

2. Георгиевский А.С. Методология и методика научно-исследовательской работы. – М.: Наука, 1982

3. Герасимов И.Г. Структура научного исследования. – М.: Мысль, 1985.

4.Загвязинский В.И. Методология и методика социально-педагогического исследования. – Тюмень: Друг, 1995

 

Тақырыбы: Әдебиетпен жұмыс жасау ерекшелігі

Мақсаты: Зерттеу көздерімен жұмыс жасауғабағыттау

Құрал-жабдықтар: Журнал, кітап, диссертация, зерттеу есебі.

Студенттердің білімдерін бақылау:

1. Тақырыитың көкейкестілігін негіздеу дсгенді калай түсінесің?

2. Мәселе (проблема) туралы тусінік бер.

3. Мәселенің шыгу көздері неге байланысты деп ойлайсың?

4. Тақырып, оны негіздеуге сипаттама беріңіз.

5. Тақырыпқа қойылатын талапхарды атаңыз

Практикалық тапсырма:

- Ғылыми эдебиетпен жұмыс.

- Әдеби көздердің түрлерін талдау

- Мәтінмен жұмыс (жоспар, көшірме, тезис, аннотация, рецензия, қонспеқт, цитата).

- Ғылыми тұсініктер, ғылыми атаулар (терминология)

Әдістемелік нұсқау:

Тақырып бойынша дәріс материалын қайталау. Сабақ барысында «Кубик-рубик» әдісі қолданылады. Терминологиялық сөздікті толтыру.

 

Ұсынылған әдебиет:

1.Бабанский Ю.К. Проблемы повышения эффективности педагогических исследований: (дидактический аспект). – М.: Педагогика, 1982

2.Бектурганова Р.Ч. Исследовательская деятельность учителя на современном этапе. – Алматы, 2002

3.Введение в научное исследование по педагогике/ Под ред. Бабанского Ю.К., Журавлева В.И., Розова В.К. и др. – М.: Просвещение, 1988

4.Закин Я.Х., Рашидов Н. Основы научного исследования. – 2-е изд., испр. и доп. – Ташкент: Укитувчи, 1981

 

Тақырыбы: Курстык және диплом жұмыстарының ғылыми аппараты

 

Мақсаты: Курстық жэне диплом жұмыстарының ғылыми аппараттарын анықтауга багыттау.

Құрал-жабдықтар: жазылып, қорғалған диплом жұмысы.

Студенттердің білімдерін бақылау:

1. Курстық жұмыстын құрылымы

2. Дипломдық жұмыстыц құрылымы

3. Курстык жэне дипломдық жұмыстың құрылымдык сэйкестіктері

4. Ғыльши аппараттары

Практикалық тапсырма:

- Курстык және дипломдык жұмыстың ғылыми аппаратының моделін дайындап, оған сипаггама беріңіз.

- Белгілі бір мәселе аясында ғылыми түсініктердің тізбегін жасау.

 

Әдістемелік нұсқау:

Теориялық материалдарды еске түсіріп, кіріспеден орын алатын ғьшыми аппараттардың бір-бірімен байланыстылығына көңіл аударыңыз.

 

Ұсынылған әдебиет:

1.Горбатов Д.С. Практикум по психологическому исследованию: учебное пособие. – Самара: Издательский дом «БАХРАХ-М», 2003

2.Егоров В.В., Скибицкий Э.Г. Организация и технология научного исследования. – Новосибирск: ОАО «Новосибирское книжное издательство», 2006

3.Закин Я.Х., Рашидов Н. Основы научного исследования. – 2-е изд., испр. и доп. – Ташкент: Укитувчи, 1981

4.Исследовательская деятельность студентов: учебное пособие/ Авт. – сост. Сальникова Т.П. – М.: Сфера, 2005

Тақырыбы:

 

Мақсаты:

Құрал-жабдықтар:

Студенттердің білімдерін бақылау:

Практикалық тапсырма:

 

Әдістемелік нұсқау:

Ұсынылған әдебиет:

 



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
С академической точки зрения изящно, но нет. | n Интеллектуальный капитал как объект управления
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 891 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Настоящая ответственность бывает только личной. © Фазиль Искандер
==> читать все изречения...

2343 - | 2067 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.013 с.