РОЗДІЛ 7. Засвоєння практичних навичок розрахунків тепломасообміних процесів
В металургії та машинобудуванні, при виробництві різних технологічних продуктів одним з основних видів устаткування є високотемпературні теплотехнологічні установки – промислові печі, в яких здійснюється нагрів або термічна обробка сталі та сплавів. Якість роботи печей визначає якість готової продукції. Печі є дуже енергоємним устаткуванням, яке споживає значну кількість палива.
В прокатних цехах металургійних заводів метал нагрівають для збільшення його пластичності в печах різного типу: нагрівальних колодязях, в методичних печах, в печах з крокуючим подом і з крокуючими балками, в печах з подом, що обертається, в печах швидкісного нагріву, в печах з подом, що викочується та інші.
На заводах чорної металургії термічній обробці з метою зміни структури і споживацьких властивостей піддається сортовий прокат, листи, рейки та інші продукти. Для отжигу сортового прокату частіше всього застосовують термічні печі камерного типу. Перевага камерних печей полягає в їх універсальності, оскільки в них можуть бути забезпечені практично будь-які режими нагріву. В той же час їм властивий значний недолік – в них не досягається абсолютна рівномірність нагріву металу і вони не придатні для безперервного потокового виробництва.
В даній роботі буде розглянутий один з поширених режимів нагріву металу в камерних термічних печах, який складається з двох періодів – періоду підйому температури і періоду витримки.
Метою розрахунку є побудова графіка нагріву, на якому повинні бути відображені зміни в часі температури поверхні і центру заготівок, зміни температури печі, зміни температури кладки, зміни температури газів, а також величина щільності теплового потоку на поверхню металу.
ОСНОВНІ ВІДОМОСТІ ДЛЯ РОЗРАХУНКУ НАГРІВУ МЕТАЛУ
Розрахунку нагріву металу передують розрахунки горіння палива, а саме: перерахунок сухого складу палива на вологий газ, визначення теплоти згоряння палива і визначення частки первинних газів в робочій суміші, визначення теоретично і дійсно необхідної кількості повітря, визначення кількості і складу димових газів, визначення густини палива і густини продуктів повного згоряння палива. Для перевірки розраховують матеріальний баланс процесу горіння. Проводять розрахунок розмірів робочого простору печі, виходячи з кількості, розміщення і розміру заготівок, а потім виконують розрахунок параметрів теплообміну в робочому просторі.
Основною задачею розрахунків нагріву металу в печах є знаходження зміни температури поверхні і центру заготівок в часі. При нагріві у виробі виникає перепад температур Dt між більш нагрітими шарами поверхні з температурою tп і найменш нагрітими внутрішніми шарами з температурою tц, тобто різниця температур буде складати
Dt = tп – tц.
Перепад температур визначається тепловим опором виробу Rl = S/l (S - товщина металу, що прогрівається, l - коефіцієнта теплопровідності) і залежить від умов нагріву металу, а саме: коефіцієнту тепловіддачі на поверхні a, щільностітеплового потоку q, швидкості нагріву тощо.
У багатьох випадках різниця температур по перетину металу виявляється незначною, якою можна знехтувати. Такі вироби називаються термічно «тонкими тілами». Вони характеризуються або невеликою товщиною шару S, що прогрівається, або великим значенням коефіцієнта теплопровідності l при невеликій інтенсивності нагріву. Умовно розділити тіла, що нагріваються, на термічно «тонкі» і термічно «масивні» можна визначивши критерій Біо
.
Вироби поводяться при нагріві як термічно «тонкі тіла» за умови, що критерій Біо має значення .
Якщо значення критерію Біо має значення Bi ³ 0,5, то тіла в процесі нагріву визначаються як термічно «масивні», для яких не можна нехтувати перепадом температур по перетину тіла Dt.
Методика розрахунку нагріву термічно «масивних тіл» складніша, ніж методика розрахунку нагріву термічно «тонких тіл». При значеннях критерію Біо тіла, що нагріваються, можуть бути віднесений як до термічно «тонких тіл» так і до термічно «масивних тіл» залежно від цілі розрахунку та рішення дослідника.
Для розрахунку нагріву металу необхідно знати його теплофізичні характеристики: коефіцієнт теплопровідності, питому теплоємність с, ентальпію (тепловміщення) i, щільність сталі ρ, коефіцієнт температуропровідності а тощо. Якщо ці характеристики не задані у вигляді явної залежності від температури l=f(t), с=f(t), i=f(t), то необхідно спочатку визначити склад сталі по довіднику (наприклад [1], [2] чи додаток Б, таблиця 1), а потім розрахувати теплофізичні характеристики.
Розрахувати коефіцієнт теплопровідності l вуглецевої сталі в залежності від її складу при 0 °С можна по емпіричній формулі, Вт/(м×К)
,
де С, Mn, Si – вміст вуглецю, марганцю та кремнію в сталі, %.
Значення коефіцієнту теплопровідності l при різних температурах визначаються по наступній залежності [1]:
l200 = 0,95 l0; l800 = 0,68 l0;
l400 = 0,85 l0; l1000 = 0,68 l0;
l600 = 0,75 l0; l1200 = 0,73 l0.
Далі необхідно побудувати графік залежності коефіцієнта теплопровідності від температури l=f(t).
Визначити щільність сталі ρ можна по формулі, кг/м3:
,
де С, Mn, Si – вміст вуглецю, марганцю і кремнію в сталі, %.
За даними [1] (додатки 13), [2] (с. 461…463) або за іншими джерелами (наприклад додаток Б, таблиці 2, 3) необхідно побудувати функцію залежності тепловміщення (ентальпії) сталі від температури i=f(t).
Для розрахунків рекомендується прийняти режим нагріву, що складається з двох періодів:
перший період – нагрів при постійній температурі печі (tпіч=const);
другий період – період витримки, вирівнювання температур протікає при постійній температурі поверхні металу (tп = const).
Розбиваємо у свою чергу перший період нагріву при tпіч = const, на два інтервали:
- в першому інтервалі першого періодуметал нагрівається від заданої початкової температури поверхні tп0 до деякої проміжної температури поверхні, що приймається на рівні tn1 = (600...650) ° С;
- в другому інтервалі першого періоду метал нагрівається від прийнятої tn1 до заданої кінцевої температури поверхні металу tn.к., якавизначається за завданням.
Приймаємо температуру печі tпіч в першому інтервалі рівній температурі гріючого середовища, яка на 100 °С вище, ніж кінцева температура поверхні заготівки за завданням
tпіч = (tп.к +100) ° С.
Нагрів металу в печі може бути одностороннім, якщо метал укладений безпосередньо на подину печі, або двостороннім, якщо метал розташований на спеціальних металевих підставках (проложках).
Якщо був заданий односторонній нагрів (заготівки укладені на поду печі без зазорів), то товщина металу S, що прогрівається, рівна висоті садження S = hc, а саме товщині заготівки S = hc = ас. При двошаровому укладанні товщина металу S, що прогрівається, рівна подвоєній товщині заготівки
S = hc = 2 × ас.
Якщо заданий двосторонній нагрів, то товщина, що прогрівається, рівна половині висоти садження hc:
S = hc /2.