Першочергове завдання розслідування - встановлення конкретної причини сходу. Версіями про причину сходу можуть бути:
-несправність шляху (розширення і звуження шляху, перенесення, різко виражені кути, викрадення і викиди шляху, злам рейки та ін.);
- несправність стрілочного переводу (нещільне прилягання, роз'єднання стрілочного вістряка і рамної рейки та ін.);
- переведення стрілки під рухомим складом;
- перевищення швидкості руху;
- злам та інші ушкодження ходової частини рухомого складу (осі колісної пари, шийки осі, спиць і бандажа, ресор, кронштейнів та ін.);
- падіння на колію вантажу або деталей рухомого складу;
- перевищення ваги вантажу;
- наїзд на місце шляхових ремонтних робіт:
- наявність авто- та гужових транспортних одиниць на переїзді, сторонніх предметів, навмисне накладених на шлях;
- саморозкручування рейкової ланки і підрив рейки.
Залежно від результатів перевірки версій про причину сходу висуваються і перевіряються версії про винуватця. Їм може бути:
ü працівник дистанції колії, що не забезпечив нормальний стан колійного господарства і пристроїв СЦБ і зв'язку;
ü особа, відповідальна за переклад централізованих стрілок (наприклад, черговий по станції);
ü машиніст або його помічник, який перевищив швидкість руху поїзда;
ü член бригади, вагонний майстер або мастильник, своєчасно не виявили пошкодження ходової частини рухомого складу;
ü особа, керувала навантаженням вантажу у вагони;
ü керівник колійних ремонтних робіт, які не захистили переносними сигнальними знаками місце ремонту шляху;
ü водій автотранспортного засобу, який порушив правила переїзду залізничної колії;
ü стороння особа або працівник транспорту, навмисне зробив накладення на шлях сторонніх предметів, руйнування верхньої будови колії або підрив рейки.
При наявності даних про винуватця аварії (аварії) висуваються і перевіряються версії про мету і мотиви скоєння транспортної події. Типовими з них є: а) недбалість, яка проявилася в порушенні ПТЕ; б) відсутність знань / вмінь / навичок; в) скоєно навмисно.
Для перевірки версій про причини і винуватця сходу рухомого складу, необхідно невідкладно оглянути місце сходу і прилеглі до нього ділянки, локомотив і зійшли з рейок вагони, стрілочні переводи, пристрої СЦБ і зв'язку, засоби огородження місця колійних робіт, стрічку швидкостеміра, документи про технічний стан споруд і пристроїв. У разі накладень - предмети, що знаходилися на шляху. До числа первинних невідкладних слідчих дій відноситься також опитування свідків (працівників служби колії, членів локомотивної бригади та провідників, пасажирів та інших очевидців події). Нерідко в якості невідкладних дій проводяться слідчі експерименти з метою перевірки видимості сигналів огородження, правильності роботи централізованих стрілочних переводів, встановлення часу, протягом якого можна провести дане руйнування верхньої будови колії, а також з'ясування можливості зробити таке руйнування або накладення стороннього предмета на шлях однією особою.
Характерними для розслідування в таких випадках є різні технічні і криміналістичні експертизи (металографічна, піротехнічна, трасологічна, дактилоскопічна та ін.), обшук, огляд і допит підозрюваного.
Схід може бути наслідком взаємодії ряду причин. Бувають випадки, коли після краху виявляються і злам шийки осі вагона, руйнування шляху і несправність гальм, неуважність машиніста і членів кондукторської бригади і ін. Це необхідно враховувати при висуванні версій.
б) Зіткнення поїздів
Розслідування зіткнень поїздів також починається з перевірки версій про безпосередній причині події. Типовими версіями є:
- прийом поїзда на зайняту колію або відправлення на зайнятий перегін;
- проїзд заборонного сигналу;
- несправності пристроїв СЦБ і зв'язку (наприклад, відмова в роботі автоматичного блокування, централізації стрілок і сигналів);
- саморозчепленні автозчеплення;
- догляд вагонів на перегін або на маршрут прийому і відправлення поїзда;
- неузгодженість схем електроживлення контактної мережі і ліній СЦБ і зв'язку, раптове припинення подачі електроенергії і незабезпеченість ліній резервним живленням.
Про винуватців зіткнення можуть бути висунуті різні версії в залежності від причини події:
1) Якщо зіткнення сталося в результаті проїзду заборонного сигналу, приймання поїзда на зайняту колію або відправлення на зайнятий перегін, винуватцем події може бути працівник, який забезпечує рух: машиніст локомотива або його помічник, диспетчер, черговий по станції, черговий по посту.
2) Якщо причина - догляд вагонів на перегін або маршрут прийому / відправлення поїзда - винні мають відношення до маневреної роботі. Це керівник маневрів, черговий оператор по сортувальній гірці, працівники складальних бригад, члени локомотивних бригад, черговий по шляхах (паркам), черговий по станції, начальник станції, вагар, працівники локомотивного і вагонного депо, що мають відношення до складання поїздів.
3) Якщо зіткнення сталося в результаті саморозчеплення автозчеплення, винуватцями події можуть бути зчіплювачі вагонів або працівники вагоноремонтного заводу, що випустили вагон з ремонту з дефектами автозчеплення.
Початковими невідкладними діями є:
- огляд: місця зіткнення, пошкоджених локомотивів та інших одиниць рухомого складу, пристроїв СЦБ, зв'язку і енергопостачання, засобів огорожі зупинки на перегоні поїзда, пристроїв автозчеплення і інших об'єктів в залежності від конкретних обставин зіткнення рухомого складу.
- аналіз: плану формування поїздів, журналу поїзних теле- і фонограм, книг письмових попереджень, актів технічного огляду рухомого складу, документів про технічний стан пристроїв енергопостачання;
- опитування свідків з числа залізничників, пасажирів та інших очевидців зіткнення;
- огляд членів локомотивної бригади, чергового поїзного диспетчера та інших працівників при наявності підозр на ненормальний стан;
- слідчі експерименти з метою перевірки видимості і чутності шляхових і поїзних сигналів;
- технічна експертиза з метою дослідження коштів СЦБ і зв'язку, автозчеплення і пристроїв енергопостачання;
- допит підозрюваних.
в) Наїзд на транспортні засоби та сторонні предмети
У більшості випадків причиною наїзду рухомого складу на автомашини, вози, трактори, комбайни та інші саморушні одиниці є порушення водіями правил переїзду залізничної колії внаслідок алкогольного сп'яніння або самовпевненості.
Наїзди можуть відбутися також з вини залізничників: несправності переїзної сигналізації, проїзду заборонного сигналу, відсутності необхідних дорожніх знаків в районі переїзду і неправомірних дій чергового по охоронному переїзду (відхід з поста, сон на посту, несвоєчасне закриття переїзду і ін.).
Причиною наїзду може бути і умисне залишення саморушних одиниць та інших сторонніх предметів на залізничному переїзді.
Залежно від встановленої в ході розслідування причини наїзду висуваються і досліджуються версії про причини несправності переїзної сигналізації, відсутність дорожніх знаків в районі переїзду або про причини проїзду заборонного сигналу. При цьому враховуються такі можливі припущення:
1) переїзна сигналізація вийшла з ладу під впливом несприятливих метеорологічних умов та інших природних причин (сильний поривчастий вітер, рясний снігопад, розмиви та ін.);
2) проїзд заборонного сигналу став наслідком несправності шляхів або локомотивної автоматичної сигналізації або результатом недбалості машиніста.
Версії про винуватця наїзду включають, як правило, водія транспортної одиниці, машиніста поїзда, чергового по охоронному переїзду, поїзного диспетчера, сигналіста, чергового по станції, а також стороння особа. Результати перевірки вищеназваних версій про причини і винуватця наїзду, як правило, дають підставу для побудови версій про мету і мотиви скоєння злочину. Типовими припущеннями можуть бути: недбалість, помста, алкогольне сп'яніння, хуліганські спонукання, прояви екстриму.
Перевірка версій здійснюється шляхом огляду: місця події, пристроїв переїзної сигналізації, дорожніх знаків, пошкодженого локомотива, транспортного засобу або іншого стороннього предмета, на який було скоєно наїзд, а також документів, що характеризують технічний стан шляхової і локомотивної сигналізації, шлагбаумів і колійних знаків у районі переїзду. У невідкладному порядку проводиться також опитування свідків, які опинилися в районі катастрофи.
Якщо винуватцем наїзду є водій автотранспорту, необхідно докладно допитати про нього його товаришів по службі і знайомих. З метою перевірки стану водія (а в необхідних випадках машиніста поїзда) і виявлення можливих тілесних ушкоджень, отриманих в момент наїзду, рекомендується зробити їх огляд.
Ефективним способом перевірки версій про винуватця наїзду і мотиви вчинення злочину є слідчі експерименти з метою з'ясування можливості бачити і чути відповідні дорожні, локомотивні і переїзні сигнали. Позитивні результати перевірки зазначених версій можуть бути отримані також при експертному дослідженні коштів СЦБ і зв'язку, несправний стан яких з'явилося причиною наїзду.
г) Пошкодження пристроїв енергопостачання залізниці
Вихід з ладу контактної мережі, які живлять ліній, постів секціонування і тягових підстанцій може привести до аварій і катастроф з тяжкими наслідками. При розслідуванні цих подій в першу чергу намічаються і досліджуються версії про час, причини, способі і знаряддях пошкодження.
Версії про час пошкодження розробляються з урахуванням показань контрольних приладів на тягових підстанціях, графіка виконаного руху поїздів і часу виявлення даного ушкодження. Пристрої енергопостачання можуть бути пошкоджені через коротке замикання в мережі, обриву проводів, вибуху, руйнування засобів релейного захисту, раптового знеструмлення ліній живлення. Обрив проводів і коротке замикання в мережі можуть бути не тільки результатом недбалості або навмисних дій злочинця, але і наслідком несприятливих метеорологічних умов (обледеніння і ін.).
Версії про винуватця пошкодження охоплюють досить широке коло осіб. Їм може бути черговий інженер підстанції, електромонтер ЕЧ, працівник служби електрифікації Управління залізниці, який не забезпечив узгодженості схем живлення контактної мережі і ліній СЦБ і зв'язку, член ремонтної бригади, працівник служби колії, стороння особа. Перевірка всіх цих версій здійснюється шляхом проведення невідкладних заходів: огляду пошкоджених пристроїв енергопостачання, засобів релейного захисту, відповідних постів секціонування і тягової підстанції, а також документів, що відображають технічний стан пристроїв енергопостачання, СЦБ і зв'язку. Важливе значення мають опитування свідків пошкодження, працівників служби електрифікації дороги, інженерно-технічного персоналу ГЕС (ГРЕС), членів ремонтної бригади, працівників служби колії, СЦБ і зв'язку, членів локомотивної і кондукторської бригад, а також технічна та криміналістична експертизи.
д) Накладення на шлях сторонніх предметів
Це правопорушення завжди, за винятком випадків дитячої витівки, носить навмисний характер. Розслідування починається з висунення і перевірки версій про час, винуватця, мету й мотиви накладення.
Версії про час накладення на шлях сторонніх предметів будуються з урахуванням часу проходження по даному перегону останнього поїзда і часу виявлення накладення.
При розробці і перевірці версій про мету і мотиви накладення враховується, що цей злочин вчиняється з хуліганських спонукань, з метою пограбування пасажирів, за мотивами помсти, а іноді в порядку прояви показною пильності з корисливою метою (отримання премії і т. п.).
В якості первісних невідкладних дій для перевірки вищевказаних версій проводяться огляд місця накладення, навколишньої місцевості і самих накладених предметів: допит свідків (очевидців, колійних обхідників, ремонтників, мешканців прилеглих населених пунктів); огляд і впізнання підозрюваного, перевірка його показань на місці, а також експертиза виявлених слідів ніг, рук і речовин (наприклад, мазуту), що залишилися на підозрюваному і його одязі при накладенні їм на шлях шпал, рейкових ланок і інших предметів.