Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Короткі теоретичні відомості. Питання раціонального економічного витрачання електроенергії набуває все більш важливого значення




Питання раціонального економічного витрачання електроенергії набуває все більш важливого значення. Визначальною умовою рішення цих питань є організація доступної і якісної системи обліку електроенергії, яка споживається. Метою обліку є:

1) розрахунок за електроенергію з енергозберігаючою організацією;

2) контроль витрати активної електроенергії в окремих цехах на енергоємних агрегатах, технологічних лініях та інших об’єктах;

3) визначення кількості реактивної потужності, отриманої споживачем від енергопостачальної організації або переданої їй, коли за цими даними проводять розрахунки або контроль за дотриманням заданого режиму роботи компенсаторних пристроїв підприємства;

4) складання електробалансів по підприємству в цілому, а також по найбільш енергоємним агрегатам, цехам і групам споживачів, що дає можливість на їх основі проводити аналіз ефективності використання електроенергії в виробничих процесах, виявляти непродуктивні витрати, розробляти і здійснювати заходи щодо їх зниження і усунення;

5) розрахунок зі споживачами (субабонентами), які отримують електроенергію через підстанції підприємства.

Для вимірювання активної електричної енергії, що витрачається в колах однофазного струму, застосовуються електричні лічильники індукційної системи. Індукційний вимірювальний механізм складається з одного або декількох нерухомих електромагнітів і рухомої частини, виконаної за звичай у вигляді алюмінієвого диску. Змінні магнітні потоки, спрямовані перпендикулярно площині диску, пронизуючі останній, індукують в ньому вихрові струми. Взаємодія потоків з струмами в диску викликає переміщення рухомої частини. На мал. 4.1. схематично показано будову однофазного індукційного лічильника. Диск Д, є рухомим елементом лічильника, який знаходиться в повітряному зазорі магнітної системи, що складається з феромагнітних сердечників, зібраних з електротехнічної сталі товщиною 0,35 мм, і двох самостійних нерухомих обмоток I і II. Одну з обмоток (I), виконану тонким ізольованим дротом і такою, що має велике число витків (6000-10000), а тому, і значну індуктивність, підключають до напруги U в мережу, а іншу (II), з малим числом витків (2 × 15 – 2 × 1), виконану товстим ізольованим дротом, включають послідовно з електричними приймачами. Через черв’ячну передачу і систему зубчастих коліс вісь диску пов’язана з лічильним пристроєм роликового типу, за допомогою якого здійснюється підрахунок числа обертів диску.

При протіканні змінного струму по обмоткам створюються магнітні потоки, один з яких пропорційний величині підведеної напруги, U, а другий – струму навантаження I. Ці потоки, зрушені між собою за фазою і не співпадають в просторі, створюють загальне магнітне поле, яке біжить і збуджує в рухливому алюмінієвому диску відповідні ЕРС і вихрові струми. Вихрові струми взаємодіють з магнітним полем, яке біжить, і утягують диск в обертання. Середнє значення моменту оберту, що виникає, визначається співвідношенням:

Моб = К1 U ∙ I ∙ cosφ (4.1)

 

Малюнок 4.1. Будова однофазного індукційного лічильника за трьома потоками з тангенціальною магнітною системою.

 

де K1 – коефіцієнт, який залежить від конструктивних особливостей лічильника;

U – напруга, підведена до його паралельної обмотки;

I – струм, що протікає по послідовній обмотці лічильника;

cosφ – коефіцієнт потужності електричних приймачів.

Взаємодія магнітного поля спеціального постійного підковоподібного магніту М, між полюсами якого обертається диск, та вихрових струмів, що індукують в ньому, створює гальмівний момент Мг , пропорційний швидкості обертання диску:

 

Mг = K2 n, (4.2)

 

де K2 - коефіцієнт пропорційності;

n - число обертів диску лічильника за одиницю часу.

При рівномірному обертанні диску з достатньо великою швидкістю, щоб можна було знехтувати тертям, має місце співвідношення:

 

Моб = Mг (4.3)

 

Виконуємо підстановку і отримуємо:

 

К1 U ∙ I ∙ cosφ = K2 n, (4.4)

 

 

звідки

 

U ∙ I ∙ cosφ = С0 ∙ n, (4.5)

 

де С0 - співвідношення постійних коефіцієнтів K2 і К1.

З рівності (4.5) видно, що активна потужність

 

P = U ∙ I ∙ cosφ (4.6)

 

пропорційна швидкості обертання n диску лічильника:

 

P = С0 ∙ n, [Вт](4.7)

 

а витрата електричної енергії W за час t, що враховується лічильним механізмом лічильника, буде:

 

W = N, [Вт] (4.8)

 

де N - число обертів диску лічильника за час t.

В залежності від передавального числа зубчастих коліс і черв’ячної передачі, які знаходяться між лічильними механізмами і віссю диску лічильника, кожній одиниці зареєстрованої електроенергії відповідає визначене число обертів диску N, проведене на щитку лічильника, який називається передавальним числом лічильного механізму, наприклад, 1 кВт ∙ год – 5000 обертів диску. Величина С0, зворотна передавальному числу лічильного механізму, представляє собою енергію, зареєстровану лічильним механізмом за один оберт лічильника, і називається номінальною постійною лічильника, яка при його випробуванні за звичай виражається в Вт ∙ с/об. Якщо 1 кВт ∙ год відповідає N обертам диску, то номінальна постійна лічильника, виражена в Вт ∙ с/об, може бути визначена як:

 

С0 = . [ (4.9)

 

Значення N і С0 залежать тільки від конструкції лічильного механізму і для даного лічильника залишаються незмінними. Величина витраченої електроенергії за який-небудь час визначається різницею відліку за лічильним механізмом, проведеною в кінці і на початку періоду, що розглядається:

 

 

С0 = . [ (4.10)

 

 

Величина називається дійсною постійною С лічильника електроенергії і представляє собою кількість енергії, яка споживається електроприймачами за час одного повного оберту диску. Дійсна постійна на відмінність від номінальної залежить від струму навантаження, а також від зовнішніх умов (температури, частоти і т. і.).

Відхилення дійсної постійної С лічильника від його номінальної постійної С0 характеризує відносну погрішність лічильника:

 

 

γ = ∙100%, (4.11)

 

де W – значення величини електричної енергії, визначене за показниками лічильника, який перевіряється, за той самий проміжок часу, який підраховано за формулою (4.8);

W0 – дійсне значення величини електроенергії, що витрачено за деякий проміжок часу t, який визначається за показниками зразкових приладів.

 

W = С0 ∙ N, [Вт](4.12)

 

де N – ціле число обертів диску за той самий час.

 

Лічильники активної енергії випускають класів точності 0,5; 1,0; 2,0; 2,5; лічильники реактивної енергії – 1,5; 2,0; 3,0. Технічні характеристики однофазних лічильників електроенергії представлені в таблиці 4.1.

На мал. 4.2. приведена типова крива відносної погрішності однофазного лічильника індукційної системи в залежності від його навантаження, вираженого у відсотках від номінальної, причому звив її на початку пояснюється помітним впливом тертя в механізмі за малого навантаження.

 

 

Малюнок 4.2. Залежність відносної погрішності однофазного індукційного лічильника від навантаження.

 

 

Таблиця 4.1.

Тип лічильника Клас точності Номінальні струми, А Номінальна напруга, В Потужність, що споживається, Вт
СО-І445Е, І445Т 2,0 2,5; 5; 10; 20 110; 127; 220; 230; 240; 250; 380 1,3
СО-І449Е, І449Т 2,0 2,5; 5; 10; 15; 20 110; 115; 120; 127; 220; 230; 240; 250; 380 1,5
СО-І446 1,0 – 3,0 2,5; 5; 10; 20 127; 220  
СО-5У 1,0 – 3,0 2,5; 5; 10; 15; 20    

 

 

Клас точності лічильників має відносну основну погрішність та інші метрологічні характеристики. Так, ГОСТ 8.259-77 «Лічильники електричні активної і реактивної енергії індукційні. Методи і засоби перевірки» встановлює наступні значення відносної погрішності і реактивної енергії класу точності 2,5 (табл. 4.2).

 

Таблиця 4.2.

Навантаження, % Допустиме значення відносної погрішності, %
однофазних лічильників трьохфазних лічильників
при cos φ = 1 при cos φ = 0,5 при cos φ = 1 при cos φ = 0,5
  ± 3,5 ± 3,5
  ± 4,0 ± 3,5
  ± 2,5 ± 2,5
  ± 2,5 ± 4,0 ± 2,5
  ± 2,5
  ± 2,5

 

Найменша потужність Рmin або найменший струм Imin, за яких диск лічильника починає без зупинок обертатися, що виражені в відсотках від відповідних номінальних величин за номінальної напруги (для лічильників активної енергії при коефіцієнті потужності cos φ = 1), називається чутливістю S лічильника:

 

 

S = ∙100%, (4.13)

або

 

 

S = ∙100%, (4.14)

 

де Iн номінальний струм лічильника, вказаний в його паспорті.

Державним стандартом (ГОСТ 6570-75) встановлено поріг чутливості (в відсотках) лічильника. Вказана величина не повинна перевищувати 0,4% для лічильника класу 2,5, чутливість повинна бути не більше за 1%.

В неправильно відрегульованих лічильниках за відсутності навантаження може спостерігатись обертання диску. Це явище називається самоходом лічильника. В правильно відрегульованих лічильниках самохід не повинен мати місце при напрузі від 80 до 110% номінальної. Включення ненавантаженого лічильника може викликати тільки поворот його диску не більше за один оберт, після чого диск повинен зупинитись і весь час залишатися нерухомим.

Так як на показники лічильника мають вплив температури, частоти змінного струму та інші фактори, то перевірка його повинна проводитися за визначених умов. Так, температура повітря в приміщенні, в якому проводиться перевірка лічильника, повинна бути не нижче за + 17˚С і не вище за +23˚С, напруга, яка підводиться до паралельної обмотки лічильника за визначеної погрішності, не повинна відрізнятися від номінальної більше чим на 3%, а частота – не більше чим на 2%.

Крім того, перед перевіркою лічильник активної енергії з метою прогріву його частин повинен проробити в номінальному режимі і коефіцієнті потужності cos φ = 1 не менше 15 хвилин, а потім не менше 10 хвилин за любого навантаження, для якого визначається величина відносної погрішності лічильника.

Власне перевірці передує зовнішній огляд, при проведенні якого повинно бути встановлено відповідність лічильника наступним вимогам:

лічильник повинен представлятися до перевірки з монтажною схемою;

щиток лічильного механізму не повинен мати видимого перекосу;

цифри роликового лічильного механізму не повинні уходити за межі віконець більше чим на 1/5 своєї висоти (ця вимога не відноситься до крайнього з права ролику, а також до інших роликів, якщо вони в даний час обертаються разом з крайнім з права роликом при переході через нуль);

на кожусі або маркувальній табличці повинно бути вказано стрілкою напрям обертання диску;

відмітка на диску для візуального відрахування обертів повинна бути чітко нанесеною;

лічильник повинен мати пристосування для навішування пломб.

На мал. 4.3. і мал. 4.4. вказано схеми підключення однофазних лічильників активної енергії безпосереднього включення.

 

 

 

Мал. 4.3. Схема підключення лічиль- Мал.4.4. Схема підключення лічиль-

ників типів СО-І445Е, СО-І445Т, СО- ників типів СО-І445Е, СО-І445Т, СО-

І449Т, СО-І446, за ГОСТ 6570-75 І449Т, СО-І446, СО-І449Е за Британ-

ським стандартом В357

 

 

Перевірка правильності роботи лічильника активної енергії однофазного струму може бути проведена шляхом контролю швидкості обертання його диску за показниками контрольних вольтметра і амперметра, зразкового ватметра і секундоміра, причому для забезпечення необхідної точності результатів відмірювань по ним необхідно, щоб показники електровимірювальних приладів завжди були не менше 50% від їх верхньої межі виміру, за винятком випробування, яке проводиться для визначення величини чутливості лічильника.

При перевірці лічильника класу 2,5 вольтметр і амперметр, які слугують тільки для контролю значень напруги і струму, можуть бути класу 2,5, а ватметр – класу 0,5, астатичний або екранований. Секундоміри, які періодично перевіряються, можуть мати поправку для інтервалу в 60 с не більше 0,1 с.

Необхідна точність перевірки досягається ще й тим, що під час рахування числа обертів диску величина навантаження підтримується постійною з точністю ± 0,5%. Число обертів диску, яке відраховується при перевірці лічильника, обирають таким, щоб відповідний час був не менше 50 с.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 462 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

В моем словаре нет слова «невозможно». © Наполеон Бонапарт
==> читать все изречения...

2215 - | 2176 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.