Організація роботи конгресу. Розклад сил на конгресі. Позиції учасників. Позиція Британії, Австрії, та Франції. Територіальні надбання Австрії, Прусії, Росії. Принцип легітимізму і повернення до європейських кордонів 1792 р. Спроба утворення блоку держав проти Росії. Таємна угода Британії, Австрії, Франції (03.01.1815 р.). “Сто днів” Наполеона. Сьома коаліція. Битва при Ватерлоо. Паризький мир 1815 р.
Заключний акт Віденського конгресу 09.06.1815. Утворення Німецького союзу. Збереження державної роздробленості Німеччини та Італії. Вирішення польсько-саксонського, скандинавського та швейцарського питання. Об’єднання Бельгії з Нідерландами. Нові кордони Франції. Встановлення у Франції конституційної монархії. Колоніальна проблема. Обговорення на Віденському конгресі принципів “морського права”, питання про работоргівлю
Додатки до Заключного Акту. Конвенція про дипломатичні ранги. Спроба колективного врегулювання спільних економічних питань. Заходи по розробці універсальних принципів дипломатичної служби.
Утворення “Священного союзу” і посилення реакції в Європі. “Священний союз” як ідеологічна надбудова над Віденською системою. Союз Росії, Австрії та Прусії і пошук механізму для спільного вирішення спірних проблем.
Основні етапи діяльності “Священного союзу”. Зростання протиріч серед засновників системи. Аахенський конгрес 1818 р. Рішення Аахенського конгресу про реформування дипломатичної служби.
Революції в Італії, Іспанії, Португалії та національно-визвольні рухи в Латинській Америці. Конгреси Священного союзу в Троппау і Лайбаху 1820-1821 р.
Повстання в Греції та протиріччя держав – учасниць Священного союзу. Особлива позиція Британії. Двоїстість позиції Росії по грецькому питанню. Британо-російське зближення. Веронський конгрес 1822 р. Французька інтервенція в Іспанію 1823 р. Визнання “Священним союзом” колоніальних прав Іспанії в Латинській Америці та позиція Британії. Доктрина Монро.
Грецький національно-визвольний рух в першій чверті ХІХ ст. Визвольний рух 1821 р. “Східне питання” після 1825 р. Політика Росії на зближення з Британією та Францією. Петербурзький протокол 1826 р. та грецьке питання. Утворення Грецької держави. Позиція Росії, Британії, та Франції щодо Туреччини. Російсько-турецька війна 1828-1829 р. Андріанопольський мирний договір 1829 р. Лондонська конференція 1830 р.
ТЕМА 7. Міжнародні відносини в Латинській Америці. Війна за незалежність та утворення незалежних держав (1810 – 1826 рр.)
Особливості розвитку іспанських та португальських колоній в Америці. Криза іспанської колоніальної системи та реформи колоніального управління. Передумови війни за незалежність в іспанських колоніях. Початок війни за незалежність в Латинській Америці: основні етапи. Звільнення Колумбії. Війна за незалежність на Ла-Плато. Звільнення Чилі і Перу. Війна за незалежність в Мексиці (1810-1815). Визвольний рух в Бразилії. Утворення незалежних держав та їх зовнішня політика. Позиції європейських країн та США.
ТЕМА 8. Міжнародні відносини в Європі напередодні та в період революцій (1848 – 1849 рр.)
Революційний рух 30-40-х років у країнах Західної Європи. Липнева революція 1830 р. у Франції та позиція великих держав. Польське повстання 1830-1831 р. Позиція Західноєвропейських держав. Революція в Бельгії 1830 р. та визнання незалежності Бельгійської держави в 1831 р.
Турецько-єгипетський конфлікт 1832-1833 р. Позиція європейських держав. Російсько-турецькі переговори. Ункіар-Іскелеський договір 1833 р. Питання проток. Загострення протиріч Росії з Британією і Францією. З’їзд “Священного союзу” в Мюнхенгреці в 1833 р. та політика Росії на зближення з Австрією. Лондонська конвенція 1841 р. Режим чорноморських проток.
Характер революцій 1846-1849 рр. в Європі і їх вплив на міжнародні відносини. Громадянська війна 1847 р. в Швейцарії. Революція у Франції. Прихід до влади Луі-Наполеона. Відновлення імперії у Франції. Інтервенція проти Римської республіки. Позиція Британії і Росії.
Національно-визвольний рух в Італії. Війна Сардинії з Австрією. Французька інтервенція до Риму. Ставлення Росії і західних країн до національно-визвольних рухів у Центральний Європі.
Угорська революція та її придушення. Дипломатичне та військове втручання Росії. Поразка революції в Австрії, збереження Австрійської імперії. Позиція Британії.
Революцій у німецьких державах та їх особливості. Спроби об’єднання Німеччини навколо Пруссії та позиції країн. Датсько-пруські війна. Лондонська угода. “Оломоуцьке приниження” Прусії. Відновлення Німецького союзу на чолі з Австрією.
“Східне питання” в 1848-1849 рр. Загострення британо-російських відносин. Коронація Луі-Бонапарта в 1852 р. Погіршення франко-російських відносин.
ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ ІІІ.