ЗАТВЕРДЖУЮ
Проректор з навчальної
та методичної роботи
_________М.М. Касьяненко
«___»______________ 2011р.
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ І ТЕМАТИКА КУРСОВИХ РОБІТ
з курсу «Бухгалтерський облік і прийняття управлінських рішень»
для підготовки фахівців за ОКР «магістр»
денної та заочної форм навчання
галузь знань 0305 «Економіка та підприємництво»
спеціальності 8.03050901 «Облік і аудит»
за магістерською програмою
«Облік і аудит в управлінні підприємницькою діяльністю»
Ірпінь 2011
Методичні вказівки і тематика курсових робіт з курсу «Бухгалтерський облік і прийняття управлінських рішень» для студентів У курсу денної та заочної форми навчання спеціальності 8.03050901 «Облік і аудит» за магістерською програмою «Облік і аудит в управлінні підприємницькою діяльністю» складені на основі навчального плану, затвердженого у 2010 році.
Автори: Є.Ю. Шара, к.е.н., доцент
Т.М. Сторожук, к.е.н., доцент
Л.І. Жидєєва, к.е.н., доцент
Т.С. Іванова, доцент
Рецензент: Ю.В.Петленко, к.е.н., доцент
Розглянуто і схвалено на засіданні кафедри бухгалтерського обліку,
протокол № __ від «__» ____________ 20__ р.
Завідувач кафедри Є.Ю. Шара, к.е.н.,доцент
Розглянуто і схвалено на засіданні Вченої ради обліково-економічного факультету, протокол № __від «__»________20__р.
Голова вченої ради обліково-
Економічного факультету Н.П. Мацелюх, к.е.н., доцент
В.о. завідувача навчально-
методичного відділу Є.В. Козятинська
ЗМІСТ
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.. 4
2. МЕТА, ЗАВДАННЯ ТА СТРУКТУРА КУРСОВОЇ РОБОТИ.. 5
3. ЗМІСТ КУРСОВОЇ РОБОТИ.. 6
3.1. Загальні вимоги. 6
3.2. Титульний лист, завдання на курсову роботу та зміст. 8
3.3. Вступ. 9
3.4 Основна частина. 10
3.5. Висновки і пропозиції 15
3.6. Список використаних джерел. 15
3.7. Додатки. 19
4. ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ.. 20
4.1. Загальні вимоги. 20
4.2. Нумерація. 22
4.3. Ілюстрації, таблиці і формули. 24
4.4. Загальні правила цитування та посилання на використані джерела. 27
5. ОРГАНІЗАЦІЯ ВИКОНАННЯ ТА ЗАХИСТУ КУРСОВОЇ РОБОТИ. ЇЇ ОЦІНЮВАННЯ.. 28
6. ТЕМАТИКА КУРСОВИХ РОБІТ. 30
7. ДОДАТКИ.. 41
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Відповідно до навчальних планів підготовки фахівців з обліку і аудиту за освітньо-кваліфікаційним рівнем «магістр» магістерської програми «Облік і аудит в управлінні підприємницькою діяльністю» студенти повинні виконати курсову роботу з дисципліни «Бухгалтерський облік і прийняття управлінських рішень».
Курсова робота є результатом самостійного дослідження студентом однієї з обраних теми дисципліни «Бухгалтерський облік і прийняття управлінських рішень» та з науково-обґрунтованими висновками для практичного їх використання.
Виконання курсової роботи – підготовчий етап до дипломної роботи; її методичні та аналітичні матеріали можуть бути використані при написанні дипломної роботи.
Тему курсової роботи студент вибирає самостійно або за порадою викладача (наукового керівника) з переліку тем, розроблених і затверджених кафедрою бухгалтерського обліку, наведеного у параграфі 6.
Курсову роботу студенти виконують на матеріалах будь-якого конкретного підприємства – суб’єкта підприємницької діяльності за власним вибором.
Вибираючи тему, слід зважати на специфіку діяльності підприємства, яке виступає як об’єкт (база) дослідження. Це може бути підприємство будь-якої форми власності або його підрозділ, що здійснює підприємницьку діяльність. При цьому студенти денної форми навчання при виборі теми пов’язують її з напрями їх роботи у студентському науковому товаристві. Студенти заочної форми навчання переважно керуються досвідом і потребами підприємства, на якому вони працюють.
Не дозволяється написання курсової роботи з однієї й тієї ж теми двома студентами в одній академічній групі.
Студент, який виконує курсову роботу, повинен чітко усвідомлювати основні вимоги, що пред’являються до такого виду письмових робіт. Вони, перш за все, відносяться до науково-теоретичного рівня за її змістом, формою викладання матеріалу і оформленням.
При підготовці та захисті курсової роботи студенти повинні показати:
знання чинних законодавчо-нормативних документів з досліджуваних питань, а також теоретичних питань з бухгалтерського обліку і прийняття управлінських рішень;
вміння використовувати комп’ютерну техніку; володіти методами ведення бухгалтерської і управлінської роботи, вносити конкретні пропозиції щодо вдосконалення практики ведення бухгалтерського обліку і управління діяльністю підприємства.
Курсова робота, яка містить пряме списування матеріалу із різних джерел: навчальних підручників, законодавчих документів, методичних рекомендацій, друкованих видань тощо, без практичного матеріалу оцінюється незадовільно.
2. МЕТА, ЗАВДАННЯ ТА СТРУКТУРА КУРСОВОЇ РОБОТИ
При виконанні курсової роботи з дисципліни «Бухгалтерський облік і прийняття управлінських рішень» студенти розширюють і поглиблюють теоретичні знання, одержані при вивченні цієї дисципліни та інших дисциплін професійної підготовки; набувають досвіду роботи з першоджерелами, нормативно-законодавчими актами та уміння знаходити в них головні положення, які безпосередньо відносяться до обраної теми курсової роботи; вчаться самостійно знаходити і аналізувати конкретний практичний матеріал, працювати з документами, обліковими регістрами, фінансовою звітністю, за результатами дослідження проводити узагальнення інформації, складати висновки та приймати певні управлінські рішення.
Мета курсової роботи: на основі розширення, поглиблення та систематизації отриманих теоретичних знань з дисципліни «Бухгалтерський облік і прийняття управлінських рішень» та практичних матеріалів підприємства, оцінки показників його діяльності за проблемою дослідження, розробити конкретні пропозиції для прийняття дієвих управлінських рішень.
Основними завданнямикурсової роботи є:
закріпити та систематизувати теоретичні знання, навчитися використовувати їх у практичній діяльності та науково-дослідній роботі;
здобути нові навички самостійної роботи з нормативно-законодавчими матеріалами та матеріалами статистичних довідників, спеціальною літературою з організації та методики ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності для зовнішніх користувачів;
оцінити методику використання даних первинних документів, облікових регістрів у реальних умовах;
привити студентам навички критично оцінювати стан ресурсів, власного капіталу та зобов’язань підприємства;
навчити студентів самостійно і правильно подавати матеріал у тісному зв’язку теоретичних знань з практикою ведення обліку і складання звітності та приймати відповідні управлінські рішення на основі проведеного аналізу, узагальнення та оцінки організації та методики обліку.
Конкретні завдання курсової роботи – це розкриття пунктів її плану.
Орієнтовна структура курсової роботи:
вступ;
основна частина (параграфи та питання);
висновки і пропозиції;
список використаних джерел;
додатки.
3. ЗМІСТ КУРСОВОЇ РОБОТИ
3.1. Загальні вимоги
Тема курсової роботи розкривається безпосередньо через відображення її в змісті, який складається із вступу, основної частини, висновків і пропозицій, списку використаних джерел та додатків. Зміст курсової роботи повинен передбачити послідовне, логічне розкриття теми через викладення результатів дослідження та відображення її суті. Усі частини курсової роботи повинні бути пов’язані між собою, доповнювати та поглиблювати одна одну.
Текст курсової роботи повинен викладатися від третьої особи, без вживання займенників «я», «ми». Таких термінів, як «за нашого часу», «тепер», «у цьому році», «в минулому році» слід уникати, необхідно вказувати конкретний рік і місяць.
Не допускається скорочення слів, крім загально прийнятних. Не рекомендується перенасичувати текст спеціальними термінами.
За зміст курсової роботи, достовірність та об’єктивність усієї інформації відповідає студент – автор роботи.
Курсова робота виконується на підставі глибокого вивчення Законів України, Постанов Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства Фінансів України, Положень (стандартів) бухгалтерського обліку та інших нормативно-правових актів, довідкової та спеціальної літератури, що стосуються обліку і звітності за обраною темою курсової роботи.
Крім визначених джерел, студент опрацьовує первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову, статистичну, податкову та іншу звітність підприємства, внутрішні стандарти, що регламентують його фінансово-господарську діяльність.
При вивченні основної й додаткової літератури необхідно використовувати літературу останніх років видання, останні публікації в журналах «Бухгалтерський облік і аудит», «Главбух», «Бухгалтер», «Баланс», «Галицькі контракти» тощо, які мають відношення до проблеми дослідження.
Окремі положення, думки, факти, які цікавлять студентів, повинні бути викладені своїми словами або приведені у вигляді цитати з обов’язковим посиланням на першоджерела, наприклад, [8, с.12].
Оцінка організації та методики бухгалтерського обліку і стану справ з обраної проблеми та прийняття управлінських рішень викладається на практичному матеріалі підприємства: нормативних та первинних документів підприємства, регістрів, звітності тощо. На її основі формуються обґрунтовані висновки та вносяться конкретні пропозиції щодо доцільності прийняття тих чи інших управлінських рішень для удосконалення діяльності підприємства.
При проведенні аналізу, оцінки результатів діяльності, стану підприємства, на підставі яких проводяться розрахунки, використовується інформація як мінімум за два останні звітні періоди.
Обробка конкретної інформації повинна здійснюватися з використанням комп’ютерних технологій.
3.2. Титульний лист, завдання на курсову роботу та зміст
Курсова робота починається з титульного листа. На лицевій стороні титульного листа для студентів денної та заочної форм навчання (додаток А.1), міститься назва відомчого органу, вузу, факультету, кафедри, характер роботи (курсова), назва її теми та підприємства, за матеріалами якого виконувалась робота. Нижче вказується група, курс, прізвище, ім’я та по батькові виконавця, керівника теми (науковий ступінь, посада, прізвище, ім’я, по батькові), місто і рік виконання роботи. На зворотній стороні титульного листа вказується реєстраційний номер роботи, результати перевірки та результати захисту.
За титульним листом, на окремому бланку оцінювання наводяться результати перевірки керівником та комісією із захисту курсової роботи (дод. А2).
Науковий керівник видає студенту завдання на виконання курсової роботи (додаток А.3) і погоджує календарний графік його виконання. Завдання на виконання курсової роботи розміщують після бланку оцінювання.
Далі розміщується зміст курсової роботи (додаток А.4). У ньому перелічуються з визначенням початкової сторінки: вступ, параграфи основної частини (4-7 параграфів), висновки, список використаних джерел і додатки. Кожен параграф має свою назву. До параграфу можуть входити окремі питання (2-3 в кожному).
Вступ
У вступі необхідно:
розкрити роль і значення обраної проблеми в сучасних умовах господарювання;
обґрунтувати актуальність теми і важливість її для України, галузі та конкретного підприємства;
вказати мету та завдання, предмет і об’єкт дослідження курсової роботи;
розкрити ступінь вивчення обраної проблеми різними науковцями в науково-економічній літературі;
з’ясувати практичне значення обраної теми дослідження;
вказати базу дослідження, за матеріалами якої виконується курсова робота, та дати їй коротку економічну характеристику (визначити місце знаходження, основні види діяльності, дати оцінку основних економічних показники діяльності об’єкта дослідження, інформацію про основні показники підприємства подати у таблиці 3.1, провівши їх аналіз за текстом і обґрунтувати висновки. При цьому основну увагу необхідно звернути на показники з обраної проблеми;
Таблиця 3.1
Основні показники діяльності....... за 20_- 20_р.
Показники | 20_ р. | 20_ р. | Абсолютне відхилення, +,- |
Обсяг реалізації, тис. грн. | |||
Статутний капітал | |||
Чистий прибуток (збиток) | |||
і т.д. |
вказати джерела інформації (нормативно-правові, спеціальну літературу, а також первинні документи, облікові регістри з досліджуваної проблеми, форми звітності підприємства та інші), які використані під час написання курсової роботи.
Обсяг вступу – 5 сторінок рукописного тексту (3 сторінки при друкуванні курсової роботи з використанням шрифтів текстового редактора Word розміру 14 з полуторним міжрядковим інтервалом).
Основна частина
Основна частина курсової роботи розкриває її зміст. Вона складається з окремих параграфів, між якими повинен бути взаємозв’язок. На початку кожного параграфа необхідно вказати, суть питання яке буде розглянуто, а в кінці параграфу – викласти основні висновки.
Усі матеріали з обраної теми курсової роботи викладаються у логічній послідовності на прикладі показників діяльності підприємства з використанням результатів проведеного дослідження.
У першому параграфі слід дати йому характеристику чи розкрити економічну сутність об’єкта дослідження, якому присвячена курсова робота, використовуючи визначення подані у нормативно-законодавчій, спеціальній літературі, порівнюючи їх з тлумаченнями науковців, при цьому необхідно провести критичне оцінювання певних визначень. Студенту необхідно також розглянути існуючу класифікацію, дослідивши можливі пропозиції різних науковців. Крім того, важливо дослідити цю проблему на макрорівні з використанням цифрового матеріалу по Україні, галузі тощо, а також показати роль і значення цього питання для підприємства на якому проводиться дослідження.
Наприклад, при розкритті параграфа «Економічна сутність і класифікація запасів, їх оцінка для визначення забезпеченості ними підприємства» необхідно:
визначити економічну сутність запасів, проаналізувавши висловлювання різних науковців, вказавши свої коментарі;
навести та проаналізувати визначення поняття «виробничі запаси», що міститься в нормативних актах та інших джерелах інформації;
розкрити класифікацію запасів за різними ознаками;
вказати, яке значення відіграють виробничі запаси в діяльності базового підприємства;
вказати як проводиться оцінка виробничих запасів підприємства та зробити висновок щодо правильності її застосування;
навести макроекономічні показники про рух та наявність виробничих запасів;
вказати мету управління або проблему, яка потребує вирішення на підприємстві де проводиться дослідження.
У другому параграфі необхідно дослідити нормативно-законодавчі акти, що регулюють предмет дослідження та їх вплив на організацію і методику обліку. Всю інформацію розмістити в таблиці (табл. 3.2).
Таблиця 3.2
Законодавчо-нормативна інформація і її використання при аналізі і прийнятті рішень щодо забезпеченості підприємства виробничими запасами
Назва законодавчо-нормативного акта, номер і дата його введення дію | Зміст законодавчо-нормативної інформації і її використання при аналізі і прийнятті рішень |
У процесі збору інформації важливо враховувати вимоги нормативних актів з бухгалтерського обліку, оподаткування та інших. Крім того, доцільно дослідити використання всіх законодавчо-нормативних актів та визначити яким чином вони впливають на ті чи інші основні аспекти обліку окремих об’єктів. Крім того, доцільно з’ясувати яким чином та чи інша нормативна інформація використовується суб’єктами господарювання для прийняття управлінських рішень.
За результатами вивчення нормативно-законодавчих актів необхідно провести їх критичну оцінку. Студент досліджує не тільки зовнішні нормативні стандарти, а і внутрішні стандарти, що впливають на діяльність підприємства та прийняття конкретних управлінських рішень. Студент повинен обґрунтувати прийняте те чи інше рішення управлінським персоналом підприємства на якому проводиться дослідження.
Студент крім нормативної інформації, повинен дослідити використання облікової інформації для прийняття конкретних управлінських рішень. При цьому досліджуються джерела отримання інформації, її необхідність та можливість використання для прийняття тих чи інших рішень керівництвом. Разом з тим необхідно звернути увагу на організацію та методику обліку на підприємстві, можливість і своєчасність отримання інформації про стан та рух окремих об’єктів та можливості прийняття управлінських рішень для потреб керівництва.
Всю інформацію доцільно розмістити у таблиці 3.3 та подати критичні зауваження якщо на певному підприємстві при проведенні дослідження виявлені ті чи інші відхилення від нормативу та пропозиції щодо використання облікової інформації для прийняття управлінських рішень.
Таблиця 3.3
Облікова інформація і її використання при оцінці забезпеченості підприємства виробничими запасами
Назва інформації | Призначення інформації | Носій інформації |
Оскільки, облікова інформація формується за інформаційними даними підприємства та відповідно до вимог нормативних і законодавчих актів, то при виборі теми курсової роботи слід спочатку з’ясувати чи є для підприємства актуальними ті питання, які будуть досліджуватися в роботі.
Студент повинен оцінити різну облікову інформацію щодо суб’єкта дослідження, визначити можливість використання різних альтернатив з обліку тих чи інших об’єктів чи предметів, обґрунтувати прийняття того чи іншого управлінського рішення з використання певної альтернативи.
У курсовій роботі необхідно повністю розкрити процес збору інформації з використанням певних альтернатив. При цьому представлена інформація повинна бути релевантною, тому що тільки релевантна інформація може вплинути на рішення керівництва. Облікова інформація не повинна містити помилок або упереджених оцінок. Звичайно, різні типи управлінських рішень потребують різної інформації.
У третьому параграфі студент повинен оцінити стан тих чи інших активів, пасивів, витрат чи доходів на підприємстві, використовуючи інформаційні дані обліку і звітності підприємства як мінімум за 2-3 останні роки, щоб дослідити певну тенденцію. При цьому студент повинен порівняти отримані результати із галузевими чи результатами по регіону, області, країні тощо, зробивши критичні зауваження та пропозиції.
Зібраний практичний матеріал необхідно належним чином опрацьовувати, щоб його можна було використати в курсовій роботі.
Наведений порядок викладення матеріалу дозволяє розкрити процес підготовки і прийняття рішення за наведеною на рисунку 3.1 схемою, а також максимально дослідити порядок формування і використання облікової інформації при прийняті рішення.
Рис 2.
Рис. 3.1. Процес підготовки і прийняття управлінського рішення
Перш за все слід забезпечити наочність і достовірність практичного матеріалу, групуючи та зіставляючи облікову інформацію, проставити номери таблиць і додатків, органічно ув’язати їх з текстом курсової роботи.
У четвертому параграфі студент повинен оцінити вплив можливих факторів на стан активів, зобов’язань, витрат, доходів, фінансових результатів чи в цілому на фінансово-майновий стан підприємства. Розрахунки проводяться в таблицях. Разом з тим необхідно провести аналіз показників і зробити висновки для прийняття певних управлінських рішень. Для наочності дослідження у роботі необхідно використовувати графіки, діаграми тощо.
У останньому параграфі курсової роботи узагальнюється сформована облікова інформація для прийняття найбільш оптимальних управлінських рішень. При аналізі варіантів альтернативних рішень слід зіставляти доходи та витрати, які отримає підприємство після прийняття рішення. Звичайно, вибір найкращої альтернативи – це найважливіший крок у всьому процесі підготовки і прийняття рішення. Тому в курсовій роботі слід не тільки вказати, якому рішенню надається перевага, а й детально обґрунтувати ті вигоди, які отримає підприємство в порівнянні з наслідками інших рішень. Наприклад, якщо в роботі зроблено висновок про доцільність збільшення запасів чи витрат на їх зберігання чи зменшення їх залишку, то необхідно вказати, чому обрано саме таке рішення, і навести цифрову інформацію щодо переваг того чи іншого варіанту.
Наприклад, основною метою управління забезпеченням виробничими запасами є своєчасні поставки виробничих запасів і мінімізація витрат, пов’язаних з їх придбанням та зберіганням; визначити ті варіанти дій, які можуть застосовуватись для досягнення поставленої мети або розв’язання певної проблеми. Наприклад, оцінюючи стан забезпеченості підприємства виробничими запасами, можна прийняти рішення про збільшення або зменшення обсягу поставок, витрат на замовлення, закупку, зберігання тощо. Важливо не тільки навести перелік можливих варіантів дій, а і дати їх характеристику та обґрунтувати доцільність практичного дослідження цих варіантів.
У курсовій роботі слід також дати оцінку прийнятим керівництвом управлінських рішень стосовно досліджуваних проблем у попередніх періодах діяльності підприємства. Важливо також вказати на виявлені проблемні питання, які стосуються способів формування облікової інформації, порядку прийняття рішень тощо, а також навести можливі шляхи їх вирішення.
При розкритті процесу підготовки і прийняття рішення в усіх параграфах курсової роботи необхідно розкривати вплив на цей процес використання комп’ютерної техніки та відповідного програмного забезпечення.
Обсяг основної частини курсової роботи – 25-30 сторінок рукописного тексту (17-20 сторінок при друкуванні курсової роботи з використанням текстового редактору Word розміру 14 з полуторним міжрядковим інтервалом).
3.5. Висновки і пропозиції
Висновки мають складатися з короткого викладення основних підсумків курсової роботи і пропозицій, спрямованих на вдосконалення бухгалтерського обліку і управління на підприємстві та є результатом виконаної студентом дослідної роботи. Висновки містять узагальнені внутрішньогосподарські резерви, пропозиції щодо усунення порушень і зловживань. Крім того, у висновках роботи відображають й інші переваги, пов’язані з реалізацією пропозицій, розроблених автором.
Обсяг висновків – 5 сторінок рукописного тексту (3 сторінки при друкуванні курсової роботи з використанням шрифтів текстового редактора Word розміру 14 з полуторним міжрядковим інтервалом).