Прилад ДИСК-250 призначений для вимірювання і реєстрації вихідних сигналів від первинних вимірювальних перетворювачів (ПВП): термоелектричних перетворювачів (ТЕП), термоперетворювачів опору (ТО), а також ПВП із стандартними уніфікованими сигналами у відповідності із ДСП: постійного струму (0-5 мА; 4-20 мА; 0-20 мА, 0-5 В; 0-10 В; 0-50 мВ; 0-100 мВ) за ГОСТ 26.011-80.
В основу роботи приладу ДИСК-250 (рис.3) покладено принцип електромеханічного слідкуючого зрівноваження. ДИСК-250 оснащений такими вихідними пристроями, безпосередньо зв'язаними тільки з сигналом від ПВП (датчика) через підсилювач вхідного сигналу (ПВС):
ПВ1 - пристрій перетворення вхідного сигналу датчика у вихідний
уніфікований сигнал (0-5 мА або 4-20 мА);
ПВ2; ПВЗ - два двопозиційні пристрої сигналізації з релейним виходом;
ПВ4 - пристрій формування трипозиційного регулювання з контактним чи безконтактним виходом;
ПВ5 - пристрій сигналізації обриву датчика;
ПВ6 - пропорційно-інтегральний регулювальний пристрій (ПІ -регулятор).
сигналом ПВС.
Рис.3. Структурна схема приладу реєстрації вимірювань ДИСК-250
Наведена організація вихідних пристроїв підвищує надійність приладу.
Вхідний сигнал від ПВП (датчика Д) надходить на вхідний пристрій (ВхП), де нормалізується нижньою межею вимірювання для зручнішої подальшої його обробки. У разі використання ТО вхідний пристрій має джерело живлення (ДЖ), а за умови використання ТЕП ( термопари) до вихідної схеми під'єднується мідний резистор температурної компенсації холодних спаїв при
вимірюванні ТЕРС.
Далі сигнал надходить на підсилювач вхідного сигналу ПВС, що
складається з попереднього (ПП) і кінцевого (КП) підсилювачів.
КП виконаний також на мікросхемах (інвертуючий підсилювач і повторювач напруги) і створює сигнал в межах від -0,5 В до -8,5 В, який є вихідним
ПП зібраний за структурою модулятор-демодулятор на інтегральних
мікросхемах, коефіцієнт підсилення якого до верхньої границі вхідного сигналу здійснюється за допомогою введення жорсткого від’ємного зворотного зв’язку. Далі сигнал потрапляє на перетворювач "напруга-струм", зібраний на мікросхемі і формує сигнал в межах 0-5 мА або 4-20 мА.
На вхід підсилювача небалансу ПН, що виконує функцію нуль-приладу та
випрацьовує напругу змінного струму певної фази для живлення реверсивного серводвигуна РД, одночасно надходять: вхідний сигнал (від ПВП або уніфікований сигнал по ланцюгу Д - ВхП – ПП – КП), та сигнал компенсування, такого самого рівня як вхідний але з протилежним знаком, з реохорда Р та його підсилювача ПР. Обидва сигнали порівнюються па вході електронного підсилювача небалансу ПН. У разі наявності сигналу небалансу ПН формує напругу керування відповідної фази, що подається на реверсивний двигун РД, який переміщує повзунок реохорда в напрямку ліквідації сигналу небалансу. Одночасно електродвигуном РД переміщується стрілка приладу на нове значення вимірюваного параметра.