Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Андреева Е. Все и Ничто: Символические фигуры в искусстве второй половины ХХ века. – СПб., 2004: Ив Кляйн. Пустота как бренд.

Европейский и американский женский боди-арт (с.67-84).

 

1. Поява боді-арту в Європі не під час експресіоністських хеппенінгів садо-мазохістської Віденської школи 1962 року, а коли Ів Кляйн вперше використав оголений жінок в якості «живого пензля». Часто відносили до наївного м-ва, хоча і були популярними. В вузьких феміністичних колах, а не для широкого загалу, тому носили ярлик «інше», не мейнстрімне.

2. США: Концепція «жіночої образності» в працях Джуді Чікаго та Міріам Шапіро. Центральний абстркакціонізм, коробки, сфери та овали підкреслювали ідентичність тіла та форм біологічного похдження. Але з часом це розчинилось в авангарді.

3. Європа: Критики-жінки негативно реагують на боді-арт, розглядаючи його як повернення до інфантильності та нездатності відділити свою особистість від особистості матері. Звинувачення у реактивації автоеротичних насолод. Тобто: те, що жінки виставляють напоказ в області м-ва, є протилежність заперечення жінки як об’єкта, оскільки об’єктом стає тіло жінки.

4. Політизований (читай: марксистський світ) висміяв феміністичну позицію жінки, тому аполітичній художниці немає куди дітись, а політичній лише одна дорога. Відсутній організований феміністичний рух в м-ві, тому аполітична жінка стає постачальником радикального фемінізму.

5. Оперування сексуальною образністю? Нас так виховували, щоб чоловікам подобалось. Використовуючи свої тіла у м-ві, жінки оперують власною самістю (selves). Перетворення тіла з об’єкта в суб’єкт. Тонка грань між тим, як сподобатись мужчіні і як викрити жінку.

6. Чоловікам дозволено використовувати сексуальність оголених жінок як нейтральні об’єкти або поверхні! Тільки-но це зробить жінка, вона буде звинувачена у нарцисизмі. Бо жіноче тіло – апіорі сексуальний об’єкт. Виставляєш? Хочеш сексу.

7. Керолі Шнесман про сексуальну свободу: «Я стояла оголеною перед натовпом не тому, що хотіла потрахаться, а тому, що переживаю мою стать і мою роботу настільки гармонійно, що мені вистачає сміливості чи мужності показати тіло як джерело емоційної влади»

8. Лінда Бенгліс: серія реклам з фалоімітатором та спущеними брюками довели те, що ще є речі, котрі жінкам не доступні. Віто Аккончі «прийняв форму жінки», і нічого йому за це не було.

9. Боді-арт – криза ролей в сучасному житті. Прагнення до андрогінності. Незліченні «трансветситські роботи». Далі психологізм і необхідність глибинної трансформації себе.

10. Посилання до чоловічих тіл у роботах жінок-художниць зустрічається нечасто. Натомість чоловіки до жіночих тіл апелюють часто. Вержин пише про «гостру жінкофобію», що проявляється в значній частині боді-арту та свідчить про «заздрість до матки як здатності породжувати». Таня Муро незгодна: «Навпаки це чоловіча нав’язлива увага до сексу, глибинний страх того, що один прекрасний день вони стануть імпотентами, лежить в основі чоловічої енергії та повністю фальсифікує поняття м-ва. Жінка діє не черех страх, а через любов та знання».

11. Велика частина обговорюваних вище робіт явно породжена невротичним невдоволенням власною персоною. У обох статей існують винятки, але, якщо у жінок з занепокоєнням зазвичай пов'язана надія, що виражається в ніжному дослідженні самої себе, самокритиці або трансформації, у чоловіків те ж саме викликає насильницькі, навіть пов'язані з саморуйнацією форми. Відкритий мазохізм. Небагато жінок використовують біль, у більшості видно відкритий страх до болі, жорстокості та насилля. Жінки радше знімають табу, виганяють злих духів та лікують болючі аспекти жіночої історії.

12. Джоан Сайман: жодна жінка-художник не апелювала до вагітності або народження дитини. Центральна точка – стать.

 

 

Андреева Е. Все и Ничто: Символические фигуры в искусстве второй половины ХХ века. – СПб., 2004: Ив Кляйн. Пустота как бренд.

1. Картини-монохроми (синій, рожевий, золотий кольори) та вміння Кляйна балансувати між метафізикою та «нічим» є прекрасний перехід у 1960их від профетичного модернізму до скептичного постмодернізму.

2. «Моя мета, - говорив Кляйн, - відкрити глядачам можливість просвітлення через чисту живописну матерію, що дозволяє будь-якому фізичному стані речей, каміння, скель, пляшок, хмар бути допоміжною ланкою запліднення відчутності людини безмежним космічним відчуттям всіх речей. <...> Мій живопис - попіл мого серця»

3. «Пустота» була презентована так: над входом в будівлю висів синій транспарант, а по сторонам від дверей на варті стояли два національних гвардійців; вхідні скляні двері галереї були підписані I. K. B.; публіка проходила по довгому коридору, де офіціанти стояли з підносами синіх коктейлів, і через другі маленьку двері потрапляла в галерею. Пускали по десять чоловік. Стіни кімнати площею 20 квадратних метрів Кляйн власноруч фарбував валиком в білий колір з легкої синявою, «з морозцем», як раніше говорили малярі, фарбували стелі. Кляйн пояснював, що синій транспарант і сині коктейлі позначають присутність фізичного синього початку, а порожнеча - це мета-фізичний синій. Іншими словами, Кляйна захоплювала ідея представити дію енергії невидимого живописного простору, або поля. «Краще визначення живопису в цілому - Це сяйво», - говорив Кляйн, випереджаючи міркування М. Мерло-Понті.

4. 1960р: відкрив для себе фарбу, що змивається з тіла. Образ-відбиток тіла – першообраз, те архетипічне зображення, яке зчитується глядачем миттєво.

5. Зазвичай Кляйн домагався чіткого силуету тіла, але в деяких випадках він надавав перевагу силуетному образу тіла експресивну чуттєву «мазанину» грудьми або животом, зовсім рідко він домагався відбитків отворів: рота або статевих органів. Так, існує відбиток долонь і рота (SU 21), зроблений золотом по основі кольору морської хвилі, і синій відбиток статевих органів (№ 121).

6. Від антропометрії Кляйн еволюціонує до космогонії. Прагнучи керувати силами стихій, він трансформував зображення, підпалюючи основу, і впливав на папір водою і повітрям (вітром). Після людського тіла «живий пензлем» стала природа.

 



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Бадью А. Этика: Очерк о сознании Зла. – СПб., 2006: IV.1. Бытие, событие, истина, субъект (с.63-68). V.с. Возврат к событию, верности, истине (с.97-102). | Глава 1. Политическая система
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 396 | Нарушение авторских прав


Лучшие изречения:

Так просто быть добрым - нужно только представить себя на месте другого человека прежде, чем начать его судить. © Марлен Дитрих
==> читать все изречения...

2443 - | 2199 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.