Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


III. Значення реакцій трансамінування в формуванні природної стійкості до гіпоксії




Для стійких до гіпоксії особин характерно більш інтенсивне використання ГК в якості джерела енергії, виходячи з активності НАД+-ГДГ головного мозку. Але в глутаміновій кислоті зосереджуються аміногрупи інших амінокислот, які беруть участь в реакції утворення енергії, тому важливими є реакції переамінування, в яких приймає участь ГК з ПВК (ГПТ) та глутамата з ЩОК (ГОТ). Глутамат-піруват-трансміназа і Глутамат-оксалоацетат-трансміназа в фізіологічних умовах забезпечують рівновагу у перетворенні глутамата в α-кетоглутарат і навпаки, активуючись піридоксальфосфатом і піддаючись впливу гормонів щитовидної залози та наднирників. Відомо, що гіпоксія активізує гліколітичний шлях перетворення вуглеводів. Подальше перетворення ПВК, що утворюється в процесі гліколізу, може йти декількома шляхами:

1. через декарбоксилювання і утворення ацетил-КоА піруват включається в початкові реакції циклу трикарбонових кислот

2. піруват може бути використаний в якості одного із субстратів переамінування з глутаматом

3. піруват карбоксилюється в молочну кислоту

Підкріплення циклу трикарбонових кислот α-кетоглутаровою кислотою зміщує інтенсивність реакцій на його дикарбонову частину. В умовах гіпоксії, коли ПВК вступає в реакції трансамінування, в тканинах зменшується вміст вільного ацетил-КоА, і гальмується утворення лимонної кислоти. Накопичення лимонної кислоти в цитоплазмі інгібує фосфофруктокіназу – головний фермент гліколізу, який постачає ПВК. В умовах гіпоксії зменшується утворення лимонної кислоти, що стимулює інтенсивність гліколітичного процесу, накопичення ПВК. А збільшення вмісту ПВК в умовах in vitro активує ГПТ, тобто утворення α-кетоглутарової кислоти і аланіну. Збільшення вмісту аланіну при гіпоксії розглядається як альтернативний шлях для пірувата, частина якого завдяки трансамінуванню з глутаміновою кислотою не перетворюється в молочну кислоту. Аланін інгібує перетворення глутамінової кислоти в глутамін, і направляє його по шляху перетворення в якості джерела енергії. Будучи глюкогенною амінокислотою, аланін може перетворюватися в глюкозу, що більш інтенсивно проходить в умовах гіпоксії. Переключення ПВК на реакції переамінування обмежує утворення жирних кислот та жирів, так як попередником жирних кислот є ендогенний ацетил-КоА, що утворюється в тканинах при декарбоксилюванні пірувата. Відмічено зменшення потреби кисню в умовах гіпоксії, за рахунок зниження інтенсивності жирового обміну. Переміення інтенсивності реакцій трикарбонових кислот на його дикарбонову частину організм набуває здатності активувати механізми транспорту кисню до тканин. Велике значення в цьому належить проміжній реакції окиснення α-кетоглутарової кислоти в сукцинат, з утворенням сукцинат-КоА, який разом з гліцином використовується для утворення порфіринового кільця гему гемоглобіну. Під впливом гіпоксії посилюється еритропоез, і в аеробних умовах збільшується споживання глутамату та утворенням сукцинату в трансаміназній реакції через α-кетоглутарову кислоту проходить блокування перетворення сукциніл-КоА в сукцинат, щоб зберегти його для синтезу гемоглобіну. Сукциліл-КоА є попередником порфірину А, і входить до складу цитохромів. Транспорт кисню з крові в тканини може збільшуватися шляхом активування активності клітинних мембран під впливом амонійного йону. Хоукінз спостерігав збільшення утилізації глюкози в мозку на 29% та підвищення артеріовенозної різниці глюкози і кисню in vivo відповідно на 35 і 33% при введенні NH4+. Концентраціая аміака під впливом гіпоксії в крові збільшується в 5 разів. В реакції перетворення α-кетоглутарової кислоти в янтарну на субстратному рівні утворюється макроергічний зв’язок в гуадинтрифосфаті (ГТФ) який використовується на визначених етапах вуглеводів та білка.

Таким чином в умовах гіпоксичної гіпоксії інгібується жировий обмін, активуються механізми транспорту кисню до тканин і переключається інтенсивність реакцій циклу трикарбонових кислот на дикарбонову його частину шляхом перерозподілу метаболітів на перехресних ділянках метаболічних шляхів. Для високостійких до гіпоксичної гіпоксії щурів порівняно з низькостійкими характерний “гіпоксичний стан” амінокислотного обміну, більша активність НАД+-ГДГ і трансміназ тканин, особливо крові. Більш активна ГПТ і НАД+-ГДГ у високостійких до гіпоксії особин порівняно з низькостійкими сприяє більш активному надходженню α-кетоглутарової кислоти в цикл трикарбонових кислот та перетворенню її в сукциніл-КоА, відповідно у високостійких до гіпоксії особин проходить більш інтенсивний синтез гему гемоглобіна і цитохромів. Для високостійких до гіпоксії особин характерна здатність економного витрачення кисню шляхом обмеження жирового обміну, та переключення ПВК на реакції переамінування з глутаміновою кислотою.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 504 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если вы думаете, что на что-то способны, вы правы; если думаете, что у вас ничего не получится - вы тоже правы. © Генри Форд
==> читать все изречения...

2214 - | 2158 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.