Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Полярність молекул і зв¢язків. Диполі




Якщо зв’язок утворено між атомами одного елементу, то спільні електронні хмари розподіляється у просторі симетрично відносно ядер обох атомів. Такий ковалентний зв’язок називається неполярним або гомеополярним, наприклад, Н – Н, Сl – Cl. Але у випадку утворення зв’язку між атомами різних елементів виникає асиметрія в розподілі електронної густини і, відповідно, заряду і утворюється гетерополярний зв’язок, наприклад, Н – Сl.

Полярністю зв’язку називається наявність електричних зарядів на атомах внаслідок асиметричного розподілу електронної густини між ними. Поляризацією називається зміщення електронної густини відносно ядер атомів в залежності від їх природи і під дією поля сусідніх атомів і молекул (цей фактор має велике значення у органічній хімії). Поляризація виникає також і під впливом зовнішного електромагнітного поля. Отже полярність виникає внаслідок поляризації.

Полярність зв’язку залежить від довжини його і різниці в електро-негативностях атомів, які утворюють зв’язок. Чим більша ця різниця, тим більше полярність. Найбільшу електронегативність мають галогени і Оксиген, тому вони легко перетягують до себе електронну густину зв’язку, утвореного з атомами інших елементів.

В результаті поляризації на атомах утворюється частковий позитивний або негативний заряд, який називається ефективним зарядом (d+, d–).

Наприклад: d+ d−

Н – СІ

Ефективні заряди змінюються в межах від 0 до 1. Якщо d= 0 молекула неполярна, якщо d®1 полярний ковалентний зв¢язок наближується до іонного.

Диполь – це система, яка складається з двох рівних за величиною зарядів протилежного знаку, розташованих на певній відстані один від одного. Сумарний заряд діполя дорівнює нулю. Диполями є полярні молекули або їх фрагменти. Полярність оцінюється за допомогою дипольного моменту (m) – добутку абсолютної величини заряду і відстані між центрами зарядів та вимірюється у дебаях (D); 1 D = 10-18 ел.ст.о. . см = 3,33 . 10–30 Кл . м. Для більшості ковалентних зв’язків величина ефективних зарядів не перевищує 0,3 заряда електрона, а дипольний момент зв’язку – 4 D.

В загальному випадку необхідно розрізняти поняття полярності молекули уцілому і полярності окремих зв’язків. Дипольний момент молекули є векторна величина, яка дорівнює векторній сумі всіх дипольних моментів окремих зв‘язків і неподілених електроних пар в молекулі. Для двохатомних сполук дипольні моменти зв¢язків і молекул збігаються. Наприклад, молекула НСІ і зв’язок Н – СІ полярні, mзв= mмол = 1,08 D (рис.5); у лінійній молекулі СО2 зв’язок полярний, mзв(С–О) = 2,7 D, але в цілому молекула неполярна, тому що векторна сума дипольних моментів зв’язків дорівнює 0, mмол= 0. Навпаки, у молекулі Н2О mзв (Н–О) = 1,5 D, полярні зв’язки розташовані під кутом 104,5°, тому їх моменти взаємно не компенсуються і молекула стає полярною (mмол=1,84 D).

d+ d– d– d+ d– d–

Н СІ О С О О

○ ○ ○ ○ ○ d+ ○ d+

Н ○ ○ Н

 

mзв = mмол = 1,08 D mмол = Smзв = 0 mмол = Smзв = 1,84 D

Рис.4 Дипольні моменти окремих звязків і молекул

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-01-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 298 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Жизнь - это то, что с тобой происходит, пока ты строишь планы. © Джон Леннон
==> читать все изречения...

2292 - | 2064 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.