Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


ка різниця між категоріями «Опозиція» та «Коаліція». Зробіть порівняльний аналіз.

Оппози́ция (від латів. oppositio "протиставлення, заперечення") в політиці - партія або група, що виступає проти пануючої партії або думки, підтримуваної більшістю. Також це політична діяльність партій, груп і рухів, супротивних урядовому курсу і ведучих з правлячою партією(партіями) боротьбу за державну владу.[1]

Опонент - учасник діалогу, причому, як правило, публічний, такий, що має протилежну точку зору по відношенню до інших його учасників.Зміст [прибрати]

Роль опозиції

У різних політичних системах опозиція грає різну роль. При тоталітарному правлінні влади, знищуючи всякі групи, що самоорганизующиеся, тим більше прагнуть подавити у зародку саму можливість організованої політичної опозиції; при авторитарному правлінні опозиція піддається переслідуванням, оскільки розглядається владою як загроза для себе і для стабільності існуючого режиму і подається пропаганді як деяке антидержавне явище. В умовах демократії опозиція є важливою складовою частиною політичного процесу, для нормального функціонування якого потрібна ротація партій у влади. Так, у Великобританії і ряду її колишніх колоній лідер найбільшої опозиційної партії(тобто партії, що зайняла друге місце на парламентських виборах) отримує королівську платню на рівні міністра, оскільки вважається, що він виконує важливу для суспільства і держави функцію; ця партія іменується "опозицією Її Величності" і формує так званий "тіньовий кабінет", "міністри" якого зайняті відстежуванням і критикою урядових заходів по своїм напрямом і розробкою опозиційних програм по них. У разі приходу партії до влади вони, як правило, автоматично займають відповідні місця в уряді.

Системна і позасистемна опозиція

У країнах Заходу традиційно виділяються два основні типи опозиції - позасистемна(структурна) і системна. До першого типу належать ліво- і праворадикальні партії і угрупування, програмні установки яких повністю(або частково) заперечують переважаючу систему політичних цінностей. Їх діяльність націлена на дискредитацію функціонуючих інститутів державної влади, підривання їх легітимності і порушення нормального ходу політичного процесу.

До другого типу відносяться абсолютна більшість ліво- і правоцентристських партій Заходу(ліберальних, соціал-демократичних, консервативних, християнсько-демократичних). Вони відштовхуються від визнання непорушності основних політичних, соціальних і економічних інститутів суспільства і розходяться діючою владою головним чином у виборі шляхів і засобів, досягнення спільних стратегічних цілей. Їх діяльність знаходиться у рамках політичної системи, що склалася, і не спрямована на підривання її засад, хоча перехід влади від однієї партії(чи коаліції партій) до іншої в результаті виборів в даному випадку зовсім не гарантує абсолютній спадкоємності політичного курсу.

У рамках російської політичної системи функціонують партії і інші організації різної політичної орієнтації: одні підтримують діючу владу безумовно, інші - лише частково, треті є повністю опозиційними їй. Це є нормою, оскільки відбиває неминучі відмінності в поглядах, орієнтаціях, соціально-політичних пристрастях людей, а також це є нормою і з точки зору теорії систем.

Також в Росії існують політичні організації позасистемної опозиції, які повністю заперечують легітимність існуючої влади і проявляють свою політичну активність у формі "вуличної демократії".

Демократична опозиція

Демократична опозиція(democratic opposition) - політичний термін, яким називають опозиційні партії що декларують боротьбу за введення або посилення демократичних принципів облаштування суспільства.

Як правило, такі партії діють в країнах з недостатньо демократичними або абсолютно недемократичними режимами; у демократичних країнах відношення до принципів демократії не є пунктом розбіжностей між правлячими і опозиційними силами. Демократична опозиція існує, наприклад, в Росії, Білорусі, Таджикистані, Казахстані, Азербайджані, на Кубі і інших країнах.

Альянси під назвою "Демократична опозиція" сформувалися в двох республіках колишньої Югославії, Словенії(1989) (en: Democratic Opposition of Slovenia) і Сербії(2000) (en: Democratic Opposition of Serbia) для боротьби з комуністичним режимом і режимом Милошевича; після падіння останніх ці альянси стали правлячими.

Слід зазначити, що в 1990-х роках в Росії в понятті "Демократична опозиція"(головним актором якої вважалася партія "Яблуко") визначення "демократична" нерідко використовувалося для протиставлення цієї опозиції не стільки недемократичності уряду, скільки недемократичному і патріотичному спектру опозиції ж.

Методи боротьби

Основна стаття: Протест

Опозиція застосовує у своїй діяльності найрізноманітніші методи і підходи.

Політичні

Критика уряду в органах влади і ЗМІ, виборчі компанії, спроби зміщення уряду шляхом парламентських комбінацій і винесення вотуму недовіри(у державах з парламентським правлінням), за наявності приводу - організація імпічменту президента.

Ненасильницький протест

Організація мітингів, ходів і пікетувань, страйку, акції громадянської непокори: блокування транспортних комунікацій і офіційних установ, різні символічні акції і ін. Найбільше поширення ненасильницький опір отримав в XX столітті. Найвідоміші випадки його застосування: боротьба за незалежність Індії (ок 1947), скидання комуністичних режимів в країнах Східної Європи(окрім Румунії- 1989), пригнічення серпневого путчу в СРСР(1991), скидання режиму Милошевича в Югославії(2000) і Шеварднадзе в Грузії(2003), помаранчева революція на Україні(2004).

У багатьох описаних випадках ненасильницькі дії поєднувалися з точковими діями(у тому числі насильницькими) спецслужб, як місцевих, так і іноземних.

Насильницькі

Окрім цього, опозиція також може застосовувати і насильницькі методи боротьби: озброєні повстання, партизанську війну, терористичні акти, військові перевороти(путчі) і ін. Найбільш відомі приклади насильницької опозиційної діяльності - це революції в країнах Європи, війна за незалежність і війна між Північчю і Півднем в США, революції 1905, лютого і жовтня 1917 в Росії, діяльність сепаратистів в Північній Ірландії, Країні Басків.

У ряді випадків, опозиційні партії комбінують легальну і насильницьку політичну боротьбу(теоретичне обгрунтування такій тактиці дав Ленін).

 

 

Коали́ция (від латів. coalitio - союз) - добровільне об'єднання декількох груп людей(наприклад, держав, організацій, політичних партій) для досягнення певної мети.

На відміну від деяких інших типів об'єднань, кожен з учасників коаліції зберігає самостійність в справах, не пов'язаних з метою коаліції. Після досягнення мети коаліція може розпастися.Зміст

Коаліції держав

Прикладом коаліції держав є військові коаліції. Такі коаліції виникають, коли є сильний загальний супротивник. З коаліцією має багато спільного військово-політичний блок, але ці поняття не співпадають. Наприклад, Організація Варшавського договору не є коаліцією, оскільки, по-перше, її члени тісно співпрацювали в дуже широких областях, а по-друге, її члени фактично повністю підкорялися СРСР, і спроба виходу з неї присікалася аж до інтервенції.

Найбільш відомі коаліції держав:

1.Антигітлерівська коаліція

2.Коаліції проти республіканської і наполеонівської Франції:

- Перша коаліція

- Друга коаліція

- Третя коаліція

- Четверта коаліція

- П'ята коаліція

- Шоста коаліція

- Сьома коаліція

- Коаліції партій

Коаліції партій діляться на передвиборні і парламентські.

Передвиборні коаліції створюються в країнах з мажоритарною системою голосування і в країнах з процентним бар'єром при пропорційній системі голосування. Це пов'язано з тим, що єдиний кандидат має більше шансів на перемогу, а єдиний список - більше шансів на проходження до парламенту.

Парламентські коаліції створюються у разі, коли жодна партія не отримує абсолютної більшості місць в парламенті. В цьому випадку декілька партій, об'єднавшись, дістають можливість створити коаліційний уряд, а надалі - проводити через парламент закони і поправки.

Приклади:

- Жахлива коаліція - з'явилася після виборів в Національні збори Румунії в 1864 році.

- Права справа(коаліція) - об'єднання близько 30 російський партій і організацій, що існувала з 10 грудня 1998 року до травня 2000 року.

- Інша Росія(коаліція) - опозиційне громадське об'єднання в Росії, що діяло з 2006 року по 2010 рік.

- Грузинська мрія - заснована 19 квітня 2012 року бізнесменом Бидзиной Иванишвили.Об'єднала декілька партій і зайняла 83 місця з 150 в парламенті.

Коаліції організацій

Інші організації теж можуть вступати в коаліції. Приклади таких коаліцій:

Антитютюнова адвокативная коаліція - об'єднання двох десятків російських організацій з метою добитися приєднання Росії до Рамкової конвенції.

Коаліція академічних ресурсів і наукових видань - організація бібліотечних співтовариств, що виступає за розширення вільного доступу до знань.

Християнська коаліція Америки - об'єднання ряду організацій християнських фундаменталістів, неоєвангелістів і харизматистов(нео-пятидесятников) США.

 

4. Охарактеризуйте погляди М.Грушевського відносно його теорії в організації громадського суспільства

 



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
ринципы и методы социологии управления. | ринципы управленческого общения. 1 страница
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-11; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 656 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Люди избавились бы от половины своих неприятностей, если бы договорились о значении слов. © Рене Декарт
==> читать все изречения...

2504 - | 2303 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.015 с.