Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Стильові вимоги до організації тексту




До мовної скарбниці службового слова веде нас окрема наука - стилістика, що походить від грецького «stilos» - паличка для письма на вощаних дощечках з одного боку із загостреним кінцем (для написання), з іншого - плоским (для стирання). Граматика вчить писати, а стилістика вчить говорити добре і так, щоб не можна було не слухати, - говорив один мудрець.

У сучасному тлумаченні стиль - різновид літературної мови, що обслуговує певну системну сферу суспільно-виробничої діяльності мовців, систему понять цієї сфери.

В українській літературній мові виділяють п'ять функціональних стилів: науковий, публіцистичний, художній, стиль побутового мовлення і офіційно- діловий.

Офіційно-діловий стиль обслуговує суспільні відносини людей, служить для зв'язку органів влади з населенням, для взаємозв'язку у політичній, економічній, соціальній та культурній сферах.

Найважливіші риси офіційно-ділового стилю:

1. Точність, послідовність і лаконічність викладу фактів. Офіційно-діловий стиль позбавлений образності, емоційності та індивідуальних авторських рис.

2. Широке використання усталених мовних зворотів /"відповідно до", "з метою"/, певна стандартизація початків і закінчень документів.

3. Наявність реквізитів, які мають певну черговість.

4. Лексика здебільшого нейтральна, вживається в прямому значенні.

5. Текст ділиться на параграфи, пункти, підпункти.

6. У текстах часто вживаються словосполучення з дієсловами у формі теперішнього часу із значенням позачасовості /виробнича рада розглядає/.

7. Найхарактерніші речення - прості поширені, складні речення з сурядним і підрядним зв'язком.

За способом викладу матеріалу документи групують на категорії з:

- невисоким ступенем стандартизації (заяви, листи, автобіографії тощо), коли заздалегідь передбачаються і формулюються лише окремі найзагальніші відомості (складові формуляра), сам же спосіб викладу - добір слів і словосполучень, будова речень, зв’язки між ними – щоразу залежать від конкретного змісту того, що викладається, ситуації, певних обставин ділового спілкування;

- високим ступенем стандартизації (переважна кількість фінансово-господарських, платіжних документів), де організація викладу настільки передбачувана, що відомий не лише формуляр документа, а навіть слова, словосполучення й речення, що в них має бути оформлена думка, крім цілком конкретних відомостей, залишених для них у бланкові.

Документну інформацію за способом організації тексту вміщують у:

ü розповідь про події, явища, факти в їх хронологічній послідовності, так, як вони відбуваються в дійсності (використовується в автобіографіях, протоколах, звітах та ін.), найчастіше дотримуючись зовнішнього, хронологічного принципу, а не внутрішнього, причинно-наслідкового;

ü опис (у звітах, актах, наказах, постановах) характеризує явища через перелік ознак, властивостей; його частини - елементи опису - розкривають ті чи інші риси предмета або аспекти питання, виключаючи загальну характеристику явища, обґрунтовують і конкретизують їх;

ü міркування (для документів із низьким рівнем стандартизації) передбачає логічно послідовний ряд визначень, суджень і висновків через розкриття внутрішнього зв'язку явищ. Виклад інформації, як правило, здійснюється шляхом аргументування певних суджень, їх причинно-наслідкових зв'язків, зіставлення змісту цих зв'язків.

У деяких видах документів способи викладу поєднуються, взаємодіють, доповнюючи один одного.

ДСТУ 4163-2003 констатує: «Текст документа повинен бути викладений стисло, грамотно, зрозуміло, без повторів та вживання слів і зворотів, які не несуть смислового навантаження».





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-01-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 615 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Человек, которым вам суждено стать – это только тот человек, которым вы сами решите стать. © Ральф Уолдо Эмерсон
==> читать все изречения...

2307 - | 2155 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.