Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Відгадати загадки. Що покладено в основу кожної-багатозначність слова чи уживання слова в переносному значенні?




УРОК №88 Тема: Уживання багатозначних слів у прямому й переносному значеннях (повторення). Лексична помилка (практично). Ознайомлення з перекладним словником.

Мета уроку: дати поняття про полісемію, пряме й переносне значення багатозначних слів; формувати вміння розрізняти пряме й переносне значення слова, вживати слова в прямому й переносному значеннях у художньому мовленні; помічати й виправляти лексичні помилки; розвивати увагу, логічне мислення та кмітливість, культуру усного й писемного мовлення, збагачувати, уточнювати й активізувати лексичний запас учнів.

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.

Обладнання: підручник, словники (українсько – німецький і німецько – український, тлумачний),

 

Література: 1 Кузьміна О. Інноваційні прийоми активізації пізнавальної діяльності учнів 5-6 класів на уроках мови // Українська мова і література в школі, 2005. №6.- С.3-7.

2. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: Наук.-метод. Посібн. / О. І. Пометун, Л. В. Пироженко/ За ред.. О. І. Пометун. - К.

3. Рідна мова: Підручник для 5 – го класу / С.Я.Єрмоленко, В.Т.Сичова. – К.: Грамота, 2005

4. Тихоша В.І. Система роботи над збагаченням мовлення учнів 5-9 класів власне українською лексикою та фразеологією:. – Херсон, 1995. – С. 103-106.

5. Шабельник Т.М. Рідна мова. 5 клас: Плани – конспекти уроків. –Харків: Веста: Видавництво «Ранок» 2007. – с. 247-253

 

---------------------------------------- Хід уроку ------------------------------------

1. 1. Актуалізація опорних знань учнів (3хв)

Перевірка домашнього завдання.

- Бесіда за питаннями.

ᴥ Як поділяються слова за лексичним значенням? ᴥ Як можна дізнатися про те, однозначне слово чи багатозначне? ᴥ Що таке багатозначність і чому вона можлива? ᴥ Навіщо нам потрібні ці знання, де ми їх можемо застосувати на практиці?

1. 2. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання. (2 хв)

«Хвилинка – веселинка»

- Прочитайте усмішку. Поясніть Дмитрикові його помилку.

- Тату, чому не їздить мій потяг? – питає Дмитрик.

- Батарейки сіли. Вранці купимо нові.

Хлопчик зітхнув.

- Це дуже довго. Нехай краще повстають ті, що сидять.

- Чим, на вашу думку, ми будемо займатися на цьому уроці?

3. Ознайомлення з новим матеріалом, його осмислення. (15 хв)

Підготовка до сприйняття нового матеріалу.

Самостійні частини мови можуть вживатися у прямому та переносному значенні. Слово, вжите в прямому значенні, означає звичайну назву предмета, дій чи ознаки. Слово вжите в переносному значенні, образно характеризує предмет, дію чи ознаку за схожістю. Це дає змогу точніше й зриміше описати певне явище. Здебільшого пряме значення є також первинним,тобто таким, яке виникло разом зі словом. Наприклад, пряме і первинне значення іменника блискавка, утворено від дієслова блискати, - зизгазоподібна електрична іскра-наслідок розряду атмосферної електрики в повітрі, що буває під час грози. Переносні значення слів є завжди вторинними. У даному разі «блискавка» на основі подібності за швидкістю проходження явища, його динамічністю розвинулися ще такі значення: 1.Телеграма, що передається негайно. 2. Особлива механічна застібка. Під час пояснення лексичних значень учитель використовує малюнки.

- Порівняйте в наведених висловах, виділені слова, вжиті в прямому і переносному значенні. На що вказують слова, вжиті в переносному значенні?

Крила птаха і на крилах думки. Теплий день і тепле слово.

Робота з підручником.

Усне виконання вправи 363.

Опрацювання теоретичного матеріалу (с. 155, пряме й переносне значення слова).

Опрацювати таблиці «Пряме і переносне значення слова»:

ПРЯМЕ І ПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА
Пряме значення Переносне значення
Дитина біжить. Солодкий цукор. Відкрий воду. Куди біжить дорога? (Є. Гуцало). Солодкий вітер віє із Дніпра. (Д. Павличко). Відкрий для себе Україну, ти ж бо не знаєш всю її. (Г.Бідняк).
     

 

4. Виконання вправ на застосування і закріплення знань, формування вмінь і навичок. (20хв)

Робота з підручником.

Виконання вправ 364, 365

Диктант з коментуванням.

Визначити слова, вжиті у переносному значені.

I.Коли Одарка гнівалася, сперечалася, слова її здавалися жалкими, як кропива, і кололися, мов їжаки. Зате перегнівавшись, Одарка перероджувалася. Слова її щебетали соловейки на калинових губах,пурхали по всій хаті, витьохкували та виспівували.(За Є.Гуцалом)

II.1. Тиша та спокій гостювали в хаті. (М.Коцюбинський).2. Стіл Марічка накриває,до вечері кличе. І ні в кого не буває кислого обличчя.(В. Дворецька). 3. Є ще люди сонні, наче мухи, а глухі до слова-це найгірш.(Д. Білоус).

Відгадати загадки. Що покладено в основу кожної-багатозначність слова чи уживання слова в переносному значенні?

1.Що найперше кидають у горщик, як варять у ньому їсти?(Погляд, щоб переконатися, що посудина чиста).2.З якого полотна не можна пошити сорочки? (Залізничного) 3. Коли півень несеться? (Коли його несуть на стіл у тарілці).





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-01-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 776 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Люди избавились бы от половины своих неприятностей, если бы договорились о значении слов. © Рене Декарт
==> читать все изречения...

2475 - | 2271 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.