1. 3
2. 4
3. 4
4. 4
5. 5
6. 6
7. 7
7. 7
8. 8
9.. 8
10. 10
11 10
12.. 11
13. 11
14. 11
15. 12
16 12
17. 13
14
:
;
;
;
10.
.1.
1)
m=2, n=1.5
.2.
2)
,
: =100, =145, 50, 5
: = 100, =145, =50, 5
3)
.3.
=S1(d2+n)/(S2+ S1),
=40,8(40+1.5)/(40,8+125,6)=10,18.
4) β=20,h=5.
.4..
5)
) )
.5. : ) ) .
d1=13, D=20, D1=2; d2=40, D=43, D1=48
6)
=0,5d2=20
= d2+3=100
=28+6,5+30+30+20=114,5; =120.
.6.
7)
: Dm= d2-∆=40-0.5=39.5
Dn= Dm-Z=39.5-0.1=39.4
: Dn= d1+∆=13+0,5=13,5
Dm= Dn+Z1=13.5+0.1=13.6
: Dm=39,5, δ=0.25∆=0.125, Dm=13,6
: Dm=Ø39,5-0,125, Dm=Ø13,6-0,125
8)
(): =160, =125, =35, d=28, C=170, 1=210, 2=107, L=240,L1=290, 1=205,2=250,R=40, K=25, h=20.
.7. .
(): =160, =125, =35, d=42, C1=210, C2=107, L1=290, B3=250, R=35.
.8. .
9)
.9.
D=28;
D1=20;
I=50;
L=140
10) ().
.10.
d=28, D=42, D1=41, d1=29, I0=20, I=32, L=65, I1=25, I2=10, =2.
|
|
11)
.11.
D=30, D1=32, D2=40, h=4, I=30, L=80
12)
.
=0,6 =0,6*30=18.
13)
=25, =15, h=4, d=8, R=4, R1=1.
.12.
14)
.13.
d=d1-0.1=12.9;
D=10;
H=20;
r=2
15)
.14.
L=k+δ+z, L=44+2+2=48, ==18.
16)
d=6, a=1, l=30
.15.
d=8, d1=8.5, D=13, h=9
.16. ()
d=8, d1=8.5, D=13, h=10
.16. ()
1. : 2- . . 1 / . .. . ¾ .: , . -, 1979. ¾ 544 ., .
2. .. . ¾ .: , 1949.
3. .. .
4. .. ¾ .: , 1971. ¾ 782 .
5. .., .., .. , : . ¾ .: , 1987. ¾ 352 ., .