Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Історія соціології в Україні (початковий період).




Михайло Драгоманов (1841-1895) – професор історії, український соціаліст, українофіл. Він розглядав соціологію як науку про суспільство. Закликав використовувати в своїх дослідженнях ідеї і принципи західної соціології. Наприклад: порівняльний метод в етнографічних дослідженнях.

 

Микола Костомаров (1817-1885) – український історик і член Кирило-Мефодіївського товариства. Рушійні сили української історії – народні маси. Ідеї про федерацію, республіку, громадські свободи, обґрунтовані у програмі кирило-мефодіївців.

Іван Франко (1856-1916).

В ряді праць прагнув проаналізувати генезу творення людської суспільності і держави. Висловив ідеї про федерацію, громадські свободи, пізніше – за повну незалежність України.

Микола Зібер (1844-1888) і Михайло Туган-Барановський (1865-1919) – українські економісти. Обґрунтовували роль господарства в соціальному житті. Вважали, що політика, наука, освіта тощо мають свою матеріальну основу, яка створюється в господарстві.

Максим Ковалевський (1851-1916) – професійний соціолог, прихильник теорії фактів – визнавав обумовленість будь-якого соціального факту багатьма причинами. Його ідея прогресу як історичної неминучості. Розглядав історично-порівняльний метод як могутню зброю боротьби проти суб’єктивізму.

Михайло Грушевський (1856-1934) – політик, історик.

Вперше застосував в українській історіографії соціологічний метод розроблений європейським позитивізмом. Став істориком-соціологом. Вивчав фактори соціальної еволюції, закони суспільного розвитку. Завдання соціології в тому, що відкидати мінливе, випадкове, обирати типове, постійне, що становить основу соціальному ритму.

Богдан Кістяківський (1868-1920) – досліджував право як суспільне утворення. Відокремлював соціологію від соціальної філософії.

 

Соціологія XXст.

1. Феноменологія – наука, яка виконує функцію критики чуттєвого пізнання. Основні принципи сформулював Гуссерль. Вона є одним із джерел екзистенціалізму.

Феноменологічна соціологія – вивчає суспільство, як явище, що постійно створюється в духовній взаємодії індивідів, тобто суспільство вивчається в його чисто людських проявах через уявлення, мотиви, цінності людей.

Представники: Лукман, Щюц, Гофман, Гарфінкель.

 

2. Екзистенціалізм – напрямок філософії, який виник на початку XXст. в Росії, а потім в Німеччині і Франції. Основні вияви людського існування – турбота, страх, совість, рішучість; всі вони визначаються через смерть, людина прозріває екзистенцію як коріння свого існування в прикордонних ситуаціях (страждання, смерть, боротьба). Людина пізнає себе і тоді отримує свободу і це накладає на неї відповідальність за все, що відбувається у світі.

Представники: Бердяєв, Пестов, Камю та ін.

Цей напрямок мав великий вплив на соціальну думку XXст.

3. Технологічна концепція суспільства – визнання головної ролі в суспільстві виробництва, техніки. Рівень розвитку техніки визначає тип суспільства, його соціальну структуру, рівень споживання та ін.

Технологічні концепції поширилися в 40-х рр. XXст. під впливом праць Друкера (США).

4. Структурний функціоналізм.

Основні положення сформулював Т.Парсонз, Р.Мертон – найбільш впливовий теоретичний напрям соціології I половини XXст.

Функціоналісти розглядають суспільство як певну комплексну, кількарівневу систему, яка співвідноситься і взаємодіє з двома іншими – особистістю і культурою.

Велику увагу функціоналісти приділяють вивченню основних елементів соціальних систем, забезпеченню суспільного порядку, відхиленням від нього. Широко вживають терміни і поняття запозичені з біології та кібернетики.

5. Теорії конфлікту.

Представники: Зіммель, Л.Козер, Р.Дарендорф та ін.

Прихильники цієї теорії аналізують причини і форми боротьби між соціальними групами за владу, зміну статусу, перерозподіл. Вважали, що конфлікт не можна уникнути, але можна передбачити і регулювати.

 

6. Франкфуртська школа.

Представники: Хоркхаймер, Адорно, Маркідез, Фромм та ін.

Вони вивчали проблеми відчуження, раціональності, 50-60-ті рр. розвинули ідеї критичної теорії: критикували інститути і цінності буржуазного суспільства. Це є одна із течій неомарксизму. Зародилась на початку 30-х в Німеччині і вже в 1933р. емігрували в США - в Колумбійський університет.

7. Теорії єдиного індустріального суспільства (Арон, Ростоу), революції менеджера (Е.Бернхейм) роблять спробу соціологічного узагальнення політичних, економічних змін західних країн, пов’язаним із сучасним НТР.

 

8. Соціологія в СРСР, Україні.

В Росії на кінці XIXст. соціологія викладалась тільки в трьох університетах: Петербурзі, Харкові, Варшаві, а вже на початку XXст. – ситуація змінилася на краще. Перший російський соціологічний інститут виник в Парижі в 1901р. за ініціативою М.Ковалевського. В 1908р. відкрито кафедру соціології на чолі з П.Сорокіним в Петербурзькому Психо-Неврологічному інституті; в 1919р. виник соціологічний інститут. В 30-х рр.. соціологія знищена як буржуазна наука, відродилася в к.50-х. В 1969р. виник Інститут конкретних соціологічних досліджень в СРСР(з 1990 – Інститут соціології АН СРСР). В 1990р. створений Інститут соціології в системі Національної Академії наук (УРСР). Головний напрям діяльності інституту – виявлення закономірностей розвитку українського суспільства в національному і міжнародному контексті. У ньому працюють відомі українські соціологи6:В.Волович, Л.Сохань, В.Ворона, М.Шульга, А.Ручка, В.Танчер, та ін. Створюється Соціологічна асоціація в Україні, в університетах відкриваються соціологічні факультети, друкуються підручники (Н.Черниш, В.Пічі, В.Городяненко, М.Захарченко, М.Лукашевича, О.Якуби та ін.

9. Основні тенденції розвитку сучасної соціології:

- розширення географічної межі соціології (визнана в Азії, Африці, Латинській Америці);

- вдосконалюються методи збирання та обробки інформації завдяки ЕОМ;

- іншою стала проблема соціологічної теорії.

Сучасні соціологічні школи:

· Неофункціоналізм – поширена в Німеччині, США – спроба поглибити теорію Парсенза;

· Теорії індустріального суспільства доповнюються сьогодні концепціями технотропного суспільства, інформаційного і пост модернового суспільства;

· Теорія комунікативної дії Ю.Хаббермаса (Франкфуртська школа): в основі проблема суперечностей між соціальною системою та життєвим світом окремої людини;

· Мікротеоретичні напрями: інтеракціоністські і феноменологічні концепції;

· Соціологічний структуралізм: Бурдьє, Ф.Гідденс розглядають соціальні відносини як певну систему символічно визначених особистих позицій; застосовується до явищ культури.

Висновок: таким чином соціологія як наука існує з середини XIX ст. її виникнення пов'язано з важливими економічними, політичними, культурними змінами європейського суспільства. На рубежі століть наступає перелом. Соціологія зараз – система теоретичних знань про закони людської соціальної взаємодії.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-11; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 273 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Логика может привести Вас от пункта А к пункту Б, а воображение — куда угодно © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2254 - | 2184 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.