Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Записати текст, виправивши орфографічні та пунктуаційні помилки.




ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 5

НАУКОВИЙ СТИЛЬ: МОВА, ЖАНРИ, СИТУАЦІЇ

Головні поняття і терміни: 1.термін, 2. номенклатурні назви, 3. професіоналізми, 4. термінознавство, 5. наукова стаття, 6. план, 7. анотація, 8. рецензія, 9. тези, 10. конспект, 11. реферат, 12. есе, 13. плагіат, 14. наукова робота (курсова робота), 15. монографія, 16. мовні табу, 17. тавтологія, 18. багатослів’я, 19. калькування.

ПИТАННЯ ДЛЯ САМОПІДГОТОВКИ І САМОКОНТРОЛЮ

1. Які основні ознаки текстів наукового стилю?

2. Які підстилі наукового стилю вам відомі?

3. Які види наукових текстів ви знаєте?

4. Які мовні кліше (формули, шаблони, стереотипи) наукового стилю ви можете навести? Яка їхня функція?

5. Чи може автор наукового тексту прямо висловлювати своє ставлення до фактів, до інших дослідників? Які засоби пом’якшення і/або посилення оцінки в науковому тексті ви можете запропонувати?

6. Що означає "ми" в науковому тексті: це "множина скромності"? "авторське ми"? "колективна без/відповідальність"? Яку форму викладу – від "я" чи від "ми" – ви оберете для ІНДЗ? курсової роботи? майбутньої дисертації? монографії? Відповідь обґрунтуйте.

7. Назвіть спільні і відмінні риси анотації і відгуку, плану і тез, реферату й есе, статті і конспекту, курсової роботи і дисертації, монографії і автобіографії, заяви і плагіату.

ДЖЕРЕЛА ПІДГОТОВКИ:

1. Бондарчук Л.М. Українська мова в інформаційних системах: навч.-метод. посіб. для самост. вивч. дисц. / Л.М. Бондарчук – К.: КНЕУ, 2006. – 140 с.

2. Волкотруб Г. Практична стилістика української мови: навчальний посібник. – 2-ге вид., випр. і доп. / Г. Волкотруб. – Т.: Підручники і посібни­ки, 2008. – 256 с.

3. Глущик С.В., Дияк О.В., Шевчук С.В. Сучасні ділові папери: навч. посібник для вищих та сер. спец. навч. закладів. – 4-те вид., перероблене і доп. / С.В. Глущик, О.В. Дияк, С.В. Шевчук. – К.: А.С.К., 2005. – 400 с.

4. Гриценко Т. Українська мова та культура мовлення. / Т. Гриценко.– Вінниця: Нова книга, 2003. – 472 с.

5. Гуць М.В., Олійник І.Г., Ющук І.Л. Українська мова у професійному спілкуванні: навчальний посібник / М.В. Гуць, І.Г. Олійник, І.Л. Ющук. – К.: Bee Zone, 2004. – 336 с.

6. Загнітко А.П., Данилюк І.Г. Українське ділове мовлення: професійне і непрофесійне спілкування / А.П. Загнітко, І.Г. Данилюк.– Д.: БАО, 2008. – 480 с.

7. Зарицький М.С. Актуальні проблеми українського термінознавства: підручник / М.С. Зарицький. – К.: ІВЦ "Видавництво "Політехніка"; ТОВ "Фірма "Періодика", 2004. – 128 с.

8. Наконечна Г. Українська науково-технічна термінологія: історія і сьогодення / Г. Наконечна. - Львів: Кальварія, 1999. – 316 с.

9. Пономарів О.Д. Стилістика сучасної української мови: підручник / О. Пономарів. – 3-тє вид, перероб. і доповн. – Т.: Навчальна книга – Богдан, 2000. – 248 с.

10. Українська мова. Енциклопедія / Редкол.: В.М. Русанівський, О.О. Тараненко, М.П. Зяблюк та ін. – К.: Укр. енцикл., 2000. – 824 с. // http://litopys.org.ua/ukrmova/um.htm

Мовні ресурси в Інтернеті:

ü Лінгвістичний портал // http://www.mova.info/

ü Словники // http://www.mova.info/links.aspx?l1=184

ü Блоґ «Рідна мова» //

http://ridnamova.com.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=23:naukovij-stil&catid=3:stislstika&Itemid=4

ВПРАВИ ТА ЗАВДАННЯ

1. Скласти про себе розповідь у науковому стилі. До готового тексту дібрати заголовок і запропонувати для цього тексту тип видання (енциклопедія, словник, монографія, підручник тощо).

2. Запишіть слова, дотримуючись орфографічних норм СУЛМ:

Ном…нклатура, …рендний, ро…порядження, пр…рогатива, …творювати, ад…кватний, сп…цифічний, мен…джер, бізн…с/мен, підприємниц…кий, дво(х)/тиж…вий, ц…вілізація, об…єднання, проїз…ний, кар…єра, дос…є, міль…он, народно/господарський, навчально/виховний, матеріально/технічний, бу…галтерс…кий, фактор…нг, ліз…нг, задов...льнити, пр…пущення, пр…оритет, есп…римент, д…рективний, забе…печення, кон…нктура, ад…птація, зворотн…й, зовнішн…й, запланован…ий, проф…сійний, згуртован…ість, автор…тарність, суспіл…но/корис…ний, суспіл…но/(не)безпечний, соціал…но/відповідальний.

3. Встановіть відповідність:

Ви хочете: кліше
1. вказати на час, послідовність А.особливо важливо вказати тут на те, що; розглянемо тепер приклад...; перейдімо (перейдемо) до питання...; навіть, лише, тільки; аж ніяк не
2. висловити оцінку (впевненість або сумнів) Б.очевидно; очевидно, що; самоочевидно; зрозуміло; зрозуміла (ясна) річ;напевно, напевно, напевне; без сумніву; без сумнівів;безперечно; безсумнівно;безумовно; не викликає сумнівів той факт, що; не потребує доведення...; цього цілком досить, щоб довести; звичайно; можливо; мабуть
3. поєднати частини інформації В.наприклад; так, наприклад; зокрема; а саме; тільки; навіть; адже; точніше кажучи; іншими словами; словом; причому; крім того; ось це; справа (річ) от (ось) у чому; це значить; саме; тобто; йдеться про те, що;
4. узагальнити, зробити висновок Г.отже; словом; зрештою; що й треба було довести; можна зробити висновок про. у результаті можна прийти до висновку про те, що...; на закінчення є підстави стверджувати (твердити), що.. сутність викладеного дає підстави твердити про...; на основі цього ми переконуємося в тому, що...; узагальнюючи сказане; зі сказаного виходить, що...; ці дані свідчать про те, що...
5. наголосити на чомусь, привернути увагу читача до важливих моментів Д.по-перше; по-друге; з одного боку; з другого боку
6. розчленувати інформацію Е.тепер; тоді; потім; перш ніж (перед тим, як) доводити теорему; спочатку; спершу; раніше вже йшлося про...; насамперед; передусім; почнемо з того, що; перейдемо до питання; перш за все; в першу чергу; щойно; знову; ще раз; потім; пізніше; на закінчення; на завершення
7. відобразити зіставлення й протиставлення частин інформації; показати причину (умову) і наслідок   Ж.і; а; але; проте; однак; і все-таки; і все ж таки; з іншого боку; навпаки; не тільки (не лише), а й; таким чином; тоді як; на противагу цьому; між тим; інакше; інша справа (річ), що; це інша справа; бачимо, проте, що; тому; тим самим; отже; значить; внаслідок цього; в такому разі (випадку)
8. пояснити, уточнити, виділити щось   З.і; також; при цьому; при тому; до речі; крім того; більше того; разом з тим; між іншим; цікаво відзначити, що; інакше кажучи; словом; одним словом; як уже було зазначено; як зазначалося раніше; як було показано; як було доведено; згідно з цим; відповідно до цього

4. Відредагуйте словосполучення, встановіть причину помилок:

Залізна дорога, затіяти спір, іде до обличчя, включати лампу, закрив за собою двері, буду через пару хвилин, виключно гарний настрій, добре відноситися до роботи, жилий масив, смачний кофе, слідуюча неділя, другим разом, вісім годин, здавати екзамени, розробити міроприємства, відкрив двері до кімнати, вимушена міра, відкрийте очі, відкрита людина, вільна вакансія, відкрийте книжку, вірна відповідь, вітальна адреса ювілярові, завдяки запізненню, нічого не поробиш, пів шостого, переверніть сторінку, поговорити по душах, повістка дня, прийшло в голову, крупно масштабний, більший цього, виписка з протокола, текучість кадрів, прийняти заходи по поліпшенню ситуації, подача документа, вчинити злочин, згідно постанови, відповідно ухвали уряду, приймати участь, заключати договір, одержувати перемогу, терпіти поразку, приймати міри, думки співпадають.

Записати текст, виправивши орфографічні та пунктуаційні помилки.

Невіртуальний прорив Інтернету

Інтернет який в останні роки утвердився як «живильне середовище» для культури приніс у році що м...нає нові ще вагоміші та знач...мі (з,с)ходи. Бе(з,с)платна ві(д,т)крита для читан...я і р...дагуван...я онлайн-енц...клопедія Wikipedia «товщ...на» і детал...ніст... якої (з,с)ростают... буквально по годинах. Скептики побоювалися що утворювана (з,с)порадично спіл...ними зусил...ями кор...стувачів довідкова база найпопулярнішого інтернет-довідника загрузне в помилках і неточностях. Провед...не (не)щодавно досліджен...я встановило що стат...і Wikipedia містять пр...близно таку саму кіл...кість огріхів що й мат...ріали знам...нитої Britannica — пр...близно 3,5 на стат...ю (з наукового розділу) а загал...на кіл...кість тіл...ки англо(-)мовних стат...ей не рахуючи довідкових матеріалів на інших мовах швидко наближаєт...ся до міл...йона. Ін...ше знакове досягнен...я — 63 міл...йони кор...стувачів Інтернету в Японії половина населення якої (в)важають за краще дізнаватися про новини в р...жимі он-лайн — і це в країні яка по праву гордит...ся своїми «пап...ровими» змі (штаб-квартири шести з (най)більших за кількістю читачів газет світу розташовані на (Я,я)пон...ських островах)... Нарешті, Інтернет остаточно ро(з,с)вінчав за(з,с)тарілу практику «виготовлен...я» музичних хітів медіаконгломератами з допомогою (не)впин...ої радіоротації. Дрібні індепендент-лейбли які не мають коштів для «просуван...я» своїх артистів звичними способами зв...рнули свою увагу на музичні блоги й п...р...жили в році що минає потужний підйом продажів своїх дисків на тлі загал...ного (з,с)гаса...ня продажів аудіопродукції «акулами» шоу(-)бізнесу. Групи які публікували музику виключно в Мережі самоту...ки дедалі частіше піднімают...ся до верхніх рядків (з,с)писків популярності. Настав час відкинути звичний «здоровий ц...нізм»: Інтернет (де)далі глибше проникає в культуру культура відповідає взаєм...ністю і цьому процесу (не)видно кін...ця.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-11; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1199 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

80% успеха - это появиться в нужном месте в нужное время. © Вуди Аллен
==> читать все изречения...

2240 - | 2105 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.