Лекции.Орг


Поиск:




Оқушыларды бағалау.

Алгебра. 10 сынып.

Сабақтың тақырыбы: Туынды тарауын қайталау.

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың туынды тарауы бойынша теориялық білімдерін, дифференциалдау ережелерін қолдануға, жанама теңдеуін жазуға, функцияны зерттеуге, күрделі функцияның туындысын табуға, есептер шығарту арқылы білімдерін тексеру

Сабақтың түрі: білімді тиянақтау сабағы.

Сабақтың әдісі: СТО технологиясы.

Күтілетін нәтиже:

1. Туынды табу ережелерін, формулаларын есептер шығаруда қолдана алады.

2. Өмірмен байланысты есептерді туынды көмегімен зерттей алады.

3. Туындысы бойынша функцияны таба біледі.

Бағалау:

Формула, ережені жатқа білу.

Ауызша есеп шығаруы.

Тестпен жүмыс жасауы.

Көрнекілігі: Power Point-та слайд,

интерактивті тақта,

плакаттар;

таблицалар,

формулалар.

Сабақтың барысы.

І. Қызығушылықты ояту.

Мұғалім: Сәләмәтсіздер де, оқушылар! Бүгін біздер туынды тарауын қайталаймыз. Алдыменен туынды туралы білімдерімізді жинақтап алайық. Туынды ассоциациясын толтырыңдар.

 
 

 

 


Енді, формулаларға кезек берейік. Төмендегі формулаларды жалғастырыңдар.

1. 6. =

2. 7. =

3. 8.

4. 9. =

5.

осы формулаларды оқушылар өз беттерімен қорытып дәлелдейді.

Ауызша есептер:

1. f(x) =cos x2. Жауабы: -2хsinx2

2. f(x) = (1-2х)(2х+1) функциясы берілген. f ¢(0,5) есептеңіз. Жауабы: -4

3. f(x) = sin 5x cos 6x+cos 5x sin 6x туындысын тап. Жауабы: 11cos11х

4. f(x) =2x3 – 5x функциясының графигіне М(2;6) нүктесінде жүргізілген жанаманың көлбеулік бұрышының тангенісін табыңдар.

Жауабы: tqα=19

5. f(x) =(8х5-5х8)12 күрделі функциясының туындысын тап. Жауабы: 480(8х5-5х8)1147)

II.Мағынаны тану:

Оқушылар өздері дайындаған слайдтары арқылы

1. Туындының көмегімен функцияның өсу,кему аралығын табу,

2.Функцияның ең үлкен, ең кіші мәнін табу,

3. Жазбаша есептерге туындыны қолдану

жұмыстарын көрсетті.

Сыныпта шығарылатын есептер:

1) функциясының

а) нөлдерін Жауабы: а) (1; 0), (-1; 0); б) жоқ; в) (-∞; 0),(0;+∞)

б) өсу аралығын

в)кему аралығын тап.

 

2)f (x) = x² -12x +27 функциясының [3;7] аралығында ең үлкен, ең кіші мәндерін тап. Жауабы: fмах(3)=0, fmin(6)=-9.

3) функциясының

а)барлық сындық нүктелерін Жауабы: а) х=-2; 2, б) хмах=2, хmin=-2.

б)минимум, максимум нүктелерін тап.

 

4)Бүйір қабырғасы 1-ге тең болатын дұрыс төртбұрышты пирамида көлемінің ең үлкен мәнін табыңыз.

Жауабы:

Пирамиданың көлемінің формуласы: (1)

Біздің есебімізде, бүйір қыры 1-ге тең болғандықтан ол келесі түрде жазылады: (2)

Осы функцияның туындысын тауын, нөлге теңестіріп, теңдеуді шешеміз:

3-3х5=0. Осыдан х2= ; H= , (1), (2) формуланы пайдаланып, орнына қойсақ, шығады.

ІІІ. Ой толғаныс. Тест бойынша оқушылар бағаланады.

ТЕСТ

1. Туындыны тап

A)

B)

C)

D)

E)

2. Абсциссасы х = 0 нүктесінде f(x) = 5x3 + 9x - 27 функциясының графигіне жанама жүргізілген. Жанама мен Ох осінің қиылысу нүктесінің абсциссасын табыңыз.

A) 3

B) 2

C) 1

D) 4

E) -2

 

3. Функцияның туындысын табыңыз: f(x) =

A) .

B) - .

C) .

D) .

E) -x.

4. f(x) = функциясы берілген. f ¢(-2) есептеңіз.

A) .

B) .

C) -4.

D) .

E) .

5. у = 2x2 - 1 функциясының графигіне x0 = 3 нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз.

A) y = 2x - 1.

B) y = 9x - 13.

C) y = 12x - 19.

D) y = 4x + 5.

E) y = 18x - 19.

Тесттің жауаптары:

1)д; 2)а; 3)б; 4)е; 5)с

Үйге тапсырма: Үйге № 231, 232.

Тесттер жинағы 2011ж, нұсқа 7,8,9,10 №17,18.

Орытындылау.

Мұғалім: Дифференциалдау амалы 11 сыныпта интеграл тақырыбында жалғасын табады. Дифференциалдау амалы интегралдау амалына кері амал болып табылады.

Оқушыларды бағалау.

Жалғамалар:

 

 



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
В011700-қазақ тілі мен әдебиеті» мамандығы | Ыркүйек сәрсенбі 2007 жыл, ашығуымның үшінші тәулігі
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-01-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 734 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Вы никогда не пересечете океан, если не наберетесь мужества потерять берег из виду. © Христофор Колумб
==> читать все изречения...

794 - | 766 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.