Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Застосувати здобуті знання на практиці.

Тема. Прислівник як частина мови.

Мета: пригадати відоме про прислівник; поглибити й засвоїти

матеріал про загальне значення цієї частини мови, морфологічні

ознаки та синтаксичну роль.

Розвивати в учнів уміння розпізнавати прислівники в реченні,

визначати їх значення та синтаксичну роль, удосконалювати навички

охайного й грамотного письма, уміння висловлюватись (усно й

письмово); збагачувати словниковий запас учнів.

Учити захоплюватися природою, бачити й відчувати довкілля, радіти

причетності до краси.

 

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

 

Хід уроку. Тема - девіз:

Не може бути у природи невдалих днів, дощів похмурих.

Відчути осінь - насолода, коли краса її барвисто спалахнула.

І. Організаційна частина.

ІІ. Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності учнів.

Запис теми та девізу.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Евристична бесіда.

- Пригадаймо, на які питання відповідають прислівники.

- Яка найголовніша ознака прислівника? (Незмінність.)

- Яким членом речення виступає найчастіше ця частина мови? (Обставиною.)

- Закінчуючи вивчати дієприслівник, ми зазначили, що він має з прислівником спільні ознаки. Які ж саме?

(Незмінність та синтаксичну роль.)

2. Аналіз мовного матеріалу.

Переписати словосполучення і зазначити, з якими частинами мови вжиті тут

прислівники.


дієслово ознака дії

Пожовкнути (як?) раптово

дієприслівник ознака дії

Падаючи (куди?) додолу

прикметник ознака ознаки

Приємний (наскільки?) дуже

прислівник ознака ознаки

Добре (як?) дуже

дієприкметник ознака ознаки

Забарвлений (якою мірою?) занадто

іменник ознака предмета

Читання (яке?) вголос

Відповідь учня.

- Ми бачимо, що прислівники утворюють словосполучення з різними частинами мови: з дієсловом, дієприслівником, дієприкметником, прикметником, іменником. Прислівник у словосполученні виступає залежним словом і виконує найчастіше роль обставини, рідше - означення. Це залежить від питання, яке ми ставимо до прислівника.

Пояснення - висновок вчителя.

- Прислівники, що вказують на ознаку дії, поєднуються з дієсловом або дієприслівником. Прислівники, що вказують на ознаку іншої ознаки, поєднуються з прикметником, дієприкметником або іншим прислівником. Прислівники, що вказують на ознаку предмета, поєднуються з іменниками. Яка ж частина мови називається прислівником?

Відповідь учня.

- Прислівник - це незмінна частина мови, яка вказує на ознаку дії, предмета чи іншої ознаки.

 

3. Робота з підручником. Читання вголос правил, уміщених у підручнику.

Підготувати відповідь на запитання: "На які групи за значенням

поділяються прислівники та на які питання вони відповідають?"

 

ІV. Закріплення й усвідомлення вивченого та розвиток умінь і навичок

застосувати здобуті знання на практиці.

1. Колективна робота з міні - текстом.

- Переписати, розкриваючи дужки, ставлячи пропущені букви та розділові знаки. Пояснити контрольні орфограми і пунктограми.

 

Осінь раптово заволоділа своїми правами. Вона майстерно жовтить зел..нь бавлячись соковитими фарбами. Повіл..но опадають листочки віртуозно ро(з, с)фарбовані пензлем (не) відомого художника (3 журн.)

 

Віртуоз (італ.) - людина, яка досягла в роботі високої майстерності.

Пензель (вл. укр.) - прикріплений до ручки пучок шерсті, що використовується для нанесення фарби, клею на якусь поверхню.

- Синтаксичний розбір останнього речення із записаного тексту (на дошці і в зошитах).

 

2. Лінгвістична гра «Одним словом».

- Передати одним словом - прислівником кожне із словосполучень.

 

1. З почуттям подяки, готовністю віддячити за послугу. (Вдячно.)

2. Ручним способом, без використання механізмів. (Вручну.)

3. Догори обличчям. (Горілиць.)

4. Охоче, із задоволенням і любов'ю до якого-небудь заняття. (Залюбки.)

5. Зігнувши ноги в колінах і тримаючись на пальцях. (Навпочіпки.)

6. Завзято, непохитно у здійсненні своєї мети. (Наполегливо.)

7. Без бажання, мляво,, повільно, (Нехотя.)

8. У гніві, дуже розсердившись. (Спересердя.)

9. Піднявшись на кінчики пальців ніг. (Навшпиньки.)

10. Дійсно, відповідно до фактів. (Фактично.)

11. Не шкодуючи ділитися чим-небудь, охоче витрачаючи щось. (Щедро.) 12. Услід за тим, що віддаляється .(Навздогін.)

 

Інтерактивна вправа «Робота в групах»

Використовується ілюстрація або світлина із зображенням чарівного

осіннього пейзажу(для учнів, які творчо й образно мислять).

1. Написати етюд за даною ілюстрацією, використовуючи прислівники.

2. Прислівники підкреслити, дати твору заголовок.

Для довідок:

Етюд (фр.) - в образотворчому мистецтві - первісний допоміжний малюнок, виконаний з натури для майбутнього твору;

словесний "малюнок " - враження, начерк.

Листя за кольором можуть бути: багряні, коричневі, жовті, бурштинові, ледь освітлені жовтизною, замріяні, в сонячних променях, жовтогарячі, оранжеві, червоні, умиті дощем і прикриті небом, чарівно - жовті, неповторно мозаїчні,

 

Інтерактивне навчання: прийом «Пошук».

 

Кросворд № 1. «Синонім».

1. Дати визначення синонімів.

2. Вписати у порожні клітинки синоніми до поданих слів:

1) інколи; 2) як-небудь; 3) неодмінно; 4) вниз;

5) голосно; 6) повік; 7) ввічливо.

 

1.   С      
2.   И      
3.   Н      
4.     О      
5.     Н      
      І    
7.   М    

Відповіді: 1) часом; 2) абияк; 3) конче; 4) додолу; 5) гучно; 6) навіки; 7) чемно.

Скласти з одним із прислівників речення про осінь і записати в зошит.

Кросворд №2. «Антонім».

1. Дати визначення антонімів.

2. Вписати у порожні клітинки антоніми до поданих прислівників:

1) мало; 2) раніше; 3) всерйоз; 4) дешево; 5) уночі; 6) вірно; 7) влітку.

 

1.     А      
2.     Н      
3.     Т      
4.     О      
5.     Н    
6.     І      
7.     М      

Відповіді: 1) багато; 2) пізніше; 3) жартома; 4) дорого;

5) вдень; 6) невірно; 7) взимку.

3. Скласти з одним із прислівників речення про осінь і записати його в зошит.

Вибірковий диктант.

З речень, які зачитує учень, виписати словосполучення з прислівниками.

В далечінь холодну без жалю за літом синьоока осінь їде навмання. (В. Сосюра.) Паде додолу листя з деревини, паде невпинно, чутно, сумовито (/. Франко.) Доріжки щільно вкриваються пухким листяним килимом. Раптом чарівний оркестр життєдайних осінніх звуків будить світлі фантазії (3 журн.) А межи сірих днів - ячання зграї, яка на схід поспішно відлітає. (С. Біда.)



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
 | Расчет норм эксплуатационного пробега шин автотранспортных средств
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-01-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 369 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2754 - | 2314 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.014 с.