Питання для опитування:
Ø назвіть керівні документи, якими передбачено порядок проходження військової служби та виплати окладів грошового забезпечення військовослужбовцям строкової служби;
Відповідь: див літературу до теми.
Ø яка категорія громадян перебуває на строковій військовій службі:
Відповідь: громадяни, призвані на військову службу на встановлені строки, перебувають на строковій військовій службі. На строкову військову службу в мирний час призиваються придатні до неї за станом здоров'я і віком громадяни чоловічої статі, яким до дня відправлення у в/ч виповнилося 18 років. Строкову військову службу проходять також військовослужбовці чоловічої статі, відраховані з ВВНЗ, які мають військові навчальні підрозділи (за винятком відрахування за станом здоров'я), якщо вони не вислужили встановленого строку строкової військової служби, а також військовослужбовці, зазначені у п.11 Положення. Зарахування тривалості попередньої військової служби до строкової військової служби здійснюється відповідно до законодавства.
Ø встановлені граничний вік та строки перебування на військовій службі:
Відповідь: для осіб рядового, сержантського і старшинського складу встановлюються такі строки військової служби:
- для солдатів і сержантів, які проходять строкову військову службу в Збройних Силах України, - до 12 місяців;
- для матросів і старшин, які проходять строкову військову службу на кораблях, суднах і в берегових частинах бойовогозабезпечення Військово-Морських Сил України, - до 18 місяців;
- для осіб, які мають вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем підготовки спеціаліста або магістра - до 12 місяців.
Граничний вік перебування на строковій військовій службі встановлено –до 25 років.
Ø день початку проходження та закінчення військово строкової служби:
Відповідь: початком проходження військової служби є - день прибуття до військового комісаріату призовників для відправлення у військову частину. Днем закінчення проходження військової служби є день, з якого військовослужбовця виключено наказом по в/ч із списків особового складу.
Ø ким та коли присвоюється перше військове звання
Відповідь: перше військове звання рядового присвоюється призваним на строкову військову службу громадянам у день прибуття до військкомісаріату для відправлення у в/ч наказом військового комісара.Військове звання матроса військовослужбовцям строкової військової служби, яким військовим комісаром присвоєно військове звання рядового, присвоюється командиром в/ч при призначенні на посаду, за якою воно передбачено.
Військові звання старшого солдата, старшого матроса, сержантського і старшинського складу присвоюються військовослужбовцям з урахуванням їх професійних і ділових якостей, організаторських здібностей, військової та спецпідготовки, досвіду служби, посади, яку вони займають, та інших умов, передбачених Положенням.
Курсантам, які закінчили підготовку в навчальних частинах за програмами підготовки сержантів (старшин) і склали встановлені
іспити, військове звання молодшого сержанта (старшини 2 статті) присвоюється після їх призначення у в/ч на посади сержантів (старшин).
Солдати (матроси), які до призову на строкову військову службу пройшли підготовку з військово-технічних спеціальностей у навчальних закладах Товариства сприяння обороні України та ПТУ, призначаються на штатні військові посади відповідно до набутих ВОС.
Військовослужбовці рядового, сержантського і старшинського складу, які пройшли підготовку в навчальних в/ч (центрах) або набули практичних навичок під час проходження військової служби, призначаються на військові штатні посади відповідно до набутої ними спеціальності та присвоєного військового звання.
Ø назвіть відповідність типовихвійськових штатних посад сержантів і старшин їх військовим званням:
Відповідь: встановлюється така відповідність типовихвійськових штатних посад сержантів і старшин їх військовим званням:
ü командир відділення та йому відповідні - сержант, старшина 1статті;
ü заступник командира взводу - старший сержант, головний старшина;
ü старшина роти, команди та їм відповідні - старшина, головний корабельний старшина.
Ø кому належить право призначення на посади:
Відповідь: право призначення на посади належить:
а) командирів відділень, заступників командирів взводів та їм відповідних - командирам (начальникам) окремих в/ч, які мають дисциплінарні права командира батальйону (корабля3 рангу) і право видавати накази, та вище;
б) старшин рот, команд та їм відповідних - командирам бригад, полків, окремих батальйонів, кораблів 1 і 2 рангу і начальникам, які мають рівні з ними права, та вище.
Призначення солдатів (матросів), сержантів і старшин на посади та звільнення з посад, які вони займають, здійснюється наказом по в/ч.
Контрольні питання відпрацьовуються студентами шляхом дискусії.
Після оголошення навчального питання викладач заслуховує відповіді студентів, доповнення та заперечення інших студентів і указує на помилки, після чого дає вірну відповідь (якщо вона була не вірною).
Опитування здійснюється з метою визначення рівня знань керівних документів перед відпрацюванням практичних завдань.
В залежності від якості відповідей і активності при обговоренні питань, виставляються оцінки.
Після опитування студентів аналізую повноту відповідей, допущені неточності, відмічаю позитивні і негативні сторони, кращу і гіршу підготовку окремих студентів.
Здійснюється ув’язка теоретичних положень з практичним нарахуванням окладів ГЗ військовослужбовцям, виходячи із встановлених посадових окладів і окладів за військовими званнями.