Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Наслідки спливу позовної давності.




Лекція на тему: Позовна давність

Зміст поняття позовна давність.

Співвідношення позовної давності з іншими строками.

Види позовної давності.

Особливості обчислення і перебігу позовної давності.

Наслідки спливу позовної давності.

1. Зміст поняття позовна давність. Інститут позовної давності являє собою систему норм законодавства, що регулюють правовідносини, пов'язані із захистом ци­вільних прав, тобто прав, пов'язаних із май­новою самостійністю учасників цивільних правовідносин, свободою вибору поведінки та самостійною відповідальністю.

У цивільному праві цей інститут має на меті стабілізацію цивільного обороту, зміц­нення фінансової та господарської дисцип­ліни, ліквідацію невизначеності у відноси­нах економічних суб'єктів, стимуляцію їх до здійснення належних їм прав та виконання обов'язків, оскільки відсутність розумних часових обмежень для примусового захисту цивільних прав утруднить вирішення спорів у зв'язку з великою вірогідністю втрати до­казів, посиленою можливістю неадекватного відображення обставин справи особами, що беруть у ній участь, тим самим ускладнивши процес прийняття судами рішення у справі.

Крім того, існування позовної давності сприяє укріпленню правовідносин, що скла­лися, робить цивільний оборот більш стій­ким, стабілізує його. Як вірно висловився І. Б. Новицький, вона попереджує «сутяжничество» (Новицкий И. Б. Сделки. Исковая давность / И. Б. Новицкий. — М., 1954. — С. 139). Таким чином, наявність у законо­давстві інституту позовної давності певною мірою зміцнює правопорядок та усуває не­визначеність прав.

Вперше термін «позовна давність» було вжито у ст. 44 ЦК УРСР 1922 року.

Термін «позовна давність» цивільні кодекси більшості європейських держав не використовують. Оскільки наслідком спливу такого тривалого строку (10 чи 30 років) є не лише неможливість звернення до суду, а й втрата права, то відповідно сплив цього строку називався давністю. Ст. 118 Цивільного кодексу Польщі давність визначає у 10 років. За ст. 2262 Цивільного кодексу Франції всі позови. Як речові, так і особисті погашаються давністю у 30 років.

Позовна давність є різновидом строків у цивільному праві. Поняття «строки» безпо­середньо пов'язане з об'єктивним фактором часу. На думку В. П. Грибанова, «строки (як певні проміжки часу) не можна ототожнюва­ти з юридичними строками. Юридичні стро­ки, будучи категоріями часового порядку, хоч і пов'язані з об'єктивним та незалежним від волі людини плином часу, однак являють собою самостійну категорію, що має іншу природу, ніж об'єктивні закони матеріально­го світу. Юридичні строки встановлюються законом, адміністративно-правовими акта­ми, угодами сторін...» Грибанов В. М. Сроки в гражданском праве / В. М. Грибанов // Совстскос гражданскос право. — Т. І. — М., 1979. —С. 249.

Тому строки за по­ходженням є об'єктивною категорією «пли­ну часу», а за формою встановлення — во­льовими для надання їм конкретних юридич­них наслідків.

Так історично склалося, що позов є одним із способів звернення до суду за захистом прав, що охороняються законом. Римські юристи вважали, що тільки судовий захист дає праву цінність та цілісність. Але цей за­хист нерозривно не пов'язувався із самим матеріальним правом. Позовна давність за римським правом означала погашення мож­ливості процесуального захисту права вна­слідок того, що протягом певного часу такий захист не здійснено зацікавленою особою.

Господарський кодекс визначення строку позовної давності не дає. ЦК визначає позовну давність як строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу (ст. 256). Але положення цієї статті не означа­ють, що суд може відмовити у прийнятті по­зовної заяви з підстав пропуску строку позовної давності. Тому слід звернутися до теоретичних визначень цього поняття з метою більш точного розуміння його суті.

Враховуючи положення нині чинного законодавства позовна давність як різновид строків за своєю природою є законним строком, встановленим державою для примусового виконання, здійснення дій з метою захисту, відновлення порушених прав через суд. Іншими словами, строк по­зовної давності — це гарантований держа­вою строк для відновлення і захисту порушених суб'єктивних прав через примушення до виконання, здійснення дій зобов'язаної осо­би — боржника. Це період часу, протягом якого можливий дієвий судовий захист; строк для захисту права за позовом особи, суб'єктивні права якої порушені, так звані часові строки захисту прав через суд (Брагинский М. II. Исковая давность / М. И. Брагинский // Гражданскнй кодекс Российской Федерации. Комментарий. — М., 1995. — С. 258). Зі сплином цих строків, як правило, погашаєть­ся можливість судового захисту (але не пога­шається право на звернення до суду та роз­гляд справи). Таким чином, можна виділити основні ознаки позовної давності:

—строк позовної давності перешкоджає здійсненню матеріального права в примусо­вому порядку;

—тривалість строків позовної давності (за нинішнім законодавством) в основному має диспозитивний характер;

—законодавством передбачені підстави зупинення, переривання строку позовної давності;

—сплив строку позовної давності пога­шає правомочність особи здійснити своє цивільне право в примусовому порядку че­рез суд, але не припиняє існування самого матеріального права, що становить предмет судового захисту.

Поняття позовної давності слід тлумачити розширено в тому сенсі, що звернення особи з позовом виходить за межі цивільних відносин. Позовна давність застосовується і до вимог, що випливають з сімейних. Трудових, земельних та інших відносин приватного характеру (З.В. Ромовська. Рішення Судової палати Верховного Суду України: погляд науковця і громадянина// Вісник Верховного Суду України. – 2004. - № 12. – С.6).

Позовна давність не поширюється на певні вимоги, встановлені законом (ст.268 ЦК) – це імператив. Не застосовується вона і до вимог, які пов’язані з адміністративними відносинами. За ст. 223 ГК при реалізації в судовому порядку відповідальності за правопорушення у сфері господарювання застосовуються строки позовної давності відповідно до ЦК. Але для застосування адміністративно-господарських санкцій строки встановлено ГК.

В Інформаційному листі Вищого арбітражного суду України «Про деякі приписи законодавства, які регулюють питання, пов'я­зані із здійсненням права власності та його захистом» від 31 січня 2001 р. було зазначено, що до вимог про усунення будь-яких по­рушень права власності, не пов'язаних з позбавленням володіння, позовна давність не застосовується, оскільки правопорушення триває в часі.

Такою була позиція і судів, які розглядали справи за участю фі­зичних осіб. Такою була позиція і науковців (Харитонов Е. О., Саниахметова Н. А. Гражданское право: Учеб-ное пособие.- К., 2001.-С. 175; Цікало В. І. Сфера застосування позовної давності // У зб.: Становлення правової держави в Україні: проблеми та шляхи вдосконалення правового регулювання.- Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001.- С. 64).

Як вважає професор В. В. Луць, оскільки у разі триваючого правопорушення постійно відсувається початковий момент пере­бігу позовної давності, то на ці вимоги позовна давність не може поширюватися (Цивільний кодекс України: Науково-практичний коментар / За ред. розробників проекту.- К., 2004.-С. 211).

Однак відповідної норми не було у Цивільному кодексі 1963 р. Не було її і у проекті Цивільного кодексу (1996 р.), немає і зараз. Проте склалась відповідна судова практика. Отже, практикою вироблено правило непоширення позовної давності на триваючі правопорушення.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-01-21; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 415 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

80% успеха - это появиться в нужном месте в нужное время. © Вуди Аллен
==> читать все изречения...

2239 - | 2103 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.006 с.