За останні роки термін "культура миру" стає все більш популярним завдяки ЮНЕСКО (Організації ООН з питань культури, науки та освіти).
Існує велика кількість різноманітних визначень культури. По-перше, існує вузьке та широке тлумачення культури.
Вузьке визначення сфокусоване на мистецтвах: літературі, поезії, музиці, театрі, живописі, танцях тощо. Широке визначення, включає всю нашу поведінку. набуту в суспільстві. Ключовим моментом є те, що культура не дається людині від народження, а набувається нею після народження, протягом життя і передається з покоління в покоління. Культура також є спільною для групи людей на певній території,.
Наведемо інше визначення культури: "культура – це те, що надає життю сенс". Тут культура визначається як "спільні символи, ритуали та фігури героїв, що поділяються групою людей та базуються на системі цінностей та прихованих припущень про реальність".
Термін "мир" так само як і термін "культура" має широкий спектр визначень. шість широких категорій розуміння миру, що сформувалися історично
Етапи еволюції цього поняття:
І. Мир як відсутність війни. відноситься до силових конфліктів між державами та в середині держав – війна та громадянська війна. Це розуміння миру до сьогодні широко закріпилося в масовій свідомості та серед політиків.
ІІ. Мир як баланс сил в міжнародній системі. Квінсі Райт (1890-1970), модифікував ідею миру як відсутність війни в тлумачення миру як динамічного балансу, що включає політичні, соціальні, культурні та технологічні фактори; війна для нього – наслідок порушення цього балансу.
ІІІ, Мир як негативний мир (відсутність війни) і позитивний мир (відсутність структурного насильства). якщо люди помирають від голоду, коли у світі є можливість їх нагодувати, чи помирають від хвороб, коли є необхідні ліки, то тоді ми можемо говорити про існування структурного насильства, оскільки теоретично можуть не допустити ці смерті.
ІV. Феміністський мир: феміністична модель миру включала в себе в широкому сенсі всі види насильства над людьми від індивідуального до глобального рівня, доводячи, що це є необхідною умовою для мирного існування планети.
V. Цілісний мир Гайя: мир з навколишнім середовищем. два види теорій цілісного миру., мир між людьми розглядається – від особистісного рівня до глобального. Теорія миру Гайя людина є однією із багатьох живих істот, що населяють Землю, а доля планети представляється найважливішою метою.
VІ. Цілісний внутрішній та зовнішній мир.. Ця теорія миру базується на духовності, фокусується на внутрішньому мирі, вважаючи, що всі аспекти зовнішнього миру, від індивідуального рівня до рівня навколишнього середовища, повинні базуватися на внутрішньому мирі.
Культура миру: шість перспектив, що базуються на еволюції концепції миру.
Термін "культура миру" за останній час став одним з найважливіших пріоритетів для ЮНЕСКО, як в теоретичному плані, що показали Барселонські конференції 1993 та 1994 років "Внесок світових релігій в культуру миру", так і практично, про що свідчить реалізація спеціалізованих проектів ЮНЕСКО. Важливе теоретичне питання стосується можливих значень терміну "культури миру".
І. Культура миру для миру як відсутності війни. якщо на одному, міждержавному рівні досягнуто значного прогресу щодо культури миру (відсутності війни), на іншому, внутрішньодержавному рівні цього не відбувається, особливо, коли це стосується різних народів та етнічних груп. Для дослідження даної проблеми необхідно розглядати культуру миру, як баланс сил в міжнародній системі.
ІІ. Культура миру з точки зору миру, як балансу сил в міжнародній системі. У встановленні балансу сил культура миру, пояснюється різними теоретиками крізь призму зростаючої економічної, соціальної та політичної взаємозалежності держав в міжнародній системі, що знизило небезпеку конфліктів між державами.
ІІІ. Культура миру для негативного миру (нема війни) і позитивного миру (нема структурного насильства). Якщо ми звернемось до культури миру в структурі Галтунга та зупинимося на питанні структурного насильства На неурядовому рівні з’явилась велика кількість груп, що складаються з громадян різних країн, що борються за створення економічного, соціального та політичного контексту, щоб подолати жорстокі прояви структурного насильства, тобто бідності, голоду та хвороб.
ІV. Культура миру в теорії феміністського.. Три попередніх моделі миру виділяли мікро рівні аналізу миру, феміністична модель походить з особистого досвіду, базується на тому, як мир сприймається індивідом Вона базується на особистісному аналізі, вимагає фундаментальних змін соціальних цінностей як на Півночі, так і на Півдні. Проблеми домашнього насильства та жорстокого поводження з дітьми ы тд
V. Культура миру в теорії цілісного миру Гайя: мир з навколишнім середовищем.. навколишнє середовище може розцінюватися чи просто як складова частина біохімічної системи, чи як Богиня Гея, жива істота, цілісна система, складова частина як в функціональному, так і логічному значенні слова. Сьогодні вже існує визнання необхідності жити в гармонії з навколишнім середовищем.
VІ. Культура миру для цілісного внутрішнього та зовнішнього миру. Цілісна культура миру, може збалансувати внутрішнє та зовнішнє, чоловіче та жіноче, матеріальні та духовні структури, призведе до результатів, які будуть відрізнятися від сучасних, коли теорії миру концентрувались тільки на зовнішньому мирі, який змінювався, не урівноважуючи його з паралельним та взаємозалежним дослідженням внутрішнього.