Розділ 4. Охорона праці та безпека в надзвичайних ситуаціях
З наведеного нижче завдання студент зобов’язаний досконально вивчити, опрацювати і навести у своєму звіті інформацію про стан охорони праці на підприємстві та про безпеку в надзвичайних ситуаціях.
Про стан охорони праці на підприємстві складаються звіти - форма №1-ПВ «Звіт про стан умов праці, пільги та компенсації за роботу в шкідливих умовах за рік». Ця форма містить тільки два розділи: «Стан умов праці» та «Пільги та компенсації за роботу в шкідливих умовах». Форма №1-УБ (відомча) «Звіт про стан умов та безпеки праці за рік». Форма містить чотири розділи: «Стан умов і безпеки праці», «Забезпечення засобами індивідуального захисту», «Санітарно-побутове забезпечення», «Суми відрахувань за шкідливі умови праці». Форма № 7- ТНВ «Звіт про травматизм на виробництві», в якому надається інформація про нещасні випадки на виробництві, наслідки та витрати на заходи з охорони праці, наводяться причини нещасних випадків.
Вивчити загальні, галузеві і спеціалізовані нормативні документи з охорони праці.
Вивчити фінансування охорони праці на підприємстві, управління та нагляд за охороною праці на підприємстві, функції та повноваження служби охорони праці, діяльність комісії з питань охорони праці, стимулювання охорони праці.
Проаналізувати функціонування СУОП - описати структуру відділу з ОП, види охорони на даному підприємстві, чисельність працівників підрозділу з ОП, проведення законодавчо необхідних заходів з ОП, ступінь залучення власником працівників у сферу ОП, та побудувати схему організаційної структури охорони праці на даному підприємстві.
Згідно Закону України «Про охорону праці» та використовуючи НПАОП 0.00-4.21-04 «Типове положення про службу охорони праці» та Положення з охорони праці даного підприємства описати Службу охорони праці або відділу з ОП і захисту навколишнього середовища на підприємстві, чисельність фахівців підрозділу з охорони праці за профілем роботи підприємства і видам охорони, завдання та функції відділу з охорони праці та фахівців з охорони праці, підготовку фахівців відділу з охорони праці - вік, освіта, термін роботи в області охорони праці, періоди підготовки з охорони праці, досвід роботи і т.д. Данні відобразити в таблиці 1.
Таблиця 1
Аналіз якісного складу працівників відділу охорони праці та техніки безпеки «…»
Посада | Якісні показники | |||||
Стать | Вік | Освіта | Загаль-ний стаж роботи, років | Стаж на цій посаді, років | Підвищення кваліфікація | Стан здоров'я |
Згідно законодавства України з охорони праці та звітів про стан охорони праці підприємства проаналізувати витрати на охорону праці на даному підприємстві за останні 3 році. Данні відобразити в таблиці 2.
Таблиця 2
Головні витрати з охорони праці на підприємстві
Назва та позначення групи витрат | Позначення і назви складових витрат |
Відшкодування потерпілим унаслідок травм і професійних захворювань | Т1 – тимчасова непрацездатність; Т2 – одноразова допомога (у тім числі членам сімей і утриманцям загиблих); Т3 – відшкодування моральної шкоди; Т4 – відшкодування витрат лікувальним закладам; Т5 – санаторно-курортне обслуговування; Т6 – протезування, придбання транспортних засобів, витрати на соціальну допомогу інвалідам; Т7 – доплати до попереднього заробітку в разі переведення на легшу роботу; Т8 – пенсії інвалідам і утриманцям загиблих |
Пільги і компенсації працівникам за важкі, шкідливі умови праці | П1 – додаткові відпустки; П2 – скорочений робочий день; П3 – лікувально-профілактичне харчування; П4 – одержання молока або інших рівноцінних продуктів; П5 – підвищені тарифні ставки; П6 – доплати за шкідливі умови та інтенсивність праці; П7 – пенсії на пільгових умовах |
Витрати на профілактику травматизму та професійних захворювань | В1 – витрати на заходи з охорони праці за рахунок всіх джерел фінансування, регламентовані нормативними актами держави; В2 – витрати на заходи з охорони праці за колективними договорами; В3 – витрати на заходи з охорони праці з фонду охорони праці підприємства |
Витрати на ліквідацію наслідків аварій та нещасних випадків на виробництві | Г1 – вартість зіпсованого устаткування, інструментів, зруйнованих будівель, споруд; Г2 – витрати на врятування потерпілих, розслідування нещасних випадків, транспорт, зв’язок; Г3 – виплати заробітної плати і доплати за час простою; Г4 – вартість ремонту частково зіпсованого обладнання, машин і механізмів, будівель і споруд; Г5 – вартість підготовки та перепідготовки працівників замість вибулих унаслідок загибелі чи інвалідності |
Штрафи та інші відшкодування | Ш1 – штрафи, виплачені за наявність нещасних випадків та приховування потерпілих від обліку; Ш2 – штрафи, накладені на підприємства, установи і організації за недотримання нормативних вимог щодо безпеки праці; Ш3 – штрафи, накладені на працівників за порушення актів законодавства та інших нормативних актів з охорони праці; Ш4 – компенсації за час вимушеного простою через небезпечність виконання робіт та через припинення робіт органами державного нагляду за охороною праці; Ш5 – штрафи, пеня, виплати за недотримання договірних зобов’язань з іншими підприємствами через нещасні випадки; Ш6 – компенсаційні виплати за ураження населення, житлового фонду, майна та забруднення навколишнього середовища |
Згідно закону України «Про охорону праці» та використовуючи «Журнал інформування працівників про умови праці та про наявність на його робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів на підприємстві» описати заходи роботодавця з інформування працівників про умови праці та про наявність шкідливих факторів на підприємстві.
Користуючись НПАОП 0.00-4.21-04 «Типове положення про службу охорони праці» та ДНАОП 0.00-4.30-98 «Положення про позаштатного державного інспектора по нагляду за охороною праці» описати діяльність позаштатного інспектора на підприємстві.
Користуючись НПАОП 0.00-4.21-04 «Типове положення про службу охорони праці» та «Типовим положенням про кабінет охорони праці» описати мету, завдання та функції кабінету з охорони праці на даному підприємстві.
Користуючись НПАОП 0.00-4.11-07 «Типове положення про діяльність уповноважених найманими працівниками осіб з питань охорони праці», Положенням «Про обов'язки і відповідальність посадових осіб і працівників щодо охорони праці» та Наказом «Про призначення посадових осіб, відповідальних за охорону праці і пожежну безпеку в структурних підрозділах підприємства», ДНАОП 0.00–1.21–98 «Правила безпечної
експлуатації електроустановок споживачів» описати мету, завдання, функції та чисельність уповноважених серед працівників трудового колективу за видами охорони за - пожежну безпеку, техніку безпеки, електробезпеку, інформаційну безпеку і т.д.
Користуючись ДНАОП 0.00-4.12-99 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» та використовуючи документи з охорони праці, розроблені на підприємстві, а саме - «План графік проведення навчання з питань охорони праці», «Журнали обліку теоретичного навчання з питань охорони праці», Тематичний план спеціального навчання з питань охорони описати наявність необхідних планів-заходів і проведення обов'язкових заходів з охорони праці: проведення навчання з питань охорони праці, проведення інструктажів, стажування, дублювання і умов допуску працівників до роботи.
Користуючись Законом України «Про охорону праці» та ДНАОП 0.00-4.09-93 «Типовое положение о комиссии по вопросам охраны труда предприятия» описати створення комісії по питанням з охорони праці, її склад та форми звітності.
Користуючись «Наказом з питань охорони праці та пожежної безпеки», НПАОП 0.00-4.01-08 «Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту» та Форма №1-УБ (відомча) «Звіт про стан умов та безпеки праці за рік» описати заходи роботодавця щодо забезпечення засобами індивідуального захисту (ЗІЗ) працівників на підприємстві.
Користуючись Законом України «Про пожежну безпеку» та Журналом реєстрації інструктажів з питань пожежної безпеки (первинний, повторний, позаплановий), інструкціями з пожежної безпеки даного підприємства описати заходи з пожежної безпеки, наявності та відпрацювання планів евакуації персоналу підприємства при пожежі та встановлення протипожежного режиму.
Користуючись ДНАОП 0.00-8.01-93 «Перелік посад посадових осіб, які зобов'язані проходити попередню і періодичну перевірку знань з охорони праці» описати заходи роботодавця щодо організації перевірки знань з питань охорони праці посадових осіб підприємства.
У разі наявності на підприємстві робіт з підвищеною небезпекою, користуючись НПАОП 0.00-8.24-05 «Переліком робіт з підвищеною небезпекою підприємства» та ДНАОП 0.03-8.06-94 «Про затвердження Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі», для проведення яких потрібно проводити щороку спеціальне навчання і перевірку знань з питань охорони праці, описати види робіт з підвищеною небезпекою, форми та період навчання.
Користуючись ДНАОП 0.00-4.03-01 «Положення про порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві», Формою № 7-ТНВ «Звіт про травматизм на виробництві», «Журналом реєстрації осіб, що потерпіли від нещасних випадків», «Журналом реєстрації нещасних випадків невиробничого характеру», що ведуться на підприємстві, описати порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на підприємстві, структуру і кількість нещасних випадків виробничого травматизму, випадків порушення правил з техніки безпеки, електробезпеки, охорони праці тощо. Дані по нещасних випадків відобразити в таблиці 3. На основі отриманих даних розрахувати коефіцієнт частоти травматизму, коефіцієнт важкості травматизму, інтегральний коефіцієнт втрат від травматизму.
Таблиця 3
Інформація про стан травматизму на «...»
Показники | |||
1.Середньооблікова чисельність штатних працівників, осіб | |||
2. Кількість потерпілих, усього - в т.ч. із смертельним наслідком | |||
3. Кількість нещасних випадків, усього - в т.ч. зі смертельним наслідком | |||
4. Кількість людино-днів непрацездатності | |||
5. Коефіцієнт частоти травматизму | |||
6. Коефіцієнт важкості травми | |||
7. Інтегральний коефіцієнт втрат від травматизму |
- коефіцієнт частоти травматизму (Пчт):
- коефіцієнт важкості травматизму (Пвт):
- інтегральний коефіцієнт втрат від травматизму (Квт):
Де, А – число нещасних випадків за звітний період;
Д - кількість днів непрацездатності за усіма нещасними випадками;
Т – середньооблікова чисельність працівників.
Користуючись формою №1-ПВ «Звіт про стан умов праці, пільги та компенсації за роботу в шкідливих умовах за рік», Формою №1-УБ (відомча) «Звіт про стан умов та безпеки праці за рік» («Суми відрахувань за шкідливі умови праці»), Формою № 7- ТНВ «Звіт про травматизм на виробництві» описати відшкодування власником збитків працівникам у разі ушкодження їх здоров’я, з урахуванням перших 5 днів непрацездатності (які відшкодовує власник). Дані відобразити в таблиці 4.
Таблиця 4
Відшкодовано потерпілим на «…»
Показники | |||
Відшкодовано потерпілим, членам сімей та утриманців померлих, грн. | |||
У томі числі: | |||
- за перші 5 днів тимчасової непрацездатності, грн. | |||
- інші виплати за рахунок підприємства, грн. | |||
На одного потерпілого, грн. |
Користуючись Законом «Про цивільну оборону України» та НПАОП 0.00-4.33-99 «Положення щодо розробки планів локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій», Планом ліквідації аварій підприємства, Планом попередження надзвичайних ситуацій, Планом (інструкція) ліквідації аварій (надзвичайних ситуацій), опрацьованих і затверджених роботодавцем (власником), описати термінові заходи ліквідації наслідків надзвичайної ситуації на даному підприємстві.
Користуючись «Переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам» (Постанова Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 р. № 559) та «Інструкцією про періодичність рентгенівських обстежень» (Наказ МОЗ від 17.05.2008р. №254) описати заходи роботодавця з проведення (обов’язкових) профілактичних медичних оглядів працівників.
Користуючись Інструкцією з охорони праці «Про надання першої (долікарської) допомоги при нещасних випадках» описати заходи роботодавця щодо організації навчання персоналу підприємства вмінням надавати першу (долікарську) допомогу при нещасних випадках на підприємстві.
В результаті аналізу стану охорони праці та безпеки в надзвичайних ситуаціях на підприємстві необхідно зробити висновок про стан її організації на підприємстві і запропонувати заходи, які дозволять привести її у відповідність із законодавчими нормами.