2. Мақсаты: Жеке тұлғаның әлеуметтенуі мәнін, әлеуметтену агенттерінің ерекшеліктері және олардың түрлерінің мәнін ашу.
3. Оқытудың міндеттері:
- студент жеке тұлғаның әлеуметтенуі үрдісінің мәнін, “әлеуметтену агенттері”, “реәлеуметтену”, “жеке тұлғаның девианттық іс-әрекеті” түсініктерінің анықтамасын білуі тиіс;
- студент жеке тұлғаның әлеуметтенуі агенттерін ажырата алуы керек.
4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:
1. Әлеуметтену агенттері (түсінігі, түрлері).
2. Жеке тұлғаның реәлеуметтенуі.
3. Жеке тұлғаның девианттық іс-әрекеті.
5. Сабақ беру және оқыту әдістері:
Семинар сабағы “кіші топтар” әдісі бойынша жүргізіледі. Әр кіші топ семинар сабағының жоспарындағы сұрақтарды тьютордың жетекшілігімен мазмұнын ашып, бірінші екі сұрағын талдаған соң жеке тұлғаның девианттық іс-әрекеті мәселесі бойынша пікір-талас өткізеді.
6. Әдебиеттер:
1. Габдуллина К.Г, Раисов Е.Р. Социология Учебник. А. 2005.
2. Булатова А.Н. Исмагамбетова З.Н. Курс лекций по социологии. А. 2000
3. Социология: учебник/ А. Ќасабеков, А. Аќынжанов. - Алматы: "Білім", 2001. - 160 с.
4. Назарбаев Н.А. За мир и согласие в нашем общем доме. Доклад на 1-й сессии Ассамблеи народов Казахстана. // Каз правда. 1995. 30 марта.
5. Кравченко А. И. Основы социологии: учебное пособие/ А. И. Кравченко. - М.: Логос; Екатеринбург: Деловая книга, 1998. - 368 с.
6. Кравченко А. И. Социология: Учебное пособие для вузов/ А. И. Кравченко. - Екатеринбург: Деловая книга, 1998. - 384 с.
7. Бақылау сұрақтары:
1. “жеке тұлғаның әлеуметтенуі” түсінігі нені білдіреді?
2. Жеке тұлғаның әлеуметтенуінің неше кезеңі бар?
3. “Әлеуметтену агенттері” түсінігі нені білдіреді?
4. Әлеуметтену институттарына анықтама беріңіз.
5. Алғашқы және екінші әлеуметтену агенттерін атаңыз.
6. “Реәлеуметтену” түсінігі нені білдіреді?
7. Деәлеуметтену және реәлеуметтену үрдістерінің пайда болуына әсер ететін себептер.
8. Теріс іс-әрекеттер неден көрінеді?
СЕМЕЙ МЕМЛЕКЕТТІК МЕДИЦИНАЛЫҚ АКАДЕМИЯСЫ
СЕМИНАРЛЫҚ САБАҚТАРҒА АРНАЛҒАН
ДІСТЕМЕЛІК НҰСҚАУЛАР
Мамандық:. жалпы медицина
Пән: әлеуметтану
Қазақстан тарихы және саясаттану тарихы
Жоғары базалық медициналық білім, 2 курс
№9тақырып: Әлеуметтік қарама-қайшылықтар.
Құрастырушы: Рымбаева Т.А.
Қазақстан тарихы және
саясаттану кафедрасының
оқытушысы
-----------------
қолы
Семей 2008ж.
1.Тақырыбы: Әлеуметтік қарама-қайшылық.
2.Сабақтың мақсаты: Әлеуметтік қарама-қайшылықтың теориясы және зерттеу тәжірибесі жайлы мағлұмат беру.
3. Оқыту міндеттері:
- студент қарама-қайшылықтың негізгі түсінігін және категорияларын білу керек;
-студент әлеуметтік қарама-қайшылықтардың құрылымын және қызметтерін, түрлері мен жүру формаларын анықтай білуі керек.
4.Тақырыптың негізгі сұрақтары:
1. Әлеуметтік қарама-қайшылықтың себептері. қызметтері және субъектілері.
2. Әлеуметтік қарама-қайшылық динамикасы.
3. Әлеуметтік қарама-қайшылықтың түрлері және жүру формалары.
5. Оқыту әдісі:
Сабақ барысында семинар сабақ жоспарларының сұрақтары бойынша студенттерден ауызша сабақ сұралады.Содан кейін студенттер мазмұны мен көлемі өткен тақырыпты қабылдаумен байланысты презентация дайындаулары қажет.
6. Әдебиет:
- Радугин А.А., Радугин К.А. Социология: курс лекций. М., 1997, с.139-149.
- Фролов С.С. Основы социологии. М., 1997, с.323-343.
- Добреньков В.И., Кравченко А.И. Социология: краткий курс. М., 2002, с.199-208.
4. Булатова А.Н., Исмагамбетова З.Н. Курс лекций по социологии-
Алматы,2000, с.150-163.
5. Лавриненко В.Н., Нартов Н.А., Шабанова О.А и др. Социология: учебник для вузов-М., 2003, с.315-338.
7. Бақылау (сұрақтар, тесттер, тапсырмалар):
Сұрақтар:
1. Әлеуметтік қарама-қайшылық жағдайлардың элементтерін ата.
2. Қарама-қайшылық объектісін анықта.
3. Әлеуметтік қарама-қайшылық тудыратын себептерді ата.
4. Қарама-қайшылықтың мақсаттарын, қызметтерін және олардың алдын алу әдістерін анықта.
5. Қарама-қайшылықтарды шешу жолдары қандай? Қарама-қайшылықтарды сәтті шешуге әсер ететін жағдайларды сипатта.
6. Әлеуметтік қарама-қайшылықтарды шешу мақсатында қандай әдістер қолданылады?
7. Қарама-қайшылықтардың жүру сипаттары мен факторларын анықта.
СЕМЕЙ МЕМЛЕКЕТТІК МЕДИЦИНАЛЫҚ АКАДЕМИЯСЫ
СЕМИНАРЛЫҚ САБАҚТАРҒА АРНАЛҒАН
ДІСТЕМЕЛІК НҰСҚАУЛАР