(з досвіду роботи)
Уява — інструмент руйнування стереотипів, який відкриває шлях до відкриття, винаходу, створення художнього образу.
Відповідно до характеру діяльності уява буває репродуктивною і творчою. Репродуктивна допомагає відтворити відоме, творча передбачає створення оригінальних образів предметів, думок, почуттів у взаєминах тощо.
Особливим видом уяви є мрія як витвір образів бажаного майбутнього.
Цінність мрій зумовлюється їх змістовністю, своєчасністю, дієвістю. Ось чому продукти уяви, зокрема й творчої, повинні зберігати зв'язок з реальністю, не перетворюватися на пусту фантазію, беззмістовну мрійливість.
Уява — це здібність фантазувати, будувати гіпотези. Вона дає можливість бачити сутність предметів, їх природну логіку. Уява комбінує образи того, чого не існує, керуючись почуттями.
Здорова уява, не затьмарена плівкою фантазії, поза діяльністю людини просто не існує. Вона завжди працює: з її допомогою людина прокладає шлях до бажаного.
Тому уява закладає підґрунтя здатності робити відкриття, знаходити нові шляхи розвитку техніки та технологій, способи розв'язання задач і проблем.
Серед молодших школярів є діти, які випереджають своїх ровесників у розвитку почуттів, підсилених уявою. Такі діти відчувають межу між невідомим і відомим здогадуються, що десь там, за «межею», є щось загадкове, дивовижне; уявляють картину майбутнього, намагаються зробити щось дивне для людей, користуючись почуттям гармонії.
Уява може не тільки забезпечити процес вивчання, але й розвиватися при відповідній організації навчальної діяльності. Прийоми тренування уяви, а разом з нею — мислення, уваги, пам'яті й інших пов'язаних з уявою психічних функцій, ґрунтуються на використанні задач «відкритого типу», тобто таких,
що мають не одну відповідь.
Пропоную творчі вправи, які дають змогу тренувати в дітей уяву безпосередньо на уроці.
Геометричні вправи. Конструювання із паличок
Розв'язання таких завдань допомагає дітям наочно уявити зміст такого поняття в математиці, як периметр (уявляють периметр як кількість паличок, з яких складаються сторони многокутника). Виконання таких завдань дає змогу поглибити й закріпити знання дітей і сприяє подальшому легкому засвоєнню матеріалу з математики.
Діти навчаються співвідносити периметр із типом многокутника. Вони відповідають про можливість або неможливість побудови многокутників заданого типу із заданим периметром. Діти приходять до висновків шляхом експериментів.
-.•:,
Побудуйте квадрат із чотирьох паличок. Поміркуйте, чи можливо його побудувати із меншої кількості паличок? Обґрунтуйте свою відповідь.
Після розв'язання такого завдання діти вже досить легко підраховують найменшу кількість паличок, необхідну для побудови інших геометричних фігур: трикутника, п'ятикутника, шестикутника тощо.
Гра „Склади найбільше слів із десяти любих букв" Мета: тренувати уяву, розвивати словниковий запас. Обладнання: набір букв українського алфавіту. Завдання: скласти й записати якомога більше слів із певних букв Кількість складених дитинок слів може бути показником її розвитку, рівня уяви і словникового запасу. Кількість букв можна поступово зменшувати.
Гра „Склади малюнок з фігур
Об'єкти для малювання: обличчя, клоун, будиночок, кішка, дощ, радість тощо. Кожну з фігур можна використовувати багаторазово, змінюючи її розмір, але не можна добавляти інші фігури чи лінії.
Оцінка результатів за критеріями:
• реальність зображеного (ступінь схожості на заданий об'єкт);
• унікальність зображення;
• використання в зображенні всіх запланованих фігур.
Колективна гра в слова
Мета: оцінити репродуктивну і творчу уяву, збагачувати словниковий запас, розвивати логічне мислення.
Пропоную дітям три-чотири слова й прошу скласти з них осмислену фразу. Потім я допомагаю з'єднати ці фрази у зв'язну розповідь. Буває дуже важко, але дуже цікаво і...смішно!
Слова для роботи:
• торт, цуценя, дзеркало
• осел,ліжко, солов'ї і т.д.
Оцінювання
Високий рівень: дотепність, оригінальність фрази.
Середній рівень: правильне логічне звучання слів, але не в кожній фразі використовуються всі три слова.
Достатній рівень: банальність фрази.
Гра „Кола на воді"
(Автор ідеї гри - -Дж.Родарі.)
Мета: розвивати творчу уяву й лінгвістичні здібності дитини, її
словниковий запас.
Коли у воду кинеш камінь, від нього по воді розходяться кола — чим далі кинеш, тим більше їх буде й тим більшого вони будуть діаметру. Так і слово, запавши в голову, може викликати багато асоціацій, різні порівняння, спогади, уявлення, образи.
Запропонуємо учням слово, наприклад, «дід». Які асоціації воно викликає? В які сполучення вступає? (Наприклад, воно зв'язується зі словами на букву «д»: дім, душа, дорога.)
• Підібрати за 1 хвилину якнайбільше слів на початкову букву.
• Підібрати за 1 хвилину якомога більше слів, що починаються, на склад
«ді».
• За 1 хвилину — найбільше рим до слова «дід»: дід, рід, живіт і т. д.
• Написати у стовпчик букви та придумати швидко слова на кожну
букву:
Д — дорога; І — індик; К — дошка.
• Написати у стовпчик слова і скласти швидко речення:
Д - дім, дорогий
І - іде, Івасик Д - дарує, даремно
Чим більше смішних речень, тим краще. Можна скласти оповідання з придуманих слів чи речень.
Гра „Домалюй малюнок"
Мета: розвивати уяву й цілісність сприйняття.
До уваги дітей пропоную блок послідовно незакінчених малюнків, останній з яких є повним зображенням. Закриваємо його аркушем білого паперу, і, відкриваючи зображення від першого до останнього, даю завдання визначити, що там намальовано.
Гра,,Що неправильно?"
Мета: розвивати спостережливість дітей.
Дитина може тільки в тому разі виявити безглуздість у зображенні, якщо в неї крім спостережливості добре розвинена репродуктивна уява.
Демонструю малюнки, учні мають сказати, що на них неправильне чи безглузде. (Наприклад: діти грають на футбольному полі в хокей; дівчинка молотком вимітає кімнату і т. д.)
Гра „Подорож до фантастики"
Мета: розвивати творчу уяву й абстрактне мислення.
Техніка дуже проста. Вона виражена у формі запитання: «Що було б, якби...?» Пропоную на вибір один іменник і одне дієслово. Наприклад, зі словами: пластилін їздити.
Формуємо разом з учнями гіпотезу: «Що було б, якби по дорозі їздили пластилінові автомобілі?» Далі можна будувати розповідь, розвиваючи цей сюжет. Запропоновані дітьми гіпотези та їх розвиток лежать в основі сюжету цілої низки його оповідань і казок. Використовуючи цю форму роботи, дитина формує чіткий зв'язок своєї думки з дійсністю, Можна провести конкурс на кращу гіпотезу й краще оповідання.
Гра „Художній твір на папері"
Мета: розвивати уяву, спостережливість, оперативну пам'ять, образне мислення.
Читаємо один раз уривок тексту. Потім даю завдання: уявити й намалювати ті предмети, про які йдеться. Обов'язково треба передати їх колір, розмір, форму, розташування. Після виконання завдання дитина може уважно перечитати текст і зробити другий малюнок.
Гра „Один малюнок на всіх"
Групова гра
Мета: розвивати вміння пов'язувати уяву та емоції.
Всім учасникам пропоную уявити який-небудь образ. Потім один учасник на аркуші (чи на дошці) малює окремий елемент задуманого образу. Другий учасник, обов'язково враховуючи цей елемент, продовжує зображення, малюючи елемент зі свого образу. Так роблять й інші учасники. Кінцевий результат найчастіше буває дещо абстрактним, оскільки жодна з форм замислу не завершена. Але, як правило, результат мало цікавить дітей. Задоволення приносить процес виконання завдання, а також неочікуваність і відкриття нового змісту на кожному етапі роботи.
Чудовими для розвитку уяви є ігри, «Пантоміма», «Оживлені картини», «Винахідник», «Перетворення».
Уява допомагає розвивати пам'ять. У наш час дітям доводиться запам'ятовувати велику кількість інформації. Тому розвиток пам'яті одночасно з розвитком уяви є запорукою успішного навчання молодших школярів.
Головні правила, які допомагають досконало володіти пам'яттю:
• нічого не запам'ятовуйте, лише уявляйте інформацію і фарбуйте її,
перемальовуючи, вигадуючи незвичайні ситуації, події, колір;
• не промовляйте інформацію, навіть подумки;
• довіряйте собі, не сумнівайтеся щодо своїх можливостей.
Головне — уява та її відтворення. Мова — лише засіб комунікації.
Для зразка пропонуємо гру в «запам'ятовування» за методом Цицерона, викладену Є.Антощуком.
Гра „У світі сновидінь"
Дітям пропонується незвичайно та яскраво «розташувати» в кімнаті образи слів, які вони нещодавно побачили у своїх сновидіннях.