Санація (фінансове оздоровлення) — це комплекс послідовних взаємозв'язаних заходів фінансово-економічного, виробничо-технічного, організаційного та соціального характеру, спрямованих на виведення суб'єкта господарювання з кризи і відновлення або досягнення ним прибутковості та конкурентоспроможності.
Загальновідома модель фінансового оздоровлення підприємства (організації) передбачає послідовне здійснення відповідних заходів, перелічених на рис. 19.6.
Змістова характеристика окремих структурних елементів моделі фінансового оздоровлення.
1. На підставі виявлення та аналізу причин фінансової кризи підприємства (організації) формулюється висновок про доцільність проведення його (її) санації. Рішення про доцільність санації приймається лише в тому разі, коли підприємство: має реальну можливість відновити платоспроможність, ліквідність і прибутковість; має достатньо підготовлений управлінський персонал та ринки збуту товарів, а виробництво продукції відповідає затвердженим стандартам і забезпечує її конкурентоспроможність.
Рис. 19.6. Класична модель процесу фінансового оздоровлення підприємства (організації)
2. Практичне значення має правильне формування стратегічних цілей і тактики проведення санацій. Кінцева стратегічна мета санації має полягати в досягненні тривалих конкурентних переваг підприємства з допомогою вибору найліпших варіантів його розвитку та оптимізації потрібних для цього інвестиційних ресурсів, а також досягнення достатньо високого рівня рентабельності виробництва продукції. Необхідно враховувати, що успішна діяльність підприємства приблизно на 70% залежить від правильної стратегії його розвитку в перспективі.
3. Відповідно до ухваленої стратегії розробляється програма санації у вигляді системи заходів, спрямованих на подолання кризового стану підприємства (організації). Програма формується на підставі комплексного вивчення причин фінансової кризи, аналізу внутрішніх резервів, висновків щодо можливостей залучення капіталу та стратегічних завдань санації.
4. Проект санації розробляється на підставі її програми за кількома варіантами. Він може мати таку структуру:
• загальна характеристика підприємства (фактичний фінансовий стан; аналіз причин, внаслідок яких підприємство опинилось у скрутному фінансовому стані; перспективи подолання такого стану);
• план фінансового оздоровлення (виробнича програма за роками прогнозованого періоду; баланс грошових доходів і витрат; розрахунок ефективності заходів із фінансового оздоровлення підприємства);
• очікувані кінцеві результати реалізації проекту санації.
5. План фінансового оздоровлення підприємства (організації) може бути представлений у формі бізнес-плану санації, що має структуру, показану на рис. 19.7.