Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Завдання вивчення навчальної дисципліни. Мета викладання навчальної дисципліни




Мета викладання навчальної дисципліни

 

Осягнення студентом:

· теоретико-методологічних аспектів соціальної роботи;

· методів та технологій, що використовуються в соціальній роботі;

· теоретично-практичної бази курсу та здатності її використовувати в соціальній діяльності.

 

Завдання вивчення навчальної дисципліни

 

Підготувати майбутніх спеціалістів, котрі володітимуть уявленням про основні наукові теорії та концепції соціальної роботи з населенням. А також сприяння розумінню причин і наслідків розвитку соціальної роботи у ретроспективі, на сучасному етапі та перспективі. Сформувати достатню кількість компетенцій для практичного втілення знань на практиці, у своїй професійній діяльності. В результаті вивчення дисципліни студенти отримають практичні навички індивідуальної та групової науково-дослідницької роботи, а також вміння суміщати їх з іншими сферами життя.

Засвоїти основні поняття дисципліни, методи соціальної роботи; основні концепції соціальної роботи; основи сучасної методології соціальної роботи як науки, принципів та методів наукового пізнання; практичного опанування інноваційними технологіями соціальної роботи.

Навчитись застосовувати теоретичні знання в практичній роботі з населенням – дошкільниками, учнями, людьми похилого віку, людьми за професійним спрямуванням тощо.

 

 

Компетенції:

 

До кінця навчального курсу студенти будуть вміти:

1. Застосовувати базові знання до конкретних життєвих ситуацій у діяльності соціально-психологічної служби,. Вміти аналізувати доречність використання методів та технологій соціальної роботи; прогнозувати їх результативність у роботі з різними верствами населення (дошкільниками, школярами, дорослими людьми, особами за професійним або іншим критерієм об’єднання).

2. Розрізняти види соціальної допомоги і застосовувати їх із урахуванням професійно-етичних принципів роботи практичного соціального педагога та практичного психолога.

3. Встановлювати закономірності соціальної роботи, обґрунтовувати їх у відповідності до отриманих теоретичних знань.

4. Використовувати психодіагностичні методики в соціальній роботі з метою розвитку і корекції особистості.

5. На давати рекомендації з питань соціальної допомоги різним групам населення; застосовувати інноваційні технології в процесі роботи.

6. Здійснювати соціальну профілактику відхилень у поведінці особистості.

7. Організовувати командну роботу, відновлення втрачених соціальних функцій особистості за допомогою соціальної реабілітації.

8. Здійснювати роботу-профілактику девіантної поведінки дітей та молоді (визначення, типи, наслідки).

9. Правильно організовувати роботу у школах-інтернатах, дитячих будинках та з прийомними сім’ями.

 
 

1. Робота, як індивідуальна, так і у групі, повинна бути здана у вказаний час: на відповідному семінарському занятті чи у зазначений термін на електронну пошту. В разі несвоєчасного виконання завдання на автора (групу авторів) буде накладено штраф балів. В разі систематичного (більше 3 разів) спізнення, бали за виконану роботу нараховуватися не будуть.

2. Робота, виконана студентом буде перевірятися на плагіат, який є злочином не лише в науковій, а й правовій сфері. Ессе та інші роботи, що містять більше 30% тексту запозичень оцінюватись не будуть.

3. Підчас дискусії під час представлення групових робіт участь у ній обов’язкова для всіх членів групи. Необхідно вміти не лише виконати поставлене завдання, а й обґрунтувати його, пояснити особливості та висновки. Окрім того, участь у дискусії беруть як викладач, так і інші студенти академічної групи.

4. Самостійна домашня робота є обов’язковою для студентів індивідуальної форми навчання. Студенти, які навчаються на стаціонарі виконують її в об’ємі необхідному для набрання достатньої кількості балів.



 

Дата та час Пари Тема заняття Література Самостійна робота Домашнє завдання Макс. балів
7.11.16 Лекція 1 Сучасні теорії соціально-психологічної роботи. Управління роботи в Україні Соціальна робота в системі сучасного наукового знання. Її предмет та категоріальний апарат. Практична ідеологія соціальної роботи. Концептуальні підходи у визначенні предмета соціальної роботи. Підходи вітчизняної науки до визначення предмета соціальної роботи. Становлення соціальної роботи як науки в Україні. Організаційно-управлінські засади практичної реалізації соціальної політики.   1. Богданова І.М. Соціальна педагогіка: Навч. Посіб. – К.: Знання, 200. – С.17-18. 2. Шевців З.М. Основи соціально-педагогічної діяльності. Навч. Посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2012. – С.20-22. 3. Іванова І.Б. Соціальна робота: теорія і практика: Навч. Посіб. – 2-ге вид., перероб. Доп. – К.: Знання, 2008. – 574с. - С.30-45. 4. Капська А.Й. Соціальна робота: Навчальний посібник. – Київ: Центр навчальної літератури, 2005. – 328с. – С.8-20. Підготувати РРТ презентацію з теми: «Структура і функції соціальної роботи». – 10 слайдів. Проект здійснюється як індивідуально, так і групою до 5 чоловік. Завдання здається в електронному вигляді на електронну пошту. Демонстрація презентацій (вибірково) здійснюється на наступній парі. Роботи здати в електронному вигляді на е-mail протягом 5 днів від заняття.  
7.11.16 Лекція 2 Теорії та технології соціальної роботи Соціалізація та адаптація як базові процеси соціальної роботи. Об’єкти соціальної роботи: визначення та типологізація. Специфіка і класифікація технологій у соціальній роботі. Спеціальні групи клієнтів соціальних служб.   1. Богданова І.М. Соціальна педагогіка: Навч. Посіб. – К.: Знання, 200. – С.287-289. 2. Шевців З.М. Основи соціально-педагогічної діяльності. Навч. Посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2012. – С.208-219. 3. Іванова І.Б. Соціальна робота: теорія і практика: Навч. Посіб. – 2-ге вид., перероб. Доп. – К.: Знання, 2008. – 574с. - С.362-373. 4. Капська А.Й. Соціальна робота: Навчальний посібник. – Київ: Центр навчальної літератури, 2005. – 328с. – С.93-104. Підготувати до модульного контролю. Результати подати в електронному вигляді на е-mail. Підготувати проблематику соціальної служби. Зробити вибірку основних проблем звернення клієнтів (текст до 1000 слів). Скласти ессе (до 1000 слів) на тему: Консультація при залежностях. Роботи здати в електронному вигляді на е-mail протягом 5 днів від заняття.  
14.11.16 Семінар 1 «Нормативна база соціальної роботи: моральні та правові норми» · Структура державних соціальних служб. · Поняття психологічної служби як структурної одиниці системи управління. · Діяльність соціально-психологічної служби · Поняття про соціальну службу, соціальну організацію, соціальний центр. · Система соціальних організацій, служб, центрів в Україні. · Види соціальних служб України та характеристика основних об’єктів їх діяльності.   1. Шевців З.М. Основи соціально-педагогічної діяльності. Навч. Посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2012. – С.50-52. 2. Іванова І.Б. Соціальна робота: теорія і практика: Навч. Посіб. – 2-ге вид., перероб. Доп. – К.: Знання, 2008. – 574с. - С.30-45; 61-76. 3. Капська А.Й. Соціальна робота: Навчальний посібник. – Київ: Центр навчальної літератури, 2005. – 328с. – С.148-153. Підготувати на кожне з представлених питань доповідь на 5-7 хвилин. Доповідь має містити основні причини та наслідки, що призвели до звернення у соціальну службу. Правила подальшої роботи з клієнтом. Можливе при відповіді використання РРТ-презентації або рукописного тексту. Використання підручника, роздруківок та ксерокопій заборонено.  
14.11.16 Лекція 3 Соціальна робота та психопрофілактика Стан психічного здоров’я суспільства як об’єкт суспільної діяльності, на який спрямовується професійна діяльність фахівців гуманітарних спеціальностей. Предмет соціальної психогігієни та психолого-педагогічний вплив як сукупність закономірностей і суспільних механізмів збереження та зміцнення психічного здоров’я дітей, підлітків, юнаків, дорослих людей у їх соціальній взаємодії.   1. Богданова І.М. Соціальна педагогіка: Навч. Посіб. – К.: Знання, 200. – С.298-308. 2. Шевців З.М. Основи соціально-педагогічної діяльності. Навч. Посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2012. – С.100-109. 3. Іванова І.Б. Соціальна робота: теорія і практика: Навч. Посіб. – 2-ге вид., перероб. Доп. – К.: Знання, 2008. – 574с. - С.343-353. 4. Капська А.Й. Соціальна робота: Навчальний посібник. – Київ: Центр навчальної літератури, 2005. – 328с. – С.153-159. За вибором: 1). Підготувати РРТ презентацію на тему «Освіта як об’єкт соціального впливу в Україні». 10 слайдів: дошкільні заклади; загальноосвітні школи. 2) Підготувати добірку фрагментів відео з YuTub-а, присвячених соціальній роботі з населенням.   Роботи здати в електронному вигляді на електронну пошту до наступного заняття.  
21.11.16 Семінар 2. « Професіограма соціального працівника та система його підготовки » · Поняття про кадри соціальної роботи. · Кваліфікаційна характеристика соціального працівника його кодекс етики. · Професійно-етичні принципи роботи практичного психолога. Етичний кодекс соціальних працівників України. · Види соціальної допомоги, яку надають державні соціальні служби. · Базові та спеціальні знання соціального працівника. · Групи професійних умінь соціальної діяльності · Провідні функції соціальної діяльності, особливості їх реалізації в роботі соціального працівника. 1. Богданова І.М. Соціальна педагогіка: Навч. Посіб. – К.: Знання, 200. – С.80-81. 2. Шевців З.М. Основи соціально-педагогічної діяльності. Навч. Посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2012. – С.50-52. 3. Іванова І.Б. Соціальна робота: теорія і практика: Навч. Посіб. – 2-ге вид., перероб. Доп. – К.: Знання, 2008. – 574с. - С.93-113. 4. Капська А.Й. Соціальна робота: Навчальний посібник. – Київ: Центр навчальної літератури, 2005. – 328с. – С.60-72. Підготувати на кожне з представлених питань доповідь на 5-7 хвилин. Доповідь має містити основні закономірності навчально- виховного впливу. Та вміння аналізувати та порівнювати сучасні принципи та підходи в роботі соціального працівника.Можливе при відповіді використання РРТ-презентації або рукописного тексту. Використання підручника, роздруківок та ксерокопій заборонено.  
21.11.16 Лекція 4. Технології соціальної роботи, сутність і класифікація Молодь у кризовому соціуму. Цінності орієнтації молоді. Концептуальні особливості та принципи формування державної молодіжної політики. Превентивне виховання і формування здорового способу життя молоді. Організація просвітницької роботи з батьківською громадськістю. Програми соціального захисту. Соціальні програми реабілітації 1. Богданова І.М. Соціальна педагогіка: Навч. Посіб. – К.: Знання, 200. – С.235-249. 2. Шевців З.М. Основи соціально-педагогічної діяльності. Навч. Посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2012. – С.77-83. 3. Іванова І.Б. Соціальна робота: теорія і практика: Навч. Посіб. – 2-ге вид., перероб. Доп. – К.: Знання, 2008. – 574с. - С.460-474. 4. Капська А.Й. Соціальна робота: Навчальний посібник. – Київ: Центр навчальної літератури, 2005. – 328с. – С.190-199, 199-211. Самостійно, за вказаною літературою та допомогою Інтернет, підготувати РРТ презентацію(10-15 слайдів) та представити свої міркування обравши серед основних девіацій, одну та розкрити основні підходи в її подоланні. РРТ має містити: фото застосування різних методів роботи на уроці, під час виступу на аудиторію; висновки з наслідками власної думки щодо проблеми. Роботи здати в електронному вигляді на електронну пошту протягом 5 днів від заняття.  
28.11.16 Семінар 3. « Види, методи і форми роботи соціального працівника »
  • Поняття про соціальне виховання, як засіб формування позитивних ціннісних орієнтацій особистості.
  • Соціальна профілактика відхилень у поведінці особистості.
  • Відновлення втрачених соціальних функцій особистості за допомогою соціальної реабілітації.
  • Соціальне обслуговування як вид діяльності соціальних служб.
  • Основні методи соціальної роботи з населенням.
  • Форми організації соціальної роботи.
  • Новітні технології соціальної роботи з населенням.
1. Богданова І.М. Соціальна педагогіка: Навч. Посіб. – К.: Знання, 200. – С.63-64. 2. Шевців З.М. Основи соціально-педагогічної діяльності. Навч. Посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2012. – С.27-30. 3. Іванова І.Б. Соціальна робота: теорія і практика: Навч. Посіб. – 2-ге вид., перероб. Доп. – К.: Знання, 2008. – 574с. - С.207-225. 4. Капська А.Й. Соціальна робота: Навчальний посібник. – Київ: Центр навчальної літератури, 2005. – 328с. – С.128-136. Підготувати на кожне з представлених питань доповідь на 5-7 хвилин. Доповідь має містити основні підходи у соціальній роботі з населенням, з наведенням прикладів у практичній роботі. Можливе при відповіді використання РРТ-презентації або рукописного тексту. Використання підручника, роздруківок та ксерокопій заборонено.  
28.11.16 Лекція 5. Соціальна реклама. Особливості її використання в соціально-педагогічній роботі. Методи оцінки ефективності соціальної роботи. Реклама як вид комунікації у суспільстві. Рекламна діяльність в Україні. Функції соціальної реклами. Базові принципи соціальної реклами. Моніторинг соціальних програм та проектів. Складові моніторингу соціальних проектів. Система моніторингу соціальних проектів. 1. Богданова І.М. Соціальна педагогіка: Навч. Посіб. – К.: Знання, 200. – С.116-120. 2. Шевців З.М. Основи соціально-педагогічної діяльності. Навч. Посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2012. – С.32-36. Підготувати добірку фрагментів рекламних роликів з YuTub-а, присвячених соціальній роботі з населенням. Проаналізувати їх вплив на свідомість та підсвідомість населення. · Ессе (до 500 слів) на тему: «Соціальна реклама: основні важелі впливу».   Роботи здати в електронному вигляді на е-mail протягом 5 днів від заняття.  
5.12.16 Семінар 4 “ Специфіка і класифікація технологій у соціальній роботі ” · Робота з ціннісними орієнтаціями молоді. Молодь у кризовому соціуму. · Концептуальні особливості та принципи формування державної молодіжної політики. · Превентивне виховання і формування здорового способу життя дітей та молоді. · Організація просвітницької роботи з батьківською громадськістю. · Програми соціального захисту. · Соціальні програми реабілітації. 1. Богданова І.М. Соціальна педагогіка: Навч. Посіб. – К.: Знання, 200. – С.86-94. 2. Шевців З.М. Основи соціально-педагогічної діяльності. Навч. Посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2012. – С.138-144. 3. Іванова І.Б. Соціальна робота: теорія і практика: Навч. Посіб. – 2-ге вид., перероб. Доп. – К.: Знання, 2008. – 574с. - С.178-195. 4. Капська А.Й. Соціальна робота: Навчальний посібник. – Київ: Центр навчальної літератури, 2005. – 328с. – С.237-245. Підготувати на кожне з представлених питань доповідь на 5-7 хвилин. Доповідь має містити основні концептуальні особливості в роботі з дітьми та молоддю. Можливе при відповіді використання РРТ-презентації або рукописного тексту. Використання підручника, роздруківок та ксерокопій заборонено.  
5.12.16 Семінар 5. «Сім′ї та діти як спеціальна група клієнтів соціальних служб. · Основні права дитини в Україні. · Використання механізмів захисту прав дитини соціальним працівником. · Моделі, методи та форми соціальної роботи з сім’єю, яка виховує дитину з обмеженими можливостями. · Форми державного влаштування дітей-сиріт і дітей позбавлених батьківського піклування. · Робота соціального працівника у школах-інтернах, дитячих будинках та з прийомними сім’ями. · Система соціальної реабілітації дітей з обмеженими можливостями. · Соціальна робота з дітьми-інвалідами в закладах освіти 1. Богданова І.М. Соціальна педагогіка: Навч. Посіб. – К.: Знання, 200. – С.255-267. 2. Шевців З.М. Основи соціально-педагогічної діяльності. Навч. Посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2012. – С.124-126. 3. Іванова І.Б. Соціальна робота: теорія і практика: Навч. Посіб. – 2-ге вид., перероб. Доп. – К.:Знання, 2008. – 574с. - С.436-460. 4. Капська А.Й. Соціальна робота: Навчальний посібник. – Київ: Центр навчальної літератури, 2005. – 328с. – С.88-93. Самостійно, за вказаною літературою та допомогою Інтернет, підготувати РРТ презентацію (8-10 слайдів) за темою: «Робота соціального педагога у дитячому будинку. Основні напрями роботи». Роботи здати в електронному вигляді на е-mail протягом 5 днів від заняття.  
12.11.16 Семінар 6. « Робота-профілактика девіантної поведінки дітей та молоді · Девіантна поведінка особистості: визначення, типи, наслідки. · Робота соціального працівника з профілактики наркогенних звичок, правопорушень, суїцидальної поведінки та підліткової проституції. · Робота соціального працівника у центрах соціальної корекції та реабілітації. · Проблема безпритульності в Україні. · Робота соціального працівника в притулках для підлітків, в приймальниках-розподільниках, спец інтернатах, спец ПТУ, у школах-інтернатах, у соціально-реабілітаційних центрах та ін. · Соціальна профілактика у молодіжному середовищі.   1. Богданова І.М. Соціальна педагогіка: Навч. Посіб. – К.: Знання, 200. – С.314-319. 2. Шевців З.М. Основи соціально-педагогічної діяльності. Навч. Посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2012. – С.152-159. 3. Іванова І.Б. Соціальна робота: теорія і практика: Навч. Посіб. – 2-ге вид., перероб. Доп. – К.: Знання, 2008. – 574с. - С.353-362. 4. Капська А.Й. Соціальна робота: Навчальний посібник. – Київ: Центр навчальної літератури, 2005. – 328с. – С.159-166. Самостійно підготувати тему: Використання навчальної гри з дітьми шкільного віку. Завдання гри: профілактика девіацій. Ессе (до 500 слів) на тему: «Навчальна гра у навчально0виховному процесі – переваги та недоліки.   Роботи здати в електронному вигляді на е-mail протягом 5 днів від заняття.  
12.12.16 Семінар 7. «Соціальна реклама у формуванні позитивно спрямованої поведінки особистості у суспільстві» · Функції соціальної реклами. · Базові принципи соціальної реклами. · Розробка соціальної реклами сімейного типу · Аналіз та виявлення деструктивних соціальних реклам   1. Богданова І.М. Соціальна педагогіка: Навч. Посіб. – К.: Знання, 200. – С.116-120. 2. Шевців З.М. Основи соціально-педагогічної діяльності. Навч. Посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2012. – С.32-36. Підготувати доповідь на 5-7 хвилин. Доповідь має бути побудована за структурою соціальної роботи та представлена в аудиторії з демонстрацією (на прикладі реклами). Можливе при відповіді використання РРТ-презентації або рукописного тексту. Використання підручника, роздруківок та ксерокопій заборонено.  
19.12.16 4 год Семінар 8. «Методи оцінки ефективності соціальної роботи на уроці» · Складові моніторингу соціальних проектів уроку. · Система моніторингу соціальних проектів   1. Шевців З.М. Основи соціально-педагогічної діяльності. Навч. Посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2012. – С.177-186. 2. Іванова І.Б. Соціальна робота: теорія і практика: Навч. Посіб. – 2-ге вид., перероб. Доп. – К.: Знання, 2008. – 574с. - С.225-248.   Підготувати презентацію уроку з використанням слайдів, інтерактивної дошки. Тема уроку або заняття за вибором студента. Презентація має містити до 15 слайдів як елементу наочності. Роботи здати в електронному вигляді на е-mail протягом 5 днів від заняття. 5+5
26.12.16 Екзамен      
Всього балів за навчальною дисципліною      

Орієнтовні екзаменаційні питання

1. Обґрунтувати актуальність проблем соціальної роботи з населенням у сучасній України.

2. Поясність взаємозв’язок соціальної роботи з іншими науками і навчальними дисциплінами.

3. Розкрити зміст ключових понять системи соціальної роботи з населенням.

4. Дати змістовну характеристику компонентам системи соціальної роботи з населенням.

5. Початок соціальної роботи в Україні.

6. Напрями соціально-освітньої програми Ярослава Мудрого.

7. Пояснити етапи становлення системи суспільного піклування в Україні.

8. Розкрити зміст християнської благодійності.

9. Зміст соціальної роботи в радянський період.

10. Соціальна політика в сучасній українській державі.

11. Співвідношення понять соціальна робота і соціальна політика.

12. Базові нормативні документа, які регламентують соціальну політику і діяльність соціального працівника в Україні.

13. Основні напрямки державної соціальної політики щодо дітей та молоді в сучасній Україні.

14. Правові нормативні акти соціальної підтримки молоді і студентів, які прийнято з 90-х років ХХ – го століття в Україні.

15. Професіограма соціального працівника.

16. Основні види діяльності соціального працівника.

17. Провідні функції діяльності соціального працівника в загальноосвітніх закладах.

18. Базові та спеціальні знання соціального працівника.

19. Кодекс етики соціального працівника.

20. Соціальні ролі соціального працівника в системі роботи з населенням.

21. Соціальне значення та проблеми сучасної сім’ї.

22. Національна специфіка сім’ї в Україні.

23. Служби соціальної роботи з дітьми, молоддю та незахищеними прошарками населення в Україні.

24. Відомі соціальні системи із зарубіжного досвіду.

25. Характеристика методів і форм організації соціальної роботи з населенням в Україні

26. Основні функції соціального працівника загальноосвітнього закладу.

27. Соціально-педагогічні завдання сучасної загальноосвітньої школи.

28. Характеристика форм організації соціальної допомоги дітям в школі.

29. Методика соціального впливу соціального працівника на розвиток особистості школяра.

30. Робота шкільного соціального працівникаа в мікрорайоні.

31. Роль громадських організацій у соціальній допомозі сім’ям.

32. Форми, методи роботи соціального працівника з сім’єю.

33. Система супроводження неблагополучних сімей.

34. Соціальна робота з неповною сім’єю, з багатодітними родинами, з молодою сім’єю.

35. Робота соціального працівника з профілактики девіантної поведінки дітей.

36. Методика соціальної допомоги сім’ям, які виховують дитину з обмеженими можливостями.

37. Застосування методу арт-терапії в соціально-педагогічній роботі.

38. Діагностична діяльність соціального працівника в школі.

39. Робота соціального працівника з профорієнтації молоді.

40. Організація культурно-дозвільної діяльності школярів

41. Особливості роботи соціального працівника в дитячих закладах оздоровлення та відпочинку.

42. Особливості пенітенціарної діяльності соціального працівника у центрах соціальної корекції та реабілітації.

43. Виправно-трудова педагогіка.

44. Діагностика обдарованості дітей та оцінка способів їх розвитку.

45. Специфіка роботи соціального працівника з обдарованими дітьми та молоддю.

46. Робота соціального працівника у відділах соціальної роботи з дітьми та молоддю з функціональними обмеженнями.

47. Соціальне супроводження та консультування кризових категорій дітей та молоді.

48. Робота з бездоглядними дітьми.

49. Освітньо-профілактична робота соціального працівника в закладах освіти.

50. Соціальна робота в різних етнічних групах.

51. Зміст соціальної роботи з проблем міжетнічних відносин.

52. Проблема безпритульності в Україні та роль соціального працівника в її вирішенні.

53. Науково-дослідницька діяльність соціального працівника.

54. Соціологічні дослідження в роботі.

55. Робота соціального працівника зі студентською молоддю.

56. Соціальний працівник та його співпраця з волонтерськими угрупуваннями.

57. Педагогічні консультації студентським сім’ям та допомога у вирішенні соціальних проблем.

 

 


 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-01-21; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 315 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Либо вы управляете вашим днем, либо день управляет вами. © Джим Рон
==> читать все изречения...

2302 - | 2033 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.013 с.