Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


VІ. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу Робота з теоретичним матеріалом задля зіставлення нових знань із базовими




Урок № 63 ВИМОВА ГОЛОСНИХ ЗВУКІВ І ПОЗНАЧЕННЯ ЇХ НА ПИСЬМІ. НЕНАГОЛОШЕНІ ГОЛОСНІ Е, И, О В КОРЕНЯХ СЛІВ. НЕНАГОЛОШЕНІ ГОЛОСНІ, ЩО НЕ ПЕРЕВІРЯЮТЬСЯ НАГОЛОСОМ, українська мова, 5 клас

Мета: ознайомити учнів з основними нормами літературної вимови голосних звуків; формувати орфографічні й орфоепічні вміння щодо написання й вимови голосних е, и, о в коренях слів, ненаголошених голосних, що не перевіряються наголосом; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов і повагу до краси рідної природи, її багатств. Внутрішньопредметні зв’язки: Лексикологія: засвоєння нових слів.

Культура мовлення: правильна вимова наголошених і ненаголошених голосних; засвоєння складних випадків слововживання.

Тип уроку: урок осмислення нових знань, формування практичних умінь і навичок.

 

 

ХІД УРОКУ № 63 ВИМОВА ГОЛОСНИХ ЗВУКІВ І ПОЗНАЧЕННЯ ЇХ НА ПИСЬМІ. НЕНАГОЛОШЕНІ ГОЛОСНІ Е, И, О В КОРЕНЯХ СЛІВ. НЕНАГОЛОШЕНІ ГОЛОСНІ, ЩО НЕ ПЕРЕВІРЯЮТЬСЯ НАГОЛОСОМ, українська мова, 5 клас

 

I. Організаційний момент

 

II. Перевірка домашнього завдання

1. Мовна вікторина «Хто швидше?» З якої тканини можна зробити набір географічних карт? (Атлас — атлас). Як перетворити простий замок у великий будинок? (Змінити наголос) Що необхідно зробити, щоб повільне діяння висипати швидко закінчилося? (Змінити наголос)

2. Мовна вікторина «Хто більше?» Записати пари слів, які б різнилися наголосами. Усно ввести їх у прості речення, ускладнені вставними словами. Наприклад: Орган — оргАн.

3. Робота для взаємоконтролю. Учні читають записані зі всіма можливими переносами слова. Коментують за допомогою правил.

 

III. Установчо-мотиваційний етап

1. Психологічна настанова щодо вивчення теми уроку, ознайомлення зі структурою уроку. Акцентувати увагу п’ятикласників на відомостях щодо голосних букв і звуків.

2. Учням пропонується згадати основні правила вимови й написання голосних наголошених і ненаголошених.

3. Внутрішня мотивація навчально-розвивальної діяльності учнів з теми «Вимова й позначення на письмі голосних звуків».

 

IV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку. Оголошення епіграфа

З-під землі біжить водичка, Але це не озерце, Не струмочок і не річка, А цілюще джерельце. О. Важеніна

 

V. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п’ятикласників Робота над епіграфом

1. Прочитати виразно віршований твір.

2. Дати відповіді на запитання:

а) Яка основна думка поезії?

б) Які цілющі джерела України ви знаєте?

в) Чим вони корисні?

3. Записати в зошит слова землі, озерце, джерельце, біжить, водичка, зозуля, урожай. Розставити наголоси.

Дати відповіді на питання:

а) Як вимовляються голосні звуки в наголошених складах?

б) Як вимовляються ненаголошені [е], [и], [о]?

в) Як вимовляються ненаголошені [а], [у], [і]?

 

Робота з теоретичним матеріалом узагальнювальної таблиці «Основні норми української літературної вимови голосних звуків»

1. Ненаголошені [е] та [и] у вимові зближуються і вимовляються то як [еи], то як [ие] [веисна], [стеиповий], [жиеве], [виеш- невией]
2. Ненаголошений [о] здебільшого вимовляється чітко. Лише в деяких словах перед складом з наголошеним [у], [і] він наближається у вимові до [у] [вода], [молоко], [додому], [зоузул’а], [поур’іг]

 

VІ. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу Робота з теоретичним матеріалом задля зіставлення нових знань із базовими

В українській літературній вимові голосні під наголосом вимовляються завжди чітко: зелень, щебече, пити. В інших випадках, як правило, плутаються ненаголошений [е] з [и], [и] з [е], написання яких створює складність; [о] з [у] плутають лише перед складом з наголошеним [у] або [і].

Ненаголошені [е], [и] та [о], що перевіряються наголосом
У складах з ненаголошеним голосним пишеться та сама буква, що й під наголосом. Голубка, бо голуб; розумний, бо розум; великий, бо велич; непримиренний, бо мир
Ненаголошені [е], [и] та [о], що не перевіряються наголосом
Пишемо е, якщо при змінюванні слова неясний звук випадає або чергується з і в закритому складі Вітер — вітру, каменя — камінь, але в кількох дієслівних коренях випадає и: згинати — зігну, починати — почну, проривати — прорву
Пишемо е в кореневих буквосполу- ченнях -ере-, -еле- Берег, стерегти, пелена, пелехатий, але на межі кореня і суфікса можливе буквосполучення -ери-, -ели-: величезний
Пишемо и в кореневих буквосполученнях -ри-, -ли- у словах: Бриніти, гриміти, дрижати, кривавий, криниця, тривати, тривога, глитати
Пишемо о, якщо при змінюванні в наступному складі немає наголошеного у чи і Поріг — порога, кожух — кожушина

 

У деяких словах (переважно іншомовних) написання ненаголошеного голосного не перевіряється: левада, бензин, бетон, кишеня, пиріг. У таких випадках краще користуватися орфографічним словником.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-17; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 348 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинать всегда стоит с того, что сеет сомнения. © Борис Стругацкий
==> читать все изречения...

2298 - | 2047 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.