Лекции.Орг


Поиск:
Складання тез за оповіданням вчителя

Хід уроку

І. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Бесіда

1. На чиєму боці виступала Канада у Другій світовій війні? Чому?

2. Які правові та економічні відмінності були притаманні Канаді в порівнянні з іншими колоніями Великобританії?

III. Мотивація навчальної діяльності

Учитель

Канада - конституційна монархія, федеративна країна, входить до співдружності країн, яку очолює Великобританія.

Голова держави - ​​британський монарх, в Канаді його представляє генерал-губернатор, а генерал-лейтенанти - в провінціях, з яких складається ця держава. Вищий законодавчий орган - двопалатний парламент (сенат і палата громад). Виконавчу владу здійснює уряд на чолі з прем'єр-міністром. Столиця – м. Оттава. За владу борються ліберальна і прогресивно консервативна партії.

Канада, яка була англійським домініоном, взяла активну участь у Другій світовій війні на боці Антигітлерівської коаліції.

Війна дала поштовх економічному зростанню Канади: країна перетворилася на індустріальну державу. Економічний підйом, який розпочався в роки війни, тривав і в післявоєнний період. Стимулом до цього стало швидке зростання чисельності населення (в основному за рахунок емігрантів), а відповідно, і збільшення внутрішнього ринку, освоєння території.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Наслідки Другої світової війни для Канади.

Робота зі схемою

Учитель

В ході Другої світової війни, під час якої Канада не понесла важких втрат, національний дохід країни зріс удвічі, і вона вийшла на третє місце серед промислово розвинених країн, перетворившись в високорозвинену індустріальну державу, активного учасника міжнародної політики. Скориставшись ослабленням Великобританії, Канада фактично домоглася національної незалежності, хоча в економічному плані ставала все більш залежною від США.

Так, протягом 1945-1956 рр. США збільшили свої довгострокові капіталовкладення в Канаді більш ніж в 2,5 рази - до 13 млрд доларів.

2. Політичний та соціально-економічний розвиток у другій половині ХХ - початку ХХІ ст.

1) Особливості політичного розвитку

Учитель

У 40-х рр. канадський уряд підтримував всі основні заходи американської зовнішньої політики: доктрину Трумена, план Маршалла, створення НАТО, війну в Кореї. Посилилася політична залежність Канади від США, вона поступово перетворилася на молодшого партнера США. Особливо рельєфно ця лінія проводилася урядами Канади у 50-60-х рр.

На початку 1960-х рр. в канадському суспільстві спалахнула гостра дискусія щодо розміщення американської ядерної зброї в країні та перебування канадських військ у Європі. Прем'єр-міністр Д. Діфенбейкер виступив категорично проти, але більшість міністрів його Кабінету висловилася «за». Це викликало урядову кризу.

У 70-х рр. ситуація дещо змінилася. Це знайшло конкретне втілення у скороченні участі Канади у військовому механізмі НАТО, в розширенні зв'язків з країнами Спільного ринку, СРСР, установленні 1970 р. дипломатичних відносин із КНР. У 1976 р. прем'єр-міністр Канади відвідав з офіційним візитом Кубу. Помітно пожвавилася в 70-х рр. канадсько-японська торгівля, активізувалися економічні відносини з країнами Латинської Америки. Все це свідчило про більш самостійний і незалежний зовнішньополітичний курс Канади.

Робота зі схемою

Динаміка політичного життя

•...- 1948 - М. Кінг (ліберал)

• 1948-1957 рр. - Л. Сен-Лоран (ліберал)

• 1957-1963 рр. - Д. Діфенбейкер (консерватор)

• 1963-1968 рр. - Л. Пірсон (ліберал)

• 1968-1979 рр. - П. Є. Трюдо (ліберал)

• 1979 - Д. Кларк (консерватор)

• 1980-1983 рр. - П. Є. Трюдо (ліберал)

• 1984-1993 рр. - Б. Малруні (консерватор)

• 1993-2003 рр. - Ж. Кретьєн (ліберал)

• 2003-2006 рр. - П. Мартін (ліберал)

• З 2006 р - С. Харпер (консерватор)

2) Особливості економічного розвитку

Учитель

Багата на корисні копалини (нафта, газ, нікель, уран), провідні галузі промисловості - нафтова, газова, лісова.

Має високий рівень ефективності сільського господарства (наприклад, може забезпечити продовольством 100 млн. чоловік, тобто в 4 рази більше ніж населення Канади на початку 90-х рр.).

Має тісні економічні зв'язки з США: 70% експорту припадає на США, відбувається економічна інтеграція - домовленість про вільну торгівлю між Канадою, США і Мексикою.

Проте спостерігається нерівномірність розвитку між процвітаючими західними провінціями (Альберта, Британська Колумбія) і бідними східними (Нью-Брансвік, Нова Шотландія).

Канада входить в «велику сімку» економічно розвинених держав і має великі потенційні можливості для подальшого економічного розвитку (2% світового виробництва).

З 1993 р. при владі в країні знаходилися ліберали, які здійснили ряд реформ, спрямованих на оздоровлення фінансової системи країни. Починаючи з 1998 р. фінансовий рік завершувався з профіцитом бюджету. Додаткові кошти були спрямовані на різні програми і погашення боргів. На період правління лібералів припадає і завершення структурної перебудови економіки Канади - створення наукоємних галузей виробництва за рахунок скорочення сировинних галузей. Заглибилися інтеграційні процеси з США, основу яких складає Північноамериканська угода про вільну торгівлю (НАФТА) (США, Канада, Мексика). Звернення канадо-американської торгівлі найбільший у світі - 1 млрд. дол. в день.

Успіхи Канади у розвитку економіки вражаючі: на сьогодні за рівнем економічного розвитку вона посідає сьоме місце, за рівнем життя - перше.

3. Проблема Квебека

Учитель

В 60-і рр. ХХ в. провінція Квебек стала претендувати на збільшення своєї частки в політичному та економічному житті Канади. В провінції з'явилися сепаратистські організації, які виступали за відділення Квебеку від Канади. Деякі з сепаратистських організацій діяли терористичними методами. Найяскравішим проявом сепаратистських настроїв населення Квебеку стало бойкотування візиту британської королеви Єлизавети II 1964 року.

Частково проблему Квебеку намагався вирішити лідер ліберальної партії франко-канадець П. Трюдо, який 1968 р. був обраний прем'єр-міністром Канади. З його ініціативи в 1969 р. парламент прийняв закон про надання французькій мові статусу другої державної на федеральному рівні. Значно більше франко-канадців ставали державними службовцями.

На потреби розвитку провінції почали виділяти додаткові кошти. Сьогодні «квебекський націоналізм» в основному має «лінгвістичну» спрямованість і цілком позбавлений ксенофобського, расового відтінку.

Складання тез за оповіданням вчителя

• У Канаді проживає 44% англомовного населення і 28 франкомовного населення, більша частина франкомовного населення живе у Квебеку (82% населення провінції);

• провінція економічно розвинена, але існує чимало проблем (безробіття серед франкомовного населення, перевага в бізнесі належить англомовному населенню);

• 1968 була створена Квебекська партія, метою діяльності якої є вихід Квебека з Канади, був створений Фронт визволення Квебеку, який здійснює терористичні акти проти урядовців та англомовного населення;

• 1980 був проведений 1-й референдум (40% проголосували за вихід з Канади);

• Канадське уряд йде на поступки, проводить дуже гнучку політику, акцентуючи зусилля на введенні двомовності в провінції. Тому в 1982 р, коли в державі відзначали свято Конституції, де були відсутні положення про рівноправність франко - канадців і англо-канадців у Квебеку були приспущені прапори на знак жалоби;

• 1995 був проведений 2-й референдум (49,4% проголосували за вихід з Канади), але виникли проблеми - індіанці і ескімоси, які живуть у Квебеку, загрожують виділити свої резервації в разі виходу провінції зі складу Канади.

4. Конституційна реформа 1982 р.

Учитель

На початку 1982 р. британський парламент ухвалив останній закон, який має стосунок до Канади. Цей закон дістав назву Акта про Канаду 1982 р. На основі цього закону канадський парламент 17 квітня 1982 р. ухвалив Акт про конституцію 1982 р. Нова конституція містила повний текст старої конституції та доповнень до неї, прийнятих британським парламентом до 1975 р., а також новий розділ про основні права і свободи (Хартія прав).

Конституція надала велику самостійність провінціям у вирішенні їхніх внутрішніх справ. Законодавчу владу в провінціях, які формально очолюються лейтенант-губернаторами, здійснюють законодавчі асамблеї, виконавчу — кабінети міністрів на чолі з прем'єрами.

У конституції не знайшла визнання рівноправність франко-канадської нації. Як і перше, Квебек розглядався як одна з провінцій Канади, хоч він і мав мовно-культурну специфіку. У день, коли в Оттаві в присутності королеви Єлизавети II святкували прийняття конституції, у Монреалі відбулася багатотисячна демонстрація протесту; у Квебеку за вказівкою провінційного уряду було приспущено прапори. Квебек приєднався до законодавчої реформи лише 1987 р.

Невдоволення положеннями конституції висловлювали й національні меншини, корінні жителі Канади — індіанці, ескімоси, метиси, які вважають, що їхні права не гарантовано.

Хартія прав далеко не повністю проголошувала права й свободи, що містяться в документах міжнародних організацій та ООН. Наприклад, звернено увагу на відсутність таких фундаментальних прав, як право на працю, на житло тощо. До того ж не фіксувалися гарантії записаних у конституції прав і свобод.

Отже, через 115 років після прийняття британським парламентом Акта про Британську Північну Америку 1867 р. канадці нарешті отримали власну Конституцію.

 

 

Запитання

1. Як змінилося становище Канади після Другої світової війни?

2. Назвіть провідні партії Канади.

3. Коли країна остаточно здобула суверенітет?

4. Дайте характеристику зовнішньополітичного курсу Канади.

V. Узагальнення та систематизація знань

Бесіда

1. Як би ви вирішили проблему Квебека?

2. Як можна покращити українсько-канадські відносини?

Висновок. В післявоєнні роки Канада пройшла шлях від англійського домініону до суверенної держави, яка забезпечує гідний рівень життя для своїх громадян. Увійшовши в сімку найбільш розвинених краю світу, Канада щороку грає все більш відчутну роль у світі.

І хоча країні не вдалося уникнути серйозних внутрішніх проблем, головною з яких є національна (проблема Квебека)​​, завдяки енергійним діям урядів більшість проблем вдалося вирішити.

VІ. Домашнє завдання

Підручник п. 10 опрацювати.<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Робота з історичними джерелами | Робота з історичним джерелом
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-17; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 195 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Жизнь - это то, что с тобой происходит, пока ты строишь планы. © Джон Леннон
==> читать все изречения...

663 - | 517 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.