Тема: Пасхальні страви на Українському столі
Наближається світле свято Великодня. Великодній стіл у всі часи відрізнявся пишністю, був смачним, рясним і дуже красивим. У заможних господарів подавали 48 різних страв по числу днів минулого посту. До святкового столу готували багато харчів, запікали баранчика, окіст, смажили телятину. Гарячі страви і рибу до пасхального столу, як правило, не подавали. Риба - встигала приїстися за час посту, а в гарячому не виникало необхідності через достатку всього іншого.
У цей день (та й протягом усього святкового тижня) нам хочеться здивувати своїх рідних і близьких багатим, пишним святковим пасхальним столом. Хтось користується рецептами, перевіреними часом, а хтось нишпорить по просторах Інтернету в пошуках незвичайних або навіть екзотичних страв
ПАСХА»СМАЧНА»
Інгредієнти
1 кг борошна
1,5 скл. молока
6-7 яєць
300 г масла або маргарину (можна замінити також густою сепараторною сметаною)
2 скл. цукру
50 г дріжджів
2/3 ч.л. солі
1 скл. ізюму
1 ч.л. ванільного цукру
трохи горіхів (на смак)
Приготування
У теплому молоці розчиніть сіль і дріжджі. Додайте півкілограма просіяного борошна. Борошно потрібно просіювати, щоб у ньому було більше повітря, тоді паска буде краще підніматися. Вимішайте розчину, щоб не було комочків, поставте у тепле місце і накрийте рушником.
Коли розчина підніметься вдвічі, додайте яєчні жовтки, перетерті з половиною цукру (1 скл.) і ванільним цукром до утворення однорідної маси. Можна сюди також додати цедру з лимона або/та апельсина. Додайте до тіста розтоплене масло і перемішайте. Тоді додайте білки, збиті з другою половиною (1 скл.) цукру і ще півкілограма борошна. Добре все вимішайте.
Якщо тісто пристає до рук, додайте ще трохи борошна, доки воно не буде відставати від рук і від посудини. Але не давайте забагато, щоб тісто не було жорстким. Добре вимішуємо і ставимо в тепле місце, щоб піднімалося. Коли тісто на паску збільшиться вдвічі, додайте ізюм і знову добре вимісіть. Тут можна, якщо маєте бажання, додати просмажених і посічених горіхів (можна давати арахіс, грецькі горіхи чи будь-які інші), але можна горіхів і не давати.
Тепер беремо форми для випікання паски. На низ форми покладіть кружечок пергаменту, а боки змажте жиром і обсипте борошном. Форми заповніть на третину тістом і поставте в тепле місце підходити. Ізюм потрібно запхати всередину тіста, щоб в процесі випікання не пригорів. Коли тісто підніметься на 3/4 форми, поставте його в розігріту до 180-190 градусів духовку. Ставити потрібно обережно, щоб не стукнути, бо повітря з тіста вийде і паска вже може не піднятися.
Випікаємо паски до готовності. Великі паски печуться довше, малі – швидше. Перевірити паски на готовність можна дерев’яною паличкою – якщо після протикання паски вона лишається суха, то паска готова. Якщо паска сильно припеклася зверху, а всередині ще не готова, потрібно її прикрити зверху пергаментом і залишити допікатися.
Гарячі паски дістаньте з духовки, залиште трохи постояти, але не охолонути. І акуратно витягніть з форми, щоб не пошкодити виріб.
Прикрасити паски можна збитими з цукром білками. Для цього 2 білки збийте з 100 г цукру або цукрової пудри. За бажанням додайте трохи цедри або соку лимона. Цією помадкою покрийте теплі паски і поставте на бритванку в духовку на мінімальну температуру, щоб помадка трохи підсохла, але не зарум’янилася.
Прикрашати можна також різними узорами з тіста. В такому випадку узор необхідно накласти на паски до випікання поближче до центру і перед випіканням змазати жовтком. А ця паска прикрашена мастикою, зробленою з маршмеллоу (жувального зефіру).
Можливі ще такі варіанти прикрашення
Меню на Великдень
За традицією меню на Великдень має складатися з 40 різних страв - за кількістю днів Великого посту. Але в наш час далеко не всі господині наважуються на таке розмаїття страв. Набагато практичніше готувати стільки, скільки гості зможуть з'їсти. Головне, щоб на столі були здобна паска, сирна пасха і крашанки, а також улюблені скоромні частування.
Індичка
Найчастіше індичку запікають у духовці цілою. На цей процес витрачається багато сил і часу. Велика птиця і готується відповідно довго - до 4-5 годин.
Зовсім інша справа, якщо ти захочеш приготувати індичку не цілком, а порційними шматочками - гомілка, стегно чи інші частини. У цьому випадку час на приготування помітно скоротиться, і ти отримаєш бажане, спокусливе, ароматне, рум'яне м'ясо на обідній або святковий стіл уже за 2 години після початку приготування.
Як приготувати індичку - інгредієнти:
· 700 г індички,
· 3 ст. ложки олії,
· 1 ст. ложка бальзамічного оцту,
· 3 зубки часнику,
· гілочка розмарину,
· паприка за смаком,
· коріандр за смаком,
· чорний мелений перець за смаком,
· сіль за смаком.
Як приготувати індичку:
Індичку гарненько помий, обсуши, при необхідності оброби, видали залишки пір'я. Перед тим, як приготувати індичку, її слід замаринувати. Зроби в м'ясі надрізи. М'ясо індички має щільну волокнисту структуру, і завдяки надрізам індичка набагато краще просочиться маринадом не тільки зверху, але і всередині м'яса.
Приготуй маринад. Для цього з'єднай олію, бальзамічний оцет, подрібнений часник, сіль, спеції і гарненько перемішай.
Отриманою масою ретельно натри шматки індички і постав у холодильник мінімум на годину, а краще на ніч. Чим довше промаринується індичка, тим швидше вона приготується і буде смачніше. Але й години в маринаді достатньо, щоб м'ясо вийшло насиченим і смачним.
Замариноване м'ясо виклади на фольгу, полий маринадом і загорни в 2-3 шари фольги. Відправляй індичку в розігріту до 220°С духовку і випікати півгодини. Потім зменши температуру до 180°С і випікай іще приблизно 1,5 години, залежно від товщини шматків. За 20 хвилин до закінчення розріж фольгу, щоб індичка вкрилася рум'яною скоринкою.
Готовність м'яса можна перевірити, надрізавши його до кістки - якщо виділяється світлий сік, без крові, індичка готова. Подавай індичку з картопляним гарніром або рисом, овочами і зеленю
Рулетики зі свинини з шинкою
Інгредієнти:
Свиняча корейка без ребра 600 г
Шинка 300 г
Сир Фета 180 г
Часник 2 зубчика
Петрушка свіжа 1 пучок
Сіль 1 ч. л.
Перець чорний мелений 0,5 ч. л.
Олія оливкова 3 ст. л.
Спосіб приготування:
Для приготування рулетиків нам знадобиться свиняча корейка, шинка, нарізана тонкими скибочками, сир фета, часник, сіль, перець чорний мелений, свіжа петрушка, оливкова олія.
Корейку нарізати на шматочки приблизно по 0,7-1 см. Всього має вийти 10 шматочків - тобто буде 10 рулетиків.
Відбиваємо як можна тонше кожен шматочок свинини. Повинні вийти шматки м'яса за розміром трохи більше шматочків шинки.
Сир нарізати брусками однакового розміру.
Подрібнюємо часник і петрушку.
Тепер формуємо рулетики. Беремо свинячу відбивну, солимо й перчимо. Соліть не сильно, менше звичайного, так як фета вже солоний!
Посипаємо по всій площі відбивну подрібненої петрушкою з часником.
Викладаємо шматочок шинки.
На шинку викладаємо по одному/два шматочки сиру фета.
Загортаємо рулетик, намагаючись зробити це як можна щільніше.
Викладаємо рулетики у форму для запікання, на дно якої можна викласти моркву, картоплю або капусту.
Збризкуємо оливковою олією, злегка солимо і перчимо (знову таки злегка!).
Запікаємо в заздалегідь розігрітій до 180 °С духовці приблизно 25 хвилин, потім ще під грилем при 200 °C 10 хвилин!
Подаємо до столу в гарячому вигляді, з овочами або іншим гарніром!
Рибне заливне з яйцем
Інгредієнти:
· Рибне філе - 300 р.
· Яйце куряче - 1 штука.
· Желатин - 25 р.
· Морква - 1 штука.
· Зелений горошок - 50 р.
· Червоний цибуля - 05 штуки.
· Лимон - 05 шт.
· Вода - 25-3 л.
· Прянощі.
· Сіль.
Приготування:
1. Куряче яйце відвари круто і розріж навпіл.
2. Рибу, прянощі, цілу очищену моркву і нарізані четвертинками цибулю залий холодною водою, посоли.
3. Варіть після закипання 20 хвилин.
4. Процідити бульйон. Розведи желатин в 100 мл бульйону, додай його до іншого і перемішай.
5. Рибу розбери на шматочки.
6. Морква наріж для прикраси холодцю.
7. Поклади на тарілку половинку яйця, шматочки моркви, горошок, рибу і залити бульйоном.
8. Постав заливне в холодильник приблизно на 1 годину, поки воно повністю не застигне.
9. Готовий холодець прикрась тонко нарізаними шматочками лимона.