Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


VІІ. Домашнє завдання. Інструктаж до його виконання.




Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Тернопільський національний педагогічний університет

Імені Володимира Гнатюка

Розробка аспектного уроку з української мови на тему:   «Ступені порівняння прикметників»  

 

Підготував:

Студент групи УФ-42з

Єльчанінов Р. В.

Тернопіль-2014

Тема: “ Ступені порівняння прикметників”

Мета:

- навчити визначати ступені порівняння прикметників, повторити та закріпити вміння відрізняти прикметник від інших частин мови, формувати навички написання прикметників;

- розвивати логіку, мислення, систематизувати попередні знання про прикметник, розвивати увагу, пам’ять, творчі здібності;

- виховувати любов до усного слова.

Тип уроку: вивчення мовного матеріалу.

Обладнання:

1. підручник: Глазова О.П. Рідна мова: [підруч. для 6кл.загальноосвіт. навч. закл.] / Глазова О.П., Кузнецов Ю.Б. – К.: Педагогічна преса, 2006. – 288с. С.194 – 197;

2. довідник: Новий довідник:Українська мова та література. – К.: ТОВ “КАЗКА”, 2007. – 864с. С.209 – 212;

3. словник: Тлумачний словник української мови. Близько 20000 слів і словосполучень [Текст] / укл. Н.Д. Кусайкіна, Ю.С. Цибульник; за заг. ред. д-ра фіолог. наук, проф. В.В. Дубічинського. – Харків: Книжковий Клуб “Клуб Сімейного Дозвілля”, 2010. – 608с.

4. дидактичний матеріал:

а) Словникова скарбничка / Автор – упорядник Ісаєнко О.В. – Х.: Країна мрій, 2002. – 200с.;

б) Баран Г.В. Українська мова. Матеріали для підготовки до зовнішнього оцінювання. – Х.: Країна мрій, 2008. – 112с. С.31;

в) Українська мова та література. Комплексне видання: Типові тестові завдання. Довідник “Українська мова”. Довідник “Українська література” / В.В. Паращич, Т.М. Шевелеєва, О.І. Борзенко, М.Ф. Гетьманець. – Х.: “Літера” ЛТД, 2009. – 368с. С.162 – 163.

5. наочний матеріал (таблиці “Ступені порівняння прикметників”, “Випадки правильного вживання прикметників вищого і найвищого ступенів порівняння у мовленні”, “Творення форм вищого ступеня порівняння якісних прикметників”; схема “Вищий та найвищий ступені порівняння прикметників”).

Методи і прийоми: слово вчителя, метод вправ, ілюстративний матод.

Хід уроку

І. Організаційниймомент

1.1. Привітання

Вчитель вітається з учнями, а учні вітаються з учителем.

1.2. Перевірка наявності / відсутності учнів

Староста подає список відсутніх учителеві.

1.3. Організація класу до уроку

ІІ. Перевіркадомашньогозавдання

2.1. Вправа 382

Перепишіть, від поданих у дужках іменників утворіть присвійні прикметники. Уставте пропущені літери.

1. Співуче (Тарас) слово дж…рельцем струмує в мені. (Т. Синьоока)

2. І пісня котиться (Кармелюк). (М. Рильський)

3. Унікальні явища пр…роди так обростають л…гендами, що з’ясувати істину коштує майже (Сізіф) праці. (З журналу)

4. Йому правду кажуть, а він (Хима) кури розводить. (С. Добровольський)

5. Про грізних чужинців гора пам’ятає (Батий). (Д. Луценко)

Виконана вправа

1. Співуче Тарасове слово джерельцем струмує в мені. (Т. Синьоока)

2. І пісня котиться Кармелюкова. (М. Рильський)

3. Унікальні явища природи так обростають легендами, що з’ясувати істину коштує майже Сізіфової праці. (З журналу)

4. Йому правду кажуть, а він Химаові кури розводить. (С. Добровольський)

5. Про грізних чужинців гора пам’ятає Батиєва. (Д. Луценко)

2.2. Перевірка якості вивчення теоретичного матеріалу

Фронтальне опитування:

- Що таке якісні прикметники? Наведіть приклади. (Якісні прикметники позначають ознаку предмета, яка може бути виражена більшою чи меншою мірою: широкий (ширший) шлях, стрункий (стрункіший) юнак).

- Що таке відносні прикметники? Наведіть приклади. (Відносні прикметники позначають ознаку предмета стосовно інших предметів або явищ: дерев’яний стіл, зимовий ранок).

- Що таке присвійні прикметники? Наведіть приклади. (Присвійні прикметники позначають належність чогось особі або тварині: Оленин зошит, братове слово, лисячий хвіст)

- На які питання відповідають якісні і відносні прикметники? (Який? Яка? Яке? Які?)

- Від якої частини мови утворюються присвійні прикметники? (Присвійні прикметники утворюються від іменників І та ІІ відмін).

ІІІ. Актуалізація опорних знань

3.1. Метод вправ

Учні розв’язують підготовчу вправу

Вправа 394

Прочитайте. Визначте в тексті прикметники, поставте до них запитання.

Троянди, як відомо, запашні.

На смак приємні груші соковиті.

Важливіший за них людині хліб.

А в творі найціннішим буде – глиб.

М. Доленго

v Який із прикметників показує, що в якомусь предметі більше певної ознаки, ніж в інших?

v Який прикметник означає ознаку, якої у певному предметі найбільше?

Виконання вправи:

Троянди, як відомо, запашні.

На смак приємні груші соковиті.

Важливіший за них людині хліб.

А в творі найціннішим буде – глиб.

М. Доленго

“Важливіший” – це прикметник, який показує, що в якомусь предметі більше певної ознаки, ніж в інших.

ІV. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

4.1. Слово вчителя

“Сьогодні ми будемо вивчати ступені порівняння прикметників. Запишіть, будь – ласка, у зошитах тему уроку.” (Вчитель записує тему уроку на дошці, а учні пишуть у зошитах).

V. Вивчення нового матеріалу

5.1. Слово вчителя

”Ступені порівняння – це такі форми якісних прикметників, які виражають різну міру вияву ознаки предмета. Якісні прикметники мають вищий і найвищий ступені порівняння. Вищий ступінь порівняння означає, що в якомусь предметі більше чи менше певної якості, ніж в іншому: Сашко нижчий за Льоню. (В.Винниченко). Як ідеш удвох, дорога стає коротка. (Народна творчість). Найвищий ступінь порівняння вказує, що в якомусь предметі певної якості найбільше: Пряма дорога – найкоротша. (Народна творчість). Ти вродливую мову свою зміг піднять до найвищих висот. (Л.Забашта). Вищий і найвищий ступені порівняння мають просту і складену форми. Від деяких прикметників форми вищого ступеня порівняння можна утворити за допомогою двох суфіксів - -ш- або – іш -: тихий –тихший і тихіший. Найвищий ступінь прикметників можна також утворювати додаванням до вищого ступеня слів: за всіх; над усе; сильніший за всіх; дорожчий над усе. Прикметники з префіксом пре- та суфіксами -ущ- (-ющ-), -анн- (-янн-), -єнн-, -езн- ступенів порівняння не мають: предобрий, значущий, нездоланний, височенний, довжелезний. Корисна порада: у мовленні краще користуватися простими формами ступенів порівняння.”

5.2.Робота з таблицею “Творення форм вищого ступеня порівняння якісних прикметників”.

Вчитель коментує теоретичний матеріал з таблиці, а учні відповідають на питання учителя.

5.3.Робота з підручником

Метод вправ

Вправа 395

Прочитайте прислів’я. Визначте прикметники вищого та найвищого ступенів порівняння (просту і складену форми).

1. Людина міцніша за кремінь і слабша за мушку.

2. Найкраще зерно ховається на дно.

3. Каша смачніша від балачок.

4. Свій хліб більш ситний.

5. Як коротші кроки, то довше життя.

6. З усієї рідні мати найбільш рідна.

7. З усіх скарбів найбільш цінним є молодість.

8. Солодший за все плід праці.

 

 

Виконання вправи:

Вищий ступінь: міцніша, слабша, смачніша, коротші, довше, солодкий (проста форма), більш ситний (складна).

Найвищий ступінь: найкраще (проста форма), найбільш рідна, найбільш цінним (складна форма).

5.4.Робота з таблицею “Ступені порівняння прикметників”

Вчитель коментує теоретичні матеріали з таблиці, а учні відповідають на питання учителя.

5.5.Слово вчителя

“Деякі прикметники утворюють вищий ступінь порівняння від прикметників з іншим коренем: великий – більший; малий – менший; гарний – кращий; поганий – гірший. Для підсилення значення найвищого ступеня порівняння прикметників додають префікси як-, що-: якнайкрасивіший, щонайсміливіший. Слово самий з прикметниками ніколи не вживається. Його завжди заступає префікс най-».

5.6. Робота зі схемою “Вищий та найвищий ступені порівняння прикметників”

Вчитель коментує теоретичний матеріал зі схеми, а учні відповідають на питання учителя.

VІ. Закріплення вивченого

6.1.Робота з підручником

Метод вправ

Вправа 396

Перепишіть прислів’я. Від поданих у дужках прикметників утворіть вищий ступінь порівняння. Виділіть суфікси.

1. Ранок (старий) за вечір, вечір (молодий) від дня.

2. Ранок вечора (мудрий), а трава за солому (смачна).

3. Близька соломка (рідна) від далекого сінця.

4. Що ніч (темна), то день (видний).

Виконання вправи:

1. Ранок старіший за вечір, вечір молодший від дня.

2. Ранок вечора мудріший, а трава за солому смачніша.

3. Близька соломка рідніша від далекого сінця.

4. Що ніч темніша, то день видніший.

Вправа 398

Прочитайте. Виберіть і запишіть лише прикметники складеної форми найвищого ступеня порівняння. Найбільш переконливий, найдобріший. найлагідніший, найменш цікавий, найвитриваліший, найстрункіший, найдрібніший, найменш спритний.

Виконання вправи:

Найбільш переконливий, найменш цікавий, найменш спритний.

6.2.Робота з таблицею “Випадки правильног вживання прикметників вищого і найвищого ступенів порівняння у мовленні”.

Вчитель коментує теоретичний матеріал з таблиці, а учні відповідають на питання учителя.

 

 

6.3.Робота біля дошки

Вправа 402

Прочитайте. Визначте прикметники вищого і найвищого ступенів порівняння. Які з них утворені від прикметників іншим коренем?

1. Відпливуть за обрій темні хмари, стане більший, веселіший день. (О.Лупій)

2. Із Каліфорнії секвоя – найбільше дерево Землі. (М.Доленго)

3. Я вже не можу бути кращим та гіршим теж не мужу буть. (В.Крищенко)

4. Найгірше лихо, коли б’ються рідні брати. (В.Шелестюк)

5. Люди – прекрасні. Земля – мов казка. Кращого сонця ніде нема. (В.Симоненко)

6. А у скрабниці людських почуттів найкращий скарб – повага до людини. (Н.Забіла)

Виконання вправи:

Прикметники вищого ступення порівняння: більший, веселіший, кращим, гіршим, кращого.

Прикметники найвищого ступеня порівняння: найбільше, найгірше, найкращий.

Прикметники, утворенні від прикметників з іншим коренем: більший (великий), кращим (гарний), гіршим (поганий), кращого (гарного).

6.4.Робота з підручником

Метод вправ

Вправа 400

Прочитайте. Визначте прикметники утворені ступенів порівняння від яких є неможливим.

1. Пречиста діброва звертає до гаю. (П.Чепурко)

2. А ліс густенний. (В.Винниченко)

3. Дуби старезні, як віки, та молоді ще їхні душі. (О.Лупій)

4. А синички невеличкі просять: “Дайте рукавички!” (І.Блажкевич)

Виконання вправи:

Прикметники, утворення ступенів порівняння від яких є неможливим: пречиста, дубова, густенний, старезні, невеличкі.

VІІ. Домашнє завдання. Інструктаж до його виконання.

На домашнє завдання називаю учням вправу з підручника і пояснюю як виконувати перше речення з вправи.

Вправа 405

Перепишіть, уставляючи пропущені літери й розставляючи розділові знаки. Прикметники вищого і найвищого ступенів порівняння випишіть.

1. Роки собі пл…вуть, а ви все крас…віші матусенько моя. (Н.Кирян)

2. Найпри…красніша мати щаслива. (В.Симоненко)

3. Один античний мудрець сказав: “Ми люб…мо свою Батьківщину не за те що вона крас…віша на світі, а за те що вона – наша.” (А.Мороз)

4. За все м…ліші друзі їх треба бер…гти. (Н.Кирян)

v Прочитайте речення правильно їх інтонуючи.

 

 

VІІІ. Підсумок уроку

8.1.Фронтальне опитування:

- Які ступені порівняння мають прикметники?

(Вищий і найвищий ступені порівняння)

- Які форми мають вищий і найвищий ступені порівняння?

(Просту і складену форми)

- Яке слово ніколи не вживається з прикметниками?

(Слово “самий” ніколи не вживається з прикметниками)

ІX. Оцінювання

Вчитель виставляє учням оцінки.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-31; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 572 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Сложнее всего начать действовать, все остальное зависит только от упорства. © Амелия Эрхарт
==> читать все изречения...

2154 - | 2045 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.