Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Довгоочікувана асоціація з неочікуваним розвитком




Перегони України, Грузії і Молдови на шляху до Європи

(опубліковано на 112. ua 20 вересня 2016)

 

Група євродепутатів цього тижня відвідає Київ, де візьме участь у засіданні парламентського комітету асоціації Україна – ЄС для обговорення незмінного, поки що, порядку денного: лібералізація візового режиму, імплементація Угоди про асоціацію, хід реформ, питання санкцій проти Росії, ситуація на Донбасі і в Криму, децентралізація

Понад два роки тому Євросоюз дав старт умовним "європерегонам" України, Грузії і Молдови на шляху до світлого європейського майбутнього. Через розмаїття обставин, різні потенціали цих країн, як тоді, так і зараз, визначити фаворита виявляється не простим завданням. І не лише для нас, але й для європейців. Євросоюз прагне, щоб вся Трійка фінішувала одночасно успішно, а в реальності їй доводиться обирати з поміж тих "скакунів", що краще долають трасу, вирішуючи непросте завдання - перейти від партнерства і співробітництва з ЄС до політичної асоціації та економічної інтеграції. Щоб дати оцінку успішності таких перегонів необхідно звертатися до конкретних індикаторів, серед яких: "Політичний діалог і реформи, політична асоціація, співробітництво та конвергенція у сфері закордонних справ та політики безпеки", "Юстиція, свобода і безпека", "Торгівля і питання, пов'язані з торгівлею", "Економічне та секторальне співробітництво", "Фінансове співробітництво". Ми ж сконцентруємо нашу увагу на найбільш значущих питаннях євроінтеграції – лібералізації візового режиму з ЄС і впровадженні всеохоплюючої зони вільної торгівлі.

 

Довгоочікувана асоціація з неочікуваним розвитком

 

Україна, Грузія і Молдова 27 червня 2014 р. взяли одночасний старт на Європу, підписавши довгоочікувані Угоди про асоціацію з ЄС. Натомість подальше протікання процесу застосування положень цих угод відбувалося зовсім не синхронно.

Так, тимчасове її застосування почалося в кожній з країн по-різному. В Україні, наприклад, це сталося 1 листопада 2014 р., а в Грузії і Молдові – 1 вересня того ж року. Режим тимчасового застосування означав для Трійки, що дія Угоди поширюється лише на ті сфери, які стосуються виключної або змішаної компетенції ЄС, оскільки застосування Угоди в цілому вимагає її ратифікації парламентами держав-членів ЄС. Таким чином, обсяг тимчасового застосування охоплює лише окремі статті/глави Угоди.

Надалі Україна продовжила своє відставання, оскільки на відміну від нас, молдаванам і грузинам пощастило більше, адже із тимчасовим застосуванням положень угоди вони отримали одночасно й тимчасове застосування розділу IV, що стосується запровадження зони вільної торгівлі. Україна ж, обтяжена додатковими витратами на проведення військової кампанії на Сході під тиском Росії, у рамках тристоронніх переговорів ЄС—Україна—Росія, позбулася такого права через відтермінування ЗВТ до 1 січня 2016 р. Хоча, як компенсацію, ЄС продовжив режим автономних преференцій України до 31 грудня 2015-го, що дозволяли скасувати мита на окремі види українських товарів в країнах ЄС, натомість для Євросоюзу зберігалися старі митні правила.

Вирівняти ситуацію, на той час, можливо було лише шляхом досягнення одночасної ратифікації цих угод національними парламентами держав-членів ЄС, для того щоб положення угоди для трійки претендентів вступили у повну силу. Але тут знову ж таки Україна залишилася аутсайдером, оскільки 1 липня ц. р. Європейська Комісія оголосила про повноцінний вступ у силу Угоди про асоціацію з ЄС для Грузії і Молдови, а Україні досягти цього ж результату завадив проведений на весні у Нідерландах сумнозвісний референдум, що звів остаточну ратифікацію угоди для українців нанівець.

"Обидві Угоди про асоціацію створюють глибоку і всеохоплюючу зону вільної торгівлі, таким чином, поглиблюючи політичні та економічні відносини між Європейським Союзом і відповідними країнами Східного партнерства", - говориться в повідомленні Єврокомісії.

"З повним вступом у силу нашої Угоди про асоціацію з Грузією наші відносини стають ширшими й глибшими, а також вигіднішими. ЄС чекає подальше зміцнення співробітництва з країною, яка досі працює над критично важливими реформами", - заявила тоді високий представник ЄС з питань зовнішньої політики і безпеки Фредеріка Могеріні.

От і має Україна на сьогоднішній день недоугоду про асоціацію, що ще й досі не вступила у повну силу і носить для нас лише тимчасовий характер. Дане питання, звісно, носить більше політичний характер, аніж економічний, але як казав класик: "Маємо те, що маємо".

 

Що ж стосується запровадження безвізового режиму для Трійки, то тут попереду опинилася Молдова, стосовно якої такі переваги були застосовані ще в квітні 2014-го.

З моменту вступу в силу безвізового режиму між Молдовою і ЄС в Європу не пустили всього 3450 громадян РМ, заявила через два роки після нововведення на прес-конференції спеціаліст управління по контролю за державним кордоном прикордонної поліції республіки Ірина Ройбу.

Нині, згідно встановлених правил, по безвізу громадяни Молдови можуть знаходитися в ЄС тільки при наявності біометричних паспортів. Перебувати в країнах Євросоюзу можна 90 днів протягом шести місяців. У тих, хто перетинають кордон ЄС, має бути медична страховка, а також валюта із розрахунку 50 євро на кожен день перебування. Окрім цього, на кордоні потрібно вказувати мету поїздки і пункт призначення. Якщо міграційні служби встановлюють на території ЄС порушення, то громадян Молдови депортують або штрафують на суму до 3 тис. євро. Згідно статистики молдавської прикордонної поліції, за два роки безвізового режиму в ЄС почали їздити на 13% частіше. Окрім цього, біометричними паспортами почали користуватися у два рази більше людей. Виїзди в Європу складають приблизно половину від тих, що у цілому здійснюються громадянами республіки.

Отже боротися за безвіз нині продовжують лише Україна і Грузія. І чи пастиме Україна задніх, вірогідно, стане відомо вже у жовтні цього року.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-31; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 278 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Надо любить жизнь больше, чем смысл жизни. © Федор Достоевский
==> читать все изречения...

2299 - | 1987 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.