У медичній практиці прийнята певна класифікація післяпологової депресії. При невротичної депресії у жінки загострюються ті розлади, які мали місце ще в період вагітності. Вона перебуває в зневірі, часто плаче, і поступово доходить до крайнього ступеня нервового виснаження.
Травматичний невроз, як правило, проявляється після дуже важкого процесу пологів. У жінок, які пережили важкі пологи, перед наступним народженням дитини поступово наростає стан тривоги, нав'язливі страхи.
При меланхолії, яка супроводжується маячними включеннями, для стану жінки характерна сильна загальмованість, відчуття провини, а також думки про власну неспроможність. Жінка може не дізнаватися близьких їй людей, страждати від постійного прояву неприємних галюцинацій. Дуже часто подібний стан передує прояву маніакально-депресивного психозу.
При післяпологової депресії з невротичним компонентом у жінки можливі симптоми іпохондричного характеру, а також безсоння і прояв відчуття безсилля. Мати постійно боїться чимось нашкодити своїй дитині.
Найбільш часто у молодих мам зустрічається затяжний перебіг післяпологової депресії. При цьому подібний стан дуже часто протікає у жінки не діагностуються, хоча страждають їм приблизно 20% молодих матерів. Як симптоми подібного стану виникає постійне відчуття втоми, зневіри, знемоги. Матері дуже важко переносити плач малюка, вона стає дратівливою, і при цьому постійно відчуває провину за подібну поведінку.
Діагностика післяпологової депресії
Діагностика післяпологових психічних розладів проводиться шляхом проведення медичного огляду, а також детального опитування пацієнтки. Вкрай важливо, щоб жінка як можна детальніше розповіла лікареві про власні відчуття, думках і емоціях, які переважають у неї після народження дитини. У процесі лікування лікар обов'язково спостерігає за пацієнткою і стежить за її психологічним станом. Важливо, щоб мало місце уважне ставлення лікаря до скарг жінки, так як психічні розлади іноді залишаються непоміченими.
Лікування післяпологової депресії
Лікування післяпологової депресії і післяпологового психозу передбачає обов'язкову консультацію лікаря-психолога і прийом медикаментозних засобів. При післяпологової депресії жінці призначають лікування препаратами-антидепресантами. Але якщо у хворої має місце помірна післяродова депресія, то без медикаментозних засобів в деяких випадках можна обійтися. На сьогоднішній день застосування сучасних препаратів-антидепресантів дозволяє не відмовлятися від грудного вигодовування дитини, так як вони не мають негативного впливу на малюка. Але дуже важливо щоб такі кошти призначав виключно фахівець.
Однак лікування післяпологової депресії передбачає також правильне харчування, певну фізичну активність, достатню кількість годин щодобового сну. Крім того, жінці потрібно усвідомити неправильність власної поведінки і обов'язково звернутися за допомогою до своїх близьких.
Профілактика післяпологових психічних розладів
Слід розуміти, що про профілактиці післяпологової депресії і післяпологового психозу потрібно піклуватися задовго до появи дитини. Майбутня мати повинна постійно знаходитися в комфортній обстановці відчувати турботу і підтримку. Особливо важливо забезпечити подібні умови жінкам, у яких підвищений ризик прояву психічних розладів. У даному випадку вкрай важливим є ставлення до жінки її партнера.
І чоловік, і дружина ще до пологів повинні розуміти, що ризик розвитку післяпологової депресії існує в кожної жінки, тому дане стан важливо вчасно розпізнати і забезпечити адекватне його лікування.