У політико-правовому механізмі діяльності органів місцевого самоврядування особлива роль належить судовим гарантіям захисту їх прав і законних інтересів. Судові гарантії — це право звернення органів місцевого самоврядування в суд за захистом своїх прав і законних інтересів.
Конституція України [1] і Європейська хартія про місцеве самоврядування [59] закріплюють як одну з основних гарантій місцевого самоврядування право на судовий захист, у зв’язку із чим в умовах подальшого розвитку інститутів місцевого самоврядування в Україні особливу значущість здобувають дослідження теорії й практики судового захисту прав місцевого самоврядування. У процесі реформування певних етапів суспільства у системі місцевого самоврядування актуальним є проведення широкого порівняльно-правового аналізу з існуючими механізмами судового захисту прав місцевого самоврядування в нашій державі та зарубіжних країнах, а також дослідження нормативно-правової бази регулювання судового захисту прав місцевого самоврядування в системі принципів організації місцевого самоврядування в Україні.
Відповідно до вимог Конституції України правосуддя в Україні здійснюються виключно судами [1]. Тому для того щоб реалізувати один із принципів органів місцевого самоврядування, тобто право на захист, потрібно насамперед проаналізувати, як саме та за яких обставин здійснюється судовий розгляд у судах нашої держави. Адже судовий процес важливий не тільки для встановлення істини у справі, оскільки при розгляді тієї чи іншої колізії та при вирішенні певних питань, спрямованих на судовий захист органів місцевого самоврядування, відображається результат діяльності як органів місцевого самоврядування, так і органів правосуддя. Тому будь-який процес судової суперечки в інтересах територіальної громади демонструє бажання й можливість органів та посадових осіб місцевого самоврядування відстоювати інтереси населення нашої країни.
Органи місцевого самоврядування можуть звертатися в суди загальної юрисдикції, що розглядають цивільні, адміністративні та інші справи[16]. Право органів місцевого самоврядування на захист своїх прав у суді є передусім важливим правовим засобом забезпечення виконання їх рішень, які відповідно до ст. 144 Конституції України є обов'язковими на відповідній території, якщо вони прийняті в межах, визначених законом [1]. Це пояснюється тим, що невиконання або неналежне виконання законних рішень органів місцевого самоврядування з боку будь-яких державних органів, інших органів самоврядування, підприємств, організацій і установ, посадових осіб та громадян с грубим порушенням прав територіальних колективів на самостійне вирішення питань місцевого значення в межах Конституції і Законів України.
Органи місцевого самоврядування вони не можуть звертатися до Конституційного Суду України, який контролює відповідність Конституції України, законів та інших нормативно-правових актів, що дещо звужує право на судовий захист органів місцевого самоврядування.
Водночас органи місцевого самоврядування мають право звертатися до суду з позовом про визнання недійсними актів державних органів, інших органів самоврядування, підприємств (об'єднань), організацій та установ, які обмежують їх повноваження. Ст. 144 Конституції України встановила правило, за яким рішення органів місцевого самоврядування можуть припинятися з мотивів їх невідповідності Конституції і Законам України з одночасним зверненням до суду [1]. Проте це не позбавляє органи місцевого самоврядування, як це випливає зі змісту названої статті, зустрічного права звернутися до суду про визнання недійсним рішення, яким було припинено рішення органу місцевого самоврядування, якщо відповідний орган зволікає зі зверненням до суду, або його рішення, на думку органу самоврядування, не є досить обґрунтованим. Такий підхід врівноважує позиції державного органу вищого рівня, що припиняє рішення, і органу місцевого самоврядування.
Сучасні політичні та соціально-економічні умови розвитку місцевого самоврядування в нашому суспільстві та нашій державі поставили перед юридичними науками ряд конкретних завдань, пов’язаних з необхідністю дослідження порядку й можливостей реалізації права місцевого самоврядування на судовий захист.