Тема: Міжнародна комп’ютерна мережа Internet. Електронна пошта.
Робота з Internet Explorer. Електронне листування за допомогою поштового клієнту.
МЕТА: Ознайомитися з поняттями комп’ютерних мереж, їх видами, особливостями підключення та функціонування; можливостями глобальної мережі; особливостями функціонування обозрівача Internet Explorer та структурою його вікна; навчитися за допомогою гіперпосилань виконувати навігацію по мережі Internet. Ознайомитися з поняттям, видами та особливостями функціонування електронної пошти; навчитися створювати безкоштовну поштову скриньку, створювати та відправляти повідомлення через мережу Internet.
Література: Глушаков С.В., Ломатько Д.В., Сурядный А.С. Работа в сети Internet. – 2-е изд., доп. и перераб. – Харьков: Фолио, 2003- с. 16 – 17, 46 – 52, 211 - 220
Теоретична частина
Маючи комп'ютер, модем і телефонну лінію, можна підключитися до Інтернету. Для цього на комп'ютері повинно бути створене з'єднання вилученого доступу.
На мережному рівні діє Internet Protocol (IP) – Протокол взаємодії мереж. Відповідно до цього протоколу, кожний комп'ютер, що входить у Всесвітню мережу, має свою унікальну (неповторювану адресу – ІР-адресу). Ця адреса записується чотирма числами в діапазоні від 0 до 255, тобто чотирма байтами. По такій системі можна одержати 2564, тобто більш 4 мільярдів адрес.
Усі дані, що потрібні для створення з'єднання і настроювання його властивостей, варто одержати в сервіс-провайдера. Сервіс-провайдер – це організація, що має постійне підключення до Інтернету.
Існує два основних види підключення – підключення по виділеній лінії і з'єднання, що комутирується. При підключенні по виділеній лінії треба насамперед цю лінію зв'язку прокласти, чи орендувати придбати. Після цього сервіс-провайдер видає клієнту постійну – ІР – адресу. Підключення, що комутирується – тимчасове підключення за допомогою телефонної лінії зв'язку. У даному випадку фізичне підключення виконують пристрої АТС після набору номера. При підключенні, що комутирується, сервіс-провайдер видає клієнту тимчасову Ір-адресу, що діє тільки в плині даного сеансу зв'язку. Якщо з'єднання розірветься і буде створено знову, що Ір-адреса у даного комп'ютера може стати іншою. Більшість приватних осіб підключається до Інтернету саме через з'єднання, що комутирується, вилученого доступу.
Паралельно з ІР-адресацією діє ще система доменних імен DNS (Domain Name System). Тому мережу поділили на зони і у кожній зоні обслуговуванням адрес займається один центр. Ці зони одержали назву доменів. Домен EDU – освітній, MIL – оборонний, GOV – адміністративний, ORG – організаційний, СОМ – комерційний. Для національних мереж інших держав виділені домени. З утворенням системи доменів спростився пошук ІР-адресів, що відповідають іменам комп'ютерів. Усередині кожного домену заробила своя служба, а всі комп'ютери одержали так називані доменні імена. Доменне ім'я комп'ютера читається з право наліво. Ніж коротше доменне ім'я, тим воно престижне. Більшість комерційних організацій реєструють собі доменні імена другого рівня, а часткою громадянам, малим підприємствам і окремим підрозділам великих підприємств дістаються доменні імена третього рівня.
Для роботи зі службою WWW треба мати її клієнтську програму. Офіційно вона іменується Засобом перегляду Web, а в побуті її називають просто броузером (програма Microsoft Internet Explorer).
Web – сторінка – це електронний документ, основу якого складає файл, записаний на спеціальному, так називаному HTML – форматі.
Завантаживши першу Web – сторінку, далі можна рухатися по представлені на ній гіперпосиланням. При щиглику на будь-якім посиланні відбувається завантаження тієї Web – сторінки, на яку вона вказує. Не забувайте при цьому, що гіперпосилання можуть бути не тільки текстовими, але і графічними, у виді малюнків. Сигналом про те, що перед вами гіперпосилання, є зміною форми покажчика миші. Завантаження нової Web – сторінки може виконуватися в те ж саме поточне вікно броузера чи в нове вікно.
Зробивши кілька переходів по гіперпосиланнях, можна злегка «заблудитися». Якщо при переходах відкривалися нові вікна, то до старого повернутися неважко – для цього в кожному вікні є відповідна кнопка на Панелі задач. Якщо ж переході нові вікна не відкривалися, то історію навігації пам'ятає сам броузер, і тоді можна скористатися його кнопкою Назад.
Після першого ж кроку в зворотному напрямку активізується кнопка Вперед. Вона дозволяється повернутися до Web – сторінки, покинутої в результаті повернення.
Якщо потрібно повернутися в Web – сторінці, що відвідувалася давним-давно, наприклад тиждень назад, варто скористатися Журналом. Відповідна кнопка мається на панелі інструментів.
При ненавмисному щиглику на гіперпосиланні має сенс перервати завантаження і повернутися назад. Для цього має спеціальна кнопка Зупинити. Зупинка завантаження зовсім безпечна – вона ніяк не збиває роботу броузера. Він просто перестає посилати запити на постачання об'єктів, що входять до складу Web – сторінки, і відображає лише те, що встиг прийняти до моменту зупинки.
Для повторного завантаження поточної Web – сторінки служить кнопка Обновити. Її використовують, наприклад, після внесення змін у настроювання броузера.
Однією з послуг Internet є всесвітня системи розсилки та отримання електронної пошти (E-mail). Розрізняють традиційну електронну пошту – E-mail та пошту – Web-mail. Поштовим клієнтом для E-mail є програма Outlook Express, яка дозволяє виконувати отримання, створення і відправку листів, вміє зберігати адреси в адресній книзі. Для роботи з безкоштовною поштою ніяких додаткових програм не потрібно, вся робота ведеться в Internet Explorer.
Провайдер, що надає користувачу доступ до Internet, створює на своєму сервері поштову скриньку для цього користувача. Однак, однієї поштової скриньки інколи буває замало, і тому більшість користувачів використовують безкоштовні поштові сервери. Зазвичай сайтами, на яких є можливість створення безкоштовної поштової скриньки, є пошукові сервери та інформаційні портали.
Створення поштової скриньки може відбуватися на www.Mail.ru, www.Yandex.ru, www.Hotmail.com, www.List.ru, www.Rambler.ru. Спочатку слід відшукати на головній сторінці сайту посилання “Почта” і зареєструватися. Процедура реєстрації схожа на заповнення анкети і відбувається покроково. При цьому вказується логін, пароль, деякі особисті дані. Коли реєстрація пройде вдало на екрані з’явиться привітання з приводу створення власної поштової скриньки. Ваша адреса буде мати вигляд (наприклад):
ім’я_користувача@mail.ru або ім’я_користувача @yandex.ru
Після цього на сайті у розділі “Почта” необхідно ввести у відповідне поле своє ім’я та пароль і натиснути кнопку “Проверить почту”. У вікні програми відображаються папки Входящие, Отправленные, Черновики. Папка Входящие містить перелік повідомлень (як нових, так і прочитаних). Для кожного листа вказується: От, Дата, Размер, Тема. Якщо клацнути лівою кнопкою миші по заголовку будь-якого повідомлення, то воно буде відкрито. При цьому користувач побачить зверху тексту повідомлення кнопки, які слід використовувати для виконання дій над листом (відповісти, переслати, видалити).
Створення повідомлення активізується кнопкою “Написать письмо”. У екранній формі необхідно заповнити спочатку всі поля (адреси), обов’язково вказати тему повідомлення, а вже потім писати текст самого повідомлення.
Практична частина:
1. Завантажити оглядач Internet Explorerмережі, використовуючи гіперпосилання.
2. Набрати.
3. Виконати навігацію по в рядку адрес адресу будь-якого пошукового серверу.
4. Виконати пошук необхідної інформації (тема реферату, доповіді і т.і.).
5. Зберегти винайдений ресурс на жорсткому диску комп’ютера.
6. Створити власну поштову скриньку на будь-якому пошуковому сервері або поштовому сайті.
7. Створити повідомлення та відправити його.
8. Вийти з Internet Explorer.
Питання для самоконтролю:
1. Поясніть поняття “комп’ютерної мережі”.
2. Що необхідно для підключення комп’ютера до мережі?
3. Яким способом можна підключитися до глобальної мережі?
4. Що являє собою Web-сторінка та гіперпосилання?
5. Яким чином можна відшукати будь-яку інформацію в Internet?
6. Які функції можуть виконувати пошукові системи? Як з ними працювати?
7. Поясніть призначення засобів Журнал, Избранное.
8. Як можна попасти на сторінку, яка була відкрита вчора?
9. Опишіть послідовність дій для завантаження малюнку з Internet на Робочий стіл.
10. Як зберегти інформацію з мережі?
11. Поясніть поняття “електронна пошта”. Які існують види пошти?
12. Опишіть послідовність створення безкоштовної поштової скриньки
13. Який вигляд має поштова адреса?
14. Які поля є обов’язковими для заповнення при створенні повідомлення?
15. Що можна зробити з отриманим повідомленням?