Література: Положення про систему управління безпекою руху поїздів у Державній адміністрації залізничного транспорту України п. 12.1-12.18
Нагляд (контроль) за безпекою руху поїздів на залізничному транспорті здійснюється з метою виявлення та запобігання порушенням нормативних документів з безпеки руху, а також забезпечення прийнятного рівня безпеки руху на залізничному транспорті.
Основна мета контролю - своєчасне виявлення відхилень від вимог безпеки руху поїздів для оперативного вжиття ефективних заходів з їх усунення.
Контроль здійснюють також і для перевірки виконавської дисципліни на рівнях СУБРП.
Контроль за станом безпеки руху повинен ґрунтуватися на таких принципах: ефективність, повнота та об'єктивність, безперервність та регулярність, своєчасність та оперативність.
Контроль за станом безпеки руху включає такі основні етапи:
- вибір об'єктів, що перевіряються, та параметрів контролю;
- обстеження вибраних об'єктів;
- оцінку відповідності фактичних даних встановленим вимогам;
- визначення необхідності прийняття рішень, заходів з усунення невідповід-ностей, відхилень від норм.
Планові та позапланові заходи нагляду (контролю) здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій. З урахуванням значення прийнятного ризику усі підприємства та структурні підрозділи Державної адміністрації залізничного транспорту України, що підлягають нагляду (контролю), належать до одного з трьох ступенів ризику: високого, середнього та низького.
Критерії оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності та визначення періодичності здійснення заходів державного нагляду (контролю) у галузі залізничного транспорту затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2008 N 365 (365-2008-п).
Залежно від ступеня ризику ревізорськими апаратами з безпеки руху залізниць та Укрзалізниці визначаються переліки питань для здійснення планових заходів.
Планові заходи із питань безпеки руху поїздів здійснюють у такому порядку:
- структурних підрозділів і служб залізниць - один раз на рік апарат головного ревізора з безпеки руху поїздів і автотранспорту залізниці;
- станцій позакласних та першого класу - один раз на рік апарати безпеки руху поїздів і автотранспорту дільниць залізниць за участю дорожніх ревізорів апарату головного ревізора з безпеки руху поїздів і автотранспорту залізниці;
- відбудовних поїздів - один раз на рік апарат головного ревізора з безпеки руху поїздів і автотранспорту залізниці;
- залізниць - один раз на рік Головне управління безпеки руху та екології;
- підприємств прямого підпорядкування Укрзалізниці - один раз на півтора року Головне управління безпеки руху та екології Укрзалізниці;
- підприємств та структурних підрозділів перевізного процесу Укрзалізниці, що здійснюють перевезення небезпечних вантажів, - один раз на рік апарат головного ревізора з безпеки руху поїздів і автотранспорту залізниці;
- структурних підрозділів Укрзалізниці, які характеризуються високим рівнем якості робіт та послуг, підготовки персоналу, технічного оснащення виробництва та функціонування системи керування безпекою на залізничному транспорті, - один раз на півтора року Головне управління безпеки руху та екології Укрзалізниці;
- підприємств з виробництва продукції та надання послуг, що безпосередньо підпорядковані Укрзалізниці, - один раз на п'ять років Головне управління безпеки руху та екології Укрзалізниці;
- підприємств та структурних підрозділів Укрзалізниці, що провадять науково-дослідну, проектно-конструкторську та проектно-вишукувальну діяльність або здійснюють підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації персоналу, характеризуються відповідним рівнем якості робіт та послуг, підготовки персоналу, технічного оснащення виробництва, функціонування системи керування безпекою на залізничному транспорті та технічного оснащення навчального процесу, - один раз на п'ять років апарат головного ревізора з безпеки руху поїздів і автотранспорту залізниці або Головне управління безпеки руху та екології Укрзалізниці.
Перевірка головних управлінь перевезень, приміських пасажирських перевезень залізничного транспорту, систем безпеки та телекомунікації, електрифікації та електропостачання, будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд, локомотивного, вагонного, колійного, пасажирського, комерційного із питань безпеки руху поїздів проводиться один раз на півтора року Головним управлінням безпеки руху та екології Укрзалізниці.
Планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, які затверджуються наказами керівників Укрзалізниці та залізниць.
Результати заходів нагляду (контролю) структурних підрозділів не пізніше одного місяця з дати закінчення мають бути розглянуті в колективах структурних підрозділів та в службах залізниці; служб - заступниками начальника залізниці у разі потреби.
Результати ревізії залізниці розглядає особисто начальник залізниці або особа, яка виконує його обов'язки.
Ревізорські апарати з безпеки руху залізниць та Укрзалізниці щорічно до 1 лютого готують аналіз виконання річного плану нагляду (контролю) за суб'єктами господарювання за попередній рік.
Позапланові заходи здійснюються на визначеному об'єкті, підприємстві, в організації, як правило, протягом одного дня в присутності керівника об'єкта, що перевіряється.
Посадові особи органів управління перевіряють стан виконання заходів, передбачених посадовими обов'язками керівників, і видають відповідний документ.
Для забезпечення нагляду (контролю) за додержанням підприємствами та структурними підрозділами Укрзалізниці чинного законодавства щодо безпеки руху та у разі виникнення загрози безпеці руху поїздів та життю і здоров'ю людей працівники ЦРБ Укрзалізниці та працівники РБ і УРБ мають право видавати припис.
Органи, на які покладаються функції з нагляду (контролю) за забезпеченням безпеки руху транспортних засобів, мають право:
- безперешкодно у будь-який час відвідувати підприємства та структурні підрозділи Державної адміністрації залізничного транспорту України з метою перевірки забезпечення ними безпеки руху транспортних засобів;
- скасовувати в установленому порядку вказівки посадових осіб, якщо вони суперечать вимогам безпеки руху на залізничному транспорті;
- давати обов'язкові до виконання посадовими особами приписи щодо усунення порушень вимог нормативних документів з питань безпеки руху транспортних засобів і контролювати їх виконання у встановлені терміни;
- забороняти експлуатацію рухомого складу і виконання робіт, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, до усунення порушень вимог нормативних документів з питань безпеки руху транспортних засобів;
- уносити пропозиції про відсторонення від роботи працівників, дії яких можуть спричинити транспортні події або створити загрозу їх виникнення;
- подавати пропозиції про невідповідність окремих посадових осіб займаній посаді;
- безплатно одержувати від підприємств та структурних підрозділів Укрзалізниці інформацію, необхідну для здійснення нагляду (контролю) за забезпеченням безпеки руху на залізничному транспорті.
Контроль за безпекою руху в Укрзалізниці здійснюється шляхом:
- організації профілактичної роботи;
- здійснення аналізу причин катастроф, аварій, подій;
- контролю виконання профілактичних заходів;
- проведення перевірок;
- контролю за розробленням та виконанням нормативних документів з питань безпеки руху поїздів та їх погодженням в установленому порядку.
Під час профілактичної роботи працівники проводять огляд технічного стану рухомого складу та інфраструктури з періодичністю, встановленою нормативними документами Укрзалізниці. Результати огляду документуються в установленому порядку і є основою для планування проведення ремонтних робіт рухомого складу та інфраструктури.
Планові заходи - це всебічна ретельна перевірка стану безпеки
руху на підприємстві та в структурних підрозділах залізничного транспорту. Вони здійснюються відповідно до річних або квартальних планів комісіями за участю представників органів управління. Плани перевірок в Укрзалізниці на наступний рік затверджуються в установленому порядку.
Позапланові заходи можуть проводитися за фактами катастроф та аварій, які сталися з вини працівників залізниці, а також у разі погіршення стану безпеки руху за результатами проведеного аналізу. Рішення стосовно проведення таких перевірок у підрозділах залізниці приймає начальник залізниці. Рішення про перевірку залізниць приймає генеральний директор Укрзалізниці або особа, що виконує його обов'язки.
За результатами перевірок складають акт перевірки стану організації роботи з питань безпеки руху. Форма акта здійснення заходів нагляду (контролю) з питань безпеки руху у сфері залізничного транспорту України.
Контроль за процесом виконання рекомендацій, викладених в акті перевірки та наказах, виданих за результатами її проведення, повинні постійно здійснювати працівники служб, на які покладено організацію роботи з питань безпеки руху, та ревізори відповідних ревізорських апаратів.
Позапланові заходи нагляду (контролю) проводяться з метою забезпечення контролю за виконанням заходів, спрямованих на усунення недоліків, виявлених під час здійснення планових заходів нагляду (контролю). Вони проводяться спеціальною комісією відповідно до вимог актів перевірок чи розпорядчих документів (наказів, протоколів тощо).