Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Картина світу - як результат розвитку філософії, науку й релігії




Спрощено, можна таку схему формування спільної картини світу (мал.1).

Малюнок 1 - Схема взаємовпливу картин світу

Кожна з картин світу дає свою версію того, який світ насправді і який його місце займає у ньому людина. Почасти ці картини суперечать одна одній, а почастивзаимодополними і здатні складати ціле.

До структури картини світу можна назвати дві основні компонента: концептуальний (поняттєвий) – представлений знаннями, поняттями і чи категоріями, законів і принципами, ічувственно-образний (>обиденно-практический) – сукупністю повсякденних знань, наочними уявлення про світі, досвідом. Їх принципові розбіжності визначаються двома позиціями (>табл.1):[5]

1) основний проблемою, розв'язуваної кожної із зазначених картин світу;

2) основними ідеями, які пропонують картини світу на вирішення своєї проблеми.

Філософська картина світу виникла середині першого тисячоліття до нашої ери разом із виникненням філософських навчань класичної пори. Світ узнав і чоловік у філософії спочатку розглядалися у зв'язку з ідеєю Розуму. У філософської картині людина принципово різниться від України всього сущого, зокрема з інших живих істот, бо йому властиво особливедеятельностное початок -ЛОГОС, розум. Завдяки розуму людина спроможна пізнати світ і саму себе. Таке розуміння сприймається як призначення чоловіки й зміст її буття.

Філософська картина світу – це узагальнена, виражена філософськими поняттями і чи судженнями, теоретична модель буття у її співвіднесеності з життям, усвідомленої соціальної активністю й гарантована відповідна певному етапу історичного поступу.

Головна тема філософії — співвідношення чоловіки й світу, взяте переважають у всіх ракурсах: онтологічному,теоретико-познавательном, ціннісному,деятель-ностном. Саме тому філософські картини світу безліч і схожі одна в іншу. Їх завжди об'єднують між собою інтелектуальність розгляду й вічне сумнів щодо власних твердженнях, стала критичність. Це принципово відрізняє філософське уявлення про мир від повсякденних чи релігійних поглядів і ріднить філософію з наукою.

Як основних структурних елементів філософської картини світу варто виокремити такі види знань: про природу, про суспільство, про пізнанні, про людину. У межах даної картини світу сформувалися дві моделі буття:

1) нерелігійна філософська картина світу,формирующаяся з урахуванням узагальнення даних природничих і громадських наук, осмислення світського життя;

2) релігійно-філософська картина світу - як системадогматически-теоретических поглядів поширювати на світ, у якій змішується земне і сакральне. Відбувається подвоєння світу, де віра вважається вище істин розуму.

Простір та палестинці час у філософській картині світу виступають як категорії порядку й, отже, умовиумопостигаемости світу. Простір - як засіб упорядкування зовнішніх сприйняттів, час - як засіб упорядкування внутрішніх переживань. Людина перетворюється на філософської картині світу є, передусім, розумне істота, принципово не на неживих об'єктів і живих істот.

Утворювана у межах онтології, філософська картина світу визначає основний зміст світогляду індивіда, соціальної групи, суспільства. Будучирационально-теоретическим способом пізнання світу, філософське світогляд носить абстрактний характері і відбиває світ гранично загальних поняттях і категоріях. Отже, філософська картина світу є сукупність узагальнених,системноорганизованних й теоретично обгрунтованих поглядів на світ у цілісному його єдності та місці у ньому людини. Від, який у конкретний час представляєтьсяобщенаучная картина світу, великою мірою залежить світоглядні і методологічних проблем науки, а ідеї, й проблеми пануючій філософської картини світу визначають перспективні напрями розвитку наукового знання. Наприклад, на початку ХХ століття зізнавалися очевидними нескінченність і вічність Всесвіту всіма чотирма вимірам просторово-тимчасового континууму. Усі явища Всесвіту - планети, зірки, життя – виникають, проходять стадії свого розвитку та гинуть, та був творяться у іншому місці й так нескінченно, світ вічний. Питання про «початку», про час, «коли не було часу», про світах, котрі належать до нашого Всесвіту, вважалися схоластичними. Та й після створенняЛ.А.Фридманом теорії «>извергающейся з точкиВселенной»[6] і підтвердженняЭ.Хабблом прямими спостереженнями передбачене розбігання галактик питання сенсі простору-часу став визначальною для методологічних дискусіях.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 447 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2461 - | 2389 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.