Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Чытанне тэксту «ланцужком».

Урок 28

Тэма: Я і мая Радзіма. Гонар Беларусі

Мэты:

· працягваць работу па выпрацоўцы артыкуляцыйных навыкаў; фарміраваць уменні аўдзіравання; працаваць над назапашваннем лексікі тэматычных груп, уключаць яе ў актыўнае суразмоўніцтва па змесце праслуханых тэкстаў;

· вучыць чытаць па-беларуску, выкарыстоўваючы навык чытання, набыты на ўроках навучання грамаце; вучыць правільна вымаўляць пры чытанні гукавыя адпаведнікі літар г, ч, ў, ц, фарміраваць першапачатковыя чытацкія ўменні пры адказе на пытанні па прачытаным;

· выхоўваць любоў і павагу да роднай зямлі.

Абсталяванне: падручнік, кніra «Беларусь — наша Радзіма».

Ход урока

I. Лексічная праца

Дамінуючы лесічны матэрыял: праца, працаваць, працоўны, пераможцы, медаль.

1) Нашай краіне ёсць чым ганарыцца. Гэта працоўныя дасягненні. Паслухайце верш. Чым адметны наш край?

Тут умельцы вырабляюць

Слаўны трактар «Беларусь»,

Тут ствараюцца БелАЗы —

Трохсоттонны везці груз...

Тут сыны лятуць у космас,

пecні матчыны пяюць...

Гэты край наш найдзівосны

Беларуссю ўсе завуць.

М. Пазнякоў.

— Што цікавага вы даведаліся? Чым мы можам ганарыцца?

Разгледзьце малюнкі ў кнізе «Беларусь — наша Радзіма» (с. 44-45).

— Разгледзьце малюнкі на дошцы, прачытайце подпісы пад iмi.

Трактар тралейбус аўтобус кампьютар

— Хто зpaбiў гэтыя машыны? Дзе працуюць гэтыя машыны? Звярніце ўвагу, што на беларускай мове словы пішуцца не так, як на рускай.

3) Пазнайце будынкі. Якое прызначэнне ў гэ­тых будынкаў? Чым яшчэ мы ганарымся? Пра якія спартыўныя дасягненні беларусаў вы ведаеце? У якім відзе спорта атрымалі залаты медаль, сярэбраны ме­даль, бронзавы медаль?

II. Аўдзіраванне

Разгледзьце малюнкі. Як вы думаеце, пра што пойдзе размова ў казцы?

Марцін

Жылi тры браты: два разумныя, а трэці — не. Яго звалі Марцін.

Паехалі: аднойчы разумныя браты араць, а жонкам сказалі:

— У поўдзень прынясіце нам абед. Згатавалі жонкі абед i кажуць Марціну:

— Чаго ты, гультаіна, прыліп да печы? Хоць бы ты абед занёс братам.

Далі яму бохан хлеба, гаршчок капусты i гаршчок кашы ды выправілі ў поле.

Ідзе Марцт, варон лічыць. Надакучыла лічыць варон, пачаў навокал азірацца. Бачыць — едзе за iм яго цень. Марцін падумаў, што гэта злодзей крадзецца, хоча абед адабраць.

— Чаго ты прыстаў да мяне? — закрычаў Марцін на цень. — Адчапіся! А то як смальну гаршчком, дык табе i канцы будуць!

Пайшоў Марцін далей. Азірнуўся — цень не адстае. «Трэба ўцякаць ад гэтага злодзея», — ду­маў Марцін. Кінуўся ён бегчы. Бег, бег, змарыўся, паглядзеў назад, а злодзей тут... Узлаваўся Марцін ды запусціў у цень гаршчком з капустаю. А сам стаіць i глядзіць, што будзе. Цень таксама стаіць.

— Ага! — закрычаў Марцін ад радасці. — Казаў табе: «Адчапіся, а то канцы зраблю!»

Пайшоў Марцін далей. Цень зноў ідзе за iм.

— Ах, каб ты выхвараў — ты яшчэ жывы?! — закрычаў Марцін. — Вось жа табе!

I запусціў гаршчком з кашаю. А сам пабег. Прабег тpoxi ды вырашыў праверыць, ці зaбiў злодзея. Азірнуўся, а ён тут...

— Дык табе мала двух гаршчкоў, нягоднік! На ж табе яшчэ ў прыдачу!

Размахнуўся Марцін ды стукнуў злодзея боханам хлеба. А сам зноў пабег далей. Аж глядзіць праз нейкі час — i цень за iм бяжыць.

Бачыць Марцін: жывучы злодзей трапіўся, нічым не заб'еш. Напужаўся ён, Hapaбiў крыку:

— Гвалт! Ратуйце!

Пачулі браты, прыбеглі на дапамогу.

— Чаго ты крычыш? — пытаюцца.

— Ды вось нейкі злодзей прычапіўся... Я яго i пpaciў, i гаршчкамі бiў — не адстае!

— Ах ты, дурань! — смяюцца браты. — Гэта ж твой цень, а не злодзей!

— А чаго ж ён бег за мною?

— Бо ты бег, дык i цень бег.

Палаялі браты Марціна, што гаршчкі пaбiў, i пайшлі дамоў абедаць. А яму загадалі:

— Пасі коней, адганяй аваднёў.

Узяў Марцін галінку i пачаў аваднёў адганяць. Толькі згоніць — а яны зноў садзяцца.

— Пачакайце ж, праклятыя, — злуецца Марцін, — я вам пакажу!

Высек ён дубінку. (як толью сядзе авадзень на каня, Марцін трах яго дубінкаю!

Бiў, бiў аваднёў i пазабіваў коней.

«Ну, гэта яны наеліся, — думаў Марцін, — i спаць палеглі. Адпачну i я трохі.

Вярнуліся браты. Пабудзілі Марціна.

— Дзе коні? — пытаюцца.

— Ды вунь, у кустах, спяць.

— А ты аваднёў адганяў?

— А няўжо ж не!? — адказвае Марцін. — Як пазабiвaў аваднёў, дык кoнi адразу супакоіліся i паснулі

Пайшлі браты да коней, глядзяць, а тыя i нori выпруцілі. Пабедавалі яны ды вярнуліся дахаты. До­ма напалі на жонак:

— Навошта вы Марціна паслалі? Ён жа i абеду не данёс, i коней са свету звёў Што мы цяпер рабіць будем без коней?

Думалі-думалі браты, што iм рабіць, i парашылі icцi ў лес дровы секчы — грошы на коней зарабляць. Узялі з сабою i Марціна: там ён шкоды не наробіць.

Браты сякуць добрыя дровы, а Марцін да гнілога пня прычапіўся. Выкапаў пень, а пад iм цэлы кацёл грошай...

У бачылі разумныя браты кацёл грошай, зарадаваліся. Насыпалі поўныя кішэні, ды i палавіны не забралі.

— Iдзi ты, — кажуць Марціну, — дахаты па мех. А мы тут застанёмся грошы вартаваць.

Выйшаў Марцін з лесу i забыўся, па што яго бра­ты паслалі. Вярнуўся назад i пытаецца:

— Браткі, па што вы мяне паслалі?

— Па мех! — кажуць браты. — А каб ты больш не забываўся, дык ідзі i гавары: «Мех, мех...»

Ідзе Марцін i мармыча сам сабе: «Мех, мех, мех...» У дарозе апанавалі яго сабакі. Марцін гудзе пад нос: «Мех, мех, мех...» А сабакі так i круцяцца каля ног, за лыткі хапаюць.

— Ах, каб вас ваўкі з'елі — закрычаў Марцін на сабак i кінуўся наўцёкі.

Уцёк сяк-так ад сабак ды зноў забыўся, па што ідзе. Вярнуўся назад:

— Браткі, па што вы мяне паслалі?

— Па мех!

— Гэта ж мяне, — кажа Марцін, — сабакі апанавалі, дык я пачаў на ix крычаць i забыўся, па што ішоў.

— Дурань ты! — адказваюць браты. — Трэба было ўзяць палку ды таго-сяго па баках, таго-сяго па зубах... Не хадзіце, брахуны, па шляхах, не пужайце людзей!

Узяў Марцін добрую палку i пайшоў па мех. Сустракае па дарозе мужыкоў.

— Куды вядзе гэта дарога? — пытаюцца яны ў Марціна.

А Марцін у адказ:

— Сюды мех, туды мех i туды мех...

Мужым падумалі, што ён смяецца з ix. Накінуліся на Марціна:

— Мы ж табе пакажам зараз i мех i смех!

А Марцін як махне палкаю — таму па баках, таму па зубах...

— Не хадзіце, — крычыць, — брахуны, па шля­хах, не пужайце людзей!

Паразганяў мужыкоў ды зноў забыўся, па што ідзе. Вярнуўся назад:

— Браткі, па што вы мяне паслалі?

Бачаць браты, што з дурнем кашы не зварыш, плюнулі i пайшлі caмi па мех.

Недарэмна ж кажуць: «За дурною галавою няма нагам спакою».

2) Які настрой выклікала ў вас казка? Раскажыце, як Марцін уцякаў ад свайго ценю. Што знайшоў Марцін у лесе, калі браты секлі дровы? Што было далей? Чаму людзі кажуць: «За дурною галавою няма нагам спакою»? Якія ілюстрацыі да казкі вам найбольш спадабаліся i чаму?

Хвілінка адкрыццяў.

— Паслухайце радкі з казкі:

Бачаць браты, што з дурнем кашы не зварыш, плюнулі i пайшлі самі па мех.

— Як вы разумееце выраз «з дурнем кашы не зва­рыш»?

III. Навучанне чытанню

1) Як завуць галоўнага героя казкі. Прачытайце. Якой літарай перадаецца гук [ц']? Прыгадайце, як ціўкаюць кураняты? (Харавое вымаўленне: ціў-ціў-ціў-ціў.) Паглядзще подпісы пад малюнкамі куранятак. Давайце паспрабуем прачытаць. (Настаўнік дабіваецца, каб вучні вымаулялі [ц'] мякка.)

— Прачытайце словы ў падручніку. Сачыце за вымаўленнем i націскам (ударением).

2) Прагледзьце першы сказ. Знайдзіце ў iм словы з [ц'], прачытайце ўголас. Прачытайце сказ уголас. (Аналагічная праца з кожным сказам.)

— Знайдзіце i прачытайце адказы на пытанні. Чаго напалохаўся Марцін? Як ён адбіваўся ад свайго ценю? Ці згодныя вы з прыказкай, што за дурной галавою няма нагам спакою?

Чытанне тэксту «ланцужком».

IV. Вынік урока

— Чым можа ганарыцца кожны жыхар Беларусі? 3 якой літарай пазнаёміліся i вучыліся чытаць? Якія прымаўкі пачулі ў казцы?

 



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Паслухайце тэкст. Разгледзьце партрэты на дошцы. | Разгледзьце малюнкі. Ці адбылося з дзьмухаўцом нешта чароўнае? Чаму плача дзяучынка?
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 925 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинать всегда стоит с того, что сеет сомнения. © Борис Стругацкий
==> читать все изречения...

2389 - | 2156 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.