Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Розділ 2. Сучасна виборча система Російської Федерації: історія розвитку, джерела та особливості




Слід зазначити, що єдності серед авторів у відображенні правової основи (джерел) виборчого права в даний час не існує, що в цілому пояснюється складністю поставленої задачі.

У сучасній юридичній літературі, як правило, питання про джерела виборчої систем прийнято розглядати з виборчим законодавством. Подібне обмеження кола джерел не враховує, що правова регламентація виборчих відносин може здійснюватися і у формі міжнародного права і міжнародних договорів Російської Федерації, а також публічних договорів, що мають національне значення [8, с. 170]. У зв'язку з цим видається, що правові основи виборчої системи в Росії регулюються в даний час законодавчими актами, які утворюють певну систему за функціональним призначенням і юридичній силі.

У залежності від рівня їх прийняття вони поділяються на п'ять груп.

До першої групи належать загальновизнані принципи і норми міжнародного права і міжнародні договори Російської Федерації, спрямовані на регулювання виборчих правовідносин. Це універсальні міжнародні акти, що закріплюють права і свободи людини на участь у проведенні справжніх справедливих і вільних виборів, на участь в управлінні своєю країною, своїм муніципальним освітою безпосередньо або через вільно обраних представників: Загальна Декларація прав людини, затверджена Генеральною Асамблей ООН 10 грудня 1948 р.[1]; Міжнародний пакт про громадянські політичні права (1966 р.) [3]; Європейська конвенція про захист прав людини та основних свобод (1950 р.) [2]; Конвенція про стандарти демократичних виборів, виборчих прав і свобод в державах -учасницях Співдружності незалежних держав і ін

Що стосується нормативних договорів (угод) внутрішньодержавного характеру, то вони також стали в даний час загальновизнаними джерелами виборчої системи у вигляді «суб'єктних квотних моделей виборчих взаємин у рамках Російської Федерації» [6, с.107].

До другої групи належать закони та інші нормативні правові акти, прийняті на федеральному рівні. Це, перш за все, Конституція РФ, у якій закріплені вихідні початку з формування державних органів влади та органів місцевого самоврядування.

До джерел цієї групи належать також федеральні закони, укази Президента РФ і постанови Уряду РФ, що регулюють організацію виборчої системи, тобто видання яких прямо передбачено Конституцією Російської Федерації.

Третю групу актів, регулюючу виборчу систему, становлять конституції (статути) закони та інші нормативні правові акти про вибори щодо формування органів державної влади в суб'єктах Російської Федерації, які випливають з конституційних норм і федеральних законів про вибори.

До четвертої групи джерел відносяться нормативні правові акти щодо формування представницьких органів місцевого самоврядування.

До п'ятої групи джерел виборчої системи відносяться нормативні правові акти виборчих комісій, прийняті ними в рамках делегованого правотворчості.

При цьому порядок перерахованих актів законодавства повинен відповідати їх місця і ієрархії нормативних актів, встановлених ст.15 і 76 Конституції Російської Федерації [6]

Крім того, організація проведення виборів регулюється не тільки Конституцією РФ, федеральними законами, конституціями (статутами) суб'єктів РФ, а й іншим рядом інших законодавчих актів, значна частина яких входить в систему державного права і безпосередньо присвячена регулювання виборчих відносин. Разом з тим окремі норми, пов'язані з реалізації виборчих прав громадян Російської Федерації, містяться у правових актах, що не мають прямого цільової спрямованості на впорядкування саме виборчих відносин і які є структурними елементами фінансового, адміністративного, кримінального, цивільно-процесуального та інших галузей російського законодавства.

Відправною точкою участі громадян в обранні органів публічної влади є законодавчі акти основоположного характеру, до яких можна віднести Конституцію Російської Федерації, розділи і статті, присвячені формуванню федеральних і регіональних органів державної влади. Однією з найбільш характерних особливостей цих конституційних норм, відзначає ряд авторів, є те, що вони у своїй більшості є нормами прямої дії.

Нормами даних джерел закладаються основи виборчої системи, порядок проведення виборів до органів державної влади та органи місцевого самоврядування. Перш за все, Конституція закріплює визнання вільних виборів як вищого безпосереднього вираження влади народу (ст. 3), визнає і гарантує виборчі права громадян. Закріплює право громадян обирати і бути обраним до органів державної влади та місцевого самоврядування, визначає зміст виборчих прав громадян (8, с. 55).

Ст.71 Конституції РФ (пункт «в») [4] встановлює, що регулювання і захист прав і свобод людини і громадянина (у тому числі і виборчих прав) знаходиться у веденні Російської Федерації. У віданні Російської Федерації також знаходиться формування федеральних органів державної влади (пункт «г» ст. 71).

Відповідно до Конституції РФ до федеральних державних органів, що обираються громадянами РФ, ставляться Президент РФ (ст. 81) і Державна Дума Федеральних Зборів РФ (ст. 95-97) [4].

При цьому, на відміну від регулювання виборів до Державної Думи, Конституція РФ в ст. 81, присвяченої виборам Президента РФ, перераховує і принципи виборчого права: Президент РФ обирається на чотири роки громадянами Російської Федерації на основі загального рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні. Конституція також встановлює критерії, хто може бути обраний Президентом РФ (пасивне виборче право), які, крім громадянства і вікового критерію, включають вимога до тривалості постійного проживання на території Російської Федерації, а також заборону на заняття цієї посади більше двох строків підряд. Так, ч. 2 ст. 81 закріплює, що Президентом РФ може бути обраний громадянин РФ не молодший 35 років, постійно проживає в Російській Федерації не менше 10 років.

Конституція передбачає обрання громадянами РФ тільки однієї з двох палат федерального парламенту - Державної Думи. У відповідності зі ст.96 Конституції [4] Державна Дума обирається строком на чотири роки, а порядок формування іншої палати Федеральних Зборів - Ради Федерації і порядок вибору депутатів Державної Думи встановлюється федеральними законами.

У ч.1 ст. 97 Конституції РФ [4] закріплені основні параметри кандидата у депутати, а саме: депутатом Державної Думи може бути обраний громадянин Російської Федерації, який досяг 21 року і має право брати участь у виборах.

Особливістю Конституції РФ, прийнятої 12.12.1993 р., в порівнянні з попередньою Конституцією 1978 р., є відсутність в ній спеціального розділу під назвою «Виборча система». Колишня Конституція перераховувала принципи виборчого права (загальне рівне і пряме виборче право при таємному голосуванні) стосовно до виборів Рад народних депутатів усіх рівнів у зв'язку з тим, що вони складали єдину систему органів державної влади.

У діючій Конституції ці принципи, як вказувалося раніше, визначені тільки щодо виборів Президента РФ і мають безпосередньо конституційний характер тільки відносно зазначених виборів, тоді як щодо виборів депутатів Державної Думи, виборів в інші законодавчі (представницькі) органи державної влади, представницькі та інші виборні органи місцевого самоврядування вони мають законодавчий характер, підтверджений Конституційним Судом РФ.

У зв'язку з цим багато дослідників підкреслюють, що відсутність у Конституції Росії глави про виборчу систему, ігнорування принципів виборчого права не сприяли визначенню чітких орієнтирів виборчої реформи, пріоритетним напрямком якої явилося відтворення на нових принципах усього виборчого законодавства в Російській Федерації [2].

Ст.15 Конституції РФ [4] встановлює, що її норми мають пряму дію. У силу цього при вирішенні різного роду суперечок з приводу виборчих прав громадян обгрунтовано посилання на норми Конституції.

Якщо законами, що визначають порядок проведення виборів, порушується Конституція РФ, Конституційний Суд розглядає ці справи і має право визнати відповідні акти або окремі їх положення неконституційними, тобто невідповідними Конституції, внаслідок чого вони втрачають чинність.

Проведення виборів у федеральні і регіональні органи державної влади та органи місцевого самоврядування регулюються федеральними законами на основі Конституції РФ.

До інших федеральних актів про вибори можна віднести укази Президента Російської Федерації та постанови Уряду Російської Федерації.

Правовими основами виборчої системи на регіональному рівні є конституції (статути), закони суб'єктів Федерації, які встановлюють порядок виборів до органів державної влади та органи місцевого самоврядування в суб'єктах Російської Федерації, являють собою сукупність регіональних нормативно-правових актів законодавчого і підзаконного характеру і знаходяться в одному ряду з Конституцією Російської Федерації і становлять вищий рівень (ядро, фундамент) нормативно-правової системи Російської Федерації та її суб'єктів.

Згідно з Конституцією РФ виборче законодавство відноситься до спільного ведення Російської Федерації і її суб'єктів. Це означає, що при виборах у свої органи державної влади суб'єктів Федерації зобов'язані дотримуватися федеральне законодавство про вибори і в той же час має право самостійно приймати такі закони. Таке рішення питання, з одного боку, забезпечує відоме однаковість виборчих систем Федерації і її суб'єктів, а з іншого, - породжує розбіжності у виборчих системах суб'єктів Федерації.

Відмінності можна вважати несуттєвими, але вони все ж таки існують, так що говорити про виборчу систему в суб'єктах Федерації як про єдину для всіх системі не можна.

До цього слід додати значне число не збігаються в багатьох деталях виборчих систем з виборів до органів місцевого самоврядування.

Вибори до органів державної влади суб'єктів Федерації і органи місцевого самоврядування проводяться відповідно до конституцій і статутів, законами про вибори, прийнятими законодавчими органами суб'єктів Федерації. Якщо ж такий закон відсутній, то вибори органу державної влади суб'єкта Федерації та органу місцевого самоврядування проводяться на основі федерального закону.

Вибори депутатів до відповідних органів державної влади суб'єктів Російської Федерації здійснюються на основі загального, рівного, прямого виборчого права при таємному голосуванні. Ці принципи, закріплені в конституціях і статутах суб'єктів Федерації, діють на всій території Російської Федерації в силу її Конституції та федеральних законів.

Проте конституції, статути і закони суб'єктів Федерації часом обмежують принцип загальності виборчого права, звужуючи коло осіб, які вправі голосувати (активне виборче право) і бути обраними до органів державної влади суб'єктів Федерації. Це зустрічається в республіках, в яких передбачається своє громадянство, і тільки таким громадянам надається право обирати і бути обраними до органів державної влади.

У багатьох суб'єктах Федерації введено правило, згідно з яким правом обирати наділяються тільки ті громадяни, які постійно проживають на даній території.

Вибори до законодавчих органів суб'єктів Федерації проводяться на основі різних систем підрахунку голосів. Не менше половини депутатів або навіть всі обираються за пропорційною системою. У рамках єдиної виборчої кампанії вибори іноді включають, поряд зі списками, також голосування у багатомандатних округах, що може призвести до порушення рівності прав виборців (частина виборців має один голос, бо обирає одного депутата, а інша - по кілька голосів, бо обирає декількох депутатів).

Система обрання голів адміністрацій населенням багато в чому нагадувала систему обрання Президента РФ: передбачалося обрання того кандидата, який отримав більше половини голосів від встановленого законом мінімуму взяли участь у виборах виборців, можливість другого туру голосування та ін. Нині цей порядок змінено.

Порядок підготовки і проведення виборів до законодавчих зборів з невеликими відмінностями включає ті ж стадії, які встановлені федеральним законодавством. Це, перш за все, призначення виборів і формування республіканської, крайової, обласної та інших виборчих комісій, які зазвичай покладаються на голову адміністрації (президента, губернатора) суб'єкта Федерації.

Утворюються дільничні виборчі комісії, які вивіряють списки виборців. Висування і реєстрація кандидатів практично принципово не відрізняються від федерального рівня, хоча число необхідних підписів, звичайно, менше. Спеціальними актами регламентується передвиборна агітація, з тим, щоб кожному кандидату та виборчому об'єднанню забезпечити рівні можливості користування засобів масової інформації. За загальними правилами, відповідним федерального рівню, проходять голосування і визначення результатів голосування [13, с. 148].

 


 

Висновки

Виборче право є важливою підгалуззю конституційного права. Воно містить норми, які регулюють порядок здійснення конституційного права громадян обирати і бути обраними до органів державної влади та органи місцевого самоврядування, тим самим, встановлюючи порядок проведення виборів в зазначені терміни.

У 2003 році на виборах регіональних парламентів в Російській Федерації здійснено перехід від переважно мажоритарної (лише в обмеженому числі регіонів застосовувалися змішана або пропорційна системи) до змішаної виборчої системи, а в даний час в деяких регіонах - вже й до виключно пропорційною системою.

На федеральних парламентських виборах у 2007 р. також здійснено перехід від змішаної виборчої системи до виключно пропорційною системою, тобто до виборів за партійними списками, висунутим політичними партіями.

У Російській Федерації голосування на виборах є добровільним, відмова від нього не тягне жодних правових наслідків для виборця. Обмеження пасивного виборчого права встановлюються Конституцією Російської Федерації і федеральними законами.

Вибори - це боротьба і змагальність кандидатів, у них є елемент гри та азарту. Це цілком зрозуміло, оскільки громадяни, що беруть участь у виборах, постають перед необхідністю не тільки визначити свої інтереси у відповідності з пропонованими їм програмами політичних партій, а й проявити симпатії чи антипатії до конкретних кандидатів. Вибори відкривають єдиний можливий шлях демократичного вирішення протиріч у суспільстві, виключаючи фізичні зіткнення людей і шлях нав'язування більшості думки меншості або окремих політиків. Вибори - це своєрідна перевірка довіри громадян до своєї держави.






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 275 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Чтобы получился студенческий борщ, его нужно варить также как и домашний, только без мяса и развести водой 1:10 © Неизвестно
==> читать все изречения...

2406 - | 2286 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.