У групі Друк (Print) установка прапорця сітка (Gridlines) дозволяє виводити на друк сітку, яку ми бачимо на екрані.
· Прапорець чорно-біла (Black and white) доцільно використовувати для друку на чорно-білих принтерах.
· Установка прапорця чорнова (Draft quality) скорочує час друку. Якщо встановлений цей прапорець, то друк сітки комірок і більшої частини графіки пригнічується.
· Перемикач Послідовність виведення сторінок (Page order) дозволяє встановити порядок виводу на друк даних, що не поміщаються на одній сторінці, — вниз, потім управо або навпаки, управо, потім вниз. Схемний порядок друку відображується на малюнку поряд з перемикачем.
Аркуш електронної таблиці Excel може не поміщатися на одній сторінці паперу. Excel автоматично ділить аркуш на декілька областей, які виводяться послідовно при друці. Лінії, уздовж яких виконується розділення аркуша, позначаються пунктиром. Установка кнопки перемикача в розділі Послідовність виведення сторінки (Page Order) у положення вниз, потім направо (Down, then over) дозволяють друкувати спочатку перший стовпець кліток, потім другий і так далі Аби друкувати спочатку всі горизонтальні частини зліва направо, а потім нижние, встановите кнопку перемикача в положення управо, потім вниз (Over, then down).
Якщо на аркуші намальована діаграма, то остання вкладка змінюється. На вкладці Діаграма (Chart) у групі Розмір діаграми при виводі на друк (Printed chart size) положенням перемикача задається збільшення розмірів діаграми відносно розмірів сторінки.
Розмітка сторінки
Побачити, як розміститься область друку на сторінці, дозволяє команда Розмітка сторінок (Page Break Preview) у меню Вигляд (View). Після вибору команди область друку на аркуші буде виділена пунктирними лініями. На екрані відображуватиметься повідомлення: Для зміни меж сторінки досить перетягнути їх за допомогою миші (You can adjust where the page breaks are by clicking and dragging them with your mouse). Переміщення мишею товстих синіх ліній, що показують межі сторінки, — один з найпростіших способів завдання області друку. Для повніших налаштувань використовується діалогове вікно Попередній перегляд (Print Preview). Для управління друком окремих об'єктів робочого аркуша: малюнків, кнопок, текстових полів і об'єктів OLE використовується діалогове вікно Формат об'єкту (Format Object).
Попередній перегляд
Зовнішній вигляд сторінок у вікні попереднього перегляду залежить від доступних шрифтів, дозволу принтера, кількості доступних кольорів. Якщо аркуш Excel містить вбудовану діаграму, у вікні попереднього перегляду відображується як аркуш Excel, так і діаграма. Переміщення і зміна розмірів діаграми можливе в звичайному режимі або в режимі розмітки сторінки. Якщо перед натисненням кнопки Попередній перегляд (Print Preview) була виділена діаграма, Excel відображуватиме лише її. Призначення кнопок на панелі інструментів: Далі (Next), Назад (Previous) — дозволяє переглядати подальшу і попередню сторінки документа.
· Масштаб (Zoom) дозволяє побачити збільшене зображення тієї частини аркуша, де знаходився покажчик миші. Повторне натиснення на кнопку повертає в режим відображення повної сторінки. При збільшенні масштабу розмір друкарської сторінки не змінюється.
· Друк (Print) — відкриває діалогове вікно, яке дозволяє задати установки параметрів друку і виконати друк виділеного аркуша або всього документа. Вікно Друк (Print) розглянуто в наступному розділі.
Сторінка (Setup) — служить для налаштування параметрів роздруковуваних сторінок. Натискуйте кнопку, і на екрані відображуватиметься діалогове вікно Параметри сторінки (Page Setup)розглянуте в попередньому розділі.
· Поля (Margins) — дозволяє відображувати або приховати маркери налаштування полий сторінки, полів верхнього і нижнього колонтитулів і ширини стовпців, побачити розміри полів. Маркери можна перемістити, встановивши на них покажчик і натискує при переміщенні кнопку миші.
· Розмітка сторінок (Page Break Preview) — служить для перемикання в режим перегляду розривів сторінок. Аналогічна команда є в меню Вигляд (View). У цьому режимі виконується налаштування розривів сторінок активного аркуша Excel за допомогою команд Розривши сторінки (Page Break) або Прибрати розривши сторінки (Remove Page Break) у меню Вставка (Insert).
· Закрити (Close) — закриває вікно попереднього перегляду і на екрані відображується поточний аркуш.
· Довідка (Help) — відкриває вікно довідкової системи, на якому відображує розділ попереднього перегляду документа.
Друк документа
Якість друку документа залежить від великої кількості чинників: моделі принтера, його роздільній здатності, можливості кольорового друку і так далі
Для налаштування параметрів друку виберіть команду Друк (Print) у меню Файл (File). На екрані відображуватиметься діалогове вікно. У рамці Принтер (Printer): список, що розкривається Ім'я (Name) кнопка Властивості (Properties) і прапорець Друк у файл (Print to file) у групі Копії (Copies): поле Число копій (Number of copies) прапорець Розібрати по копіях (Collate) мають те ж призначення, що і в діалоговому вікні Друк програми Word.
Відмітна особливість діалогового вікна для друку електронних таблиць від інших вікон друку Microsoft Office полягає в можливості встановити перемикач в групі Вивести на друк (Print-what) у положення, що дозволяє надрукувати виділений діапазон (Selection), виділені листи (Active sheet(s)) або всю книгу (Entire workbook). Друк кожного виділеного діапазону виробляється на окремому аркуші. За умовчанням кнопка перемикача знаходиться в положенні виділені листи (Active sheet(s)), яке передбачає друк виділених листів книги.
Крім того, передбачена можливість масштабування робочого аркуша з тим, аби він при друці уміщався на заданій кількості сторінок. Несуміжні виділені діапазони будуть надруковані на різних сторінках.
Кнопка Перегляд (Preview) дозволяє побачити, як виглядатиме документ після друку. Після того, як ви натискуватимете кнопку ОК у рядку стану вікна документа відображуватиметься значок принтера і кількість підготовлених для друку сторінок. Після завершення друку документа значок зникає
Питання для самоконтролю
1. Які можливості налаштування друку в Microsoft Excel надає вікно «Параметри сторінки».
2. Як можна роздрукувати окремі осередки.
3. Для чого потрібне вікно розмітка сторінки.
4. Які можливості надає вікно попереднього перегляду.
5. Які можливості друку документа надає Microsoft Excel.
Література:
1. Дибкова Л.М. Інформатика та комп’ютерна техніка: Посібник для студентів вищих навчальних закладів. – К.: Видавничий центр “Академия”, 2002.
2. Інформатика: Навч. посібн. для 10–11 кл. середн. загальноосвітн. шкіл /І.Т. Зарецька, Б.Г. Колодяжний, А.М. Гуржій, О.Ю. Соколов. – К.: Форум, 2001.
3. Фигурнов В. Э. ІВМ РС для пользователя. Краткий курс. – М.: ИНФРА, 1997.
4. Акулич И. Л. Математическое программирование в примерах и задачах: Учеб. пособие для студентов эконом. спец. вузов.-М.: Высш. шк., 1986.
5. Microsoft Excel. Руководство пользователя. - Корпорация Microsoft, 1993.
6. Гусева О.Л., Миронова Н. Н. Excel для Windows. Практические работы //Информатика и образование. 1996 №3.
7. Малярчук С.М. Основи інформатики у визначеннях, таблицях і схемах: Довідково-навчальний посібник / Під ред. С.А. Ракова. – Харків: Ранок, 2000.