Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Історичні відомості про деякі системи числення




Як давно люди користуються десятковою системою числення?

Історики вважають, що десяткова система запису чисел виникла в Індії приблизно в VI ст. до н. е. У індійців її перейняли араби і в Європі десяткова система числення з’явилася в Х – ХІІІ ст.

А як же записували люди числа до виникнення десяткової системи?

Дуже давно виникла потреба запису чисел як і саме поняття числа. Люди, не вміючи писати, могли рахувати, у цьому їм допомагали пальці рук і ніг, використовували дерев’яні палички з зарубками, шнури й мотузки з вузлами. такі способи були незручними, бо важко було записувати великі числа, порівнювати їх і виконувати дії. Виникли нові способи запису чисел: рахувати стали групами із однакового числа елементів. Стали рахувати за допомогою пальців рук і ніг. Так виникли різні системи рахування: п’ятіркова, десяткова, двадцяткові.

Самою старовинною системою вважається двійкова. Вона виникла, коли людина рахувала за допомогою рук, тобто коли одиницею нижнього розряду була одна рук, а одиницею вищого розряду – дві руки.

У давні часи, коли люди виробляли перші математичні поняття, а саме поняття натурального числа і лічби, вони шукали методи лічби. Розвиток цих понять проходив в епоху формування древніших держав – Вавилона, Єгипту, Китаю та ін., тобто біля 5 тис. років тому. У цей період виникли нові способи запису чисел.

У Древньому Вавилоні рахували групами по 60, тобто система числення тут була шести десятковою. Наприклад, число 137 вавилонський математик представив так: 137 = 2 · 60 + 17. Записували це число іншими знаками – трикутними клинами на глиняних дошечках.

запис числа 5 у Вавилоні.

 

Для запису чисел використовувались різні положення клина.

 

Знак означав одиницю і шістдесят.

 

Знак - десяток.

Древні єгиптяни рахували десятками. Але спеціальні знаки у них були тільки для розрядів: одиниць, десятків, сотень, тисяч і т.д. Числа від 1 до 9 записували за допомогою паличок.

Стародавні єгиптяни і вавилоняни володіли достатнім об’ємом математичних знань, але не було узагальнень і доведень, тому математична наука тільки складалась.

Великий вклад у її розвиток внесли вчені Стародавньої Греції: Фалес, Піфагор, Демокріт, Платон, Евклід, Архімед та ін. Це ціла епоха в історії розвитку вчення про число. У Стародавній Греції зародилась ще одна система запису чисел – алфавітна. У ній числа зображувалися буквами грецького алфавіту. Перші десять букв алфавіту зображували числа від 1 до 9, наступні дев’ять – десятки (10, 20, 30, …, 90) і останні дев’ять – сотні (100, 200, …, 900). Для того, щоб відрізняти числа від запису слів, над числами ставили риску (Н.: 500 - , 40 - , 3 - , 543 - ).

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 502 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Чтобы получился студенческий борщ, его нужно варить также как и домашний, только без мяса и развести водой 1:10 © Неизвестно
==> читать все изречения...

2432 - | 2320 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.