Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Мал. 1 Формування прибутку підприємства від усіх видів діяльності




Практична робота № 1

Тема: Обчислення розміру прибутку від реалізації продукції та величини чистого прибутку підприємства. Розрахунок системи показників рентабельності.

Мета: закріплення теоретичних знань та набуття практичних навичок в техніці розрахунків розміру прибутку від реалізації продукції, чистого прибутку підприємства та системи показників рентабельності; сформувати чітке уявлення про зміст та порядок заповнення форми фінансової звітності підприємства №2 «Звіт про фінансові результати». Відпрацювати вміння проводити розрахунки. Прищепити осмислене ставлення до виконуваної роботи.

 

Вид заняття: практична робота.

Методи проведення заняття: пояснення, бесіда, самостійна робота студента.

Матеріально-технічне, інформаційне та дидактичне забезпечення: калькулятори, робочий зошит студента, завдання практичної роботи, бланк форми №2 «Звіт про фінансові результати» для заповнення.

Рекомендована література:

1. Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» Затверджено Наказом Міністерства фінансів України 07.02.2013 N 73

2. Методичні рекомендації щодо заповнення форм фінансової звітності Затверджено наказом Міністерства фінансів 28.03.2013 р. №433

3. Фінанси підприємств: Підручник / А.М. Поддєрьогін, М.Д. Білик, Л.Д. Буряк та інші; Кер. кол. авт. і наук. ред. проф. А.М.Поддєрьогін. – 7-е видання, перероб та допов. – К.: КНЕУ, 2008. – с.95-108.

4. Фінанси підприємств: Навчальний посібник / В.З.Потій; Г.П.Куліш; С.В.Онищенко та інші; керів.кол.авт.і науковий редактор проф. В.З.Потій / - К.;КНЕУ, 2005.-с.150-153, 160-163.

 

Хід практичної роботи:

1. Визначення розміру прибутку (збитку) від реалізації продукції, чистого прибутку підприємства та заповнення форми № 2 «Звіту про фінансові результати».

2. Розрахунок показників рентабельності підприємства, рентабельності активів, рентабельності власного майна підприємства, рентабельності продукції, рентабельності певного виробу.

 

Основні теоретично-розрахункові положення теми.

Прибуток — це підсумковий показник господарської діяльності будь-якого підприємства. Загальний прибуток підприємства становить собою кінцевий ре­зультат діяльності підприємства. В його складі враховується прибу ­ток від усіх видів діяльності підприємства (операційної, інвестиційної і фінансової).

 

Формування прибутку підприємства від усіх видів діяльності наведено на мал.1

 

          Прибуток підприємства        
   
 
               
                     
                     
Прибуток від операційної діяльності     Прибуток від фінансової діяльності   Прибуток від інвестиційної діяльності
         
           
 
 
         
           
           
           
           
           
           
           
           
                     
                     
                     
                     
                     
                     

Мал. 1 Формування прибутку підприємства від усіх видів діяльності

 

У виробничій сфері можуть бути використані такі методи розрахунку прибутку від реалізації продукції:

1. Метод прямого розрахунку. Згідно з методом прямого розрахунку планову суму прибутку обчислюють за окремими видами продукції, яку виробляють і реалізують на підприємстві. Розрахунок здійснюють на основі таких показників:

> плановий обсяг реалізації продукції відповідної номенклатури (асортименту);

> планова собівартість одиниці продукції;

> планова ціна (виробника) одиниці реалізованої продукції (ціна виробника її асортиментом.

Прибуток за таким підходом обчислюється як різниця між обсягом реалізованої продукції (у грошовому виразі) і повною собівартістю продукції.

Цей метод розрахунку застосовується при виробництві щодо невеликого асортименту продукції, та не дає можливості аналізувати вплив різних факторів на розмір прибутку від реалізації продукції.

Більш детально прибуток від обсягу реалізованої продукції в плановому періоді визначається як сума прибутку від залишків нереалізованої продукції на початок планового періоду (Ппп) + прибуток від обсягу випущеної товарної продукції в плановому періоді (Птп) - прибуток від залишків нереалізованої продукції в кінці планового періоду (Ппк) за формулою:

Прп=Ппп+Птп-Ппк

 

 

2.Метод розрахунку на основі показника витрат на 1 грн. товарної продукції, який використовується для розрахунку прибутку від випуску і реалізації продукції всього по підприємству.

Для визначення прибутку на плановий період застосовують таку формулу:

 

.

3. Економічний (аналітичний) метод застосовується для визначення прибутку за порівнянною і непорівнянною продукцією. Порівнянна продукція - це продукція, що вироблялася в попередньому періоді. Непорівнянна продукція - це продукція, що не вироблялася на підприємстві в попередньому періоді.

Він відрізняється від уже розглянутих методів розрахунку прибутку тим, що дає змогу визначити не тільки загальну суму прибутку, а й вплив на неї зміни окремих чинників: обсягу виробництва (реалізації) продукції; собівартості продукції; рівня оптових цін і рентабельності продукції; асортименту та якості продукції.

Зміст статей форми №2 «Звіт про фінансові результати»

Метою складання звіту про фінансові результати є надання користувачам повної, правдивої і неупередженої інформації про доходи, витрати, прибутки і збитки та сукупний дохід підприємства за звітний період.

У статті "Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)" відображається дохід (виручка) від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг (у т. ч. платежі від оренди об'єктів інвестиційної нерухомості) за вирахуванням наданих знижок, вартості повернутих раніше проданих товарів, доходів, що за договорами належать комітентам (принципалам тощо), та податків і зборів.

У статті "Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)" відображається виробнича собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) та/або собівартість реалізованих товарів.

Валовий прибуток (збиток) розраховується як різниця між чистим доходом від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) і собівартістю реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)

У статті "Інші операційні доходи" відображаються суми інших доходів від операційної діяльності підприємства, крім чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг): дохід від операційної оренди активів; дохід від операційних курсових різниць; відшкодування раніше списаних активів; дохід від роялті, відсотків, отриманих на залишки коштів на поточних рахунках в банках, дохід від реалізації оборотних активів (крім фінансових інвестицій), необоротних активів, утримуваних для продажу, та групи вибуття, дохід від списання кредиторської заборгованості, одержані штрафи, пені, неустойки тощо.

У статті "Адміністративні витрати" відображаються загальногосподарські витрати, пов'язані з управлінням та обслуговуванням підприємства.

У статті "Витрати на збут" відображаються витрати підприємства, пов'язані з реалізацією продукції (товарів), - витрати на утримання підрозділів, що займаються збутом продукції (товарів), рекламу, доставку продукції споживачам тощо.

У статті "Інші операційні витрати" відображаються собівартість реалізованих виробничих запасів, необоротних активів, утримуваних для продажу, та групи вибуття; відрахування на створення резерву сумнівних боргів і суми списаної безнадійної дебіторської заборгованості; втрати від знецінення запасів; втрати від операційних курсових різниць; визнані економічні (фінансові) санкції; відрахування для забезпечення наступних операційних витрат, а також усі інші витрати, що виникають в процесі операційної діяльності підприємства (крім витрат, що включаються до собівартості продукції (товарів, робіт, послуг)).

Прибуток (збиток) від операційної діяльності визначається як алгебраїчна сума валового прибутку (збитку), іншого операційного доходу, адміністративних витрат, витрат на збут та інших операційних витрат.

У статті "Дохід від участі в капіталі" відображається дохід, отриманий від інвестицій в асоційовані, дочірні або спільні підприємства, облік яких ведеться методом участі в капіталі.

У статті "Інші фінансові доходи" відображаються дивіденди, відсотки та інші доходи, отримані від фінансових інвестицій (крім доходів, які обліковуються за методом участі в капіталі).

У статті "Інші доходи" відображається дохід від реалізації фінансових інвестицій; дохід від неопераційних курсових різниць та інші доходи, які виникають у процесі господарської діяльності, але не пов'язані з операційною діяльністю підприємства.

У статті "Фінансові витрати" відображаються витрати на проценти та інші витрати підприємства, пов'язані із запозиченнями

У статті "Втрати від участі в капіталі" відображається збиток від інвестицій в асоційовані, дочірні або спільні підприємства, облік яких ведеться методом участі в капіталі.

У статті "Інші витрати" відображаються собівартість реалізації фінансових інвестицій; втрати від неопераційних курсових різниць; втрати від уцінки фінансових інвестицій та необоротних активів; інші витрати, які виникають у процесі господарської діяльності (крім фінансових витрат), але не пов'язані з операційною діяльністю підприємства.

Прибуток (збиток) до оподаткування визначається як алгебраїчна сума прибутку (збитку) від операційної діяльності, фінансових та інших доходів (прибутків), фінансових та інших витрат (збитків) з урахуванням сум, які наведені у додаткових статтях.

У статті "Витрати (дохід) з податку на прибуток" відображається сума витрат (доходу) з податку на прибуток.

Витрати (дохід) з податку на прибуток - загальна сума витрат (доходу) з податку на прибуток, яка складається з поточного податку на прибуток з урахуванням відстроченого податкового зобов'язання і відстроченого податкового активу.

У статті "Прибуток (збиток) від припиненої діяльності після оподаткування" відображаються відповідно прибуток або збиток від припиненої діяльності після оподаткування та/або прибуток або збиток від переоцінки необоротних активів та груп вибуття, що утворюють припинену діяльність і оцінюються за чистою вартістю реалізації.

Чистий прибуток (збиток) розраховується як алгебраїчна сума прибутку (збитку) до оподаткування, податку на прибуток та прибутку (збитку) від припиненої діяльності після оподаткування.

Спроможність будь-якого підприємства вижити в умовах конкуренції залежить від ефективності його діяльності. З поняттям «ефективність» пов’язують поняття «рентабельність».

Рентабельність – це відносний показник ефективності виробництва, який характеризує рівень прибутковості (окупності) відповідних складових процесу виробництва або сукупних витрат підприємства.

Показники рентабельності розраховуються на основі Балансу (форма №1) і Звіту про фінансові результати (форма №2) і вимірюються у %.

Основні показники рентабельності та алгоритм їх розрахунку наведено в таблиці 1.

 

Таблиця 1

Показники рентабельності

№ з/п Назва показника Порядок (формула) розрахунку Призначення
  Рентабельність продажів Чистий прибуток підприємства х 100% чистий дохід від реалізації Характеризує ефективність продажів підприємства. Цей показник показує, яку суму операційного прибутку одержує підприємство з кожної гривні проданої продукції
  Рентабельність активів Чистий прибуток підприємства х 100% середньорічна вартість активів Характеризує ефективність використання активів. Цей показник показує скільки прибутку припадає на 1 грн. активів.
  Рентабельність власного капіталу   Чистий прибуток підприємства х 100% середньорічна вартість власного капіталу Характеризує ефективність використан-ня власного капіталу. Цей показник показує, яка віддача (норма прибутку) на вкладений власний капітал. Максимізація цього показника – головне завдання управління підприємством.
  Рентабельність продукції Чистий дохід від реалізації продукції х 100% Собівартість реалізованої продукції Характеризує ефективність реалізації продукції. Цей показник показує, скільки прибутку отримало підприємство в розрахунку на 1 грн. понесених витрат.
  Рентабельність виробу Прибуток в розрахунку на одиницю продукції х100% Собівартість одиниці продукції Характеризує прибутковість різних видів продукції.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1033 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Самообман может довести до саморазрушения. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2533 - | 2390 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.