Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 3. Тема ііі. Українські землі у середині ХVІІ – хvііі СТ.




(2 год.)

1. Визвольна війна середини ХVІІ ст. та формування Української козацької держави.

2. Громадянська війна на українських землях у др. пол. ХVІІ ст.

3. Україна у ХVІІІ ст.

 

1. З 1648 р. до 1657 р. тривала Визвольна війна українського народу проти влади Речі Посполитої. Причинами війни став політичний, національно-релігійний та соціальний гніт Речі Посполитої. Рушійними силами війни були: козаки, селяни, міщани, купці, православне духовенство, українська шляхта. Очолив боротьбу українського народу видатний полководець і державний діяч Б.Хмельницький (≈1595–1657).

У 1648 р. козацьке військо перемогло у битвах під Жовтими Водами (6 травня), Корсунем (16 травня) і Пилявцями (11-13 вересня 1648). На звільнених територіях почався процес формування органів козацької державності.

На початку 1649 р. гетьман переходить до розробки ідеї незалежності України: війна перетворюється на національно-визвольну.

8 серпня 1649 р. Хмельницький підписує з Польщею Зборівський договір: козацький реєстр становить 40 тис. осіб, а козацька територія – Київське, Чернігівське та Брацлавське воєводства.

18 вересня 1651 р. – Білоцерківсьий договір з Польщею: козацький реєстр обмежувався до 20 тис., влада гетьмана поширювалася лише на Київське воєводство.

У 1654 р. для продовження боротьби з Польщею Б.Хмельницький уклав союз з Росією(8 січня 1654 р. Переяславська рада). Умови союзу з Росією закріпили т. зв. “Березневі статті”. Вони гарантували Україні широкі автономні права: укр. землі (Київське, Чернігівське і Брацлавське воєводства) перейшли під протекторат Російської держави; влада в автономії належала гетьману, який обирається військом і затверджується царем (Б.Хмельницький – пожиттєва влада); самоуправління, місцеву адміністрацію та суд; права і привілеї окремих станів; власну армію (60 тис. козаків); самостійну зовнішню політику (за винятком Польщі і Туреччини). З весни 1654 р. Московська держава вступила у війну проти Польщі.

У роки Визвольної війни (з 1649 р.) формується Українська Козацька держава. Будується вона за зразком Запорозької Січі (сувора військова централізація і народовладдя). Територія держави Б.Хмельницького складалась з трьох воєводств: Київське, Брацлавське та Чернігівське воєводства. Населення становило понад 3 млн. чол.

Верховна влада в Україні належала гетьману (законодавча, виконавча і судова).Керівні посади займала генеральна (військова) старшина: наказний гетьман (командував окремими з’єднаннями під час бойових дій), обозний (керував постачанням армії, суч. мовою – міністр оборони), два судді, два осавули (відповідали за організацію і боєздатність військових частин), писар.

Адміністративний устрій держави – полково-сотенний. Полків (у 1649 р.) – 16 (пізніше ще кілька), полк ділився на 10-20 сотень. Полковники і сотники здійснювали військову і адміністративну владу (містами й селами управляли отамани, відновлювалось магдебурзьке право).

Військо у 1654 р. становило 60 тис. чол. Запорозька Січ отримала автономію і підпорядковувалася безпосередньо гетьману (не входила до жодного з полків).

У ході війни козацтво стало основним класом у суспільстві; повернули свої привілеї православне духовенство і міщани, селяни добилися ліквідації панщини.

2. У др. пол. ХVІІ ст. на українських землях розпочалася громадянська війна. Тривала вона декілька десятиріч, тому в історичній літературі період 50-80-х рр. дістав назву “Руїни” (гостра внутрішньополітична боротьба козацької старшини за гетьманську булаву супроводжувалася втручанням іноземних держав – Польщі, Туреччини, Російської держави і Кримського ханства).

Вересень 1657 – червень 1663 рр. – початок громадянської війни та розкол України на два гетьманства.

У 1657 – 1659 р. гетьманом України був Іван Виговський – у 1658 р. підписав Гадяцьку угоду з Польщею. За її умовами Річ Посполита мала перетворитися на федерацію трьох держав: Польщі, Литви та України.Однак Гадяцька угода передбачала відновлення феодально-кріпосницьких порядків (усі права і вольності отримали лише козаки).

У 1659 – 1663 рр. за гетьманування Юрія Хмельницького (у 1659 р. він уклав союз з Росією, а у 1660 р. з Польщею) відбувся розкол України на два гетьманства. Лівобережну Україну контролювала Росія, Правобережну – Польща.

Липень 1663 – червень 1668 рр. – боротьба між Правобережним та Лівобережним гетьманствами. Гетьманом Правобережної України у 1663 – 1665 рр. був Павло Тетеря.

Гетьманом Лівобережної України у 1663 – 1668 рр. був Іван Брюховецький.За його гетьманування Україна все більше втрачає свої автономні права. На початку 1668 р. він почав війну проти Росії і Польщі. Його вбили колишні прихильники під час наступу військ П.Дорошенка.

Гетьманом Правобережної України у 1665 – 1676 рр. був Петро Дорошенко. З 1666 р. він воював проти Польщі, у травні 1668 р. – проти Росії: полки Дорошенка переправились на Лівобережжя, яке було охоплене антимосковським повстанням.

Червень 1668 – вересень 1676 рр. – спроби відновлення Української державності, поразка Національної революції (відмова П.Дорошенка від гетьманства).

У червні 1668 р. П.Дорошенко об’єднав на деякий час українські землі у одну державу. Однак через наступ польських військ на Правобережжі Дорошенко залишив Лівобережну Україну. Призначений ним наказний гетьман Дем’ян Многогрішний почав переговори з російським урядом та підписав з ним угоду (Глухівські статті 1669 р.).

У 1669 р. П.Дорошенко уклав союз з Туреччиною. З її допомогою у 1672 р. він розпочав війну з Польщею. Турецькі і українські війська оволоділи Поділлям, Волинню і частково Галичиною до Львова. Турки стали руйнувати фортеці, роззброювати населення, збирати данину, влаштовувати мечеті замість церков та костьолів. Гетьман втрачав підтримку народних мас.

У 1674 р. війну проти Дорошенка розпочали російські війська та полки новобраного гетьмана Лівобережної України Іван Самойловича. У вересні 1676 р. П.Дорошенко складає гетьманські повноваження і здається Росії. Правобережна Україна ввійшла до складу Української держави І.Самойловича. Тут був запроваджений і протримався два роки той же устрій, що і на Лівобережжі. Свої війська російський уряд з цієї території не вивів. Тому з 1677 р. почалася нова війна – російсько-турецька.

На поч. 80-х рр. ХVІІ ст. українські землі були поділені між Росією (контролювала Лівобережну Україну та Запорозьку Січ), Польщею (Правобережну Україну) та Туреччиною (південь Київщини, Брацлавщина, Поділля).

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 424 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Победа - это еще не все, все - это постоянное желание побеждать. © Винс Ломбарди
==> читать все изречения...

2268 - | 2092 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.