ЗМІСТ
Вступ
Основні терміни та їх визначення
2. Опис навчальної дисципліни “політична економія”
3. Основні принципи оцінювання знань студентів з дисципліни “політична економія”
4. Інтервальна шкала оцінок та критерії оцінювання якості знань та вмінь студентів
5. Навчально-тематичний план дисципліни “Політична економія” для студентів обліково-фінансового факультету
5. Навчально-тематичний план дисципліни “Політична економія” для студентів економічного факультету
7. Тематичний зміст дисципліни “Політична економія”
8. Плани семінарських занять
9. Засоби організації та види самостійної роботи студентів
10. Індивідуальна робота студентів
11. Організація та проведення модульного і підсумкового контролю
12. Екзаменаційні питання
13. Список рекомендованої літератури
14. Порядок ліквідації академічної заборгованості
ВСТУП
Одним із стратегічних завдань на сучасному етапі модернізації системи вищої освіти України є забезпечення якості підготовки фахівців на рівні міжнародних вимог. Навчально-методичні матеріали для організації навчального процесу по дисципліні “Політична економія” за кредитно-модульною системою сприятиме якісній підготовці фахівців з вищою освітою та входженню в єдиний інформаційний та освітній простір.
Політичній економії, як однієї з базових теоретичних наук, належить важлива роль у формуванні економічного мислення і придбанні нових знань. Викладання курсу побудоване так, щоб підготувати студентів до вивчення спеціальних і галузевих економічних наук і насамперед, до вивчення мікроекономіки та макроекономіки. Акцент зроблений на максимально повне ознайомлення студентів з економічними категоріями та законами. Центральною проблемою курсу є розгляд закономірностей функціонування ринкової економічної системи. Логіка курсу така, що економічні явища і процеси аналізуються на рівні економічних агентів, на національному рівні і, нарешті, на рівні світового господарства в цілому. Виклад курсу побудований з урахуванням поглядів і концепцій вітчизняних економістів і представників економічних шкіл Росії та Заходу.
ОСНОВНІ ТЕРМІНИ ТА ЇХ ВИЗНАЧЕННЯ
Європейська кредитно-трансферна та акумулююча система (ECTS) – це системний спосіб представлення освітніх програм шляхом присвоєння кредитних одиниць її компонентам (дисциплінам, курсам та ін.). Ця система, по-перше, надає прозорості освітнім програмам та навчальним планам, що позначається на привабливості європейської освіти для студентів з різних країн. По-друге, не передбачає нормативно встановленого терміну навчання і строго фіксованого переліку вивчення дисциплін, що дає можливість укладати індивідуальний навчальний план студента і дати студентові свободу щодо вибору індивідуальної освітньої траєкторії незалежно від територіального розміщення навчального закладу, сприяє реалізації особисто-орієнтованого навчання. По-третє, ця система дає можливість враховувати відносну значимість тієї чи іншої дисципліни щодо її внеску в підсумковий середній показник, одержаний студентом по закінченні якого-небудь періоду, ранжувати студентів за підсумками навчання і виявляти на основі об'єктивних показників індивідуальний рейтинг кожного з них.
Кредитно-модульна система організації навчального процесу (КМСОНП) — це модель організації навчального процесу, яка ґрунтується на поєднанні модульних технологій навчання та залікових освітніх одиниць (залікових кредитів). Принцип навчання за КМСОНП передбачає організацію засвоєння студентом навчального матеріалу з навчальної дисципліни у дискретному режимі за наперед розробленою модульною програмою, яка складається з логічно завершених доз навчального матеріалу (модулів) із структурним змістом кожного модуля та системи оцінювання знань студента.
Заліковий кредит -це одиниця виміру навчального навантаження, необхідного для засвоєння змістових модулів або блоку змістових модулів. Заліковий кредит складає 36 академічних годин усіх видів навантаження: лекції, семінарські завдання, самостійну та індивідуальну роботу студента. При розгорнутій системі навчальних селективних курсів (курсів на вибір) система кредитів дозволяє відстежувати виконання кожним студентом програми для отримання академічного ступеня.
Модуль - це задокументована завершена частина навчальної освітньо-професійної програми, що реалізується відповідними формами навчального процесу.
Змістовий модуль - це система навчальних елементів, що поєднана за ознакою відповідності певному навчальному об'єкту. Змістовий модуль формує теми навчальної дисципліни та включає бали за організаційно-навчальну роботу студента в аудиторії (присутність на лекціях, активність на семінарах, участь у диспутах та ін.), виконання індивідуальних та самостійних робіт.
Контрольна робота (або модульний контроль) - один із видів письмового контролю за станом засвоєння модуля навчальної дисципліни.
Загальна кількість балів - це числова величина, яка дорівнює сумі набраних студентом балів за результатами поточного та підсумкового контролю з дисципліни.
Підсумковий контроль – перевірка розуміння студентом програмного матеріалу в цілому, логіки та взаємозв’язків між окремими розділами, здатності творчого використання накопичених знань, уміння сформувати своє ставлення до певної проблеми навчальної дисципліни та виконувати індивідуально-дослідницьку роботу за проблемою, що розглядається в дисципліні тощо.
Рейтинговий показник студента з дисципліни - це числова величина, яка дорівнює процентному відношенню суми набраних студентом балів з усіх контрольних зрізів з дисципліни до суми максимально можливих балів.
Рейтинг студента - це порядкова позиція студента в групі за результатами навчання з навчальної дисципліни чи з усіх навчальних дисциплін (визначається за середнім арифметичним рейтингових показників з усіх навчальних дисциплін).
Інтервальна шкала оцінок встановлює взаємозв'язки між рейтинговими показниками, національною шкалою оцінок та шкалою оцінок ECTS.