E.
1092 У померлого при розтині знайдено тромбоз лівої середньої мозкової артерії і велике вогнище сірого пом’якшення тканин лівої півкулі мозку. Який патологічний процес розвився в головному мозку?
A. * Ішемичний інфаркт
B. Коагуляційний некроз
C. Абсцесс
D. Волога гангрена
E. Секвестр
1093 При розтині померлої дитини, яка страждала на діарею, виявлено ексикоз і поширений фібринозний коліт. В мазку-відбитку слизової оболонки виявлені грам- негативні палички. Ваш попередній діагноз?
A. * Дизентерія
B. Холера
C. Стафілококова кишкова інфекція
D. Черевний тиф
E. Сальмонельоз
1094 При розтині померлого хворого виявлена гіперплазія кісткового мозку плоских і трубчастих кісток (піоїдний кістковий мозок), спленомегалія (6 кг), гепатомегалія (5 кг), збільшення всіх груп лімфатичних вузлів. Якому захворюванню відповідають виявлені зміни?
A. * Хронічний мієлолейкоз
B. Хронічний лімфолейкоз
C. Мієломна хвороба
D. Справжня поліцитемія
E. Лімфогрануломатоз
1095 У хворого, померлого через 3 тижні від початку пневмонії, нижня доля правоїлегені різко збільшена, щільна, безповітряна, сіра, з накладеннями фібрину на плеврі. При мікроскопії у всих альвеолах цієї долі виявлено фібрин та сегментоядерні лейкоцити. Ваш діагноз:
A. *Крупозна пневмонія
B. Вогнищева бронхопневмонія
C. Грипозна пневмонія
D. Фібринозний плеврит
E. Інтерстициальна пневмонія
1096 При розтині померлого від набряку легень в міокарді знайдено велике вогнище жовто-сірого кольору, а в коронарній артерії – свіжий тромб. Уточніть діагноз:
A. *Інфаркт міокарда
B. Кардіосклероз
C. Міокардит
D. Амілоїдоз
E. Кардіоміопатія
1097 У молодої жінки в зв’язку з гострими болями в клубовій області, вилучена маткова труба з локальним розширенням її середньої третини, заповненої кров’ю. При гістологічному дослідженні в отворі труби знайдені хоріальні ворсини,великі поляеритроцитів з домішком лейкоцитів. Ваш діагноз:
A. *Трубна вагітність
B. Гострий гнійний сальпінгіт
C. Крововилив в маткову трубу
D. Геморагічний сальпінгіт
E. Гнійний сальпінгіт
1100 Дитина у 3-х річному віці померла при явищах глибокої церебральної коми. На розтині виявлено гнійні нашарування на поверхні м’якої мозкової оболонки в передніх відділах головного мозку, набряк мозку. Мікроскопічно – повнокрів’я і нейтрофільна інфільтрація м’яких мозкових оболонок. Вкажіть ймовірне захворювання?
A. *Менінгококовий менінгіт
B. Менінгіт при сибіркі
C. Грипозний менінгіт
D. Туберкульозний менінігіт
E.
1101 При дослідженні некропсії чоловіка 57 років в II-ому сегменті правої легені виявлено туберкульозний панбронхіт, з вогнищем казеозної бронхопневмонії, навколо якого спостерігається вал епітеліоїдних клітин з домішком лімфоїдних та гігантських клітин Пірогова-Лангханса. Яка форма туберкульозу легень у даному випадку?
A. *Гострий вогнищевий туберкульоз легень
B. Первинний туберкульозний комплекс
C. Ріст первинного афекту
D. Гострий міліарний туберкульоз легень
E. Інфільтративний туберкульоз
1102 При гістологічному дослідженні стулки мітрального клапана серця виявлено: мукоїдний набряк, пошкодження ендотелію, утворення по замикаючому краюфібринових тромбів. Яка форма ревматичного ендокардиту спостерігається?
A. *Гострий бородавчастий ендокардит
B. Дифузний ендокардит
C. Фібропластичний ендокардит
D. Поворотньо-бородавчастий ендокардит
E. Поліпозно-виразковий ендокардит
1103 Під час розтину в міокарді макроскопічно виявлено крупновогнищеву щільну ділянку сірого кольору, що гістологічно складається із грубоволокнистої сполучноїтканини, оточену гіпертрофованими м’язевими волокнами. Які зміни виникли у серці?
A. *Постінфарктний крупновогнищевий кардіосклероз
B. Ішемічна стадія інфаркту міокарду
C. Некротична стадія інфаркту міокарда
D. Дрібновогнищевий дифузний кардіосклероз
E. Міокардит
1109 При мікроскопічному дослідженні міокарду чоловіка, померлого від серцевої декомпенсації, виявлено склероз перісудинної сполучної тканини та дифузну інфільтрацію її лімфоцитами, макрофагами, плазмоцитами та поодинокими нейтрофілами. Вкажіть, який з перелічених видів запалення найбільш
A. * Інтерстиційне продуктивне.
B. Гранульоматозне.
C. Альтеративне.
D. Ексудртивне дифузне.
E. Ексудативне осередкове.
1111 У больного С, 67 лет, длительно страдавшего желчно-каменной болезнью с признаками холангита и холангиолита, развился цирроз печени. К какому из нижеперечисленных видов цирроза он относится?
A. *Билиарный
B. Инфекционный
C. Токсический и токсико-аллергический
D. Обменно-алиментарный
E. Циркуляторный
1113 На аутопсии у мужчины 56 лет с клиническим диагнозом ишемическая болезнь сердца, атеросклероз венечных артерий сердца, гипертоническая болезнь на разрезе миокард в области верхушки, передней и боковой стенок левого желудочка имеет хорошо отграниченный от окружающей ткани участок бело-желтого цвета,окруженный зоной кровоизлияний. О каком патологическом процессе в сердечной мышце идет речь?
A. *Инфаркт миокарда
B. Постинфарктный кардиосклероз
C. Диффузный кардиосклероз
D. Миокардит
E. Жировая дистрофия миокарда
1114 У женщины 64 лет возник патологический перелом плечевой кости. Результат биопсии: атипичные плазматические клетки. Рентгенологически в месте перелома опухолевидные образования. Возможное заболевание:
A. *Миеломная болезнь.
B. Хронический остеомиелит.
C. Хондросаркома.
D. Фиброзная дисплазия кости.
E. Метастаз аденокарциномы.
1115 При гістологічному дослідженні слизової оболонки матки у хворої 54 років з клінічним діагнозом порушення оваріально-менструального циклу виявлено розростання залозистих структур, що складаються з поліморфних клітин з гіперхромними ядрами, фігурами мітозів. Для якого патологічного процесу характерні виявлені мікроскопічні зміни?
A. *Аденокарцинома матки.
B. Залозиста гіперплазія ендометрія.
C. Гострий ендометрит.
D. Плацентарний поліп.
E. Хоріонепітеліома матки.
1116 При мікроскопічному дослідженні печінки виявлено: венозне повнокрів’я центру часточок,дистрофія та атрофія гепатоцитів у вогнищах венозного застою, жирова дистофія гепатоцитів по периферії дольки з наявністю розростання сполучноїтканини в місцях атрофії гепатоцитів. Про який патологічний процес іде мова?
A. *Мускатна печінка з предциротичними явищами.
B. Біліарний цироз печінки.
C. Гепатит.
D. Жировий гепатоз.
E. Токсична дистрофія печінки.
1117 У хворого (67 років) з клінічним діагнозом хронічного бронхіту, пневмосклерозу, серцево-легеневої недостатності взято біоптат з підозрілої ділянки слизової правого бронха. Гістологічно встановлено клітинний і тканинний атипізм, появу структур у вигляді ”ракових перлин”. Якому патолоргічному процесу відповідають зазначені гістологічні зміни?
A. * Плоскоклітинний рак бронху з ороговінням
B. Хронічний поліпозний бронхіт.
C. Бронхоектаз.
D. Гострий бронхіт.
E. Плоскоклітинна метаплазія слизової бронху.
1122 Больной 35 лет жалуется на многократную рвоту, понос, падение АД,сердцебиение. Свое состояние связывает с приемом недоброкачественной пищи. Исследование показало инфицирование сальмонеллами. В анализа крови - увеличение числа эритроцитов в единице объема. Какое расстройство кровообращения могло иметь место у данного больного?
A. *Сгущение крови.
B. Гемолиз эритроцитов и компенсаторное усиление гемопоэза
C. Общее артериальное полнокровие
D. Полицитемия
E. Гиперхромная анемия
1238 У лежачого хворого з недостатністю кровообігу, нерухомого після перенесеного інсульту, шкіра і м’які тканини над крижами почорніли і набрякли, після відторгнення епідермісу в чорних тканинах відкрились виразки. Який процес розвився у хворого?
A. *Пролежні
B. Суха гангрена
C. Флегмона
D. Інфаркт
E. Абсцес
1239 У хворого знайдено асцит, в два рази збільшена селезінка,варикозне розширення вен стравоходу і прямої кишки. При гістологічному дослідженні біоптата печінки виявлений мікронодулярний цироз. Який процес ускладнив цироз печінки?
A. * Синдром портальної гіпертензії
B. Серцева недостатність
C. Гепато-лієнальний синдром
D. Печінково-клітинна недостатність
E.
1272 Больной заболел остро: высокая температура, увеличенная, болезненная селезенка. На 10 день на коже живота появилась розеолезно-папулезная сыпь. На 21 день наступила смерть от перитонита. При патологоанатомическом исследовании трупа в подвздошной кишке обнаружены глубокие язвы в области некротизированных групповых лимфоидных фолликулов (пейеровых бляшек). Одна из язв перфорировала, имеется фибринозно-гнойный разлитой перитонит. О каком заболевании можно подумать в данном случае?
A. *Брюшной тиф
B. Дизентерия
C. Амебиаз кишечника
D. Холера
E. Сальмонеллез
1273 Пожилой больной, длительное время страдавший гипертонической болезнью, умер при явлениях уремии. На аутопсии обнаружено: почки маленькие,плотные, с мелкозернистой поверхностью, капсула снимается с трудом. Гистологически в почках отмечается коллапс артериол клубочков и их склероз. Некоторые клубочки замещеныоднородным эозинофильным веществом, не окрашивающимся конго-рот; канальцы атрофированы. Как следует назвать описанные выше изменения почек?
A. *Первично-сморщенные почки
B. Вторично-сморщенные почки
C. Амилоидно-сморщенные почки
D. Пиелонефротически-сморщенные почки
E. Диабетический нефросклероз
1284 У больного 53-х лет, длительно страдавшего бронхоэктатической болезнью, кровохарканьем, появились отеки на лице, в области поясницы, в моче белок 33мг/л. Смерть наступила от легочного кровтечения. Результаты аутопсии: почки увеличены в объеме, уплотнены, поверхность разреза имеет сальный вид. Гистологически отмечено отложение в клубочках и по ходу канальцев гомогенных эозинофильныхмасс, которые избирательно окрашиваются конго-рот и дают метахромазию с метиловым фиолетовым. Какой патологический процесс имеется в почках в данном случае?
A. *Амилоидоз
B. Гиалиноз
C. Жировая дистрофия
D. Мукоидное набухание
E. Фибриноидное набухание
1285 Больной 22-х лет поступил в стационар с жалобами на лихорадку, слабость. Один из увеличенных шейных лимфоузлов взят на гистологическое исследование. Результаты: в ткани лимфоузла обнаружены очаги некроза, окруженные эпителиоидными клетками, гигантскими многоядерными клетками Пирогова-Лангханса, а также лимфоцитами. Какое заболевание можно предполагать в данном
A. *Туберкулез
B. Лимфогранулематоз
C. Лимфолейкоз
D. Саркоидоз
E. Сифилис
1303 Больной умер при явлениях сердечно-сосудистой недостаточности. Результаты вскрытия: постинфарктный кардиосклероз, гипертрофия миокарда и дилатация его полостей, особенно правого желудочка. Печень увеличена, с гладкой поверхностью, на разрезе полнокровна, с темно-красным крапом на буроватом фоне ткани. Гистологически: полнокровие центральных отделов долек; в периферических отделах вокруг портальных трактов - гепатоциты в состоянии жировой дистрофии. Как называются описанные выше изменения печени?
A. *Мускатная печень (хроническое венозное полнокровие)
B. Ложномускатная печень
C. Амилоидоз
D. Цирроз печени
E. Стеатоз печени
1311 У ребенка 7 лет на коже разгибательных поверхностей локтевых и коленных суставов появились плотные, безболезненные узелки размером 1-2 мм. В биоптате узелков - крупный очаг фибриноидного некроза соединительной ткани с лимфоцитами и макрофагами по периферии. При каком заболевании наблюдаются такие узелки?
A. *Ревматизм
B. Ревматоидный артрит
C. Склеродермия
D. Узелковый периартериит
E. Системная красная волчанка
1312 На вскрытии умершего больного обнаружены увеличенные, спаянные между собой, плотные, с бело-желтыми очагами некроза лимфатические узлы разной локализации [шейные, подмышечные и медиастинальные]. Селезенка имеет "порфировый" вид. При микроскопическом исследовании лимфатических узлов и селезенки выявлена пролиферация полиморфных клеток с наличием атипичных клеток, среди которых отмечаются многоядерные гигантские клетки Рид-Березовского-Штернберга. Какое заболевание было диагностировано
A. *Лимфогранулематоз
B. Хронический лимфолейкоз
C. Лимфосаркома
D. Ретикулосаркома
E. Грибовидный микоз.
1324 У померлого від хронічної серцево-судинної недостатності на розтині виявлене “тигрове серце”. З боку ендокарду помітне жовтувато-біле покреслення, міокард тьмяний, глинисто-жовтий. Який процес зумовив дану патологію?
A. * Жирова паренхіматозна дистрофія.
B. Вуглеводна дистрофія
C. Гіаліново-краплинна дистрофія.
D. Жирова судинно-стромальна дистрофія.
E. Амілоїдоз
1325 Чоловік, 70 років, зі скаргами на біль у дрібних суглобах рук і ніг. Суглоби деформовані, болючі. Виявлений підвищений рівень солей сечової кислоти в крові та сечі. Про порушений обмін яких речовин йде мова?
A. *Нуклеопротеїдів.
B. Кальція.
C. Хромопротеідів.
D. Ліпопротеїдів.
E. Калію.
1410 Чоловік віком 42 роки помер при явищах вираженої інтоксикації і дихальної недостатності. На розрізі тканина легень у всіх відділах строката, з множинними дрібновогнищевими крововиливами та вогнищами емфіземи. Гістологічно у легенях: геморагічна бронхопневмонія з абсцедуванням, у цитоплазмі клітин епітелію бронхів еозинофільні і базофільні включення. Діагностуйте виявлене на секції захворювання.
A. * Грип
B. Парагрип
C. Аденовірусна інфекція
D. Респіраторно-синцитіальна інфекція
E. Стафілококова бронхопневмонія
1411 У чоловіка віком 62 роки видалено нирку, у якій при макроскопічному дослідженні виявлено пухлину у вигляді вузла діаметром до 8см. Тканина пухлини на розрізі строката, з множинними крововиливами, некрозами. Гістологічно: пухлина складається із світлих клітин, які утворюють альвеолярні і сосочкові структури,помірно виражений інвазивний ріст. У багатьох клітинах пухлини визначаються патологічні мітози, гіперхромні ядра. Діагностуйте виявлену пухлину нирки.
A. * Світлоклітинний рак
B. Світлоклітинна аденома
C. Аденокарцинома
D. Нефробластома
E. Ацидофільна аденома з малігнізацією
1412 На розтині чоловіка віком 34 роки діагностовано туберкульоз з наявністю у верхній частці правої легені зони казеозної пневмонії,казеозного лімфаденіту у збільшених лімфатичних вузлах середостіння та множинні міліарні вогнища у багатьох органах. Назвіть виявлену форму туберкульозу.
A. * Первинний змішаної форми генералізіції
B. Первинний гематогенно-генералізований
C. Первинний лімфогенно-генералізований
D. Первинний з ростом первинного афекту
E. Гематогенний
1413 При мікроскопічному дослідженні біопсії нирки виявлено вогнища, в центрі яких знаходяться зернисті еозинофільні маси, оточені інфільтратом з лімфоцитів, епітеліоїдних клітин та поодиноких клітин Пирогова-Лангханса. Виберіть патологічний процес, що найбільш повно відповідає описаним змінам.
A. * Гранулематозне запалення
B. Коагуляційний некроз
C. Казеозний некроз
D. Альтеративне запалення
E. Проліферація та диференціювання макрофагів
1414 При мікроскопічному дослідженні тканини печінки було виявлено, що деякі клітини розпалися на невеликі фрагменти з окремими органелами та залишками ядра,оточені мембраною.Запальна реакція відсутня. Виберіть патологічний процес, для якого характерні описані зміни.
A. *Апоптоз
B. Некроз
C. Каріорексис
D. Плазмоліз
E. Плазморексис
1455 У хворого 28 років мигдалики значно збільшені, повнокровні, болючі, на їхповерхні – щільні брудно-сірі плівки, які поширюються на тверде піднебіння, щільно зв’язані з підлеглими тканинами, при спробі відокремити їх – розвивається кровотеча. Який патологічний процес обумовлює дані морфологічні зміни?
A. *Дифтеритичне ексудативне запалення.
B. Крупозне ексудативне запалення.
C. Катаральне ексудативне запалення.
D. Гнійне ексудативне запалення.
E. Геморрагічне ексудативне запалення.
1456 У хворого, померлого від серцевої недостатності, при патоморфологічному дослідженні виявлено: стулки мітрального клапана деформовані, потовщені, зрослисяпо краях; у сполучній тканині міокарда -- дифузно розкидані вузлики, якіскладаються з ділянок фібриноїдного некрозу, навколо яких скупчуються макрофагоцити, що нагадують гігантські багатоядерні клітини. Подібні вогнища оточені лімфоцитами та поодинокими плазматичними клітинами.. Яка з перерахованих гранульом має місце у даного хворого?
A. * Ревматична.
B. Туберкульозна.
C. Актиномікотична.
D. Сифілітична.
E. Лепрозна.
1457 На розтині хворої 25-ти років, яка померла від уремії: нирки збільшені, пістряві, з осередками крововиливів. Патогістологічно виявляються гематоксилінові тільця, капілярні мембрани клубочків у вигляді дротяних петель, гіалінові тромби та осередкифібриноїдного некрозу,у судинах селезінки – “цибулинний” склероз. Який найбільш вірогідний діагноз?
A. *Системний червоний вовчак.
B. Системна склеродермія.
C. Ревматоїдний артрит.
D. Ревматичний артрит.
E. Вузликовий періартеріїт.
1458 У хворого, який тривалий час страждав на переміжну кульгавість, тканини пальців стопи сухі, чорного кольору, нагадують мумію. На невеликій відстані від почорнілої ділянки розташована двоколірна лінія (червоний колір прилягає до практично незмінених тканин, а біло-жовтий колір – до змінених тканин). Який вид некрозу у даного хворого?
A. *Гангрена.
B. Інфаркт.
C. Секвестр.
D. Пролежень.
E. Мацерація.
1459 У хворої 77 років із защемленою паховою килою при лапаротомії стінка кишки ціанотичного кольору, роздута, набрякла, вкрита нитками фібрину, перистальтика не виявляється. Який патологічний процес розвинувся у стінці кишки внаслідок пристінкового защемлення кили?
A. * Волога гангрена.
B. Суха гангрена.
C. Коагуляційний некроз
D. Колікваційний некроз
E. Пролежень
1460 У тканині печінки виявлено округле утворення діаметром 0.5 см. Мікроскопічно воно має наступну будову: у центрі – некротичні маси, їх оточує грануляційна тканиназ наявністю у її складі плазматичних, лімфоїдних клітин і кровоносних судин з явищами васкуліту. Який діагноз необхідно поставити на підставі даних мікроскопії?
A. *Солітарна гума печінки.
B. Солітарна аденома печінки.
C. Солітарна лепрома печінки.
D. Хронічний абсцес печінки.
E. Рак печінки.
1461 У хворого – глибока рвана рана із нерівними краями, вкрита гноєм. У крайових відділах – сочна грануляційна тканина, яка не здіймається над рівнем рани. Назвіть вид загоєння рани.
A. *Загоювання вторинним натягом.
B. Загоювання первинним натягом.
C. Загоювання під струпом.
D. Безпосереднє закриття дефекту епітеліальної тканини.
E. Організація рани.
1462 На секції виявлено значне збільшення об’єму правої нирки. На розрізі в ній міститься камінь. Просвіт ниркової миски розтягнутий сечею, яка накопичується. Паренхіма нирки різко потоншана. Який з діагнозів є найбільш вірним?
A. * Гідронефроз.
B. Пієлоектазія
C. Гідроуретронефроз.
D. Кіста нирки
E.
1463 При мікроскопічному дослідженні бронхобіопсії виявлена пухлина, яка побудована з гніздних скупчень атипових клітин багатошарового плоского епітелію,місцями із характерними “перлинами”. Ваш діагноз?
A. * Плоскоклітинний рак із ороговінням.
B. Плоскоклітинний рак без ороговіння.
C. Солідний рак.
D. Слизовий рак.
E. Скір.
1560 У дитини діагностовано в клініці дифтерія зіву. Померла від гострої серцевої недостатності. На розтині виявлено, що порожнини серця розширені в поперечнику. М’яз серця тьмяний, в’ялий, на розрізі строкатий, з жовтуватими ділянками. У цитоплазмі деяких кардіоміоцитів зі збереженою цитоплазмою виявляються дрібні вакуолі. На заморожених зрізах вакуолі забарвлюються суданом 3 у померанчовий колір. Який вид дистрофії виявлений у кардіоміоцитах?
A. *Жирова
B. Вуглеводна
C. Балонна
D. Гіаліново-крапельна
E. Гідропічна
1561 Під час емоційно напруженої роботи раптово помер молодий мужчина. На розтині виявлено нерівномірне кровонаповнення міокарда. Гістохімічно – зниження вмісту глікогену. Електронно мікроскопічно – деструкція мітохондрій, контрактури міофібрил. Вкажіть ймовірний розлад кровообігу?
A. *Гостра ішемія
B. Хронічна ішемія
C. Вакатна артеріальна гіперемія
D. Гостра венозна гіперемія
E. Ангіоневротична артеріальна гіперемія
1562 Під час дорожно-транспортної пригоди водій отримав поранення в шию розбитим склом. Кровотеча була невелика, але через декілька хвилин потерпілий помер при явищах гострої ядухи. При розтині серця померлого у заповненій водою порожниніперикарду виділяються пухирці. Вкажіть ймовіринй патологічний процес
A. *Повітряна емболія
B. Газова емболія
C. Жирова емболія
D. Тромбоемболія
E. Емболія чужерідними тілами
1563 На розтині чоловіка, який помер від хроніосепсису, виявлено атрофію скелетнихм’язів, буру атрофію міокарда, печінки. Порушення обміну якого пігменту виявлено у померлого?
A. *Ліпофусцину
B. Ліпохрому
C. Гемосидерину
D. Гемомеланіну
E. Меланіну
1564 Чоловік тривалий час хворів гемобластозом. На розтині виявлено, що кістковий мозок, селезінка, печінка, лімфатичні вузли коричневого кольору. Проведено гістохімічну реакцію Перлса. Встановлено, що ретикулярні, ендотеліальні ігістіоцитарні елементи цих органів містять гранули синього кольору. Який пігмент виявлено при застосуванні зазначеної
A. *Гемосидерин
B. Білірубін
C. Гематоїдин
D. Гематоїдин
E. Гематопорфірин
1565 Хворий хронічним пієлонефритом помер від хронічної ниркової недостатності. При житті аускультативно відмічено феномен “шум тертя перикарду”. На розтині виявлено, що епікард тьм’яний, шорсткий, ніби покритий волосяним покривом. Який перикардит за характером запалення має місце?
A. *Крупозний
B. Дифтеритичний
C. Гнійний
D. Гнильний
E. Серозний
1566 При розтині тіла дівчинки, яка померла від асфіксії, виявлено, що слизова трахеї і бронхів покрита біло-сірою плівкою, яка рихло з’єднана з підлеглими тканинами ілегко знімається пінцетом. Просвіт сегментарних бронхів виповнений рихлими масами сіро-білого кольору. Який трахеобронхіт за характером ексудату відмічений при розтині?
A. *Крупозний
B. Катаральний
C. Дифтеритичний
D. Гнійний
E. Гнильний
1567 У хворого видалено новоутворення шкіри, яке має вигляд вузла з сосочковою поверхнею, що нагадує цвітну капусту, щільної консистенції. Мікроскопічно пухлина складається з багатьох сосочків. Паренхіма сформована з покривного епітелію іззбільшеним числом шарів. В епітелії збережена полярність клітин, стратифікація, цілісність власної мембрани. Строма пухлини розташована в центрі сосочків. Який найбільш імовірний діагноз?
A. *Папілома
B. Фіброма
C. Аденома
D. Фіброаденома
E. Цистоаденома
1568 У хворого 50 років на протязі багатьох років була ревматична вада серця. При загостренні захворювання розвинулась геміплегія і наступила смерть. Гістологічно в мітральному клапані виявлено виражений склероз, вогнищеві клітинні інфільтрати,фібринозні накладання. Для якої форми ендокардиту характерні виявлені зміни?
A. *Зворотньо-бородавчастого
B. Гострого бородавчастого
C. Дифузного
D. Фібропластичного
E. Виразково-поліпозного
1569 При гістологічному дослідженні збільшеного шийного лімфатичного вузла відмічено, що загальний рисунок вузла нечіткий за рахунок розростання атипових гістіоцитарних клітин, з наявністю гігантських клітин Березовського-Штернберга,маються ділянки некрозу, склерозу, гіалінозу. Для якого захворювання характерні виявлені морфологічні зміни в
A. *Лімфогранулематозу
B. Гострого мієлолейкозу
C. Хронічного мієлолейкозу
D. Грибовидного мікозу
E. Туберкульозу
1700 При вскрытии мужчины 34-х лет, умершего от хронической почечной недостаточности в связи с амилоидозом почек, патологоанатом в легких обнаружил преимущественно в нижних долях - множественные диффузные расширения бронхов, в просветах которых гнойное содержимое. Поверхность разреза легких имеет мелкоячнистый вид, напоминает пчелинные соты. Гистологически в стенке бронхов-хроническое воспаление, эластические и мышечные волокна замещены соединительной тканью. Эти изменения в легком врач расценил как:
A. *Бронхоэктазы
B. Бронхопневмония
C. Хронический бронхит
D. Хроническая пневмония
E. Абсцессы легких
1701 На вскрытии больного 42-х лет, страдавшего хроническим диффузным бронхитом и умершего от легочно-сердечной недостаточности, обнаружены большие, повышенной воздушности легкие, которые своими краями прикрывают средостение, не спадаются, бледно-серого цвета, режутся с хрустом, при надавливании пальцем на поверхности легких остается ямка. Из просвета бронхов выделяется слизисто-гнойный эксудат. Установите диагноз.
A. *Хроническая диффузная обструктивная эмфизема легких
B. Хроническая очаговая эмфизема
C. Интерстициальная, межуточная эмфизема
D. Первичная идиопатическая эмфизема
E. Викарная компенсаторная эмфизема
1702 У больного на коже живота, грудной клетки появилась сыпь в виде розеол и петехий, мелкоточечная конъюнктивальная сыпь. Смерть наступила при явлениях поражения мозга. При микроскопическом исследовании секционного материала в ЦНС продолговатый мозг, мост, в коже и почках, миокарде обнаружен деструктивно-пролиферативный эндотромбоваскулит. О каком заболевании следует думать?
A. *Сыпной тиф
B. Сепсис
C. Узелковый периартериит
D. Системная красная волчанка
E. Бруцелез
1703 При вскрытии ребенка 5 лет мягкие мозговые оболочки резко полнокровные, мутные, в виде желтовато-зеленоватого “чепчика”. Микроскопически: мягкая мозговая оболочка резко утолщена, полнокровна, пропитана гнойным эксудатом сналичием фибрина. О каком заболевании следует думать?
A. *Менингококковая инфекция
B. Туберкулез
C. Сибирская язва
D. Вирусный грипп
E. Корь
1704 Ребенок 6 лет доставлен в приемный покой детской больницы в состаянии асфиксии. В гортани обнаружены беловатые обтурирующиеся просвет и легкоотдаляющиеся пленки. Произведена трахеостомия. Какой вид воспаления развился в гортани?
A. *Крупозное воспаление
B. Геморрагическое воспаление
C. Дифтеретическое воспаление
D. Катаральное воспаление
E. Гнойное воспаление
1705 При вскрытии умершего в прямой и сигмовидной кишке видны дефекты слизистой оболочки неправильной формы с неровными контурами, они сливаются между собой, оставляя небольшие островки сохранившейся слизистой оболочки. О какой разновидности колита следует думать?
A. *Язвенный колит
B. Фибринозный колит
C. Гнойный колит
D. Фолликулярный колит
E. Катаральный колит
1706 При вскрытии умершего больного 43 лет, страдавшего ИБС с развитием инфаркта миокарда, патологоанатом обнаружил отек легких. Какие патологические изменения могли обусловить отек легких?
A. *Острая левожелудочковая недостаточность
B. Острое общее малокровие
C. Острая правожелудочковая недостаточность
D. Ишемия молого круга
E. Стаз крови
1707 Больной 59 лет, страдающий трансмуральным инфарктом миокарда левого желудочка, умер от истинного разрыва сердца - тампонады сердца. Какой процесс в зоне инфаркта мог способствовать разрыву сердца? Выберите правильный ответ.
A. *Аутолические процессы расплавлением ткани миокарда (миомаляция)
B. Замещение соединительной тканью зоны инфаркта (организация)
C. Повышение давления в малом круге кровообращения
D. Формирование рубца с истончением стенки левого желудочка
E.
1757 При гистологическом исследовании лимфоузла больного 18 лет, из области заднего треугольника шеи, морфолог обнаружил скопление клеток, среди которыхединичные многоядерные клетки Березовского-Штенберга, большие клетки Ходжкина, малые клетки Ходжкина и много лимфоцитов, единичные плазматические клетки, эозинфилы. Какое заболевание
A. *Лимфогрануломатоз
B. Нодулярная лимфома
C. Опухоль Беркита
D. Лимфоцитарная лимфома
E. Хронический лимфоидный лейкоз
1758 В биоптате толстой кишки поверхностный дефект слизистой оболочки, снижение число бокаловидных клеток и количества слизи в них, резкая лимфо-плазмоцитарнаяинфильтрация с наличием сегментоядерных лейкоцитов, в том числе эозинофилов. Выберите наиболее вероятный и точный диагноз.
A. *Неспецифический язвенный колит в фазе обострения
B. Болезнь Крона
C. Хронический ишемический колит
D. Дизентерия в третьей стадии
E. Амебиаз кишечника с формированием язв
1759 В удаленной увеличенной щитовидной железе фолликулы разных размеров иформы, с интрафолликулярной и экстрофолликулярной пролиферацией эпителия, прослойками соединительной ткани, неполностью отграничивающей отдельные участки. Поставьте наиболее верный диагноз.
A. *Макрофолликуллярный, микрофолликулярный зоб с узлообразованием
B. Диффузный зоб
C. Аутоиммунный тиреоидит
D. Фоллликулярный рак
E. Тиреоидит Риделя
1760 На вскрытии умершей 38 лет обнаружены почки размером 18 х 16 х 8 см., напоминающие виноградные гроздья, на разрезе состоящие из множества полостей от 0,5 см. до 3 см. в диаметре, заполненных серозной жидкостью или коллоидными массами, паренхима почки между полостями резко истончена до 0,1 см. Каким заболеванием страдала умершая?
A. *Поликистоз почек
B. Хронический пиелонефрит
C. Острый пиелонефрит
D. Нефролитиаз
E. Дисплазия почек
1761 У больной, перенесшей крупозную пневмонию и умершей при явлениях легочно-сердечной недостаточности, патологоанатом на вскрытии отметил некоторое утолщение полулуний аортального клапана, цвет их серовато-желтый с дефектами полинии смыкания и наличием крупных, до 2 см в диаметре, тромбов, что послужило основанием установить:
A. *Полипозно-язвенный эндокардит
B. Острый бородавчатый эндокардит
C. Возвратно-бородавчатый эндокардит
D. Диффузный эндокардит
E. Фибропластический эндокардит
1762 У ребенка 2 лет появился катаральный конъюктивит, фарингит, ларинготрахеобронхит. На слизистой оболочке щек, соответственно нижним малымкоренным зубам, белые пятна, а позднее – крупнопятнистая и папулезная сыпь на лице, туловище, конечностях. О каком заболевании следует думать?
A. *Корь
B. Скарлатина
C. Менингококковая инфекция
D. Сыпной тиф
E. Грипп
1763 При вскрытии трупа мужчины, умершего от брюшного тифа выявлено, что мышцы передней брюшной стенки и бедра плотные, ломкие, белесовато-желтоватого цвета, напоминают стеариновую свечу. Описанное изменение в мышцах является проявлением:
A. *Ценкеровского некроза
B. Фибриноидного некроза
C. Казеозного некроза
D. Колликвационного некроза
E. Апоптоза
1764 У больного страдающего малярией при вскрытии: выражена желтушность кожи,склер и слизистых оболочек. Селезенка увеличина в размере, аспидно-серогоцвета. Аспидно-серая окраска селезенки обусловлена наличием:
A. *Гемомеланина
B. Гемосидерина
C. Липофусцина
D. Меланина
E. Гемопорфирина
1765 Больной 55 лет в течении 12 лет страдает гипертензией, клинически развилось острое нарушение мозгового кровообращения, в начале отмечалось нарушение движения в правых конечностях, головная боль, а затем развилась правосторонняя гемиплегия и больной умер. На вскрытии обнаружен системный гиалиноз мелкихартерий, тромбоз левой средней мозговой артерии, а в левой теменно-высочной области обнаружен очаг, который называется:
A. *Ишемический инфаркт
B. Кровоизлияние
C. Абсцесс мозга
D. Геморрагический инфаркт
E. Отек мозга
1801 Чоловік 38 років раптово помер, на розтині у задній стінці лівого шлуночку серця знайдено інфаркт міокарду. Які найбільш вірогідні зміни у будові міокардіоцитів можна побачити у вогнищі інфаркту мікроскопійно?
A. *Каріолізіс
B. Жирова дистрофія
C. Вуглеводна дистрофія
D. Обвапнення
E. Білкова дистрофія
1802 На розтині хворого 65 років, що помер від хронічної серцевої недостатності внаслідок ревматичної вади серця легені бурого кольору,збільшені у розмірах, ущільнені. Як звуться такі зміни у легенях?
A. *бура індурація легень
B. мускатні легені
C. сотові легені
D. хронічний бронхіт
E. хронічна емфізема
1803 На розтині померлого 48 років виявлена обтурація просвіту середньої мозкової артерії тромбом. У тім`яно-скроневій області лівої півкулі головного мозку -- вогнище кашеподібної консистенції сірого кольору. Найвірогідніше це:
A. *інфаркт
B. секвестр
C. гангрена
D. казеозний некроз
E. фібріноїдний некроз
1804 Хворий 66 років за 10 років до смерті переніс перітоніт. На розтині капсула печінки та селезінки місцями різко потовщана, ущільнена, напівпрозора. Найвірогідніше це:
A. *гіаліноз
B. некроз
C. мукоїдне набухання
D. фібріноїдне набуханняя
E. амілоїдоз
1805 Слизова оболонка трахеї тьмяна, повнокровна, з нашаруванням сіро-білих плівок. Найвірогідніша форма запалення:
A. *фібринозне
B. гнійне
C. серозне
D. проліферативне
E. змішане
1806 Губчастий та кортикальний шари гомілкової кістки на окремих ділянках у стані розпаду, порожниниі, що створилися, заповнені вершкоподібними масами зеленувато-жовтого кольору. Найвірогідніша форма запалення:
A. *гнійне
B. катаральне
C. серозне
D. проліферативне
E. змішане
1807 У хворого висока температура, задуха, біль у правій половині грудної клітини. Під час плевральної пункціїї видалено 700 мл вершкоподібної рідини жовтувато-зеленого кольору. Найвірогідніший діагноз:
A. *емпієма плеври
B. карціноматоз плеври
C. серозний плеврит
D. фібринозний плеврит
E. геморагічний плеврит
1808 У розтині у печінці померлого 62 років виявлено вогнище розпаду тканини діаметром 4 см, заповнене рідиною жовтувато-зеленого кольору. Найвірогідніший діагноз:
A. *абсцес
B. флегмона
C. карбункул
D. емпієма
E. гранульома
1868 У харкотинні хворого з мітральною вадою серця виявлені клітини, які вміщуютьбурий пігмент.Реакція Перлса позитивна. Який це пігмент?
A. *Гемосидерин
B. Гематоідин
C. Меланін
D. Порфірин
E. Білірубін
1944 В біоптаті слизової носа знайдені епітеліоїдні клітини, плазмоцити, клітини Мікуліча, еозинофільні тільця Русселя. Ваш діагноз
A. *Ріносклерома
B. Сифіліс
C. Туберкульоз
D. Респіраторносинцитіальна інфекція
E. Алергічний риніт
1945 Гістологічно в апендиксі в усіх шарах знайдені в значній кількості поліморфноядерні лейкоцити, повнокрів’я, стази. Така картина є характерною для:
A. *Флегмонозного апендициту
B. Гангренозного апендициту
C. Поверхневого апендициту
D. Простого апендициту
E. Хронічного апендициту
2007 При розтині трупа жінки, яка померла з явищами серцевої недостатності, серце збільшене в об’ємі, дрябле; міокард – глинисто-жовтий, тьмяний; з боку ендокарду видно жовто-білу посмугованість (тигрове серце). Мікроскопічно: в групах кардіоміоцитів відсутня поперечна посмугованість, цитоплазма кардіоміоцитів вміщує дрібні краплини, що фарбуються суданом-IV в чорний колір. Ваш діагноз?
A. *Жирова дистрофія міокарда
B. Кардіосклероз
C. Ревматичний міокардит
D. Ожиріння серця
E. Міомаляція
2008 На розтині у чоловіка 73 років виявлено збільшену, м’яку, еластичну, злегка горбкувату передміхурову залозу, яка на розрізі складається з окремих вузлів,розділених прошарками сполучної тканини. При мікроскопії відмічено збільшення кількості залозистих елементів. Величина часточок і кількість залозистих елементів в них - різні. Який процес має місце у
A. *Залозиста нодулярна гіперплазія
B. М’язово-фіброзна (стромальна) нодулярна гіперплазія
C. Змішана нодулярна гіперплазія
D. Аденокарцинома
E. Недиференційований рак
2009 Запис в акті судово-медичного експерта про обстеження трупа потерпілого з тупою травмою обох нирок, у якого після травми спостерігалась гостра ниркованедостатність: “В обох сечоводах виявлені червоні тромби довжиною до 10 см., що обтурують простір сечоводів”. Начальник судово-медичного бюро прочитав і не погодився з цим записом. Він поступив
A. *В сечоводах не буває тромбів.
B. В сечоводах можуть бути лише білі тромби.
C. Це тромбоемболи.
D. Тромби в сечоводах не бувають обтуруючими.
E. В сечоводах можуть бути лише змішані тромби.
2010 У чоловіка 62 років, що помер при наростаючих явищах серцевої недостатності, на розтині знайдено збільшене в об’ємі серце. Серце дряблої консистенції, камери розтягнуті, міокард на розрізі тьмяний, глинисто-жовтий. З боку ендокарда видножовто-білу посмугованість, яка особливо виражена в сосочкових м’язах. Який патологічний процес найбільш
A. *Жирова дистрофія міокарда
B. Ожиріння серця
C. Дилятаційна кардіоміопатія
D. Міомаляція
E. Кардіосклероз
2011 У хворого 60 років при торакотомії в передньому середостінні знайдені збільшені в розмірах та спаяні між собою лімфатичні вузли, з яких взято біоптат. Мікроскопічно виявлено атипові клітини, серед яких переважають клітини Ходжкіна і гігантські клітини Рід-Березовського-Штернберга; склероз відсутній. Яке захворювання найбільш відповідає цим ознакам?
A. *Лімфогранулематоз з пригніченим розвитком лімфоїдної тканини
B. Лімфогранулематоз з переважанням нодулярного склерозу
C. Лімфогранулематоз з переважанням лімфоїдної тканини
D. Лімфосаркома
E. Змішано-клітинний варіант лімфогранульоматозу
2023 Під час розтину в верхній долі правої легені виявлений крупний клиноподібний осередок темно-червоної, щільної тканини. При гістологічному дослідженні в ній виявлений некроз стінок альвеол, просвіт альвеол щільно заповнений еритроцитами. Який процес розвинувся в легенях?
A. *Геморагічний інфаркт легень
B. Карніфікація легень
C. Гангрена легень
D. Крововилив в легені
E. Ателектаз легень
2024 При розтині померлої в комі молодої людини виявлено поширений тромбоемболічний інфаркт лівої півкулі мозку, а також велика септична селезінка, імунокомплексний гломерулонефрит, виразки в стулках аортального клапану, прикриті поліпоподібними тромбами з колоніями стафілококів. Яке захворювання привело до церебральної тромбоемболії?
A. *Септичний бактеріальний ендокардит
B. Септицемія
C. Гострий ревматичний вальвулит
D. Септикопіємія
E. Ревматичний тромбендокардит
2025 У хворої бронхіальною астмою вірусне інфікування спровокувало астматичний статус зі смертельним наслідком. При гістологічному дослідженні легень виявлено спазм і набрякання бронхіол, в їх стінках виражена інфільтрація лімфоцитами,еозинофілами і іншими лейкоцитами, а також дегрануляція лаброцитів. Який механізм гіперчутливості лежить в основі цього
A. *Реагінова реакція гіперчутливості
B. Запальний
C. Аутоімунний
D. Імунокомплексний
E. Імуннозумовлений клітинний цитоліз
2026 При томографії у хворого в середостінні знайдені збільшені лімфатичні вузли. При гістологічному дослідженні в лімфовузлі виявлені циркулярні розростання сполучної тканини, яка оточувала гранульомоподібні утворення з лімфоцитів,плазмоцитів і великих двоядерних клітин
A. *Лімфогрануломатоз
B. Лімфосаркома
C. Туберкульоз
D. Саркоїдоз
E. Лімфолейкоз
2032 У девочки 5 лет наблюдается высокая температура и боль в горле. Объективно: отек мягкого неба, на миндалинах серые пленки, которые трудно отделяются, оставляя глубокие кровоточащие дефекты ткани. Какое из нижеперечисленных заболеваний наиболее вероятно:
A. *Дифтерия зева
B. Ангина Симоновского-Венсанса
C. Лакунарная ангина
D. Инфекционный мононуклеоз
E. Некротическая ангина
2056 У 40-річного чоловіка із стенозуючим (без метастазів) раком стравоходу виявляються наступні зміни: атрофія скелетних м`язів, жирової клітковини. Шкіра землисто-коричневого забарвлення, епідерміс потоншаний, серце зменшене за розмірами. Міокард та печінка бурого кольору. Поставте правильний діагноз
A. *Аліментарна кахексія.
B. Міастенія.
C. Ракова кахексія
D. Бура атрофія.
E. Хвороба Аддісона
2057 Для гістологічного дослідження доставлена видалена на операції матка. Під слизовою оболонкою визначені численні округлої форми вузли, які чітко відмежованівід оточуючої тканини. Мікроскопічно пухлина побудована з пучків гладкоїмускулатури із явищами тканинного атипізму. Ваш діагноз?
A. *Лейоміома.
B. Рак матки.
C. Фіброміоми.
D. Хоріонепітеліома
E. Лейоміосаркома
2058 При мікроскопічному дослідженні пухлини верхньої губи, виявлено, що вона побудована з числених щілиноподібних порожнин, стінка яких вистелена сплощеним ендотелієм, заповнених рідкою кров`ю і згортками. Поставити діагноз.
A. *Капілярна гемангіома.
B. Венозна гемангіома.
C. Кавернозна гемангіома.
D. Гемангіоперицитома.
E. Гломус-ангіома.
2063 У дитини після перенесеної ангіни різко збільшилися лімфатичні вузли: паратрахеальні, біфуркаційні, шийні. При мікроскопічному дослідженні шийного лімфатичного вузла виявлені вогнища некрозу,обмежовані лімфоцитами, епітеліоїдними клітинами, та клітинами Пірогова-Лангханса. Вкажіть найбільш вірогідну патологію.
A. *Туберкульоз
B. Саркоїдоз
C. Риносклерома
D. Сап
E. Сифіліс
2064 На аутопсії померлої, яка тривалий час хворіла цистітом і дискінезією сечоводів, виявлено морфологічні ознаки уремії. Нирка була нерівномірно рубцево-зморщена. У просвіті мисок містилися дрібні уратні камені і пісок. Гістологічно виявлено “щитовидну нирку”, вогнища інтерстиційного запалення. Який із нижчеперерахованих діагнозів є найбільш вірогідний?
A. *Хронічний пієлонефрит
B. Гострий пієлонефрит
C. Атеросклеротично зморщена нирка
D. Первинно зморщена нирка
E. Амілоїдно зморщена нирка
2082 У девочки 12 лет при вскрытии выявлено: множественные кровоизлияния в коже(преимущественно ягодиц, нижних конечностей), серозных и слизистых оболочках, в головном мозгу. В надпочечниках очаговый некроз и массивные кровоизлеяния, в почках- некротический нефроз, гнойный артрит, иридоциклит, васкулит. Выберите правильный диагноз.
A. *Менингококцемия
B. Сыпной тиф
C. Узелковый периартериит
D. Системная красная волчанка
E. Лучевая болезнь
2090 При микроскопическом исследовании прямой кишки обнаружены крупные очаги некроза слизистой оболочки, некротические массы пропитаны фибрином,образуя пленку. Слизистая и подслизистая оболочка по периферии участков некроза полнокровные, оттечные с кровоизлияниями и лейкоцитарной инфильтрацией, Какое заболевание можно предположить?
A. *Дизентерия
B. Холера
C. Амебиаз
D. Брюшной тиф
E. Сальмонелез
2115 При розтині померлого хворого від розповсюдженого перитоніту в дистальних відділах тонкої кишки виявлено численні виразки овальної форми, які розташовані вздовж кишки.Дно виразок чисте, гладеньке, утворене м'язовою або серозною оболонкою, краї виразок рівні, закруглені. У двох виразках є перфоративні отвори діаметром до 0,5 см. Яке захворювання треба діагностувати
A. Черевний тиф
B. Дизентерія
C. Холера
D. Туберкульоз
E. Висипний тиф
2120 При розтині померлого хворого на атеросклероз в головному мозку виявлено тромбоз гілки внутрішньої сонної артерії та сірого кольору вогнище вологогорозм'якшення тканини. Який патологічний процес виявлен в головному мозку?
A. Ішемічний інфаркт
B. Геморагічна інфільтрація
C. Гематома
D. Енцефаліт
E. Пухлина мозку
2131 У хворого виникло збільшення щитовидної залози в 2 рази. При пальпації залоза щільна, поверхня нерівномірно горбиста. При гістологічному дослідженні - дифузна інфільтрація тканини залози лімфоцитами, плазматичними клітинами з утвореннм фолікулів та посилене розростання сполучної тканини. Яке захворювання має місце у хворого?
A. Зоб Хашімото.
B. Ендемічний зоб.
C. Спорадичний зоб.
D. Дифузний токсичний зоб.
E. Зоб Ріделя.
2133 У хворого 17 років інтраопераційно на нижній поверхні печінки виявлена пухлина розмірами 4,5х5,0х3,5см. з субсерозною локалізацією, темночервоного кольору, на розрізі представлена порожнинами значним вмістом крові. Поставити попередній діагноз.
A. Кавернозна гамангiома.
B. Капiлярна гемангіома.
C. Гемангiоперицитома.
D. Гемангiоендотелiома.
E. Лiмфангiома.
2160 В біоптаті бронха хворого, зловживаючого палінням, в потовщеній слизовій оболонці виявлено хронічне запалення і трансформація одношарового війчастогоепітелія в багатошаровий плоский епітелій. Який з процесів найбільш вірогідний
A. *Метаплазія
B. Гіперплазія епітелія
C. Плоскоклітинний рак
D. Лейкоплакія
E. Гіпертрофія епітелія
2170 При розтині жінки 40 років, яка страждала ревматоїдним артритом знайдено збільшену щільну селезінку. На розрізі її тканина коричнево-червоного кольору зі збільшеними фолікулами, які мають вигляд напівпрозорих сірувато-білуватих зерен. Вкажіть, який з перелічених патологічних процесів
A. * Сагова селезінка.
B. Глазурна селезінка.
C. Сальна селезінка.
D. Гіаліноз селезінки.
E. Порфірна селезінка.
2216 Хворий, якому швидко видалили біля 10 літрів асцитичної рідини з черевноїпорожнини, раптом втратив свідомість. Яка причина цього явища?
A. Недокрів'я головного